HAIDETI SA PROTESTAM SI NOI!

Raspunsuri - Pagina 60

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Citat:
citat din mesajul lui maiestrita

Citat:
citat din mesajul lui MADYN

daca voi ati propune sau ati spune de reducerea perioadei asta ne-ar afecta pe noi ca grup, ne-ar imparti in 2 tabere. divide et impera vorba maiestritei ...




Mady lui Mihai - (1-aug-2006) si a lui Costin (21-apr-2009)


de asemenea sunt de parere ca venind cu un "deviz" de cheltuieli legate de copil (lunare, trimestriale, whatever) nu faci decat sa oferi singur alternativa unei "sume fixe"... in loc de procent... strict opinia mea


Principala caracteristica a acestei indemnizatii este ca ea este a MAMELOR, nu a copiilor. Mamele, inainte de a ramane insarcinate au muncit - mai mult sau mai putin - pentru a-si asigura un standard de viata. Au credite la banci, au anumite nevoi, pe care si le-au satisfacut din salariile lor - salarii pentru care au platit un impozit nu tocmai mic statului.

Iar referitor la faptul ca aceasta lege este noua - nu este tocmai noua. E o lege mai veche care a fost anulata pe vremea guvernului Nastase, care ne explica f senin atunci ca toti copiii au aceleasi nevoi. Adevarat, si din aceasta cauza alocatia pentru copii - care este un ajutor social - are aceeasi valoare pentru toti copiii. Insa indemnizatia se plateste din BAS, si atata timp cat eu platesc procent din salariul meu, mi se pare normal ca in cazul in care beneficiez de acesti bani, sa beneficiez corespunzator sumei cotizate.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

Varsta Raul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

Vedeti pe Realitatea TV ...este Lavinia Sandru invitata si ne ia partea

35 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteleleu spune:

Citat:
citat din mesajul lui elara

am fost f dezamagita ca nu mai era nimeni langa camy...era asa de singurica.... nesustinuta... trist-trist!



te rog foarte frumos sa nu aberzi.
Am facut tot posibilul de la ora 7 de cand am intrat pe kakatul de realitatea.
Am strans 300 de semnaturi pe care le-am depus azi impreuna cu o cerere la primarie pentru primirea avizului.
Am dat interviuri la toate posturile locale de televiziune si ma scuzi ca nu statea in spatele Cameliei sa nu cumva sa cada. Protestul va avea loc LUNI nu astazi.
dati pe realitatea. e miresica noastra si nu ami aberati ca vai ce singura era Cami ca ma revolt cand stiu cat m-am implicat . De fapt eu am si initiat protestul din Brasov .
Mama masi tre sa ne mai intepam si intre noi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Cand ii vad pe unii habarnisti de la TV ma apuca nervii.
BRAVO FETELOR CARE ATI VORBIT!
TATICI IN CIC NU SUNT?? Ca sa nu se mai vorbeasca de mame ca fabrici de copii.
Si ca sa se termine cu balamucul si cu punerea in aceeasi oala a mamelor asta ar trebui asa: Cine a lucrat inainte de sarcina si a contribuit sa ia 85%, iar cine nu a lucrat si primeste o suma de bani ca un ajutor social sa primeasca o suma fixa de X lei.
Imi vine sa-i scuip pe cei cu "fabrica de copii" si cu "casa pe spinarea copiilor".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danuta1979 spune:

Eu zic ca e admirabil efortul tuturora, atat al fetelor din Bucuresti cat si al celor din Brasov.
Si ca ar fi minunat daca concomitent cu cele 2 proteste, ar mai aparea si in ate orase mari. Sa se vada reactia in toata tara.
Oricum, din partea mea si a familiei mele, va multumesc!

Dana, mami iubitoare de Ioana Maria Alexandra (16.09.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

am ajuns de la intalnirea cu ADEVARUL

parerea mea ca nu o da cotita....

a fost ok din pct meu de vedere

Alinuk
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


www.asociatiamame.com/ro/evenimente/evenimente-actuale/un-zambet-pentru-sanatate.html" target="_blank">
"Zambetul copilului tau iti aduce bucurie in fiecare zi.
Acum, zambetul lui poate salva vietile altor copii"


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

am ajuns de la intalnirea cu ADEVARUL

parerea mea ca nu o da cotita....

a fost ok din pct meu de vedere

Alinuk
www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


www.asociatiamame.com/ro/evenimente/evenimente-actuale/un-zambet-pentru-sanatate.html" target="_blank">
"Zambetul copilului tau iti aduce bucurie in fiecare zi.
Acum, zambetul lui poate salva vietile altor copii"


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


da, acum, la intalnire, sa vedem articolul...

Felicitari voua, fetelor care va implicati!
Sa dea DD sa fie cu folos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck_29 spune:

mteleleu, nu o lua asa ....sunt convinsa ca elara s-a referit la faptul ca era singura...acolo la interviu...si nu era nimeni pe langa ea..si ca ar fi fost bine sa fie un grup de mamici...nu o sigura mamica


NOI, TOATE mamicile / viitorele mamici, suntem recunoscatoare pentru efortul depus de voi...cele ce v-ati implicat direct in organizarea acestui protest


si luni vom fi la MM sa protestam impreuna


va rog mult, nu lasati oboseala, nervi si alte motive asemanatoare sa va distraga atentia


toate luptam pentru aceiasi cauza...binele copiilor nostrii

uite o sa iti treaca supararea

35 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

sunt curioasa cum se va termina emisiunea de la realitatea, eu zic ca sigur in genul lui turcescu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenyi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

E greu sa sustii tie sa nu ti se ia absolut nimic in conditiile in care de peste tot se iau (pensionari, bugetari, companii de stat etc.). Deja pare aroganta.
Parerea mea proprie si personala este ca o reducere procentuala sau/si o reducere a timpului de stat acasa ar fi mai ok decat scaderea la 600 ron si mentinerea celor 2 ani, pentru ca in conditiile astea si sa vrei nu te primeste nimeni inapoi la munca.
De asta nu m-am oferit sa merg eu la fata de la Lira, desi mi-ar fi aproape, ca am simtit ca n-as fi in asentimentul tuturor.



[size=1]Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat



sunt de acord cu ce a zis andre_ea.daca se taie procentual din indemnizatie e mai bine decat daca ne-am intoarce la 600. Noi tintim stelele, cum scria cineva, dar e bine sa fim realisti.Daca se taie din pensii, daca se dau oamenii afara,atunci cred ca trebuie sa acceptam ca se taie si din indemnizatia noastra.Stiu ca prin taierea procentuala se ajunge in unele cazuri la 600 de lei, dar putem cere minim 800, asa cum exista si plafon maxim de 4000.

Parerea mea este ca noi trebuie sa militam pentru:- reducerea cu un procent cat mai mic a indemnizatie;
- mentinerea la 2 ani, in aceasta faza, a perioadei de stat acasa cu copilul;
- infiintarea de crese de stat.
Haideti sa ne gandim si pe termen lung.Daca tot mergem sa protestam, hai sa nu ne plangem doar de bani, hai sa spunem ca si lipsa creselor este o mare problema.Daca am avea crese suficiente sunt convinsa ca multe mamici s-ar intoarce mai devreme la munca.

Si o alta idee ar fi sa protestam cat mai pasnic.Sa nu ne ducem acolo sa ne strigam oful in gura mare, fiindca EI nu ne vor asculta, nu vom face altceva decat galagie si POATE ne vom simti mai bine fiindca am spus in gura mare ce ne doare.Ei stiu oricum de ce ne ducem acolo.Haideti sa ne scriem doleantele, sa le afisam pe banere / pancarde si sa protestam in liniste.Este doar o parere.

_
David (10 noiembrie 2008) de Alina.
Poze cu comoara mea

Povestea povestilor




EU NU SUNT DE ACORD SA ACCEPTAM MAI PUTIN!!
Inseamna ca din start le acordam ocazia ed a face dupa cum vor!
Dar noi ed ce nu putem sa alegem sa le platim mai putin sau deloc impozitele si taxele aberante?
De ce noi trebuie sa fim obligati , iar ei tre sa ne impuna?
Iaca nu mai vreau nici eu sa le patesc taxele can m-oi intoarce la servici, nici CAS, nici somaj, nimik. Uite asa...pentru ca nu am de unde!!!!


Mergi la inceput