NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
La noi, treaba asta cu statul 2 ani acasa este mostenita de zeci de ani (nu o sa zic de pe vremea comunista)... de asa mult timp incat s-a ajuns sa fie considerata drept...


care zeci de ani??

pe vremea comunistilor stateai un amarat de 2-3 luni.. apoi cresa/saptamanalu' ii manca pe copii

asta daca nu te "zbateai" si mai faceai rost de "medicale" sau nu aveai o bunica disponibila



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
La noi, treaba asta cu statul 2 ani acasa este mostenita de zeci de ani (nu o sa zic de pe vremea comunista)... de asa mult timp incat s-a ajuns sa fie considerata drept...


care zeci de ani??

pe vremea comunistilor stateai un amarat de 2-3 luni.. apoi cresa/saptamanalu' ii manca pe copii

asta daca nu te "zbateai" si mai faceai rost de "medicale" sau nu aveai o bunica disponibila



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)



OK, corect... dar oricum dateaza de suficient timp cat sa ajunga sa se impamanteneasca ca drept... Poate am gresit vechimea, nu si ideea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Tocmai ce s-a terminat pe TVR1 o emisiune la care a fost invitat ministrul finantelor. Exact acum la final moderatorul a intrebat daca se va umbla la tichetele de masa si la "ajutorul pentru copii". Raspunsul a fost tichetele de masa se vor impozita, ajutorul pentru copii nu se modifica. Ce or fi intelegand moderatorul si ministrul prin "ajutorul pentru copii"...asta ramane un mister...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
La noi, treaba asta cu statul 2 ani acasa este mostenita de zeci de ani (nu o sa zic de pe vremea comunista)... de asa mult timp incat s-a ajuns sa fie considerata drept...


care zeci de ani??

pe vremea comunistilor stateai un amarat de 2-3 luni.. apoi cresa/saptamanalu' ii manca pe copii

asta daca nu te "zbateai" si mai faceai rost de "medicale" sau nu aveai o bunica disponibila



..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)



Nu numai pe vremea comunistilor ci si pana acum cativa ani .Asta e , unii fac copii din plictiseala ,altii pentru ajutoarele de la stat iar altii fac pentru ca isi doresc .

Oricum , eu ma retrag ca am spus ceea ce aveam de spus si daca nu citeam acuzatiile si jignirile lui zgrebenel nici nu interveneam !

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulenca spune:

Va certati cand nu e cazul. In primul rand cele care intra pe subiectul asta sunt curioase daca zvonul acesta va deveni realitate si intra si gasesc jigniri care nu isi au rostul.
psihomom nu te stiu dar presupun ca daca ai renuntat la CIC ti-ai permis din punct de vedere material lucrul acesta pentru ca nu cred ca exista mama care si-ar priva copilul de niste lucruri esentiale doar asa din "naivitate" sau principiu. Apreciez faptul ca ai ajutat si material oameni pe forum ceea ce imi confirma inca o data ca ai de unde. Poate nu ai mult dar oricum suficient sa poti creste un copil decent, sa traiti decent si sa mai si ajutati pe altii din cand in cand.

Poate nu e corect ca statul sa ma tina 2 ani acasa si sa imi dea 85 % din venituri dar daca e o lege in sensul asta pe mine care am dobandit acest drept pe durata in care legea era in vigoare nu ar trebui sa ma afecteze masurile anti criza pe care le iau astia. Da eu recunosc ca am facut al doilea copil bazandu-ma pe acesti bani. La primul am avut 6 mil si mi-am asumat cresterea lui dar m-am intors la munca la 7 luni pentru ca asa imi propusesem din momentul in care l-am conceput. Eu nu am avut nici casa nici masina nici nimic material de la parinti prin urmare am credite la care m-am inhamat pentru a putea avea o casuta si una alta prin ea. Am muncit f mult si inca mai muncesc ca sa castig sa imi acopar lunar creditele la care m-am angajat si sa le pot oferi un trai decent copiilor. Am luat in calcul mereu posibilitatea de a-mi pierde jobul dar am spus ca daca sunt sanatoasa oricand am capacitatea de a-mi gasi altceva de munca de a produce bani. Nu cer de la statul in care traiesc si pe care il sustin si eu din contributiile mele, decat sa imi ofere o stabilitate pe termen scurt macar daca pe termen mediu si lung nu e in stare. Ce pot eu sa fac acum cu 2 copii unul de nici 3 luni in conditiile in care in loc de banii la care ma asteptam (destul de multi) voi lua 6 mil? Nu mai spun ca nici nu am primit nimic inca pentru ca trebuie sa stept 3 luni pana vin banii de CIC. Ma pot intoarce la munca ? Nu inca pentru ca nu m-am asteptat la aceasta situatie si nu am nici un plan legat de unde / cu cine las copilul. Si locul meu de munca oricum nu e stralucit in acest moment pentru ca aceasta criza a afectat sectorul privat si nici firma unde am lucrat nu e chiar pe roze. In alta parte unde ma pot duce acum, cine ma angajeaza in conditiile economice de acum si cu un copil de 3 luni acasa care se mai poate imbolnavi, care nu imi va permite sa stau f mult peste program. E o discutie asa lunga si complexa dar cert e ca daca avem pretentia ca suntem un stat european civilizat nu putem lua decizii de felul asta asa brusc si fara a sustine intr-un fel cetatenii. Se va ajunge la anarhie in felul asta si iata ca grecii ne-o dovedesc. cantitatea de bani in societate e cam aceeasi doar ca sunt distribuiti diferit. Poate ca nu ar strica confiscarea unor averi imense facute in spatele unor achizitii publice paguboase si deloc productive. Nici asta nu e o masura democratica da.....

