Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (96)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

Crissy ,Giorgia,Eladeea,felicitari pentru vestile bune de la eco. Sa va traiasca si sa se faca mari printesele si printisorii!
Larisa, cat de frumushica si dulcica e bebelina ta!
Creatza, La multi ani! ... cam cu intarziere... un bebe sanatos, rabdator si o nastere usoara!
Puiutz, noi vom semna cu Cord Blood Center, diferente prea mari nu sunt intre banci... am ales CBC fiindca poti plati dupa ce recoltezi (~2luni)si pentru ca depoziteaza in Ro... iar de utilitatea celulelor...hmm... ma rog la DD sa nu fie vre-odata nevoie de ele, si or sa fie cei mai fericiti bani pierduti
Denisa, bine ai revenit printre burticutze
Racusor, bine ai revenit acasa, fruntea sus si cu Dumnezeu innainte. Incearca sa te linistesti iubita ca bebe strumf simte cand nu ti-e bine si nu-i convine nici lui... Stai acolo la caldurica in patut si o sa vezi ca ajungi cu bine la termensipentru bebe rabdator!
Carmen imi place mult carutul!!
Mirelate asteptam cu vesti bune nu te mai intrista cu vestile de la prietena ta...
Maya poate ne dai o veste buna si noua


25+ cu Eric Nicholas
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Racusor, stai linistita si va fi totul bine. Important e sa ai incredere in tine si in bebe

Mirela, Doamne Doamne sa va ajute

Beleistuf, la fel patesc si eu cu dormitul, amortesc toata, ma doare spatele si mi se pun si carcei; trebuie tot timpul sa schimb pozitia

Despre indemnizatii, am auzit ca sa nu se micsoreaza.

Noi am fost pana la spital la urgente aseara, ca iarasi ma intepa jos, presiune si burta tare si nu as fi putut dormi linistita daca nu ma vedea cineva. M-au consultat, mi-au facut si eco, bebe e bine, in grafic, ff activa si vanjoasa. Eu cu burta tare, contractii nu mai aveam dar colul scurtat si bebe pune presiune pe el. Mi-au facut injectii cu no spa si scobutil si mi-au zis sa stau in continuare linistita in pat. Azi am mai vb cu doct, in continuare iau no spa, scobutil, magneziu. Deocamdata nu vrea sa imi dea gynipiral, mi-a zis ca el nu prea e de acord cu el si ca poate da si probleme de tensiune, asa ca sa asteptam pana joi cand ma duc la control din nou sa vedem cum stam.



31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

burticile si delfinasii sa stea cat mai mult in delfinariu

Am avut un weekend plin...sambata s-a spart filtru de la centrala si aveam fantana arteziana in casa eu eram in baie si o aud pe antonia cum radea si se distra sarea prin apa ..noroc ca era si sotul acasa ca altfel inundam tot blocul..asa ca am avut treaba scos covoare..sters toata apa..sper sa nu trebuiasca sa schimbam si parchetul

Ieri am fost la nepotel...i-au taiat motzul erau vreo 5-6 copii care mai de care mai frumosi ,burtica a fost in atentie maxima

(bebe strumf) "bebe trumfa" asa ii zice antonia lui bebe din burtica e din ce in ce mai miscaret

o sapt frumoasa va doresc si fara contractii

celalalt capitol nu e inchis...


Bamboletta 24+David si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Mycya e foarte simplu de facut supita de visine: iti trebuie in primul rand un borcan de 800gr cu visine puse sau cmparate.Eu le am puse de anul trecut de soacra-mea.Bun.Pui 2l de apa la fiert,cand colcoteste pui tot borcanul cu visine si zeama,2 linguri de zahar,putina sare,astepti sa dea un clocot,amesteci separat intr-o cana 2 linguri de faina cu apa(vezi sa nu se faca cocoloase),amesteci faina in zeama e supa,lasi sa fiarba vreo 7 min,apoi pui 200 ml de smantana si mai astepti sa dea un clocot.Gata!E super buna crede-ma!!Asta pap acum.Si in 10 minute aveti si poze cu burtica si lucrusoare de bebei!!

Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
27+ Carla Maria si Cristian Alexandru

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica
A fost dimineata la spital cu jalba in protap, i-am luat la intrebari de ce nu mi-au zis de la ecografie si a trebuit sa citesc pe raport.
Si-au cerut scuze apoi au urmat explicatiile:
- nu spunem pentru ca in cazul dumneavoastra nu avem indicii sa fie ceva grav.
- intalnim des astfel de situatii in al 2 lea trimestru, in general se reabsorb pana la nastere sau dupa.
- poate fi considerat un "soft marker" pentru S.D. doar daca este corelat cu alti markeri gen: pliu nucal peste 3,5, femur scurt, os nazal absent, alformatii congenitale, dilatatia rinichilor. Dar cum copilu nu are nici unu din acesti markeri nu are sens sa va trimitem la alte analize/teste, nu are sens sa va stresez.
- riscul bebelului pentru S.D. e de 1/2468 daca ma trimite la amnio riscul e de 1/200.
- raportul este pentru dosarul nostru nu pentru pacienti, dvs. sunteti singura pacienta care cere copie de pe raport.
- a fost notat in raport pentru a se urmari mai atent la uratoarea ecografie, sa vedem daca se reabsoarbe sau nu.
- faptul ca v-am chemat abia la 4 saptamani inseamna ca nu ave motive de ingrijorare si totul este ok.
Asta a fost tot ce mi-a zis medicul, intr-un cuvant cucoana esti paranoica du-te acasa si te calmeaza, nu mai citi rapoartele ca nu esti medic.
http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 24+ de Tudor Sebastian si Felix Alexandru

foarte bine ca ai intrebat... si te-ai mai linistit?
cred ca la un moment dat devenim un pic paranoice... ba ca misca prea putin, prea mult...ba ca de ce ne ingrasam, sau ca de ce slabim...si mai creste burta... creste prea repede al meu sot a zis ca ma suporta ca sunt gravida si am hormonii dereglati dar sa pun mana sa imi revin dupa ce nasc
Citat:
citat din mesajul lui aelita
GRETY NIKU hehe merci,imi aduceti voi aminte de analize.
eu le am pe alea cu suculetul ala dulce,curba de glicemie si stat o ora acolo..
m-am uitat pe poze,mi-au luat ochii cele de la nunta,ce mireasa frumoasa ai fost!
25+
Sofia (2ian2007) ,Andres(22mai2008)

mie nu mi-a zis nimic doctorita de curba de glicemie... voi toate o faceti?!? o fii obligatorie??
Multumesc frumos pentru complimente, m-am simtit minunat in ziua nuntii


25+ cu Eric Nicholas
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui grety_niku

trisez si eu la semnatura (am vazut ca se poarta) ar fi tb sa o schimb maine.

Aaa si ne-am hotarat si la nume... pana la noi razgandiri
pe gandacel o sa il cheme Eric Nicholas.


25+ cu Eric Nicholas
Pozici



foarte frumos nume


Oana 31+ Matei


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beluistef spune:

Uitati aici ce se zice despre indemnizatie :

http://jurnaluldebuzau.ro/?p=4568

***************************************************
Elena, 31+ cu Stefan Christian
Si mamica de Luisa ( 23.07.2005) & Beatrice ( 02.06.2003)

AMR: -9 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Belu si eu am auzit ca nu se modifica indemnizatia de handicap si cea pt copil. Dar cea pt copil nu e cea de 200 ron?
Imi bat capul degeaba, ca oricum nu avem ce face in cazul in care se hotarasc sa o modifice...

Paula, 29+ cu Raul Codin


indemnizatia pt copil e 200 si pt mama e 85% - dar se numeste tot indemnizatie ingrijire copil ...ar fi chiar culmea sa le reduca si pe astea


Oana 31+ Matei


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui bamboletta


celalalt capitol nu e inchis...


Bamboletta 24+David si Antonia-Gabriela(1 nov 2006)


doar administratorii inchid capitolele


Oana 31+ Matei


Noi 2...si bebe
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

buna fetelor.. am revenit si noi..
peweekend am fost la sibiu..nu am prins vreme prea buna dar a fost ok

vad ca discutati despre indemnizatii si alocatii.. sper sa nu se umble si la ele.. pt ca eu o sa iau doar cei 200 de lei..ar fi culmea sa taie si din aia..

25+ cu o minune de
poze

Mergi la inceput