Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(47)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Bun venit pe lume Maia si Mara. Sa cresteti mari, sanatoase si frumoase si sa aduceti numai bucurii parintilor. Lumi tie refacere rapida.
Dragaica, se pare ca sunt normale diferentele de greutate la sarcina multipla. La mine pana la 28 saptamani bb erai cam la aceeasi greutate dupa care unul a inceput sa ia mai mult. La eco se vedea baietelul ca e mai grasun, care era sus pozitionat, pe cand la nastere fata a fost grasuna si a fost jos pozitionata. Te stresezi si tu din orice. Bucura-te de sarcina. Au ei timp sa recupereze. Sa imi vezi baiatul ca imi intrece fata.
Ma muncesc la pus poze online sa va arat mandretele mele. Deh, si cioara de mine.
Sanatate la toti.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Bun venit Mara si Maia! Sa fiti sanatoase, papacioase, fara colici si sa aduceti numai bucurii parintilor! Lumy refacere rapida si sa te bucuri cat mai mult de cele doua comori!

Ieri am fost la psiholog cu Moni si se pare ca este o faza trecatoare. Tebuie doar sa avem rabdare cu ea. Ne-a spus sa ii reluam activitatile normale asa ca de astazi am inceput cresa din nou. Sunt curioasa daca acolo va mai face pe ea.
In alta ordine de idei sunt intr-o mare dilema cu gradinita. Eram hotarata sa le dau la cea care era mai aproape si toata lumea avea cuvinte de lauda insa este atat de putin spatiu, multi copii in grupa, doem cate 2 - 3 in pat. Sincer nu ma prea mai atrage.
Foarte greu cu gradinitele in Romania. Acum mai reduc si personalul cam peste tot ca asa au primit directiva : afara o educatoare. Nu stiu unde o sa ajungem.

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Bun venit comorilor Maia si Mara!!! Sa fiti sanatoase, papacioase si necolicoase! Refacere usoara mamicii!

Jocurban, am uitat o chestie care poate fi destul de importanta pentru colici: biberonul cu care le dai. La noi, Anastasia a facut colici mai tarziu decat Radu si intre timp am aflat de biberoanele Dr. Browns. Pentru ca pe ea o apucau crizele de colici exact in timpul mesei si manca foarte prost si cu tipete, i-am schimbat biberonul (Avent) cu Dr Browns si a functionat, in sensul ca s-a imbunatatit enorm calitatea meselor, apoi si cantitatea. Ea si acum mananca doar lapticul de dimineata cu un Dr Browns. Se gasesc la unele farmacii (Dona) sau magazine (au si site pe internet).

Dragaica, diferenta de greutate este normala.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Si acum sa ma laud, atasez un link: http://www.flickr.com/photos/carmelly2000/4674704898/
Pupici

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Carmelly, ti-am admirat papuselele... si mi-am amintit si eu momentul botezului de aucm un an si 2 luni... ce mici erau si ce emotii am avut! M-am mai uitat o data la pozele noastre de atunci

Sa va traiasca micii crestini!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Si acum sa ma laud, atasez un link: http://www.flickr.com/photos/carmelly2000/4674704898/
Pupici

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!






Sunt scumpici foc...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

AMR 5 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

hello,

ne-am intors dintr-o mini vacanta in frumoasa Oltenie, la Calafat. a fost super din toate punctele de vedere, mai vreau la tara! de fapt, ce sa mai, vreau sa stau la curte...of.
pun poze de indata ce se incarca, sa-i vedeti pe huni in elementul lor.

Carla, am citit din urma, imi pare tare rau ca ti-e asa de greu.... chiar nu are cine sa va ajute? sunt copii si copii, ai mei parca n-au fost asa plangaciosi, dar daca mazarichile asa sunt, n-ar strica o bona, daca bunicii nu va pot ajuta. pentru tine in special, ai nevoie de odihna, altfel e f greu. va tin pumnii sa treceti cu bine peste perioada dificila de la inceput, ai incredere ca se poate si mai bine!
intrebai de lapte parf, si noi am inceput tot cu PreNan, pana pe la o luna parca, apoi Nan1. am ramas pe Nan, a fost mai greu cand am trecut pe Nestle Junior (de la 1 an), au avut ceva crampe, dar usor-usor s-au adaptat. si eu tot mixt ii hraneam in primele 2 luni, intai ii puneam la san sau le dadeam laptele muls din biberon, apoi continuam cu lapte praf pana se saturau. daca adormeau la san, dupa 30 de min le dadeam laptele praf. de regula se trezeau dupa 30 min, caci papau putin de la san.

pentru nas si eu te sfatuiesc sa folosesti doar ser fiziologic sau apa de mare, in conditiile in care mucutii nu sunt galbeni si grosi. adica daca sunt doar infundate...

andutza, clara

MadyEr, si eu zic sa ai rabdare cu ea si va trece. ceva asemanator a patit nepotelul meu, la varsta de 4 ani. nu mai vroia sa faca kk, ptr ca se constipase la un moment dat si a tinut minte ca-l doare. a trecut in timp, cu rabdare si explicatii peste explicatii din partea parintilor.
sistemul de recompense, dupa parerea mea, nu va da roade, decat eventual pe timp limitat. cel mai bine e sa inteleaga ca asa trebuie, sa aiba incredere in ce ii spui tu, ca o sfatuiesti bine.
cat despre gradinita, asa e in Romania si mai ales la stat. insa nu as fi de acord ca hunii sa doarma si cu alt copil in pat. in cel mai rau caz, sa doarma impreuna, insa nici asta nu e o solutie, caci nu se vor odihni cum trebuie. succes sa gasiti ceea ce va trebuie!

bun venit pe lume Maia si Mara!!!
lumy, tin pumnii sa te refaci repede si sa fie totul bine cu toate 3!


carmelly, sa va traiasca mititeii proaspat crestinati!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

fetelor cul ati scapat de greturi
eu sunt terminata
oare pt ca sunt 2 sa fie asa puternice?
orice pun in gura vomit
abia spre seara pot manca ceva
mi e sa nu pateasca ceva puii mei de la faptul ca tot vomit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adnana1979 spune:

Buna mamici,
Sora mea are 13 saptamani si este insarcinata cu tripleti. Sarcina nu este usoara, dar are si ceva probleme in sensul ca a avut mici pierderi de sange. voi mamici de tripleti cum a decurs sarcina voastra? Acum ea a venit in vacanta la mine in Italia si as vrea sa o duc si aici la doctor sa o vada. Credeti ca e o idee buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G.Nico.S spune:

Multumesc de raspunsuri,ma gandeam ca poate trebuie sa umblu prin tribunale nu stiam ca s-a aprobat 600 ron pentru al doilea.Mai am si eu 2 sapt si afu ce sunt,Doamne ajuta la toate sa fiti sanatoase si copiii la fel

G.Nico.S graviduta fericita de gemeni 17 saptamani

Mergi la inceput