NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 74

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

io ma retrag la nani ca peste 6 ore o iau iar de coada, astept cu interes sa vad ce le poate pielea guvernantilor (sincer le trebuie o scarmaneala buna).

Andries


Scarmaneala? Io as impusca vreo 2-3. Asa poate s-ar pune ceilalti pe treaba.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

banii s-au aruncat pe fereastra ...complet de acord...sunem frustati OK...si ce facem? ne plangem pe forum si manifestam.....
Keep going....ca cineva prefera engleza

Marina


Mey, aveam si eu nevoie sa ma descarc putin. Mai ales acum ca e mai mult ca sigur ca va ramane 600 ron, adica sub limita de supravietuire.

In alta ordine de idei, la tine la firma se fac angajari?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Speranta si incredere pentru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
... iar taxele platite nu sunt platite in scopul de a fii platita asa cum vrei tu cat stai acasa. fac doar parte dintr-o baza de calcul.

Chiar am vrut sa intreb ? De ce spuneti toate ca voi ati platit "taxa de mama" si acum o vreti inapoi ? Exista o taxa separata din salariul vostru care se duce fix la "indemnizatia de stat acasa" ? Ma tem ca NU. Pe ce calcul va bazati cand spuneti ca aveti dreptul sa stati acasa 2 ani pentru ca ati platit ? Puteti dovedi, pe hartie, ca ati contribuit la stat 2 ani*85% ca sa cereti acesti bani inapoi ca pe un drept ?

Banii pe care ii dati ca impozit se duc la stat, care ii administreaza asa cum stie el mai bine si vine inapoi la populatie cu niste servicii, mai bune sau mai proaste (aparare, administratie publica, invatamant, gradinite de stat, indemnizatie pentru copii, 85% pt mame). De aceste servicii beneficiaza toata lumea, inclusiv voi. Acum banii sunt mai putini deci alocarea banilor pentru aceste servicii va fi mai mica si poate unele se vor desfiinta in intregime. Exista un numar de servicii pe care statul si le permite sa le intoarca populatiei din banii pe care ii primeste de la ea ... exista servicii vitale, cum ar fi pensiile ... a sta acasa cu copilul 2 ani, este de dorit, dar nu este vital ...


Si atunci cand platesti niste taxe pentru un scop anume si banii se duc pe vile,palate,masini de lux si cu totul alte scopuri decat cele pentru care tu ai cotizat si tu nu beneficiezi de nimic nu-ti vine sa dai cu ei de pamant?Spui ca acum banii sunt mai putini...iti dau un exemplu...acum cand pensionarii protesteaza pe strazi,cand bugetarii isi fac probleme ca vor fi dati afara de la munca,mamele dispera ca nu mai pot asigura un trai decent copiilor parlamentarii stii ce fac?Vor sa-si schimbe masinile ca cele pe care le au sunt vechi de....1 an...o fi bine asa?

Sigur ca nu e bine ...doar ca asta nu e un argument. Proasta administrare a fondurilor de stat nu ofera mamelor DREPTUL de a sta acasa 2 ani pe 85%. Daca vecinul fura, asta nu imi da si mie dreptul sa fur ...

In loc sa ne inverzim de furie ca aia isi schimba masinile la 1 ani, in loc sa stau la mila statului sa imi dea si mie un banut cum ii da si aluia masina noua, mai bine ma apuc si muncesc ca sa imi castig singura bani astia.


Buflea tu gandesti inainte sa scrii , gandesti dupa sau in cel m bun caz nu gandesti deloc? pai cum soro sa nu ma-furii cand ala platit din banii familiei mele, bani care se duc la buget, baga mana pana la fund si rade tot si-n loc sa-i confiste averea si sa-l bage la puscarie, ca de-aia sunt legi, ii ia tot familiei mele din venit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

eeee, uite cum ma faceti voi acum sa vin sa va dau niste vesti proaste! este posibil, repet, este posibil, deci nu e inca sigur - ca in continuare femeile sa stea acasa 2 ani in Romania pe multi bani, e adevarat diminuati cu 15%, iote aici proiect legislativ: http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=19535

hai nu va suparati acum... respirati adanc si numarati pana la 10... asaaaaaaa... acum beti o gura de apa... plata, neaparat (daca nu e prea scumpa din cauza crizei mondiale)

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


Da da deja aud de parca imi respira cineva in ceafa...hai nu va suparati asa de tare ca in cazul in care e adevarata vestea facem cinste cu un McChicken cand primim prima "pomana" de la stat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
... iar taxele platite nu sunt platite in scopul de a fii platita asa cum vrei tu cat stai acasa. fac doar parte dintr-o baza de calcul.

