NEWS ALERT: Toate indemnizatiile CIC=600 ron

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si eu zic ca poti creste un copil din munca ta plus un mic ajutor de la stat, 2 ani 85% din leafa, nu prea cred ca e sustenabil in conditiile din ziua de azi, sa speram ca pe viitor va fi, dupa ce trece criza mondiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui zgrebenel

[quote

Sa inteleg ca nu traiesti in lux = familia are venit modest si nici nu ai vrut timp de 2 ani si jumatate sa iei nici un ban pe CIC-ul care ti se cuvenea? Si asta pt ca te gandesti ca sint alte mamici care au nevoie mai mult de banii tai? Esti o martira.
Eu cred ca ar trebui sa continui cu acest obicei si sa-ti donezi si salariul daca te-ai angajat intre timp. Sint sigura ca inca mai exista mamici care au mai mare nevoie de banii tai.
Imi pare rau ca sint sarcastica dar la o asa minciuna sau exagerare asa reply..



Ei bine,te-ai inselat amarnic acuzand-o pe psicho de minciuna !Nici macar nu o cunosti .Femeia asta a facut pentru copii pe care nici nu i-a cunoscut personal ceea ce tu cu familia ta n-o sa fiti in stare in vecii vecilor!Pentru copii pe care i-a cunoscut si personal nici nu mai are rost sa-ti zic .Da un search dupa id-ul ei si apoi sa-ti permiti sa discuti !Si sa stii ca de multe ori a donat sume mai mari decat salariul sau .Tu ce ai facut?

Si da,mi se pare aberant ca femeile sa ramana gravide pentru ca se bazeaza pe banii pe care-i iau din CIC !Daca Doamne fereste tara e atacata ,iese razboi si chiar nu se mai plateste asa ceva tot guvernul e de vina ca ai ramas tu gravida ?D`ohhhhh!
Cand te hotarasti sa devii mama o faci pentru ca iti doresti un copil si stii ca ai cu ce sa-l cresti nu ca stii ca obtii ajutor de la stat !

Alocatia primita pentru fiecare copil nu este mare dar nu e Romania singura tara cu alocatii mici .Aici primesc pentru fie-mea 80( pentru al doilea copil se plateste 17 lire pe saptamana ,pentru al treilea mult mai putin si tot asa ) de lire lunar .O gradinita costa aici intre 800 si 1000 de lire ,ceea ce tu numesti gradinita de stat .CIC?Aiurea !Exista un concediu de cateva luni .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui zgrebenel

Inteleg ca militezi catre cresterea copilului in natura. Caci fara nici un ban nu stiu cum altfel ai putea creste un copil. Cum tu nu vrei ajutor de la stat (care apropo nu este ajutor ci DREPT) nici eu nu vreau bani de la parinti ca sa-mi cresc copilul.
Pentru o femeie atit de puternica care si-a putut creste copilul 2 ani si jumatate fara nici un fel de ajutor, esti destul de sensibila si melodramatica. Nu cistig nimic daca te jignesc dar te rog nu perserva in aberatii de genul ca e bine sa donez banii care mi se cuvin unui stat care nu face decit sa-si imagineze cum sa ma mai fure.
Consider discutia pe acest subiect incheiata.


Ei, eu nu o consider incheiata, nu de alta dar iar m-ai jignit... Daca faci niste afirmatii, accepta replica. Asa e democratic, nu? Nu arunci grenada si pe urma trantesti usa in urma ta..

Tu nu intelegi un lucru: statul nu este obligat sa-ti creasca copilul, ci cel mult sa te ajute... Indemnizatia aia pe care tu o consideri drept (desi nu este drept ci ajutor) nu este menita sa-ti asigure bunastarea in perioada in care tu alegi sa stai acasa cu copilul...

De ce este drept? Nu este o pensie pentru care ai cotizat X ani si pe urma statul iti da banii inapoi in transe timp de 2 ani. Impozitul si celelalte taxe platite de tine functioneaza cu totul altfel... Da, uite: ar fi o idee buna ca pentru asta familia sa plateasca o asigurare care sa acopere lunar o parte din cheltuielile de ingrijire a copilului timp de X luni...

Intreaba tu mamele care traiesc in alte tari... indiferent care tara din UE, cum este situatia la ei, cat timp stau acasa si pe ce bani... Crezi ca Celelalte tari din UE sunt mai zgarcite cu mamele? Nu. Doar mai realiste...

La noi, treaba asta cu statul 2 ani acasa este mostenita de zeci de ani (nu o sa zic de pe vremea comunista)... de asa mult timp incat s-a ajuns sa fie considerata drept...

