Sezatoarea canadiana (181)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

Chiar, stiti ca ruleaza un film de-al lui Mungiu, Amintiri din epoca de aur, vroia sotul sa ma scoata in seara asta, dar i-am propos o plimbare in parc in schimb:

http://www.voir.ca/publishing/article.aspx?zone=1§ion=7&article=70869

Somn usor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Ione nu ... sunt doua intalniri separate, una SATC si una la Cote Vertu pe 4 iunie, fara film, cu copii mai mari, din cate am inteles.
Eu pot la amandoua. SATC- il putem vedea unde vreti voi, unde se voteaza. Eu as vota pentru centru.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ana, nu esti deloc ciudata! Ciudat (ca sa nu spun altfel) este comportamentul conationalei noastre! Dar...nu cred ca tine neaparat de nationalitate ci de calitatea omului in sine!
Nu ai de ce sa te simti in nici un fel si in nici un caz sa-ti dea lacrimile? Pentru cine? Stii tu vorba 'ceea: oameni multi, lume putina!

Zavalita imi pare rau de problemele pe care le ai cu masina! Daca luati legatura cu vanzatorul nu puteti rezolva sa va acopere macar o parte din reparatie? Stiu ca nu este obligat ... dar cred ca poti incerca sa vorbesti omeneste cu el. Nu este posibil sa dai bani pe o masina declarata ca fiind in stare de functionare si tu sa nu poti merge cu ea! (sau sunt eu idealista? )

Nelia, ce familie activa sunteti!! Bravo voua ca stimulati copiii sa faca sport! Un mare atu pentru toata viata!

Despre noi...ne apropiem de finalizarea dosarului...abia astept! Cu franceza stam f prost, dar astept sa ia copiii vacanta, ii expediez la ai mei si luam cursuri la Institutul Francez (o gramada de bani, dar trebuie sa facem ceva intensiv si bine organizat...la cat suntem noi de aerieni! ).

Va pup si va las o cafeluta pentru dimineata!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Zavalita nu stiu de cate zile ai masina, dar pe foaia de achat ai cumva trecuta o asigurare de x km sau 3, 6 luni?
dar si asa, fara te poti duce cu ea inapoi la garajul de unde ai luat-o si te intelegi cu ei....
eu am patit-o la vreo 3 zile a inceput sa croncane pe autoruta scotea un fum negru si un zgomot de m-am speriat teribil...ah nici volanul nu prea mai misca...m-am dus cu un amic la un garaj, si asa am vazut ca era pompa de injectie de la servodirectie...cand mi-a dat estimarea sa pic pe spate aproape 700$ cu tot cu taxe....m-am dus tot cu amicul asta inapoi la garaj, am dat-o cu siguranta mea ca uite sunt insarcinata si ca nu se poate,ca-i fac reclamatie ca vinde masini nefiabile, am zis sa ne intelegem, ca doar abea ce am cumparat masina....a cam dat din coate cand a vazut estimarea, a mai facut cateva telefoane, tot acolo ajungea, asa ca pana la urma eu am platit 100$, taxele le-a asumat compania si el a platit restul

acum nu stiu daca el chiar stia ceva inainte, ca zicea ca nu are nici o pata de ulei in curte, de acolo zgomotul , ca se freca fierul si huruia, cursese uleiul, dar ala de la garaj ne-a zis ca problema era cam de mult ca se vedea ca fusese bricolata

asa ca, curaj du-te peste ei

sper sa rezolvati cu bine si sa treceti peste problemele cu mutatul


Ana

revin ca ma cere Ionutzu

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache


Mamaana azi am fost si mi-am luat rasaduri pentru gradina de legume si pe acolo am vazut si levanda de vanzare, in cazul in care mai cauti, probabil ca si pe la voi trebuie sa fie!




lavanda la ghiveci?? DA - eu am luat seminte si stau la 'dospit' acum 6-8 saptamani, si le plantez de abia la toamna unde le vreau pentru la anul
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina023


Despre noi...ne apropiem de finalizarea dosarului...abia astept! Cu franceza stam f prost, dar astept sa ia copiii vacanta, ii expediez la ai mei si luam cursuri la Institutul Francez (o gramada de bani, dar trebuie sa facem ceva intensiv si bine organizat...la cat suntem noi de aerieni! ).


Voi ati trecut interviul? Ca daca da, eu zic sa-ti tii banii si sa te bazezi pe cursurie care se fac aici. Daca-ti trebuie sa te perfectionezi pt. interviu, alta treaba!

Pupici,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Zavalita,
daca ai cumparat masina de la un comercant s-ar putea sa ai garantie, uita-te pe contract, cum a spus si Pucku, chiar daca nu ai luat garantie suplimentara s-ar putea sa fii acoperita de garantia legala oferita de protect. consum. uite aici[http://www.opc.gouv.qc.ca/WebForms/SujetsConsommation/Vehicules/AchatVoitureOccassionCommercant/GarantieAutomobileOccasion.aspx

Daca ai cumparat de la un particular din pacate nu esti acoperita de protectia consumatorului. Uita-te si tu pe acolo, daca gasesti ceva ce te intereseaza.
Da unde ruleaza filmul ala, e doar azi sau mai ruleaza si in alte zile, m-as duce si eu, merci.
Carmencita,
Cristian 3 ani si Alex 13a ni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Si eu prefer in centru, putem merge chiar si la Atwater , ca alte cinema-uri chiar nu stiu eu, poate stiti voi mai bine.

Ione, cit ti-ai dorit tu teatrul, tu ai incitat fetele si pina la urma nu ai mai reusit sa ajungi, cred ca ai fost taare busy.

Chiar asa alina, tu in ce stadiu esti cu dosarul ca la fel ca Simonna ti-as recomanda si eu.

Anka, ma tot tin sa-ti zic... ziua gratuita de muzee este in fiecare an in ultima duminica din Mai. Dar sa stii ca sunt cozii destul de mari. Eu ti-as recomanda Biodomul- copiii il vor adora...Acolo chiar merita sa stai la coada, la pret normal platesti cam 70$ pe familie.

Delphin, felicitari ptr intoarcere. Gata cu excursiile in Dubai, ah?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ALINA - vezi ca daca startul programului de la Institutul Francez este DUPA ce veti primi voi ok-ul pe dosar (daca nu va cheama la interviu sau daca nu va mai cer sa dati TEFAQ), o sa primiti in plic si un pliant cu un cod pentru francizare en ligne. E gratuit si e foarte frumos cursul. Va inscrieti doar unul dintre voi, cel cu franceza mai buna. Atentie, e un total de 1800 de ore de francizare care se pot face, si cred ca cele online se scad din cele pe care le-ai putea face aici. La noi, m-am inscris eu, care nu as fi solicitat francizare aici, in mod clar. Iar barbatu-miu lucra exercitiile, eu faceam doar sesiunile audio/video.
Daca estimez eu corect, cu actele trimise acum, nu o sa aveti un raspuns concret mai devreme de luna august (nu ma refer la accuse, ci la raspuns concret, interviu sau csq). In cazul asta, cursul la Int Francez trebuie facut inainte de asta, ca sa merite investitia.
Ti-as recomanda sa mergeti pe un curs mai relaxat. Sotul meu mergea cate 6 ore, 3 sambata si 3 duminica, a fost nasol de tot, la un moment dat a fost depasit de evenimente.
Vezi ca banii de pe cursuri se ramburseaza. O sa caut informatia, am eu linkul pe undeva....
Un alt sfat: concentrati-va pe rand, pe cursul de franceza. Sa il faca aplicantul principal, cel care stie mai multa franceza. Cel dintre voi care nu stie, poate sa faca si aici.
Aici, nu o sa puteti face amandoi franceza, cu doi copii mici acasa!
Chiar si unul la franceza, si tot e greu, uite eu nu pot sa fac nimic acum, sunt legata de maini, copilul e mic, ala mare e la scoala, din fericire la noi scoala incepe la 9 (caz rar, se pare) si o poate lasa sotul meu la autobuz dimineata. Si termina dupa 4, deci o ia tot el cand vine.
Dar copii termina la 3 de regula, la ora aia cea mica imi doarme, mi s-a intamplat sa ies dupa cea mare cu cea mica in brate, dormind...

