***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(120)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Putin din urma, dar din suflet:

Ioana
Maya! sarbatorita :)
Carina
Albert
Erika
Antonio! sarbatoritul :)

Si ptr. sarbatoritii de azi:

Petra & Maia & Mara
Eduard
Andreea! sarbatorita :)
Matei
Eliza! sarbatorita!

Sa cresteti mari si sanatosi!

Didisor, sa stii ca n-am avut habar despre ce-i U7a. Pur si simplu am vazut ca-i nou si ca-l plateste casa ... si cum fac totul ce plateste casa :D, l-am facut si pe asta. Dar a fost catastrofal ... a pus-o sa spuna nume pe care nici eu nu le-as fi putut repeta. A fost dulcica ca s-a straduit. Si a trebuit sa spuna pluralul la unele chestii aratate ca desen ... a fost bine cand a stiut cum ii spune, la plural nici vorba. Daca stiam ca-i despre vorbire nici nu-l faceam ca stiu ca sta prost ... dar nici nu-mi fac griji ca-l stiu pe frate-su cum a fost. Cu toate ca ea il intrece :) ... in schimb e tare desteapta si muzicala. Ii dai comanda: "canta "vine, vine primavara" sau " multi ani traiasca!", sau "mos craciun", sau" ... si se pune pe cantat, corect. Eu afona rau sunt tare mandra de cantareata mea ... unde nu poate pronunta cuvintele face "mmmh" si trece mai departe, nu strica deloc melodia.
Si daca nu spuneai tu, te-as fi tras eu de maneca ca nu trebuie sa renunti la cetatenia romana. Si da, imi pare rau sa spun asta, dar e mult mai bine (de la cum te vad altii pana la drepturi) sa fii neamt si nu roman. Ai sa vezi si tu cand o sa-ti vina randul. Si sa stii ca merita toata birocratia.

Miha, daca mai ai ocazia, nu rata Alhambra! Merita! FA-o barem ptr. mine! Ca eu de abia astept sa mai creasca ai mei prunci sa mai mergem o data!
Si sedere cat vreti voi de lunga in Spania!!!! Sa va iasa planurile! Eu pot spune ca anul petrecut acolo mi-a mers la inima! :) Deci, nu, nu mai suntem prin zona. Dar unde sunteti voi (eu presupun din ce ai povestit ca mai prin sud, prin Andaluzia?)? Ca in iunie mai tragem o fuga si poate ne intalnim :)
Multumesc ptr. reteta, de data asta am salvat-o!

Alynta, faceti chef mare? Cu mot cu tot? Pregatiri cat mai usoare! :)

Stie cineva ceva de An@?

Eu nu ma pricep la politica. Parerea mea e ca trebuie umblat la politicieni in primul rand. Poate asta schimba si mentalitatea romanilor de a sustine coruptia (mica si mare) prin datul de spaga.

Iar eu sunt pro tatic la nastere. Pentru mine a fsot de folos prezenta lui, fara nici nu mi-as putea imagina. Dar n-am inteles: nu vor mamicile din tara sa fie tatal prezent? Ca eu stiam ca nu-i voie, atat.

Angiuta, felicitari ptr. Laufrad. Cu asta a reusit fi-miu sa mearga pe bicicleta fara Stützräder. Invata copilul sa-si tina echilibru.

Si apropos, fi-mea are 92 cm si 13 kg(imbracata). Mai e cineva asa mic pe aici?
Mii de multumiri ptr. felicitarile cu olita :) ... o data a cerut sa faca si kk la olita, a facut putin. Pe seara a terminat restul in chilotei. Ei, invatam noi totul. In schimb tine super bine si cand mergem la plimbare ... o data a cerut in parc si am facut la un pom :). Pana si noaptea tine, e scutecul uscat. Sunt tare mandra! :)
In schimb a inceput cu crizele de 2 ani, asta la sfarsit asa ... Se cearta urat-urat cu frate-su, totul e al ei, nu cedeaza deloc. Evident ca nici frate-su si de la el am pretentia barem. Se lasa cu lacrimi, noroc ca se iubesc si le trece repede :)

Sanatate plantatie!

