NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 87

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ROZIMINIS spune:

Eu una m-am hotarat !!Daca se va face 600 ron indemnizatia de crestere copil o sa muncesc de acum incolo numai la negru, nu voi mai plati statului roman nici un leu, imi voi face o pensie privata... ca la institutiile de stat oriunde ai nevoie, de orice ... platesti de ti se rup buzunarele.
Pentru diaspora: lasati-ne!
Daca va place atat de mult in Romania si credeti ca solutiile ce le ia guvernul zilele acestea sunt bune..... veniti inapoi !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carinablanca

Buna,

Urmaresc acest subiect de cand s-a deschis. Recunosc ca nu l-am citit in totalitate ca nu am timp de asa ceva, dar am citit niste lucruri care m-au suparat nespus de mult si vreau sa va spun ceva.

Fetele din diaspora, precum si cele care nu au avut stagiul necesare de cotizare sau au fost in CIC inainte de legea actuala (sau poate aveati suma minima oricum), de ce sunteti asa de rele si ne invidiati?

Fiecare din femeile care in prezent au 85% au lucart pentru banii aceia. Eu de exemplu am lucrat cate 50-60 de ore pe saptamana. SI in conditiile in care legea era deja votata am decis ca am posibilitatea sa cresc un copil. Altfel nu. Avem rate la nivelul salariului. Asta inseamna ca nu avem voie sa ne facem copii?

Si referitor la crese vreau sa va spun ca numarul copiilor este foarte limitat, si din cate stiu nu prea accepta copii care nu stiu sa manance singuri, se imbolnavesc foarte repede copii, etc

Eu cum as putea sa ma intorc acum la un job cu 50-60 de ore pe saptamana in aceste conditii.

Puneti-va in situatia noastra!

Daca erati acum in Ro in CIC si cu 85% ati fi fost de acord cu noi. Dar ati plecat in strainatate. Si atunci v-ati asumat ce conditii de cic erau acolo. Noi ni le-am asumat pe cele de aici adica 85%, min 600 max 4000.

De ce ar trebui sa primesc si eu 600 ron ca si o persoana care a avutsalar de max 800 (spun max pentru ca multe nu au avut nici 600) in conditiile in care eu am avut contributii (ca persoana,fara sa iau in considerare contributia firmei)mai mare de dublul acestui 600.

O zi buna

Carina de scumpete de in Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

http://capy72.mondozoo.com


Carina subscriu la tot ce ai spus mai sus, si inca ar mai fi:

- ce facem cu mamele singure , care isi cresc copii si se bazeaza pe acesti bani, ele nu au dreptul sa fie langa copii ?

- sunt situatii in care intr-o familie mama castiga mai mult decat tatal si poate doar cu acesti bani isi permit sa faca un copil, in conditiile in care cu greuu mai exista o familie tanara in RO, care sa nu aiba de platit macar o rata la banca.

- si cel mai grav este faptul ca se modifica drastic si din mers regulile jocului , daca stiam de la inceput ce si cum, altfel ma organizam , pentru ca eu am fost insarcinata inainte sa vina aceasta lege.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carina

Citat:
citat din mesajul lui ade24

Citat:
citat din mesajul lui carina

Citat:
citat din mesajul lui maracine

uite in irlanda stai 2 ani cu jumatate din salariu.


Irlanda e in faliment. Asta iti spune ceva?
Unducthable: foarte bine fac, mersi de intrebare. Daca tu ma consideri prietena, ma poti adauga pe lista.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/


Si o sa-mi spui ca e in faliment din cauza ca stau mamele acasa 2 ani pe jumatate din salariu?

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun


Nu de aia e in faliment.
Dar ar fi bine daca ne-am lua modele de stat functionale.

People are always blaming their circumstances for what they are. I don't believe in circumstances. The people who get on in this world are the people who get up and look for the circumstances they want, and, if they can't find them, make them. ~G.B. Shaw

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/


Si asta este cumva treaba mea? Sa-mi iau aceste modele? Nu cumva este treaba celor care sunt acolo sus si care timp de 15 ani s-au bucurat de banii munciti de mine, zile si nopti, iar acum cand trebuie sa primesc si eu ceva imi spun ca este criza si trebuie sa fiu solidara. Ei cu ce sunt solidari? Cu hotia, cu economia subterana, cu mogulii. etc?
Ce n-ati inteles voi, cele care ne atacati de vreo 2 zile incoace este urmatorul lucru: nu ne revoltam DOAR din cauza aceste indemnizatii, ne revoltam pentru ca ne-am saturat sa fim calcati in picioare, luati de prosti si fraieri, si considerati calul de povara al acestei economii, din care ei fura sistematic de 20 de ani, incoace. Asta este inceputul si ce facem nu facem din egoism sau lene, suntem alaturi se de pensionari, medici, profesori, studenti, etc. Sunt convinsa ca se va ajunge la proteste reunite ale tuturor pentru ca acest popor S-A SATURAT si S-A TREZIT. Unii vor spune ca e prea tarziu. Eu voi spune ca bine mai tarziu decat niciodata.
Iar daca tu, cu atitudinea asta, crezi ca se va rezolva ceva, e treaba ta. Stai acolo in palatul de clestar si lasa-ne sa ne vedem de ceea ce am inceput noi aici. Acest topic a fost deschis cu un scop, nu ca sa primim lectii de viata de la unii si altii.

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biara spune:

Hmmm, nici nu stiu cu ce sa incep si ce sa zic mai intai...
Cred ca voi incepe cu fetele din diaspora, nu inteleg un lucru atat de inversunate impotriva noastra. DE CE?, daca considerati ca e randul noastru la sacrificii, si alte alea, de ce nu veniti voi sa stati aici? sau mai bine zis de ce ati plecat? Stiti cum e sa nu dormi noaptea la gandul ca maine te vor suna cei de la banca, sa te ameninte cu executarea si tu sa nu ai un ban in casa, sa stai sa te dai cu capu de pereti ca trebuie sa ii cumperi vaccinul copilului, si nu stii de unde sa scoti acei bani, pentru ca statul in intelpciunea lui nu are bani sa ocroteasca familia asa cum e prevazut in constitutie?
M-am saturat ca se tot face referire la saracii pensionari, dar se uita un lucru, ei in viata lor nu au fost nevoiti sa se streseze cum ne stresam noi, au primit casa cand au terminat scoala, locul de munca le era asigurat, si exemplele pot continua, se tot vb de cum sa se descurce cu 600 de lei, dar noi care mai avem de crescut un copil cum sa ne descurcam? Ieri printre protestatarii de la Cotroceni era o d-na care urla ca si asa se descurca greu cu 1400 de lei pensie ca da ca i-o reduc va lua doar 12 ea cum va trai, dar eu cum sa ma descurc cu 600, cu un copil si cu o rata la banca pentru o amarata de garsoniera, pentru ca parintii nu au putut sa ma ajute. In fine exemplele pot continua, ce vreau sa spun este foarte usori sa judeci atunci cand nu esti in cauza. Bianca, mami de Maia Teodora (28.11.2009) Maia Teodora minunea noastra cu ochi de peruzea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

asta e www.realitatea.net/petitie-online--sa-taiem-si-din-banii-parlamentarilor-semneaza-aici_713465.html" target="_blank"> solidaritate??? la ei nu e criza???? rusine!



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla28

Citat:
citat din mesajul lui carinablanca

Buna,

Urmaresc acest subiect de cand s-a deschis. Recunosc ca nu l-am citit in totalitate ca nu am timp de asa ceva, dar am citit niste lucruri care m-au suparat nespus de mult si vreau sa va spun ceva.

Fetele din diaspora, precum si cele care nu au avut stagiul necesare de cotizare sau au fost in CIC inainte de legea actuala (sau poate aveati suma minima oricum), de ce sunteti asa de rele si ne invidiati?

Fiecare din femeile care in prezent au 85% au lucart pentru banii aceia. Eu de exemplu am lucrat cate 50-60 de ore pe saptamana. SI in conditiile in care legea era deja votata am decis ca am posibilitatea sa cresc un copil. Altfel nu. Avem rate la nivelul salariului. Asta inseamna ca nu avem voie sa ne facem copii?

Si referitor la crese vreau sa va spun ca numarul copiilor este foarte limitat, si din cate stiu nu prea accepta copii care nu stiu sa manance singuri, se imbolnavesc foarte repede copii, etc

Eu cum as putea sa ma intorc acum la un job cu 50-60 de ore pe saptamana in aceste conditii.

Puneti-va in situatia noastra!

Daca erati acum in Ro in CIC si cu 85% ati fi fost de acord cu noi. Dar ati plecat in strainatate. Si atunci v-ati asumat ce conditii de cic erau acolo. Noi ni le-am asumat pe cele de aici adica 85%, min 600 max 4000.

De ce ar trebui sa primesc si eu 600 ron ca si o persoana care a avutsalar de max 800 (spun max pentru ca multe nu au avut nici 600) in conditiile in care eu am avut contributii (ca persoana,fara sa iau in considerare contributia firmei)mai mare de dublul acestui 600.

O zi buna

Carina de scumpete de in Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

http://capy72.mondozoo.com


Carina subscriu la tot ce ai spus mai sus, si inca ar mai fi:

- ce facem cu mamele singure , care isi cresc copii si se bazeaza pe acesti bani, ele nu au dreptul sa fie langa copii ?

- sunt situatii in care intr-o familie mama castiga mai mult decat tatal si poate doar cu acesti bani isi permit sa faca un copil, in conditiile in care cu greuu mai exista o familie tanara in RO, care sa nu aiba de platit macar o rata la banca.

- si cel mai grav este faptul ca se modifica drastic si din mers regulile jocului , daca stiam de la inceput ce si cum, altfel ma organizam , pentru ca eu am fost insarcinata inainte sa vina aceasta lege.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita nicioadata cum i-ai facut sa se simta"(Carl W.Buechner)


Corect.

Sunt asa de nervoasa ca nici nu mai pot gandi bine.

Sa nu mai spun de cele dintre noi care ne aflam in situatia de a avea un sot bugetar, la care la randul lui i se taie din salar.

Sa traiti bine

Carina de scumpete de in Maria (31.08.2009)

http://lb1f.lilypie.com/wr9Bp2.png

http://capy72.mondozoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

au plecat imaginandu-si visul american

au luat tzeapa demult , suntem multi care stim asta

acuma , nu stiti si voi ce inseamna INVIDIE , ca ce mi-e aici , ce mi-e acolo

va imaginati ce s-ar face ele fara acest forum ???? si fara forumuri in general ??? sa nu afle de mama si tata decat o data pe an , in rest nimic ; iti dai seama cat le place societatea de acolo vazand ca tot pe acilea pe la romani isi pierd timpul




"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Acest guvern nu este in stare decat sa asmuta categoriile sociale intre ele: medici, profesori, pensionari, salariati.
Ce pacat ca am ajuns sa ne certam noi intre noi, mame din diaspora contra mame din tara, mame cu salariul mic contra celor cu venituri mai mari...........ce pacat.

Noi ce certam intre noi ....iar hemoragia la bugetul statului continua, adevaratele pierderi nu sunt la salarii , pensii, indemnizatii pentru mame, ci la marile afaceri cu statul, achizitii, regii asfalturilor, etc.
Degeaba ne scoatem noi ochii aici una la alta.

Din pacate Basescu si gasca lui atata poate: sa intoarca oamenii unii impotriva altora.

Crengu de iepurica Rianna (1 anisor) si gandacel Cristian( 6 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

o familie ramane fara apartament















"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

au plecat imaginandu-si visul american

au luat tzeapa demult , suntem multi care stim asta

acuma , nu stiti si voi ce inseamna INVIDIE , ca ce mi-e aici , ce mi-e acolo

va imaginati ce s-ar face ele fara acest forum ???? si fara forumuri in general ??? sa nu afle de mama si tata decat o data pe an , in rest nimic ; iti dai seama cat le place societatea de acolo vazand ca tot pe acilea pe la romani isi pierd timpul




"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf





***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput