Bobocei de sept-oct 2008 (285)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Feli, ce buna si sufletista esti tu! Multe pentru tine ca gandesti asa, atata...

Ca revers ti-l dau exemplu pe medicul meu fost, pentru 8 saptamani fix, care, atunci cand l-am sunat sa ii spun ca am varicela in sarcina mi-a zis sa vin imediat la municipal sa facem intrerupere.

si l-am intrebat si eu, bine, dar sunt contagioasa, abia e prima saptamana de eruptie... bube cu puroi, tot tacamul...
si el cica, da dar mai tarziu nu mai puteti face intrerupere la cerere

Eu stiam ca nu se ia decat prin contact direct... adica, daca respiri acelasi aer cu cineva deja contaminat, sau cu bubele inca "umede"

citez din sfatul medicului.ro:

Virusul ce cauzeaza varicela se transmite cu usurinta de la o persoana la alta. Cel mai frecvent transmiterea bolii se realizeaza pe cale respiratorie, prin intermediul mucoaselor bucale si nazale. De asemenea virusul se poate transmite prin aer, prin stranut sau tuse, de la persoane bolnave. Mai rar, virusul se transmite prin secretiile rezultate din ruperea veziculelor cutanate. Cea mai contagioasa perioada incepe cu 2-3 zile inainte de aparitia eruptiei veziculare si continua in timpul formarii veziculelor (care dureaza in general 4-5 zile) pana in momentul cand toate veziculele au format cruste.
Infectarea de la nivelul veziculelor din herpes zoster apare in putine cazuri. [EU AM FOST CAZUL ASTA, CRED?!?!!?]
Atat femeia insarcinata cat si fatul, au un risc crescut de a face varicela daca gravida nu a facut boala pana atunci sau daca nu a fost vaccinata impotriva varicelei. Riscul este crescut foarte mult, daca cineva din familie are varicela, datorita contactului apropiat cu acea persoana. (Expunerea la varicela inseamna a fi in preajma unei persoane cu semne prezente de varicela sau daca ii apar dupa 2-3 zile). In plus, persoana care se imbolnaveste de varicela poate sa faca o forma mai severa de boala decat persoana care i-a transmis boala.
Odata cu imbolnavirea se dobandesc anticorpi (imunitate) si persoana respectiva nu va mai face forma grava de boala dar poate dezvolta o forma usoara de boala. In general daca virusul devine din nou activ o persoana nu va mai face varicela ci va face zona zoster sau herpes zoster.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

fetelor din Bucuresti si Brasov si nu numai!

Cred ca este si pentru voi la fel de important faptul ca vor sa reduca indemnizatia pana la 64%.
Luni se fac proteste in Bucuresti la Ministerul Muncii, ora 12:00,iar in Brasov, tot luni 17 mai, ora 12:00 in fata prefecturii!!
Ne imbracam in negru..sau alb!!!

Va rog sa veniti pentru a ne face ascultate!!!

Fetele din celelalte orase, haideti, organizati-va si voi!! Si haideti sa iesiti in strada!!!

Duminica in Bucuresti se strang semnaturi pentru a fi duse la guvern de catre Lavinia Sandru!

Citatul de pe blogul ei , aici:
Am constituit deja Grupul de sustinatori ai Apelului pentru Mame. Duminica, 16 mai 2010, membrii Grupului ne vom reuni la ora 12, īn Str.Franceza nr.22, la sediul Universitatii Ecologice (īn spatele Muzeului National de Istorie al Romāniei), pentru a ne organiza, a adopta si semna Apelul pentru Mame. Acesta va fi adresat, luni, 17 mai 2010, membrilor Consiliului Economic si Social, care se vor reuni pentru a dezbate prevederile acordului dintre Guvernul Romāniei si Fondul Monetar International. Le asteptam pe toate mamele sa vina alaturi de noi si ss semneze Apelul pentru Mame. Numai daca vom fi unite, vom reusi! Pāna acum am reusit si fara ca mamele sa iasa īn strada, dar probabil ca de data asta va trebui sa iesim.


Va asteptam sa ne fiti alaturi!!!



Cami, de Flavius Cristian in
-------------------------------------------------------------

ingerasul Darius-Andrei

Poveste si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Nocom, voi de ce luati vit C? Nu papa fructe? Eu as vrea sa-i dau pt ca nu pot sa-i dau citrice din cauza de DA.

Babytza, acomodarea a fost o placere, Manu a mai avut o sapatamana libera si ne-am simtit ca in concediu la mare . Proprietarii sunt ok (pana acum), ne-au asteptat cu asternuturi curate si prosoape la baie, ce mai, ca la hotel. Stam la casa si mi e pare minunat. Nu as fi luat in calcul varianta asta pana acum. Si cel mai interesant, am inceput sa apreciez marea, asta dupa ce am vazut cum e sa faci naveta din Bucuresti .

Urmatorul pas, sa imi gasesc un job si o cresa. Ehe...


Harri Alexandru (10.09.2008)

Aici sunt eu, Harri, la motz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Ma plimbam pe plaja si mi s-a facut dor de tine, EVA

Multi pupici pentru voi, mamica de printesa Eva si print Nikolas.


Harri Alexandru (10.09.2008)

Aici sunt eu, Harri, la motz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Neatza fetelor,

Cristienescu, Matei adora gustul de vit C. E oribil, dar lui ii place. A furat la un moment dat sticluta si a supt o groaza de m-am speriat pana am elucidat faptul ca nu exista supradizaj de vit C...Deci nu prea te pot ajuta..

Matei mi-a adus o critica f clara la felul in care gatesc. A facut indigestie dupa ce a mancat o tocanitza facuta de mine...

Acum e la regim...adica fara carne...el care e un carnivor...sa vedem cum il fac sa pape si alte alimente...fara carne...

E bine...are tonus bun...nu sunt probleme. De ieri nu a mai vomitat dei suntem aproape ok...

Weekend frumos tuturor!

Matei Gabriel 24.08.2008 foto

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Barbatu'meu face eforturi sa invete cum putem trai armonios impreuna: http://funnyblog.ro/situatie-banala-din-viata/

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Cristineescu, asta e lotiunea (nu e spray): http://www.zanzarin.de/zanzarin_produkte.htm

Mi-a adus-o cineva din Germania, anul trecut ..

Mami fericita de steluta Gruia (16.09.2008) si neghinita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristineescu

Ma plimbam pe plaja si mi s-a facut dor de tine, EVA

Multi pupici pentru voi, mamica de printesa Eva si print Nikolas.


Harri Alexandru (10.09.2008)

Aici sunt eu, Harri, la motz


Foaaaaaarte frumos! Eva, norocoaso!

Victoria, mami de Anna Sofia, 13+ cu inimioara

Sofia, 1 an si 8 luni


"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Fica-mea ii calca pe urme lui Cristian Topescu: se uita cu frate-su la Micky Maus insa nu-i tace guriza deloc "Mickey, Goofie, Daisy, cade, aua, canta, pange (plange), seaza (danseaza)" si tot asa comenteaza cu cuvintele ei tot ce vede ca se intampla acolo spre disperarea lu' frate-su care deja ii adreseaza cuvinte "dulci" de genul "taci, capro!". Sunt asa simpatici uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Nerantula, imi place sotul tau! si are si dreptate, suntem de multe ori de neinteles pentru ei. Al meu saracu' s-a resemnat si am renuntat si eu sa mai astept de la el genul de intelegere feminina. Pur si simplu uneori nu sunt capabili sa inteleaga modul nostru de gandire; oricat s-ar stradui, sinapsele lor neuronale se leaga altfel decat la noi. Mai rasfoim din cand in cand cartea cu "Barbatii sunt de pe Marte iar femeile de pe Venus" si incercam sa convietuim impreuna mai departe.

Mergi la inceput