ADHD sau ce?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

rrox3 inca nu m-am hotarat si aceasta hotarare nu am sa o iau decat pe 14 septembrie cred, dupa ce va face terapie toata vara daca va fi nevoie, dupa ce ii voi face analize, dupa ce voi lucra mai mult cu ea si bineinteles dupa evaluarea psihologului. Ma tem de raspunsul pe care mi l va da psihologul azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Daca deja va avea 7 ani si deja stie ca va merge la scoala, atunci retrag sugestia cu asteptatul. Credeam ca e mai mica si nu stiam ca deja in mintea ei "e hotarat" ca merge la scoala.
Oricum, parerea mea, se cam exagereaza cu ADHD si nu prea cred in eticheta asta, oricum e cam controversata, dar eu banuiesc ca sunt si interese sa fie promovata (companiile farmaceutice si chiar si sistemul scolar care vrea sa aiba de-a face doar cu copii care sa functioneze fix cum au ei nevoie--de aici incurajeaza medicatia). Si fi-miu e nitel ADHD si nu imi fac nici o problema, mai greseste din neatentie, dar e destept si stie o gramada de chestii, e printre primii din clasa asa ADHD cum o fi el. Si eu mai mult ca sigur eram ADHD, dc. mi-ar fi pus cineva etichete, nu am avut 10 pe linie ca mai greseam din neatentie, dar am invatat si am facut doctorat si predau la un departament de inginerie la o universitate in SUA, sunt bine merci. Doar fii atenta cu ea, urmareste indeaproape lectiile intodeauna, incurajeaz-o, si va fi OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009

rrox3 inca nu m-am hotarat si aceasta hotarare nu am sa o iau decat pe 14 septembrie cred, dupa ce va face terapie toata vara daca va fi nevoie, dupa ce ii voi face analize, dupa ce voi lucra mai mult cu ea si bineinteles dupa evaluarea psihologului. Ma tem de raspunsul pe care mi l va da psihologul azi.

ANNA



Exact asta trebuie sa faci pt fetita ta. Felicitari ca ai gasit singura solutiile.
Nu-ti fie teama de raspunsul psihologului, acesta va va ajuta pe tine si pe copilasul tau.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Anna,ati fost la psiholog?Ceva vesti?

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

Poze de la nunta noastra,15 mai2010:
http://s40.photobucket.com/albums/e212/nickysweet4u/15of%20May%20our%20Wedding/

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
Adevarul e ca nu i-am mai facut de mult analize si nici coproparazitologic si ma gandeam. Ea se foieste foarte mult si din cauza ca a avut avut o eczema atopica purulenta (am stat cu ea internata la Colentina de 3 ori anul trecut)acum i a trecut, dar cand e cald se inroseste in zona picioarelor si atunci se foieste.


Anuscha, inainte de a incepe sa iti faci griji pt sanatatea mentala a fetitei tale, mergi cu ea la medicul ei pediatru si povesteste-i despre tot ce crezi tu ca este in neregula cu copilul.
Analizele de sange si coproparazitologicul ( care se repeta de cel putin 3 ori ) se fac anual sau de cate ori considera medicul ca este nevoie.

In ceea ce priveste diagnosticul de retardat pus dintr-o ochire unui copil de catre un neavizat ( educator/profesor ), eu am o experienta de jalnica amintire cu una dintre fostele educatoare ale fetitei mele, care ma toca marunt-marunt, repetandu-mi continuu ca fii-mea e retardata, desi ii precizam de fiecare data ca fetita mea fusese evaluata de 3 psihologi, care imi spusesera clar ca e un copil normal. Si a tinut-o asa, pana i-am facut reclamatie scrisa la directoare, de s-a linistit de tot.

De-a lungul vietii de prescolar si elev, copiii vor avea de-a face cu tot felul de profesori. Noi, ca parinti, nu trebuie sa ne lasam intimidati de opiniile anapoda a unor persoane care abuzeaza de meseria de profesor, erijandu-se in psihologi.
Mergi cu fetita la medic, sa i se faca analize de sange + coproparazitologic, viziteaza un psiholog de copii si peste 2 saptamani sa ne spui ce mai face puiul tau.
Multa sanatate tie si fetitei.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Care e legatura intre ADHD si retard?
Adica de ce zici tu de retard cand anuscha zice de adhd?
Are iq-ul legatura cu adhd-ul?





Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Intre timp am citit si restul de pagini asa ca revin .
Eu tind sa cred ca este foarte greu de diagnosticat adhd.
Mie mi se pare normal ca un copil sa se plictiseasca repede si sa se foiasca (sau mai rau - sa umble prin clasa sau sa faca altceva) daca subiectul nu il intereseaza.
Zice ruxij ca dispare cu timpul - normal, se adapteaza la cerintele mediului (scoala, etc) dar eu si acum ma foiesc, ca sa nu zic ca as iesi sa ma plimb in locul unei sedinte plictisitoare . Doar ca ma abtin printr-un efort de vointa pe care un copil de 5-6 ani nu cred ca-l poate face.
Fi-mea se foieste non stop la film sau la teatru. Chiar si la filmele care ii plac. Tare as vrea sa o vad in clasa la scoala (sa fiu o musca ). Tot fi-mea se foieste non-stop pe scaun cand isi face temele.
Si mie mi se pare perfect normal.
Dar zau ca e foarte desteapta (seamana cu maica-sa ) si dupa mine nu exista legatura intre adhd si iq (sau poate exista dar invers - cu cat esti mai inteligent cu atat te plictisesti mai repede - de repetarea unor chestii pe care le-ai inteles din prima si de aici dorinta de a trece mai departe, de a face altceva - asa ca i-as zice mai degraba "genial" unui copil activ decat "retardat")



Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Multumesc tutoror pentru raspunsuri!
Am vorbit ieri cu psiholoaga de la gradi sa vedeti cum:
Am luat ieri fetita de la gradi si o intreb; Mami ai fost la psiholog? ea zice nuuuuuuuuuuuu! Revin: mami nu ai fost azi sus la etaj la o doamna, intr-o camera cu jucarii? zice nuuuuuuuuuu! O pun pe matusa sa o intrebe: raspuns transant - nu am plecat din clasa mea. Sun psiholoaga si imi zice bineinteles ca am luat-o. Am povestit asta ca sa vedeti cum e ,,fata mea'' De ce a zis nu cu o asa convingere numai ea stie. Bineinteles ca ramane panica, ce o sa ma fac cand o sa zica la scoala ca nu are teme?

Revin la psiholog: doamna care este o scumpa, mi-a zis ca in opinia ei fetita nu are ADHD nici vba de asta, ca a cooperat, a spus cum o cheama, in ce grupa e, chiar si o poezie. A pus-o sa faca desenul familiei si ea a desenat ,,familionul'' nostru care este compus acum din mama, bunica, o verisoara si o matusa (sora si nepoata mea)Cand domana a interbat si tata nu-l faci? ea a inceput sa se foiasca, a pus creionul jos si a inceput sa planga spunand nu stiu, nu pot, plec etc.

Ideea e ca s-ar putea sa aiba traume legate de separarea mea si de lipsa tatalui din peisaj. Miercuri m-a chemat si pe mine. Acum sunt mai linistita dar tot un pic descurajata. De prostiile adultilor sufera copiii. Ma simt descurajata pentru ca trebuie sa lucrez mai mult cu ea, sa-i oefr un cadru afectiv bla, bla, bla. Si nu stiu cum, nu pot. fac si eu ca ea acum.

Multumesc mult pentru tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

E posibil ca intrebarea despre tata sa o fi ranit atat de mult incat ti-a zis ca nu a fost la psiholog.
Ai mare grija de sufletelul ei, e un copil sensibil, atata tot.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Nici eu nu cred in ADHD. Mai toti copiii inteligenti au dorinta de a scormoni de a fi extrem de atenti la orice stimul extern. Intr-o societate mai putin cosmetizata decat a noastra atentia distributiva e mai curand un ajutor in a supravietui. Urmaritul asta in turma nu prea adaptat varstei lor oricum. Daca mai sunt si curiosi .... capul se invarte ca girofarul dupa tot ce misca in jur.

Eu am doi copiii sfarleze, care se plictiseau repede de activitati rutiniere. Fetita era incapabila sa stea pe scaun pe la 5-6 anisori. Am intarziat scoala. Au fost si alte motive de sanatate in sensul ca se-mbolnavea grav si des. Acum pricepe foarte bine ca e important sa stea si sa asculte. Aude si vede tot ce misca in jur dar cu varsta alege sa ingnore cand stie ca are de facut teme sau e la scoala. As putea spune ca se descurca excelent si a sarit deja o clasa la jumatate din materii. Asa cum zice si ruxij cu varsta inteleg prioritatile si multe probleme de atentie se rezolva.

Si aici in mod neoficial este vazut ca un "handicap". Oficial este totul dulce si frumos. Dar copiilor suspectati le propun programe de diagnosticare, de educare si eventual medicatie. In plus scolile private ii cam dau la o parte, pentru ca ce e drept in clasele mici e suficient sa dea unul tonul la nazdravanii ca incep toti. Si profesorii evita daca pot orice complicatie Asa ca parintii sunt presati sa produca copii robotei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Buna din nou,

Azi cand a fost sa iau copila de la gradi. O iau la ora 16.30 si de regula e singura cu doamna, o fetita de 20 de ani care invariabil vorbeste la telefon sau citeste cateceva si fata mea se uita la desene. O intreb - Credeti ca e pregatta fata mea de scoala? DAAAAAAAA zice ea sigur, dar va nu avea note mari. Raspunsul ei m a intristat mai mult decat al profesoarei cu ADHD. dE UNDE STIE EA? sI CE EFORTURI a facut ea. Mi-e ciuda ca aici la noi in Ro serviciile lasa ffff mult de dorit si suferim cu totii din cauza asta.Voua vi se pare ca asta a fost un raspuns profesionist?


Mergi la inceput