Din fericire, pentru vara am prins loc la camp de jour pentru Eliza, dar puteam sa nu prind, sau puteam sa prind doar la un camp scump, unde costa peste 100 pe saptamana, deci no way sa faci francizare in conditiile astea.... Si apoi, le-as fi avut pe amandoua acasa! Deci e mare mare lucru ca am prins loc subventionat (multumiri stie-ea-cui-multumesc-eu-acum pentru pont )

Parerea mea deci, bagati franceza la maximum, chiar daca pe rand... ca unul se ocupa de copii in timpul asta... Dar cand ajungeti aici, sa nu va para rau ca ati fi putut invata din tara si nu ati facut-o... O sa regretati timpul pierdut, cum il regreta acum barbatu-miu ... Desi in tara nu a prea reusit, muncea mult, venea obosit,... asa te ia valul si timpul trece si nu studiezi...
Categoric acum nu are ce sa caute la un interviu de job, ca nu se poate exprima... Si asa e greu sa cauti un job (adica sa gasesti), daramite sa te duci acolo si sa dai din umeri? Nu merge nene, daca nu stii, stai acasa!

Hai ca m-am lungit cat o placinta.

Aaa, ma intrebau fetele ce curs fac - e un curs despre recherche d'emploi, e ok ca invat niste chestii, despre cv, despre interviu, despre cum cauti un job... Ieri ne-au spus ca piata vizibila este doar de 25%, restul este reseautage... Te apuca deprimarea, ca daca nu ai studiile, ai experienta, dar nu ai experienta canadiana, si daca ai studiile, nu ai experienta, cu atat mai putin aia canadiana, reseau nu ai, ca n-ai de unde, si tot asa....
Revin cu edit, ma gandeam sa nu mi se aminteasca acum ce ma bateam eu cu pumnul in piept ca imi gasesc eu, ca ma duc eu casiera la supermarchet (era o metafora partial sa zicem...)
Da, ca si casiera iti gasesti si maine, chiar ieri vorbeam cu o tipa la curs. A aplicat, au chemat-o, e casiera la Maxi. Tzac pac. dar n-are copii, n-are sot.
Eu nici daca as vrea sa ma duc maine casiera la Maxi, nu pot pentru ca nu am loc la gradinita.
Deci cam asta ar fi ideea... cel putin un timp, unul e sacrificat. Daca nici limba nu o stiti, o puneti in mod elegant, cu copii la purtator. Singuri, ar merge... am un fost coleg, prof de fizica, super meserias tipul, a lipit doi ani etichete la o chestie cam ca si "cartea prin posta". Si ii convenea. Dar nu avea copii.

Deci Alina, bagati tare de tot, ca daca nici limba nu o stiti, ... e greu nene... iar copiii cer mancare, nu e ca si cum merge ca in studentie, sa mananci covrigi si sa dormi pe ziare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

DANA - ieri a venit si barbatu-miu cu o hartie despre asta cu muzeele, inca profa le-ar fi spus ca anul asta a fost o exceptie, si ca a fost liber si atunci, cand le-a zis prima data, cica o exceptie facuta in urma deciziei nu stiu cui, de a avea anul asta 2 ZILE de intrare gratuita...
Nu stiu daca asa o fi fost...

O sa incercam sa ajungem la Biodome (ma trezesc la 6 si ma duc acolo la coada )

Mergi la inceput