NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 67

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Statul acasa pe 85% din salariu, timp de 2 ani, nu este un drept, este un beneficiu oferit de stat. Este un beneficiu, pentru ca nici un dintre voi nu a platit statului suma pe care acum o reclamati (2 ani*85%).

Statul are probleme financiare si prin urmare taie beneficiile ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

un copil il faci pentru il doresti. nu conteaza ce rate ai, ce planuri, ce legi exista ca sa te sustina financiar pentru a-ti vedea cum creste copilul .
inteleg nedreptatea si nemultumirea pentru cele care sunt in plata acestei indemnizatii, pentru ca din punct de vedere constitutional, nu poti schimba ceva ce deja exista. voi nu intelegeti ca nu se mai poate asa mai departe .

cand te-ai hotarat sa faci un bebe trebuie sa ai vedere ca poate sa vina un cutremur, un tzunami, sau o criza mondiala.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

Citat:
citat din mesajul lui Marina

apropo ...cotizez la maxim de 15 ani, am stat 2 luni in CIC cu 2 copii, poate " colorata" sa ia 85% din contributia mea macar 6 luni de CIC...am si eu dreptul sa fac ceva cu contributia mea

Marina


imi spuneti si mie de ce ati suparat-o pe Marina asa de tare ?? deja ma infurii ; ce daca i-a luat apararea lu conchita ; si aduceti-mi o data o batista ca m-am suparat si io acu

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf



Aduc batista acu

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui ade24

Si, in acest caz nu sunt de acord ca eu sa primesc 600 ron, la fel ca multimea de femei din tara asta care stau degeaba si isi fac "un job" din nasterea copiilor pe banda rulanta, pentru a avea un venit asigurat. Aici e problema: noi platim taxe si impozite si aceste femei (nu vreau sa devin rasista ...) primesc indemnizatie (desi ele nu au contribuit cu nimic la stat),motiv pentru care fac cate 5-6 copii.


Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun


Nu primesc daca nu au cotizat 12 luni inainte de nastere. Mai sunt si femei care fac copii si atat, ei bine ele primesc 200 ron alocatia 2 ani sau primeste sotul cei 600 ron ...daca ea aduce adeverinta ca s-a angajat.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

la intrebarea mea cu pensionarii, ma gandeam la faptul ca nici o mama de aici nu are cu cine isi lasa copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta



cand te-ai hotarat sa faci un bebe trebuie sa ai vedere ca poate sa vina un cutremur, un tzunami, sau o criza mondiala.



alina


sigur....si trebuie sa ma gandesc si ca s-ar putera sa-i cada drobul de sare in cap si sa moara....si atunci, mai bine sa nu-l fac, nu?



Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33
hai sa-ti spun eu, desi nu m-ai intrebat... mama e pensionara la limita de varsta... va primi mai putini bani, si asa erau putini, acum va lua cu 15% mai putin... am o sora cu handicap grav care va primi si ea suma diminuata cu 15% (pentru ca desi au promis ca nu se vor atinge de drepturile handicapatilor, totusi s-au gandit ei mai bine sa le impoziteze cu 15%)... cealalta sora primeste indemnizatie de insotitor persoana cu handicap, fabuloasa suma de 500 ron va fi si ea redusa cu 25% pentru ca vezi-Doamne e bugetara)... dupa ce ca se descurcau extrem de greu, acum vor trebui sa mai stranga cureaua si mai mult, daca se poate spune asa...

Exact - acestea sunt situatii vitale la care statul nu ar trebui sa umble. In situatia in care nu are bani, ar trebui sa reduca (pana a le elimina definitiv) toate beneficiile si salariile oferite populatiei care poate sa munceasca si sa recupereze prin munca mai multa aceasta pierdere ...si sa pastreze intacte beneficiile categoriilor sociale care nu au alternative.

Ar trebui sa faceti un referendum ca banii vostri, cei 85% din salariu, sa se duca catre pensiile celor trecuti de 70 de ani si catre ajutoarele pentru handicapati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

grati.ela...candva in viata noastra pe DC ne-am si intalnit
De ce ar tb sa tratez Romania cu alta masura? Nu am zis nicicand ca ar tb sa continuam cu investitii idioate, nu am zis ca e fair sa taie mamelor indemnizatiile pentru ca e clar ca nu asta o sa faca schimbarea...dar toate astea nu schimba faptul ca daca cheltuilile bugetare nu sunt tinute in frau , dupa aia o sa fie Dumnezeu cu mila pt absolut toata populatia Romaniei. Nimeni nu vede insa dincolo de momentul actual.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta



cand te-ai hotarat sa faci un bebe trebuie sa ai vedere ca poate sa vina un cutremur, un tzunami, sau o criza mondiala.



alina


sigur....si trebuie sa ma gandesc si ca s-ar putera sa-i cada drobul de sare in cap si sa moara....si atunci, mai bine sa nu-l fac, nu?



Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!


nu mai, nu ai inteles! zice ca tre sa-ti cultivi capacitatile premonitorii!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui madau

Ruxi asta e una din problemele cele mai dureroase, ca nu se opresc. Mai devreme la TV am vazut cum s-au apucat sa inalte bodurile de la spatiile verzi, in sect 6, motivul fiind sa nu se mai suie (cica) masinile pe spatiul verde. Si crede-ma ca la mine in sector sunt multe spatii verzi, dar n-am vazut pe nimeni, in atatia ani sa urce peste ele. Poate doar vreun nebun, dar pt asta nu cred ca se justifica cheltuirea atator bani, aiurea. Cica banii erau deja alocati...pai puteau sa-i dea spitalelor ca si asa sunt pe butuci. Tichie de margaritar ne trebuie, la cat suntem de amarati. Si exemplele ar putea continua. Lucrez si cu oameni de prin institutii destul de "sus puse" asa ca stiu multe....banci in parc de 4000 RON bucata, pixuri la Primarie de aproape 100 RON bucata, sa nu mai vorbim de alte cheltuieli absolut aiuristice (vezi sala de sport la Cucuietii din deal in satul natal al d-lui Boc...ca deh...la vremurile astea era nevoie...poate mai facem sport sa uitam de foame). Cu cheltuielile astea ce facem, n-ar fi mai corect sa le taie intai pe astea, si pe urma sa vedem daca mai e nevoie sa umble si la banii mamicilor/pensionariloe?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX





Pai exista o explicatie "logica" pentru dublarea bordurilor din militari...Videanu conduce Titan Mar,importatori de borduri de granit din China iar firma familiei Videanu #351;i constructorii care au contracte de drumuri cu municipalitatea sunt in foarte stransa legatura asa ca se "explica" cum in militari era nevoie de dublarea bordurilor,in drumul taberei de schimbarea lor iar in 23 august de schimbarea lor de 2 ori intr-un an...si doar atat stiu eu sigur...restul...

Mergi la inceput