Chiar am vrut sa intreb ? De ce spuneti toate ca voi ati platit "taxa de mama" si acum o vreti inapoi ? Exista o taxa separata din salariul vostru care se duce fix la "indemnizatia de stat acasa" ? Ma tem ca NU. Pe ce calcul va bazati cand spuneti ca aveti dreptul sa stati acasa 2 ani pentru ca ati platit ? Puteti dovedi, pe hartie, ca ati contribuit la stat 2 ani*85% ca sa cereti acesti bani inapoi ca pe un drept ?

Banii pe care ii dati ca impozit se duc la stat, care ii administreaza asa cum stie el mai bine si vine inapoi la populatie cu niste servicii, mai bune sau mai proaste (aparare, administratie publica, invatamant, gradinite de stat, indemnizatie pentru copii, 85% pt mame). De aceste servicii beneficiaza toata lumea, inclusiv voi. Acum banii sunt mai putini deci alocarea banilor pentru aceste servicii va fi mai mica si poate unele se vor desfiinta in intregime. Exista un numar de servicii pe care statul si le permite sa le intoarca populatiei din banii pe care ii primeste de la ea ... exista servicii vitale, cum ar fi pensiile ... a sta acasa cu copilul 2 ani, este de dorit, dar nu este vital ...


Si atunci cand platesti niste taxe pentru un scop anume si banii se duc pe vile,palate,masini de lux si cu totul alte scopuri decat cele pentru care tu ai cotizat si tu nu beneficiezi de nimic nu-ti vine sa dai cu ei de pamant?Spui ca acum banii sunt mai putini...iti dau un exemplu...acum cand pensionarii protesteaza pe strazi,cand bugetarii isi fac probleme ca vor fi dati afara de la munca,mamele dispera ca nu mai pot asigura un trai decent copiilor parlamentarii stii ce fac?Vor sa-si schimbe masinile ca cele pe care le au sunt vechi de....1 an...o fi bine asa?

Sigur ca nu e bine ...doar ca asta nu e un argument. Proasta administrare a fondurilor de stat nu ofera mamelor DREPTUL de a sta acasa 2 ani pe 85%. Daca vecinul fura, asta nu imi da si mie dreptul sa fur ...

In loc sa ne inverzim de furie ca aia isi schimba masinile la 1 ani, in loc sa stau la mila statului sa imi dea si mie un banut cum ii da si aluia masina noua, mai bine ma apuc si muncesc ca sa imi castig singura bani astia.


Buflea tu gandesti inainte sa scrii , gandesti dupa sau in cel m bun caz nu gandesti deloc? pai cum soro sa nu ma-furii cand ala platit din banii familiei mele, bani care se duc la buget, baga mana pana la fund si rade tot si-n loc sa-i confiste averea si sa-l bage la puscarie, ca de-aia sunt legi, ii ia tot familiei mele din venit?


uite vezi, de aia se duce tarisoara asta de rapa! nici tu nu ai priceput! pai cum mai, ti se explica pe indelete care este organizarea aparatului de stat si cum functioneaza el si tu te revolti ca legea e facuta si desfacuta de hoti si ca familia ta nu are ce manca? ntzzz... ntzzzz... (emoticon care da din cap dezaprobator)

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

eeee, uite cum ma faceti voi acum sa vin sa va dau niste vesti proaste! este posibil, repet, este posibil, deci nu e inca sigur - ca in continuare femeile sa stea acasa 2 ani in Romania pe multi bani, e adevarat diminuati cu 15%, iote aici proiect legislativ: http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=19535

hai nu va suparati acum... respirati adanc si numarati pana la 10... asaaaaaaa... acum beti o gura de apa... plata, neaparat (daca nu e prea scumpa din cauza crizei mondiale)

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


Da da deja aud de parca imi respira cineva in ceafa...hai nu va suparati asa de tare ca in cazul in care e adevarata vestea facem cinste cu un McChicken cand primim prima "pomana" de la stat...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap




eu sunt mai darnica si dau la fiecare un hamburger! hai ca stiu ca va plac!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

e clar, s-a ajuns la pagina 75 si acum cand am si eu chef de vorba nu mai am cu cine... ma duc la culcare... ne auzim pe maine sau mai bine vineri, ca atunci se da verdictul... Base asteapta sa vada care e pulsul natiunii inainte de a decide... iar multimea e in delir... s-ar putea sa aiba asa un fior pe spate si sa revina la sentimente mai bune pana atunci, cine stie?

noapte buna tuturor!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

grati.ela eu nu le invidiez pe cele care au plecat. au lasat in urma familii, parinti si au decis sa o ia de la capat intr-o alta lume. Numai ele stiu cat au strans din dinti sa reuseasca si bravo lor.
Poate par cinica dar ati fost vreodata in Africa? habar nu are lumea in RO ce inseamna sa mori de foame. Nu zic ca tb sa fim la nivelul Ciad-ului Doamne fereste dar dupa ce vii de acolo discutia asta mi se pare putin exagerata.

Marina


Marina, tu ai fost in europa de vest, america, australia etc? crede-ma ca dupa ce vii de acolo discutia asta pare putin exagerata. aia traiesc decent, nu li se taie din venituri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mathilda spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Citat:
citat din mesajul lui mathilda

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
... iar taxele platite nu sunt platite in scopul de a fii platita asa cum vrei tu cat stai acasa. fac doar parte dintr-o baza de calcul.

Chiar am vrut sa intreb ? De ce spuneti toate ca voi ati platit "taxa de mama" si acum o vreti inapoi ? Exista o taxa separata din salariul vostru care se duce fix la "indemnizatia de stat acasa" ? Ma tem ca NU. Pe ce calcul va bazati cand spuneti ca aveti dreptul sa stati acasa 2 ani pentru ca ati platit ? Puteti dovedi, pe hartie, ca ati contribuit la stat 2 ani*85% ca sa cereti acesti bani inapoi ca pe un drept ?

Banii pe care ii dati ca impozit se duc la stat, care ii administreaza asa cum stie el mai bine si vine inapoi la populatie cu niste servicii, mai bune sau mai proaste (aparare, administratie publica, invatamant, gradinite de stat, indemnizatie pentru copii, 85% pt mame). De aceste servicii beneficiaza toata lumea, inclusiv voi. Acum banii sunt mai putini deci alocarea banilor pentru aceste servicii va fi mai mica si poate unele se vor desfiinta in intregime. Exista un numar de servicii pe care statul si le permite sa le intoarca populatiei din banii pe care ii primeste de la ea ... exista servicii vitale, cum ar fi pensiile ... a sta acasa cu copilul 2 ani, este de dorit, dar nu este vital ...


Si atunci cand platesti niste taxe pentru un scop anume si banii se duc pe vile,palate,masini de lux si cu totul alte scopuri decat cele pentru care tu ai cotizat si tu nu beneficiezi de nimic nu-ti vine sa dai cu ei de pamant?Spui ca acum banii sunt mai putini...iti dau un exemplu...acum cand pensionarii protesteaza pe strazi,cand bugetarii isi fac probleme ca vor fi dati afara de la munca,mamele dispera ca nu mai pot asigura un trai decent copiilor parlamentarii stii ce fac?Vor sa-si schimbe masinile ca cele pe care le au sunt vechi de....1 an...o fi bine asa?

Sigur ca nu e bine ...doar ca asta nu e un argument. Proasta administrare a fondurilor de stat nu ofera mamelor DREPTUL de a sta acasa 2 ani pe 85%. Daca vecinul fura, asta nu imi da si mie dreptul sa fur ...

In loc sa ne inverzim de furie ca aia isi schimba masinile la 1 ani, in loc sa stau la mila statului sa imi dea si mie un banut cum ii da si aluia masina noua, mai bine ma apuc si muncesc ca sa imi castig singura bani astia.


Buflea tu gandesti inainte sa scrii , gandesti dupa sau in cel m bun caz nu gandesti deloc? pai cum soro sa nu ma-furii cand ala platit din banii familiei mele, bani care se duc la buget, baga mana pana la fund si rade tot si-n loc sa-i confiste averea si sa-l bage la puscarie, ca de-aia sunt legi, ii ia tot familiei mele din venit?


uite vezi, de aia se duce tarisoara asta de rapa! nici tu nu ai priceput! pai cum mai, ti se explica pe indelete care este organizarea aparatului de stat si cum functioneaza el si tu te revolti ca legea e facuta si desfacuta de hoti si ca familia ta nu are ce manca? ntzzz... ntzzzz... (emoticon care da din cap dezaprobator)

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi


ariadna- asta e. desi vorbesc pe inteles, eu nu le pot pricepe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Stiti ce inteleg eu din subiectul asta?...guvernul e mizerabil,diaspora e de vina,guvernantii isi fac de cap,dar eu nu vreau sa duc tara sau economia la liman ci imi vad doar interesul propriu,nu caut solutii pentru ca gradinitele sint mizerabile,parintii sau bunicii sint batrini sau muncesc si toate educatoarele sint psihopate.
Ce vreau eu?Eu vreau drepturi dar nu vreau sa dau nimic in schimb pentru ca eu ca cetatean al Romaniei nu am nici o responsabilitate,eu am numai drepturi si le vreau.
Nimeni nu cauta solutii,toata lumea isi smulge parul din cap si vrea sa o puna de o greva.Cine nu e cu noi e contra noastra.

Mergi la inceput