Mami de pereche: Cristian & Amélie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Irinusha, multumesc pentru urare!

Pe tatici nu-i lasa la nastere, unii nici nu ar veni, de frica, ca al meu, in unele cazuri nu vor mamele sa le fie in preajma. In America, am inteles ca is obligati sa asiste. Eu am stat cu el pe coridor, cat s-a putut, imediat dupa nastere, a intrat si si-a vazut puiul, apoi iar l-au scos afara si a intrat inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Irinusha noi cu greutatea la fel stam, tot 13 kg imbracat iar la inaltime tot cam asa 92-93 cm.
Si la noi cred ca o sa fie U7a catastrofal, eu cred ca nu o sa coopereze absolut deloc cu pediatrul, dar sa vedem poate o sa ma surprinda totusi .

Angiuta, mamica lui Vladut (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Sotul meu a asistat la ambele nasteri, una la stat si una la particulari, a si filmat.

-----------------------------------
Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Larisa 6-12 luni***Larisa 1-6 luni***Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna seara si de la mine. eu am disparut din peisaj, trec printr-o perioada urata urata si nu ma pot aduna sa scriu. stiu ca nu e frumos, nu am scris nici un la multi ani!, nu am raspuns urarilor de ziua mea, stiu ca nu se face dar nu pot acum altfel.

am intrat doar sa povestesc cum a fost la noi la controlul de trei ani (nu am vazut unde a povestit irinusha cum a fost la ei, desi citesc regulat pe aici).

intai l-a cantarit asistenta si l-a masurat: 94 cm, 14 kg.

apoi a adus asistenta mai multe jocuri si s-au jucat impreuna. intai au pus piesele intr-un sortator, floare la ureche pentru al meu.

apoi a trebuit sa deseneze un cerc dupa ce i-a arata ea cum se face (incercam si noi acasa, dar el nu e fan, mai mult noi desenam).

i-a scos dintr-o punga niste cubulete de lemn rosii, galbene si albastre, a facut asistenta trei gramajoare si el a trebuit apoi sa puna un cubulet rosu la gramada de rosu, albastru la albastru si galben la galben. din trei cuburi a facut asistenta un pod, david a trebuit sa faca si el la fel (a trecut cu bine).

i-a dat o sticluta in care era o margica: a trebuit sa desfaca capacul, sa scoata margica, sa o puna la loc si sa inchida capacul. el a pierdut margica pe jos, asa ca a facut ce era de facut cu sticla numai .

i-a adus o tablita asemanatoare celor de la testele de vedere pentru scoala de soferi: cu punctulele multe, cand o tinea inclinata intr-un anumit unghi se vedeau o steluta, un elefant si o masina. le-a vazut pe toate.

l-a pus sa dea foile una cate una intr-o revista cu foi foarte subtiri. a mers cumva, cu chiu cu vai.

intre timp eu am completat o fisa cu mai multe intrebari: daca e agitat, daca doarme singur, daca se sperie usor, daca se joaca cu alti copii, daca poate sa se concentreze sa faca o activitate singur, daca se desprinde usor de mama (daca il pot lasa la bunica de ex cateva ore fara sa planga dupa mine), daca doarme cu noi etc. m-a mai intrebat asistenta daca urca scarile ca un adult, alternand picioarele. daca mananca singur cu lingurita si daca bea apa din cana.

la sfarsit i-a facut un test de vedere, de la o anumita distanta sa recunoasca o casa, o inima, un cerc si un patrat. cu ochiul drept nu a mai recunoscut formele cand astea au fost ceva mai mici (cam de pe la al cincilea rand mai jos, stiti voi cum sunt testele de vedere pentru stabilirea dioptriilor). asa ca am primit o trimitere la oftalmolog, sa vedem ce ne spune el.

doctorita l-a pus sa-si spuna numele, dar nu a vrut sa i-l spuna decat pe cel mic, desi il stie si pe cel de familie. tot doctorita l-a pus sa recunoaca in niste poze dintr-un desen foarte incarcat niste amanunte. a refuzat sa-i spuna ca pasarea se cheama pasare, desi stie. i-a aratat-o insa pe a doua din desen.

m-a mai intrebat daca vorbeste despre el la persoana intai, dar david e inca la faza cu "david face, david drege".

la sfarsit mi-a zis ca e ok, mai ales ca e bilingv. mi-a zis ca e important sa isi gaseasca un prieten, o relatie unu la unu cu un copil de varsta lui. si ca e ok daca acum refuza sa participe la activitati, dar eu trebuie sa insist, si e ok daca astept pana in septembrie cu mersul la gradinita. om vedea noi in toamna ce ne aduce gradinita.

cam asta ar fi.

va multumesc pentru ideea de tortulet-tren, stiu ce-i voi face saptamana viitoare .

un cerc de prieteni nu se face cu compasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Miniuta, multumesc ca ti-ai facut vreme si ai scris amanuntit despre testul asta, asa ceva as vrea si eu pentru andreea. Din ce ai scris, mi-am facut si eu o parere despre cum stam, sau ce ar trebui sa faca/stie un copil de 3 ani. Imi pare rau ca treci printr-o perioada mai dificila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaiulia spune:

Andreea de Betty!
Eliza de Vas!
Maia, Mara si Petra!
Liviana vazusem ca si lui Antonio i-ai urat in avans si m-am gandit ca ai incurcat cumva datele (mie mi se mai intampla ). Iar cu a fi prima se voia a fi o gluma. Sper sa nu te fi suparat .
Irinusha si Andrei tot 92-93 cm are si 13,2 kg aproximativ dezbracat. Dar e argint viu si nu sta locului decat la somn. Si atunci e teroare pana adoarme, povesteste si cate o ora ce a facut in ziua respectiva si gesticuleaza, si se foieste...
Miniuta imi pare rau pentru probleme. Ma bucur ca ai scris amanuntit despre controlul de 3 ani, ne este de folos la toate cu siguranta.

Mamica de David Andrei 10 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

La multi ani,cu intarziere,
Carstea pentru Rares
Coco83 pentru Ioana Gratiela
Arcadia pentru Calin
ang3lt0uch pentru, Adriana
Mica0307 pentru printesa Maya
Andradap pentru Antonio
Msemcu pentru cele 3 cucuiete Petra & Maia & Mara
BettyR pentru Andreea
Vas pentru Eliza

SA siti sanatosi,norocosi si sa aveti parte doar de impliniri si bucurii in vuata!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Am vazut ca vorbiti despre ceea ce se intampla la noi..........Urmaresc si emisiunile TV si sincer mi se pare totul in zadar.Degeaba suntem noi nemultumiti,oricum nimeni nu ne intreaba,ca decizia deja este luata deja,iar comentariile pe care le facem sunt pur si simplu pentru a ne racori caci nu putem schimba nimic..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

miniuta multumim pentru informatii,asa, stim si noi cum ar trebui evaluat un copil de 3 ani.

De fapt asa este si la noi
Intri in cabinet ,te pune sa dezbraci copilul cu forta( sunt putini copii care se dezbraca in loc strain si la comanda straina),ii consulta in urlete,il imobilizeaza sa se poata uita in gatul lui,il masoara atat cat se poate in aceste conditii,mama este intrebata daca mananca,se joaca si socializeaza dupa care ne spune ca ne vedem la vaccinul de 4 ani.
Deci criteriile de evaluare nu sunt foarte diferite

Io nu ma duc la dr. de familie cu STEFAN decat atunci cand am nevoie de ceva ce doar el imi da(cum au fost "actele" penru gradinita),in rest avem o doamna doctor care efectueaza consultul dupa ce copilul se mai familiarizeaza cu locul si omul,pentru a putea participa la consult de buana voie,iar io sunt multumita ca nu il traumatizeaza ca cel de familie.
Ce spui tu acolo............sunt vise,povesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

LA MULTI ANI, ALINA!
Sa fii sanatoasa, fericita, multumita si implinita, sa ai parte de reusite pe toate planurile!
La Multi Ani Ianis de DianaLaura! Mami, ce tortulet ai pregatit?
La Multi Ani pt Dominic de Irinuca!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput