NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 75

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

mamitza eu din diaspora sunt de acord cu mamicile din romania. nu inteleg ce naiba e greu de inteles- nu tb taiate indemnizatiile pt ca bugetul a fost halit de unii, care in loc sa fie la puscarie si sa li se confiste averea, sa mareasca bugetul , ne conduc si fura in continuare. tu stii ca-n tara unde locuiesti tu daca conduci un mercedes si nu poti justifica ca din venturile tale esti in stare sa conduci un mercedes, te baga direct la puscarie? nedeclararea taxelor e penal aici. ai vazut cum in america persoane super renumite au facut puscarie pt nedeclararea taxelor? ce naiba e cu unele fete din diaspora? ce dracu nu inteleg? romanii tb sa aiba venituri decente de trai pt ca si mancarea, imbracasmintea , casele etc sunt m scumpe ca-n europa de vest

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda
[Buflea tu gandesti inainte sa scrii , gandesti dupa sau in cel m bun caz nu gandesti deloc?

Interesant unghiul de vedere. Avand in vedere mesajele tale, eu am ramas cu impresia ca tu nu gandesti deloc Difererente de vederi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Deci fiti antene aci, solutii, dc. vi s-o reduce indemnizatia aia la mai putin de 1500 Euro:

1. Deschideti crese private
2. Restu' va apucati de alte joburi sau afaceri pe cont propriu. Copiii sunt dusi la cresele de la punctul 1.

Solutie la intrebarea "si unde imi las eu copilul":
1.vezi mai sus, organizati-va
2.il lasati acolo unde il veti lasa si la 2 ani. Sau de la 2 ani deja se duce la scoala generala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si pana la urma mult circ pentru nimic, deci vi se reduce doar cu 15%, ati scapat usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Deci fiti antene aci, solutii, dc. vi s-o reduce indemnizatia aia la mai putin de 1500 Euro:

1. Deschideti crese private
2. Restu' va apucati de alte joburi sau afaceri pe cont propriu. Copiii sunt dusi la cresele de la punctul 1.

Solutie la intrebarea "si unde imi las eu copilul":
1.vezi mai sus, organizati-va
2.il lasati acolo unde il veti lasa si la 2 ani. Sau de la 2 ani deja se duce la scoala generala?


ruxij, daca in sua vine obama si zice- e criza - maternity leave - nu va m dau 55% din salariu pe un an( sau cat e la voi, aici e 55%) ci va diminuez cu 15-25 % . ce crezi ca va face americanu? va zice - bravo obama suntem solidari cu tine. desi, recunosc bugetul sua nu e furat pe fata asa cum e in romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Deci fiti antene aci, solutii, dc. vi s-o reduce indemnizatia aia la mai putin de 1500 Euro:

1. Deschideti crese private
2. Restu' va apucati de alte joburi sau afaceri pe cont propriu. Copiii sunt dusi la cresele de la punctul 1.

Solutie la intrebarea "si unde imi las eu copilul":
1.vezi mai sus, organizati-va
2.il lasati acolo unde il veti lasa si la 2 ani. Sau de la 2 ani deja se duce la scoala generala?


ruxij, daca in sua vine obama si zice- e criza - maternity leave - nu va m dau 55% din salariu pe un an( sau cat e la voi, aici e 55%) ci va diminuez cu 15-25 % . ce crezi ca va face americanu? va zice - bravo obama suntem solidari cu tine. desi, recunosc bugetul sua nu e furat pe fata asa cum e in romania.


La noi nu exista maternity leave de la stat. Deloc.

Apropos, desi stiu ca nu intelegi o boaba, pot vorbi si chinezeste ca tot aia, America e o tara de emigranti, pusi pe munca. Americanii nu ies in strada cu "sa ne dea", cu una cu doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

mathilda, stai in Quebec?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Edip

mathilda, stai in Quebec?


Calgary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

nuuuuuuuu , americanii fac razboaie(vand arme) in tarile altora si ii invata pe aia cum e treaba cu democratia. adica ii pune sa joace cum le canta ei. Pacat ca nu puteti si voi sa faceti cu noi acelasi lucru, ca lectia dupa cum tot va bagati in coasta CICului ro ati invatat-o tare bine.
la americani pe timp de criza s-au nationalizat bancile,au scazut dobanzile de rambursare ca sa poata tot natul sa-si achite creditele; la noi bancile straine au fost cadorisite cu primele doo transe de imprumut FMI ca sa aive ce trimite in tarile lor(sa fie solidare pe timp de criza cu patriile mume), ne-au crescut dobanzile de ramb., au cerut garantii noi la creditele ramase fara acoperire acolo unde a mai scazut pretul la imobile si asa ramas la cote aberante.
Cand toata lumea incepand cu SUA prima exploda de criza la noi viata era portocalie. iar acum platesc cei mai far de aparare.
ON topic: Banatul nu face nimic? ca vad ca fetele din Bucuresti, Brasov s-au organizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33
corect, indemnizatia nu se primeste in baza unei contributii la stat, argumentatia este eronata... nu pentru ca ai cotizat la stat impozite si taxe grase primesti indemnizatia!

Foarte corect ... de aceea este un beneficiu. Pentru ca nici una din persoanele care beneficiaza de acest drept nu a platit pentru el.
Citat:
citat din mesajul lui ariadna33
primesti acest drept in baza unei legi
orice modificare legislativa produce efecte de la data adoptarii modificarii, si nu retroactiv! mie statul roman mi-a eliberat o decizie de intrare in concediu de crestere a copilului pe suma de x pe o perioada de 2 ani, scrie negru pe alb, eu ma aflu in concediu acum si drepturile mele sunt "in plata"

pot fi afectate de modificare numai persoanele care vor beneficia din momentul modificarii legii de aceste drepturi

asa e legal si asta e dreptul meu constitutional

e ca si cum statul iti da in proprietate o casa printr-o lege speciala in anumite conditii si desi tu ai respectat conditiile si ti-ai onorat obligatiile, statul vine si ti-o ia inapoi, asta nu se poate intampla decat in dictatura sau in alte forme de guvernare, nu intr-un stat de drept

asta e argumentatia...

Aici greseti cu argumentatia ... daca acest beneficiu financiar ti-a fost acordat "cadou" printr-o lege, tot printr-o lege se poate modifica. Asa cum Constitutia a permis Statului sa iti dea ceva, tot asa ii permite Statului sa si modifice ceea ce a dat. Este ca si cum mama si cu tata iti platesc chiria la apartament, pana la un moment dat cand nu mai pot s-o faca si opresc plata ... tu ai dreptul sa te superi pe ei asa cum ai dreptul sa te superi si pe Stat ca nu iti mai da, dar nu ai dreptul sa te simti nedreptatit, pentru ca nu sunt ai tai, nu ai cumparat acest drept de la Stat ci l-ai primit cadou.

Mergi la inceput