LMA: Matei si mami Cris !!! Mai-Iunie 2009(76)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ganesha
Amir a facut ieri febra mare, cand am ajuns la dr avea 39,5 si noaptea a avut iar reprize cu 39, asa ca toata noaptea nu am dormit. Ii dau dolipran supozitoare si nurodol sirop (ibufrofen) alternativ, din 3 in 3 ore, plus azi-noapte baita caldutza, sosetele cu otet si compresii reci pe frunte. Se pare ca este vinovati sunt dintzisorii.


Si eu am crezut ca de vina sunt dintisorii, insa mi-a zis dr la telefon ca exista un episod de "3 zile febra", cu febra in jur de 39, care scade daca pui paracetamol, dar creste iarasi. Mi-a recomandat sa iau mostra de urina sa o duc la analizat, insa era clara si mirosea normal, asa ca nici asta n-am mai facut-o.
Si intr-adevar, dupa 3 zile a trecut si copilul era iar vesel si jucaus.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.2007) si bondarel Daniel (27.06.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraOana
eu sunt total in ceata cind vine vorba de aniversarea lui sebastian...nu cunosc asa multe mamici ..deci daca o sa fie maxim 3 copii la ziua lui sebastian e mult ...si probabil 2 din cei 3 nu au sa vina..asa ca va ramine sebastian doar cu un partener de joaca de ziua lui ..nici nu imi vine sa ma apuc sa organizez ceva...


Cunosc situatia . Oricum, daca sunt persoane straine in casa, copiii se amuza teribil sa fie in centrul atentiei .

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.2007) si bondarel Daniel (27.06.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

pentru mamicile care au ramas in pana de idei cu jocurile copiilor, exista un programel incantator pt copii:
www.hanselman.com/babysmash/download.htm" target="_blank">baby smash.
E gratis si se poate downloada si instala pe calculatorul propriu sau rula direct de pe pagina lor de web.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.2007) si bondarel Daniel (27.06.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

ramonaianichir vroiam sa te intreb "ROR"-ul aste e "Mumps-Masern-Röteln"?

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

neata mamici

andata daca stam bine si ne gandim ca un copil are nevoie de o medie de 150 pampersi pe luna ca doar nu l-oi lasa murat in pishu sau cu kk la buci,iar la cat de bine traim in tara asta cu strezul zilei de maine ce punem pe masa de mancare sau cu ce ne platim ratele ,pai aia 200 ron ai copilului clar nu ajung de pampersi si laptesi din moment ce salariul mediu e 700 ron,cum puii mei sa faca indemnizatia 600 ron???e chiar absurd si revoltator mai mult as inclina spre un procentaj de scadere chiar daca nu ne place situatia,dar din pacate inca traim in romanica tara tuturor posibilitatilor
[philip nu fug
ganesha felicitari pentru "grasun"hai nu fi supi ca sta bine la parametrisau o vrei pe tsumo a mea sa te rupa de spate si sa ti se lungeasca bratele???sper sa fie de la dintisori temperatura,dar totusi fai si niste analize pentru linistea ta
ioana felicitari pentru mica mergareata
relusha bun revenit si hai repejor cu pozele ca ne era dor de voi
laurao si eu am o mare problema cu kinderii pentru ziua la terorista..mai nou,toti cu care vrea sa se joace sectorista o imping si ii ia jucarele din mana si ei se joaca separatcred ca o renunt la ei si o sa reorganizez totol pe ultima suta de metri


mami de brotac teroristMIRUNA(29 mai)

Brotac Terorist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonaiani

Citat:
citat din mesajul lui ganesha
Amir a facut ieri febra mare, cand am ajuns la dr avea 39,5 si noaptea a avut iar reprize cu 39, asa ca toata noaptea nu am dormit. Ii dau dolipran supozitoare si nurodol sirop (ibufrofen) alternativ, din 3 in 3 ore, plus azi-noapte baita caldutza, sosetele cu otet si compresii reci pe frunte. Se pare ca este vinovati sunt dintzisorii.


Si eu am crezut ca de vina sunt dintisorii, insa mi-a zis dr la telefon ca exista un episod de "3 zile febra", cu febra in jur de 39, care scade daca pui paracetamol, dar creste iarasi. Mi-a recomandat sa iau mostra de urina sa o duc la analizat, insa era clara si mirosea normal, asa ca nici asta n-am mai facut-o.
Si intr-adevar, dupa 3 zile a trecut si copilul era iar vesel si jucaus.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.2007) si bondarel Daniel (27.06.09)



Eu nu sunt adepta explicatiei ca febra e de la dinti. Exista o varianta intr-adevar ca unii copii sa faca febra la eruptie, daca cumva au contactat o bacterie care sta de regula in gura si care se activeaza si inmulteste cand dintii erup, si asta ar putea creste febra. Dar cazurile ma gandesc ca sunt rare.

Febra de 3 zile sau ROSEOLA INFANTUM e o boala virala a copilariei care la noi in tara e f putin cunoscuta. De ex eu am amintit medicilor de la urgente ca poate fi asta, si s-au uitat crucis la mine, si m-au intrebat ce e aia?

Sergiu a facut pe la 1 an jumate sau 2 febra 39-39,5, care a durat exact 3 zile, fara alte simptome. In a 4-a zi, cand febra a cedat brusc, pe corp i-au aparut niste bubite f f mici, ca varfurile de ac, pe piept si spate. Dupa o zi au trecut. Eu l-am diagnosticat singura ca medicul de familie habar n-avea de boala asta

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraOana

ramonaianichir vroiam sa te intreb "ROR"-ul aste e "Mumps-Masern-Röteln"?


Exact. Elizei i-a facut-o medicul in 2 transe, impreuna cu vaccinul de varicela.

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.2007) si bondarel Daniel (27.06.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly
Febra de 3 zile sau ROSEOLA INFANTUM e o boala virala a copilariei care la noi in tara e f putin cunoscuta. De ex eu am amintit medicilor de la urgente ca poate fi asta, si s-au uitat crucis la mine, si m-au intrebat ce e aia?

Sergiu a facut pe la 1 an jumate sau 2 febra 39-39,5, care a durat exact 3 zile, fara alte simptome. In a 4-a zi, cand febra a cedat brusc, pe corp i-au aparut niste bubite f f mici, ca varfurile de ac, pe piept si spate. Dupa o zi au trecut. Eu l-am diagnosticat singur ca medicul de familie habar n-avea de boala asta


Multam de info . Lui Daniel nici macar bubitele nu i-au aparut (si noua dr ne-a zis ca pot sa / pot sa nu apara pe corp).

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.2007) si bondarel Daniel (27.06.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisica28 spune:

Pe Realitatea TV au spus acum ca s-a hotarat revenirea la rusinoasa suma de 600 lei, bataie de joc.

Narcisa, mami fericita de Mihnea Stefan 25.05.2009
http://picasaweb.google.com/NarcisaPaterau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraOana spune:

narcisica nesimtire curata!!! dar presupun ca mamele care sunt deja in concediu de maternitate cu 85% nu le taie banii..sau?

in austria este unpic altfel sistemul, egal daca ai lucrat inainte sau nu tot atita primesti, deci noi cele care am lucrat inainte si am platit la stat impozite nu primim mai mult decit cele care nu au lucrat 1 zi in viata lor..eu iau 436€ (pt ca stau 2 ani acasa, daca stateam 1 an si 3 luni primeam 600€ pe luna)..dar chiria mea e de 500€ pe luna + curent si caldura ca. 100 € pe luna + mancare, internet, etc etc )...deci daca nu ar lucra sotul meu ar trebui sa ne mutam la parinti inapoi

Mami de Sebastian Gabriel 30.Mai.2009 http://b1.lilypie.com/1dPfp2.png
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3271029365&ownerId=174883471&albumId=275705303" target="_blank">Burtica si Sebastian

Mergi la inceput