NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 55

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33
.... si in Germania e la fel,....
...... i-a spus ca va sta acasa tot pe procent din salariu!





da, dar perioada legala are drept sa stea. si se calculeaza procent din salariu. dupa, poate sa mai stea, mai primeste ceva in plus pe langa alocatia copilului, pana la doi ani. iar cand merge inapoi la servici, acei bani de care a beneficiat in plus, in afara perioadei legale, ii va lua statul inapoi. prin impozit mai mare. si perioada acea nu se contabilizeaza ptr ani de pensie.
deci, iese in pierdere mama, pana la urma.

in Austria nu stiu cum este.




Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA


M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krissulin spune:

Foarte bine!Hai sa facem asa atunci dar sa ne interesam ce ne pot face din punct de vedere legal.Cum facem cu pancartele luni?Ne organizam cumva si noi?pooop si sanatate la bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Se pare ca a aparut proiectul Ordonantei de Urgenta. Indemnizatia va scadea cu 15%.

Vedeti aici:

http://www.wall-street.ro/articol/Economie/85538/Indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-scade-cu-15.html


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

mi-am permis sa trimit mailuri de protest la toate ziarele

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Acum am vazut declaratia purtatoarei de cuvant a guvernului, care la intrebarea adresata de ziaristi "daca va scadea indemnizatia de crestere a copilului" a raspuns ca nu s-a discutat acest aspect in sedinta de guvern de astazi.
Deci mai avem de asteptat pana vom afla ce se intampla...

Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade24 spune:

Fetelor eu sunt din Timisoara si nu pot fi alaturi de voi fizic dar va sustin de la distanta cum pot. Am trimis si eu mailuri la cunoscutii mei din presa si tv (inainte de nastere am lucrat in publicitate si am contacte in bransa).
La Realitatea tv se vorbeste de protestul nostru cu pampersi!


Mami fericita de Ania-Olivia , 23.12.2008

Poze aniversare Olivia
Poze Olivia Mos Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluck spune:

salut ....eu sunt noua pe aici....si eu sunt mamica de baiat....si lucrez in mapn.....si m-au sunat sa fiu pregatita ca s-ar putea sa nu mai primesc indemnizatia de crestere a copilului.....dar e o absurditate..am inteles ca scade din salarii...dar parca zicea basescu ca la banii copiilor nu va umbla........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariana_flo

Se pare ca a aparut proiectul Ordonantei de Urgenta. Indemnizatia va scadea cu 15%.

Vedeti aici:

http://www.wall-street.ro/articol/Economie/85538/Indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-scade-cu-15.html


http://family.webshots.com/photo/2131921170104344787BlsfCF


nu se scade cu 15%, ci de la 1 iunie va fi fixa, de 600 lei.... ce magarie!

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si Stefan (18.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna9

am mai vorbit cu cateva mamici de pe forum si maine la 12 vrem sa mergem in fata guvernului.

ni se mai alatura cineva?


cu cine lasati bebeii? eu de asta stau cu el acasa, ca nu am cu cine-l lasa... sau ii luati cu voi? as veni si eu ...

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si Stefan (18.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corcodutza spune:

Salut,

Eu cred ca e o tragedie ceea ce se intampla si nu numai in Romania ci la nivel mondial. O mama, un tata sa fie privati de dreptul dat de natura sa isi vada copilul cum creste e abominabil INSA oamenii au uitat ca nu statul ii face pe ei ci ei fac statul.

Sunt curioasa cand si cum o sa pice acest sistem. Nu am copii dar nici nu cred ca o sa fac. Mi-e pur si simplu frica sa aduc pe lume un copil in aceasta lume in care domina rautatea, cruzimea si tot ce poate fi mai rau.

Cand ma gandesc cati bani dau la stat, din buzunarul meu si pt ce???
Daca nu as da bani la stat pt diverse facilitati gen sanatate, pensie, etc., ar exista un monopol al unor asa zise companii deci tot rau ar fi. Cum o dai nu e bine pentru ca sunt elemente in aceasta lume care au nevoie sa faca rau, sa controleze tot.

Daca as avea un copil as vrea sa il cresc eu pana se duce la scoala si asta pentru ca imi aduc aminte desi am 27 de ani, cum sufeream cand parintii mei ma lasau cu bunicii. Imi era asa dor de ei insa nu se putea pt. ca mama trebuia sa se duca la serv., tata la fel. E ingrozitor ca nu poti sa fii langa copilul tau pana la varsta la care incepe sa faca diferentele intre rau si bine si il lasi la aprecierea altor institutii gen gradinita ( e posibil sa nu existe bunicii care sa ti l creasca).

Va salut si sper sa nu se diminueze indemnizatia pt ca stiu ca aveti nevoie de fiecare banut pt a va creste copilul si stiu ca nu va duceti la Chicco pt articole bebelusi chiar daca unii au facut astfel de afirmatii.





Mergi la inceput