Nu zic sa nu se stea acasa... dar in momentul asta e clar ca situatia este atat de grava incat nu ne mai permitem... in niciun caz 2 ani sau pe banii astia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

ahhhhhhhhhh!uite de ce e Ba! la al doilea mandat, ca inca sunt oamneni care cu"cu parere de rau" inca ii dau dreptate.
Ok sunt de acord, vreau sa nu mai platesc taxe de drunuri inexistente, rovignete de autostrazi inexistente, asuigurari de sanatate inexistente, ca oricum dc merg la dr-spital platesc, sa-mi fac o aigurare privata pe bune in care sa stiu exact ce se intampla cu banii mei si atunci Ba! are intr-adevar dreptate. Atat timp cat si-a acordat casa ca primar, fi-sa a devenit notar taman in mandatul lui, notar de tzara cu contracte babane in lucru, fix de la stat...si ailalta europarlamentar independent da' a revenit in sanul PD invingatoare...cat timp aia cheltuie banul public cum ii taie capu si se plimba pe dincolo tot asa din banii prostilor...ca sa ne intelegem:CIC-ul in principiu il iau mamele care au contribuit la asigurarile de stat timp de 12 luni neintrerupte si atat timp cat exista o lege care iti acorda un drept in baza acelor contributii, nu consider ca statul ma ajuta si sunt o asistata social.
Ma felicit ca nu m-am bagat in nici un credit bancar, nici nu vreau sa ma gandesc ce vor face cei care au si sunt mai mult sau mai putin "asistati social". Si asta tocmai pt ca nu m-am bazat pe spatele statului.
In alta ordine de idei ca sa nu dau in balarii si sa trag concluzii pripite, nu ca ar fi treaba mea si nici nu tre sa imi raspunzi:ai avut dreptul la indemnizatie, adica ai contribuit la asigurari si ai renuntat la asta in cei 2 ani juma cat spui ca ai stat acasa? Eu am renuntat la laptele praf gratuit dar sa fim seriosi la indemnizatie nu am cum, ca nu m-a facut mama cu Billy Gates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulina85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole
Femeia asta a facut pentru copii pe care nici nu i-a cunoscut personal ceea ce tu cu familia ta n-o sa fiti in stare in vecii vecilor!Pentru copii pe care i-a cunoscut si personal nici nu mai are rost sa-ti zic .

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !


Foarte urat, Laura.
Sa stii ca te-am raportat la moderator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgrebenel spune:

psichoMom imi cer scuze daca intr-adevar ai donat banii de CIC. Nu sint sarcastica ci chiar imi cer scuze.
lauraNicolae tu ma acuzi pe mine ca imi permit sa discut dar imi jignesti familia gratuit. Eu nu o cunosc pe psichoMom mai mult decit ma cunosti tu pe mine si familia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulina85

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole
Femeia asta a facut pentru copii pe care nici nu i-a cunoscut personal ceea ce tu cu familia ta n-o sa fiti in stare in vecii vecilor!Pentru copii pe care i-a cunoscut si personal nici nu mai are rost sa-ti zic .

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !


Foarte urat, Laura.
Sa stii ca te-am raportat la moderator.


Poftim?Felicitari si la mai multe raportari !M-ai raportat pentru ca am spus adevarul?

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

aaa si dc as fi avut psibilitatea sa ma lipsesc de acesti bani tot nu i-as fi lasat acolo...i-as fi luat si dat personal cui avea nevoie
O rugaminte:nu mai comparati situatia celorlalte state cu a noastra, nu ne comparam ca nivel de trai decat cu ... Baubabia.
Si da se poate ceva momentan:e cam ilegala si scaderea salariilor, pensiilor si cum spuneam si indeminizatia e data de o lege si asa cu suma plafonata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui zgrebenel

psichoMom imi cer scuze daca intr-adevar ai donat banii de CIC. Nu sint sarcastica ci chiar imi cer scuze.
lauraNicolae tu ma acuzi pe mine ca imi permit sa discut dar imi jignesti familia gratuit. Eu nu o cunosc pe psichoMom mai mult decit ma cunosti tu pe mine si familia mea.




Nu, nu i-am donat... chiar nu i-am cerut...
Cat despre restul lucrurilor spuse de Laura, ii multumesc pentru suport dar aici chiar nu sunt eu ca persoana in discutie cu meritele sau defectele mele...
Discutia aici era cu totul si cu totul despre altceva. Ce am facut sau fac eu pentru unii copii nu are nicio relevanta in discutia de fata... nu la asta mi-am dorit sa se ajunga.

Oricum, mai putina pasiune si mai multa logica nu ar strica! No offence!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui zgrebenel

psichoMom imi cer scuze daca intr-adevar ai donat banii de CIC. Nu sint sarcastica ci chiar imi cer scuze.
lauraNicolae tu ma acuzi pe mine ca imi permit sa discut dar imi jignesti familia gratuit. Eu nu o cunosc pe psichoMom mai mult decit ma cunosti tu pe mine si familia mea.




Te sfatuiesc sa imi citesti mesajul inca odata !Unde ti-am jignit familia?Ca am spus ca nici tu nici familia ta nu ati facut ceea ce face Psicho?Pai e adevarat !Tu te vaiti pentru 600 roni lunar (cineva afirma mai sus ca si daca nu i s-ar fi cuvenit banii astia tot i-ar fi luat ),ea nu si-a primit banii de CIC pentru ca a cosiderat ca nu i se cuvin .Tu ti-ai permis sa jignesti o persoana pe care NU O CUNOSTI dar cei care o cunosc stiu de ce este in stare !Pai cu astfel de conceptii de ce va mirati ca situatia este cum este?

Si in Baubabia se platesc impozite .Si in Baubabia se nasc copii .

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

Mergi la inceput