ADHD sau ce?

ADHD sau ce? | Autor: anuscha2009

Link direct la acest mesaj

Am si eu nevoie de un sfat si de o indrumare.
Am o fetita de 6 ani si jumatate care in toamna va merge la scoala.

O intamplare m-a facut sa imi pun foarte multe semne de intrebare.
Sapatamana trecuta am dus fetita la un curs de literatura din dorinta de a-si imbunatati vocabularul si exprimarea, de a-si cultiva rabdarea de a asculta povesti, poezii pentru ca stiam ca nu prea se poate concentra. La acest cerc de literatura li s-a pus un film romanesc ,,Maria - Mirabela '' dupa care au facut joculete de rol si povestioare dupa filmulet.

La terminarea cursului doamna profesoara m-a chemat si mi-a spus (finut de altfel nejignitor) ca ea crede ca copilul meu are ADHD si sa merg cu ea la un psiholog. La intrebarea mea de ce crede ea ca ar avea asta, mi-a zis ca in timpul filmului s-a foit, nu a fost atenta, schimba subiect, facea orice altceva decat ceilalti copii care erau atrasi de film.

Desi la gradinita doamnele nu s-au obosit niciodata sa-mi spuna ca au observat ceva in neregula la ea si ar fi cazul sa ma duc la psiholog, mi au mai spus din cand in cand ca oboseste repede la sarcina, ca nu vrea sa se concentreze si incepe sa planga.
Acasa este imposibil sa o pun sa faca orice activitate, nu rezista in sarcina mai mult de un sfert de ora dupa care incepe sa planga si sa zica nu pot eu sunt mica. Are momente cand parca se blocheaza si parca nu mai stie nici ceea ce stie. Cu copiii in parc este sociabila, dar daca acestia initiaza un joc mai lung, fata mea se plictiseste si abandoneaza joaca.

Merge si in prezent la logoped si acesta zice sa o las in pace ca nu are nicio pbema, ca este ea mai lenta pentru ca a vorbit mai greu dar este pregatita de scoala, la fel si doamna educatoare zice ca este pregatita de scoala si totusi eu observ altceva - copilul meu nu este ca ceilalti copii.
Cred ca am scris haotic, dar as dori un sfat o indrumare de la mamici care au trecut prin asa ceva! DE unde sa o iau? Unde sa ma duc cu ea? Ce pot sa fac eu sa o ajut?

Sunt intr-o situatie destul de delicata si sunt cam descurajata!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca te indoiesti de concluziile logopedului la care duci fetita, dar crezi in observatiile unui profesor, mergi cu fetita la un alt psiholog pt a o evalua.
Sunt multi profesori sau educatori care isi aroga dreptul de a pune diagnostice copiiilor.
Cel mai probabil, fetitei tale, nu i-a placut filmul. Asta inseamna ca are handicap ?!
Daca logopedul, care este tot psiholog, dar cu alta specializare, a spus ca e mai lenta, atunci las-o in ritmul ei, nu o grabi. Incet-incet va ajunge acolo unde ajung toti copiii.
NU o mai duce la acel curs de literatura. Poate doar dupa ce va incepe scoala.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Allinta multumesc pentru raspuns.
Nu ma incred in observatiile profesoarei dar femeia astav a tras un semnal de alarma la propriile mele indoieli. Am stat mereu linistita, dar acum observ lipsa ei de concentrare si subnivelul ei in comparatie cu alti copii.

Mai sunt si antecedentele: nascuta prematur, subgreutate, a trecut separarea parintilor.

As merge la un psiholog, dar nu stiu la care, De aceea astept sfaturi de la alte mamici O prietena a mea care are aceleasi dificultati cu fiul ei merge de la trei ani la psiholoaga de la Budimex care acum cu cateva luni inainte de scoala i-a zis aproape ca copilul este retardat si nepregatit de scoala, lasand-o aproape la pat pe mamica respectiva. Si mamica respectiva merge cu baietelul la acelasi logoped ca si noi.

Cat despre cercul de literatura am sa o duc in continuare pentru ca dna profa nu s-a opus si a zis ca e mai bine sa o observe din nou. Nu m am simtit atinsa de obs ei pentru ca nu a facut-o agresiv.

LA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Copilul se hraneste suficient ? Cand i s-au facut analize de sange, pt a se vedea daca are carente de vitamine sau minerale ?
Eu, personal, nu as mai lasa copilul pe mana unei profesoare care o poate trata ca pe o retardata.
Mult mai important pt echilibrul fetitei tale este ca o educatoare/profesoara sa o trateze neutru, daca nu cu simpatie.
Un curs de literatura nu este vital pt dezvoltarea psihica a unui copil de gradinita, dar oameni care sa o trateze ca pe un copil normal, este foarte important.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Allinta nu a tratat-o ca pe o retardata si-a spus parerea si nu in fata ei.E adevarat ca dupa cursul asta de literatura am fost la engleza (cursurile astea le face la palatul copiilor si au fost unul dupa celelalt)si am stat lipita de usa, am vbit cu proful si a zis ca nu au fost pbeme.

