NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

pai ma repet

exista
alocatia
indemnizatia

una e a copiilor - cea mica, cealalta a mamelor, cea mare.




Pai stiu si eu asta. Deci ce intelegi prin ajutorul pentru copii? Ajutorul pentru copii sa fie deci alocatia de 200/ 40 de ron...deci din asta se cresc copiii...suma cea mare e a mamei sa mearga la coafor si la cosmetica, aia nu are nici o legatura cu copiii...




pai din ce spune el nu inteleg nimic

inteleg doar ca de fapt nu stie ce primeste o mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom


Tu nu intelegi un lucru: statul nu este obligat sa-ti creasca copilul, ci cel mult sa te ajute... Indemnizatia aia pe care tu o consideri drept (desi nu este drept ci ajutor) nu este menita sa-ti asigure bunastarea in perioada in care tu alegi sa stai acasa cu copilul...

De ce este drept? Nu este o pensie pentru care ai cotizat X ani si pe urma statul iti da banii inapoi in transe timp de 2 ani. Impozitul si celelalte taxe platite de tine functioneaza cu totul altfel... Da, uite: ar fi o idee buna ca pentru asta familia sa plateasca o asigurare care sa acopere lunar o parte din cheltuielile de ingrijire a copilului timp de X luni...


La noi, treaba asta cu statul 2 ani acasa este mostenita de zeci de ani (nu o sa zic de pe vremea comunista)... de asa mult timp incat s-a ajuns sa fie considerata drept...

Nu zic sa nu se stea acasa... dar in momentul asta e clar ca situatia este atat de grava incat nu ne mai permitem... in niciun caz 2 ani sau pe banii astia


Nu stiu cat de bine stai cu matematica dar incearca sa faci un calcul simplu si ai sa vezi in X ani de munca cotizezi atat de mult la pensie incat ar trebui sa mai traiesti cel putin 50 de ani sa-ti inapoieze statul banii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Mamele mele romance dragi: hai sa ne unim, nu sa ne ciondanim, ce castigati cu ciondaneala??
INTREBARE pentru mamele care zic ca nu-i statul obligat sa-ti plateasca CIC: daca noi iesim in strada pt. indemnizatie, ne sprijiniti?? Ne unim?? sau ne dezbinam si ne lasam infrante cu toatele??

Doamne ajuta!
Mami de Maria (20.10.2009)
Album poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom


Tu nu intelegi un lucru: statul nu este obligat sa-ti creasca copilul, ci cel mult sa te ajute... Indemnizatia aia pe care tu o consideri drept (desi nu este drept ci ajutor) nu este menita sa-ti asigure bunastarea in perioada in care tu alegi sa stai acasa cu copilul...

De ce este drept? Nu este o pensie pentru care ai cotizat X ani si pe urma statul iti da banii inapoi in transe timp de 2 ani. Impozitul si celelalte taxe platite de tine functioneaza cu totul altfel... Da, uite: ar fi o idee buna ca pentru asta familia sa plateasca o asigurare care sa acopere lunar o parte din cheltuielile de ingrijire a copilului timp de X luni...


La noi, treaba asta cu statul 2 ani acasa este mostenita de zeci de ani (nu o sa zic de pe vremea comunista)... de asa mult timp incat s-a ajuns sa fie considerata drept...

Nu zic sa nu se stea acasa... dar in momentul asta e clar ca situatia este atat de grava incat nu ne mai permitem... in niciun caz 2 ani sau pe banii astia


Nu stiu cat de bine stai cu matematica dar incearca sa faci un calcul simplu si ai sa vezi in X ani de munca cotizezi atat de mult la pensie incat ar trebui sa mai traiesti cel putin 50 de ani sa-ti inapoieze statul banii

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap




glumesti?

daca ai o perioada contributiva de 30 ani si mai traiesti dup'aia inca 30, deci numar de ani echivalenti, cum ai putea sa traiesti tu lunar din contributia ce o virezi drept CAS?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom


suntem tara din UE cu cel mai mare consum de pampersi = suntem tara din UE cu cea mai costisitoare sustinere din buget a mamelor

cine face copii tre sa stie ce inseamna asta si sa-si permita pemparsii = cine face un copil nu trebuie sa se bazeze 100% pe sustinerea de la stat.

Nu-l simpatizez pe Basescu deloc, deloc dar cam asta a vrut sa zica... si oricat mi-ar fi de scarba si de el si de tagma lui, la faza asta a avut dreptate...


Tu pe ce te-ai bazat cand ai facut copilul?Furi cumva de undeva?Atata timp cat platim impozite si taxe la stat mi se pare ca e un drept pe care trebuie sa ma bazez 100%.Cred ca ar trebui sa te mai abtii de la altfel de "suferinte" si sa nu le mai pui palma in...celor care ne conduc spre dezastru.





Mesaj raportat la moderator .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !


Multa sanatate si tie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia
da, e mare diferenta de la 4000ron la 600ron - dar te poti intoarce la serviciu si ai rezolvat problema, spre deosebire de cei cu 25% taiati din salariu - orice-ar face nu-si pot reface venitul initial.



Care fiind de fapt problema in situatia de fata? Copilul nu exista in ecuatie, nu? Minunata solutie, cum de nu ma gandisem?...Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:


Stiti, de fapt marturisesc faptul ca si eu ma bucur uneori cand moare capra vecinului. Dar in momente de genul asta mi-e un pic jena cu mine si incerc sa ma ascund. Cred ca trebuie sa fie intersant totusi sa te bucuri "in grup"...atunci si sentimentul de jena se mai dilueaza, ba chiar incepi sa fii mandru tine si oarecum te simti "confirmat".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla


Nu stiu cat de bine stai cu matematica dar incearca sa faci un calcul simplu si ai sa vezi in X ani de munca cotizezi atat de mult la pensie incat ar trebui sa mai traiesti cel putin 50 de ani sa-ti inapoieze statul banii




glumesti?

daca ai o perioada contributiva de 30 ani si mai traiesti dup'aia inca 30, deci numar de ani echivalenti, cum ai putea sa traiesti tu lunar din contributia ce o virezi drept CAS?




Am exagerat intr-adevar cu acei minum 50 de ani dar atata timp cat media sperantei de viata in romania se opreste undeva la 71 de ani si avand in vedere ca la pensie iesi la 65 de ani...Daca faci un calcul cam atat ajung banii cotizati...sa nu mai spun ca numarul celor care mor inainte de pensionare este net superior celeilalte categorii...si au cotizat si aia saracii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom


suntem tara din UE cu cel mai mare consum de pampersi = suntem tara din UE cu cea mai costisitoare sustinere din buget a mamelor

cine face copii tre sa stie ce inseamna asta si sa-si permita pemparsii = cine face un copil nu trebuie sa se bazeze 100% pe sustinerea de la stat.

Nu-l simpatizez pe Basescu deloc, deloc dar cam asta a vrut sa zica... si oricat mi-ar fi de scarba si de el si de tagma lui, la faza asta a avut dreptate...


Tu pe ce te-ai bazat cand ai facut copilul?Furi cumva de undeva?Atata timp cat platim impozite si taxe la stat mi se pare ca e un drept pe care trebuie sa ma bazez 100%.Cred ca ar trebui sa te mai abtii de la altfel de "suferinte" si sa nu le mai pui palma in...celor care ne conduc spre dezastru.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap




Pur si simplu nu meriti sa-ti raspund...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

mda....asa cum ma asteptam...se merge pe principiul "sa moara si capra vecinului" cele care nu au tangenta cu indemnizatia se bar cu pumnul in piept ba ca e prea lunga perioada de cic,ba ca luam de-a bani de-i intoarcem cu lopata...sa va fie rusine!!! mamici suntem toate(sau aproape toate) si stim f bine ca un copil nu creste cu aer!!!

si nu,nu am facut copiii ca mi-a dat statul pomana,sau ajutor social cum ii ziceti voi,ci mi-a platit statul o indemnizatie decenta direct proportionala cu impozitele pe care eu timp de 11 ani aproape pana sa intru in primul CIC i le-am platit lui(si asta nu ca am vrut eu ca statul nu te intreaba ce impozite sa-ti opreasca din salariu,ti le ia si gata) si credeti-ma ca nu am avut niciodata salariul minim,deci chiar imi merit indemnizatia,practic e parte din munca mea

cum sa cresti un copil cu 6mil???sau si mai mult ca doar si tu trebuie sa te intretii din banii aia,nu??aaa si daca mai ai norocul sa ai si sotul bugetar te-ai scos

inca o data va zic: mi-e greata efectiv cand vad ca exista mame care blameaza alte mame!!!

de David si 19+

Mergi la inceput