Inchei aici fara a putea trage o concluzie ... din pacate

MARIUKU PUI DE IULENKA - POVESTEA NASTERII

VARSTA MARIUKU

www.flickr.com/photos/64178045@N00/sets/" target="_blank">PUIUTII MEI VLADIMIR SI MARIUKA

www.webshots.com/user/iulenca" target="_blank">TOT PUIUTII MEI IUBITI

www.dropshots.com/iulenca" target="_blank">MARIUKU MIK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

pai ma repet

exista
alocatia
indemnizatia

una e a copiilor - cea mica, cealalta a mamelor, cea mare.

daca am de ales, prefer sa renunt la alocatie. dar nu voi avea de ales

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai, eu nu stiu in ce tzara traiti voi dar prischimom "acel drept impamantenit" nu e o cutuma este efectiv un drept====>>>"Cadrul legal este OUG 148/2005 privind sus#355;inerea familiei īn vederea cre#351;terii copilului

Art. 1. - (1) Īncepānd cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, īn ultimul an anterior datei na#351;terii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modific#259;rile #351;i complet#259;rile ulterioare, beneficiaz#259; de concediu pentru cre#351;terea copilului īn vārst#259; de pān#259; la 2 ani sau, īn cazul copilului cu handicap, de pān#259; la 3 ani, precum #351;i de o indemniza#355;ie lunar#259; īn cuantum de 600 lei sau, op#355;ional, īn cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei."
si mda...m-ai lamurit cu renuntarea la el dupa cum imi imaginasem.
ma retrag, sa-mi mestec ultima bucurie facuta de Ba! in liniste. Nu are sens o discutie de genul twilihgt zone.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

pai ma repet

exista
alocatia
indemnizatia

una e a copiilor - cea mica, cealalta a mamelor, cea mare.




Pai stiu si eu asta. Deci ce intelegi prin ajutorul pentru copii? Ajutorul pentru copii sa fie deci alocatia de 200/ 40 de ron...deci din asta se cresc copiii...suma cea mare e a mamei sa mearga la coafor si la cosmetica, aia nu are nici o legatura cu copiii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani3lla spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom


suntem tara din UE cu cel mai mare consum de pampersi = suntem tara din UE cu cea mai costisitoare sustinere din buget a mamelor

cine face copii tre sa stie ce inseamna asta si sa-si permita pemparsii = cine face un copil nu trebuie sa se bazeze 100% pe sustinerea de la stat.

Nu-l simpatizez pe Basescu deloc, deloc dar cam asta a vrut sa zica... si oricat mi-ar fi de scarba si de el si de tagma lui, la faza asta a avut dreptate...


Tu pe ce te-ai bazat cand ai facut copilul?Furi cumva de undeva?Atata timp cat platim impozite si taxe la stat mi se pare ca e un drept pe care trebuie sa ma bazez 100%.Cred ca ar trebui sa te mai abtii de la altfel de "suferinte" si sa nu le mai pui palma in...celor care ne conduc spre dezastru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui dani3lla

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom


suntem tara din UE cu cel mai mare consum de pampersi = suntem tara din UE cu cea mai costisitoare sustinere din buget a mamelor

cine face copii tre sa stie ce inseamna asta si sa-si permita pemparsii = cine face un copil nu trebuie sa se bazeze 100% pe sustinerea de la stat.

Nu-l simpatizez pe Basescu deloc, deloc dar cam asta a vrut sa zica... si oricat mi-ar fi de scarba si de el si de tagma lui, la faza asta a avut dreptate...


Tu pe ce te-ai bazat cand ai facut copilul?Furi cumva de undeva?Atata timp cat platim impozite si taxe la stat mi se pare ca e un drept pe care trebuie sa ma bazez 100%.Cred ca ar trebui sa te mai abtii de la altfel de "suferinte" si sa nu le mai pui palma in...celor care ne conduc spre dezastru.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
DANA fericita de botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap





Mesaj raportat la moderator .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput