NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

pana la urma va intereseaza sau nu cum e si alte tari? sau numai acolo unde e mai bine?
mesajele din diaspora nu sunt pline de ironie asa cum vreti voi sa vedeti, sunt doar adevarate.
de pamflet eu nu zic nimic , vreau doar sa va zic ca daca veti continua sa ganditi ca aveti numai drepturi ,in 20 ani in romania nu vor mai face copii decat cei care nu isi fac planuri.
si asta ma afecteaza si pe mine, ca vreau sa imi iau pensie pentru anii cat am muncit in romania. e dreptul meu, nu?

v-ati vaitat inainte de a stii exact ce va fi. tipic romanesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:


unducthable, mesajul tau contine atacuri la persoana si contravine articolului 4 din Regulament. Te rog sa-l editezi in asa fel incat sa dezbati idei, nu persoane.

Articolul 4:

"Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in functie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinacon spune:

draga eseea dar stiu ca poti foarte acida daca nu cumva e rautate , nimeni nu imi da flori pt parerea mea exprimata la fel ca multe mamici de aici. poate vrei sa fii doar tu remarcata pe acest forum si de ce nu poate vrei sa ti se aduca si flori.
credeam ca mai important e sa ne exprimam opinia fata de ce vrea acest guvern sa puna in aplicare nu sa aruncam rautati gratuite una alteia .probabil laura a citit doar o parte din mesaje , poate a apreciat acest mesaj scris de mine doar pt faptul la citit mai spre finalul mesajelor , doar ea poate stii de ce a dorit sa comenteze la postarea facuta de mine . cert e ca ceea ce ai scris tu e nimic referitor la indemnizatie ci doar o rautate gratuita .daca vrei sa fii idolarizata creeaza un nou subiect "idolarizati-ma"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maracine spune:

nu ne vaitam, protestam. sau nici la proteste n-avem dreptul? in timp ce din banii nostrii se schimba bordurile sau se pun borduri duble...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren


unducthable, mesajul tau contine atacuri la persoana si contravine articolului 4 din Regulament. Te rog sa-l editezi in asa fel incat sa dezbati idei, nu persoane.

Articolul 4:

"Incercati sa combateti idei, nu persoane. In momentul in care un mesaj degaja un atac la persoana - mesajul va fi sters de catre moderatori iar, in functie de gravitatea atacului, utilizatorul va fi sanctionat."

Umanitar DC | www.savethechildren.net/romania/copiii_romania/legislatie/legislatie_acteinternationale.html" target="_blank">Drepturile Copilului | www.salvaticopiii.ro/index.html" target="_blank">Salvati Copiii | R.A. Rescue | Quackwatch | www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">"Mistere" | www.tolkiensociety.org/ts_info/mallorn.html" target="_blank">Mallorn



beren, fii consecvent, te rog si da-i acest mesaj si minunatei conchita.
sau ea nu a atacat cand a zis ca vrem sa stam acasa de lenese?

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Poti ajuta si tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

unducthable..atata ura...am mai zis odata, ma repet: ceea ce scriu fetele din alte tari e o alta perspectiva..poate par dure, dar au intr-un fel dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pana la urma va intereseaza sau nu cum e si alte tari? sau numai acolo unde e mai bine?
mesajele din diaspora nu sunt pline de ironie asa cum vreti voi sa vedeti, sunt doar adevarate.
de pamflet eu nu zic nimic , vreau doar sa va zic ca daca veti continua sa ganditi ca aveti numai drepturi ,in 20 ani in romania nu vor mai face copii decat cei care nu isi fac planuri.
si asta ma afecteaza si pe mine, ca vreau sa imi iau pensie pentru anii cat am muncit in romania. e dreptul meu, nu?

v-ati vaitat inainte de a stii exact ce va fi. tipic romanesc!



alina


Chiar nu intelegeti ca nu e momentul sa ne "trageti" de urechi? Cum vine asta "daca veti continua sa ganditi ca aveti numai drepturi" ? Indemnizatia de crestere copil e un drept castigat, e o cotizatie platita anterior !! Copii nostri au dreptul la indemnizatia muncita din greu de mama. Nu platim egal si nu suntem de acord ca indemnizatia sa fie egala. Statul nu intreaba daca luna asta am chef sa platesc impozit, si nici daca vreau sa-i dau mai mult sau mai putin.
Va rugam lasati-ne cu parerile voastre despre tari civilizate. Traim in Romania nu peste ocean si viata aici e cu totul alta. Poate acolo se poate trai foarte bine dintr-un salar. Aici nu se poate trai uneori nici macar cu 2. In nici o tara civilizata nu muncesti ani la rand si la sfarsit cand tragi linia de fapt nu ai NIMIC! Chiar nu intelegeti ca sunt cazuri cu adevarat dramatice??
Apreciem prezenta voastra, dar va rugam, daca tot sunteti plecate din tara si sunteti rupte de ceea ce e aici, sa va abtineti de la comentarii rautacioase. Lasati-ne sa ne vedem de viata noastra.

Si da , pensia dumneata e un drept castigat. Ce ai zice sa traiesti in Romania si sa-ti spuna la batranete: " hopa, pt matale nu mai sunt bani"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_andra

beren, fii consecvent, te rog si da-i acest mesaj si minunatei conchita.
sau ea nu a atacat cand a zis ca vrem sa stam acasa de lenese?


Sunt consecvent, te asigur. Exista mai multe modalitati de a adresa incalcari de Regulament si nu voi da un raport public despre actiunile mele. O incalcare a regulilor nu justifica pe alta.

Inca astept reactia lui unducthable.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu va inteleg pe voi, toata lumea in toata lumea doreste sa obtina cat mai mult cu putin efort ... dar gandind putin la nivel global si nu individual, tarile care dau ajutoare sociale, pur si simplu isi permit asta. Romania nu isi permite ... sa nu veniti acum sa spuneti ca toata lumea fura asa ca trebuie sa mi se dea si mie. Asta nu este o gandire sanatoasa si duce la colaps ... nu este de unde sa se mai dea. Trebuie sa se reduca cheltuielile si sa se mareasca veniturile.
TREBUIE - nu este toana nimanui, muschii lui Basescu, biciul FMI-ului - este o situatie de criza mondiala si TOATA populatia globului este afectata.

S-au dat sute de exemple - aici in America nu ti se da nimic, stau bebei in daycare de la 6 saptamani si costa mai mult decat o chirie. Si sa nu credeti ca astea sunt nsite facilitati de vis - din contra - de la 3 ani copiii in toate gradinitile Americii dorm, pe niste saltele, PE JOS, mananca pizza si hamburgeri ..etc, etc. Si totusi nu moare nimeni, sigur, nu este o fericire, dar cand nu ai de unde sa primesti gratis, te adaptezi. Voi cu protestul asta pareti ca nu vreti sa va adaptati, negati situatia economica mondiala si ii injurati pe aia care o duc mai bine.


Acum sincer, comparandu-va pe voi care stati 2 ani acasa cu copilul cu un pensionar care este 100% dependent de pensia aia - mi se pare mai firesc sa se taie aceasta facilitate de la voi, pentru ca voi aveti optiuni sa va completati aceste venituri. Cu sacrificii, cu nervi, cu stres, cu lacrimi, cu 2 joburi, cu vazut barbatul doar seara ... dar aveti optiuni, sunteti tinere, sanataoase, aveti 2 maini si un cap pe umar. Dar pensionarii ? Ei ce sa faca ? Sunt batrani si bolnavi, nu au putere fizica si psihica sa mai ia viata in piept. Nici macar nu se pot aduna toti sa faca un protest ca voi, sau daca il fac, nici nu mai au mintea intreaga sa-l faca eficient. Ei ar trebui protejati, ca in definitiv sunt parintii vostri, ei ar trebui sustinuti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

pana la urma va intereseaza sau nu cum e si alte tari? sau numai acolo unde e mai bine?
mesajele din diaspora nu sunt pline de ironie asa cum vreti voi sa vedeti, sunt doar adevarate.
de pamflet eu nu zic nimic , vreau doar sa va zic ca daca veti continua sa ganditi ca aveti numai drepturi ,in 20 ani in romania nu vor mai face copii decat cei care nu isi fac planuri.
si asta ma afecteaza si pe mine, ca vreau sa imi iau pensie pentru anii cat am muncit in romania. e dreptul meu, nu?

v-ati vaitat inainte de a stii exact ce va fi. tipic romanesc!



alina


io zic ca sunteti si voi destul de "ocupati" , am vazut CAPITALISMUL : LOVE STORY (Michael Moore), am vazut meetinguri si acolo, oamenii dorm in camioane , oameni care sunt evacuati din case , orase pustii, industrie eliminata , companii care fac polite de viata pe numele unui angajat , beneficiarul fiind compania sau alta institutie , asa incat am vazut exemplul familiei in care sotul a murit , si mama cu cei doi copii nu au stiut ca o institutie care era beneficiarul politei de asigurare pe viata , deci institutia aceea a luat 1 milion jumate de pe urma mortii sotului, si mai spun da lasa ca stiti voi mai bine

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."
http://www.dianabostan.evonet.ro/album%20mare/album%20mare%202007.swf

Mergi la inceput