Adevarul e ca nu i-am mai facut de mult analize si nici coproparazitologic si ma gandeam. Ea se foieste foarte mult si din cauza ca a avut avut o eczema atopica purulenta (am stat cu ea internata la Colentina de 3 ori anul trecut)acum i a trecut, dar cand e cald se inroseste in zona picioarelor si atunci se foieste.
Am citit acum pe un site specific de ADHD si simtome cam le are ea, dar nu stiu.................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

a si am uitat sa spun, mananca foarte putin - e si cam slabuta si nu mananca aproape deloc fructe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Anna dar la ce ii place ei sa faca, se poate concentra? Daca da, nu cred ca-i cazul sa te gandesti la ADHD.
Mi se pare aberant ca o profesoara sa se hazardeze sa avansese un diagnostic dupa o ora de literatura Putea cel mult sa-ti spuna ca nu a fost atenta si nu a parut interesata de subiect.
La fel cum mi se pare aberanta atitudinea psiholoagei de la Budimex fata de copilul prietenei tale, daca nu cumva ea a spus ceva si prietena ta a inteles altceva, fiind cu teama in suflet in legatura cu baietelul ei.
Calmeaza-te, nu s-a intamplat nici o grozavie.
Pentru linistea ta, poti cere o evaluare la un psiholog. Ar trebui insa sa i se faca una si la gradinita, e parte din dosarul pentru scoala. Intreaba-i despre asta (evaluare psihologica).

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Allinta,logopedul NU ESTE psiholog .

Anuscha,pentru linistea ta mai bine mergi cu copilul la psiholog decat sa stai cu grija tot timpul !

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Daca profesoara respectiva nu s-a opus atunci cred ca ar fi bine s-o mai lasi pe cea mica la curs pentru ca,desi poate nu arata ca da atentie,tot ascultand povesti si alte cele isi dezvolta si vocabularul si i se dezvolta si increderea in sine .
Nu are nici o legatura cu hranirea copilului sau carenta de vitamine !Este felul de a fi al copilului !
Asa ma enerveaza cand altii care habar nu au cu ce se mananca dau "sfaturi" de atotcunoscatori!
Anuscha,eu sunt viitor psiholog .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anuscha2009 spune:

Problema e ca ei nu ii plac prea multe lucruri. Numai la desene animate ar sta ore intregi.
Face si dans sportiv, ii place danseaza cu placere dar nu se poate concentra sa numere pasii. dar de fapt multe s au intamplat in viata noastra si nici nu mai stiu
O sa o urmaresc mai indeaproapte
Vreau sa o duc la un psiholog, dar unde si de ce fel de abordare? si ce teste sa cer?

Multumesc tuturor pentru rasp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui anuscha2009
Adevarul e ca nu i-am mai facut de mult analize si nici coproparazitologic si ma gandeam. Ea se foieste foarte mult si din cauza ca a avut avut o eczema atopica purulenta (am stat cu ea internata la Colentina de 3 ori anul trecut)acum i a trecut, dar cand e cald se inroseste in zona picioarelor si atunci se foieste.


Anuscha, inainte de a incepe sa iti faci griji pt sanatatea mentala a fetitei tale, mergi cu ea la medicul ei pediatru si povesteste-i despre tot ce crezi tu ca este in neregula cu copilul.
Analizele de sange si coproparazitologicul ( care se repeta de cel putin 3 ori ) se fac anual sau de cate ori considera medicul ca este nevoie.

In ceea ce priveste diagnosticul de retardat pus dintr-o ochire unui copil de catre un neavizat ( educator/profesor ), eu am o experienta de jalnica amintire cu una dintre fostele educatoare ale fetitei mele, care ma toca marunt-marunt, repetandu-mi continuu ca fii-mea e retardata, desi ii precizam de fiecare data ca fetita mea fusese evaluata de 3 psihologi, care imi spusesera clar ca e un copil normal. Si a tinut-o asa, pana i-am facut reclamatie scrisa la directoare, de s-a linistit de tot.

De-a lungul vietii de prescolar si elev, copiii vor avea de-a face cu tot felul de profesori. Noi, ca parinti, nu trebuie sa ne lasam intimidati de opiniile anapoda a unor persoane care abuzeaza de meseria de profesor, erijandu-se in psihologi.
Mergi cu fetita la medic, sa i se faca analize de sange + coproparazitologic, viziteaza un psiholog de copii si peste 2 saptamani sa ne spui ce mai face puiul tau.
Multa sanatate tie si fetitei.

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput