Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (55)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita


lorex, si noi cu urechi pliate, cand am scris prima data pe forum, nu m-a luat nimeni in serios , acu vedeti si voi cum e? eu i-am prins urechea cu leucoplat, o sa ziceti ca sunt dusa cu pluta, dar urechea aia "imperfecta" rupe din mine.. si s-ar putea sa-mi fie chiar recunoscator cand o fi mai mare, ii scot leucoplastul in baie dupa ce l-am inmuiat bine, dar oricum zmulg si ceva par (epilat de mic saracu), dar ii prind urechea numai din cand in cand, cand o vad prea destrabalata, nu mai rezist si i-o prind pac! I se mai pliaza in fata dar am observat ca da semne ca ar vrea sa se corecteze, concluzie - tre sa i-o prind mai des sau mai mereu pentru o perioada de 2 saptamani (voi incerca acum). probleme cu prinsu cu leucoplastul ar fi - i se irita pielea, cand trag i se zmulge cu tot cu par, dar daca tin leucoplatul mai mult de 2 zile (am incercat si varianta asta) urechiusa capata un miros urat, atentie la aerisire;



m-am gandit si eu la leucoplast, dar n-am avut curaj.cred ca mai degraba o pamblica mai stransa o sa incerc..

pana sa ajung la varianta leucoplat am incercat - caciulita cu prindere in fata (nu functie), bandana (canadiana) nici asta nu merge, face ce face si ii iese urechiusa buclucasa afara... leucoplastul e cel mai sigur...sa-mi zici si mie la ce rezultate si concluzii ai ajuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

citez din biblia alimentatiei:
cand stii cand este momentul potrivit pentru introducerea alimentelor solide:
- bebelusu poate sa stea in scaun fara ajutor (noi nu stim sa stam in scaun);
- greutatea s-a dui dublat de la nastere, sau cantareste cel putin 6,5 kg (noi avem 8 dar ce folos ca nu respectam prima conditie);
- bea peste 900 ml de lapte pe zi sau ii este foame dupa ce mancat portia de lapte ( de 6-8 ori pe zi) - nu am de unde sti cat mananca in ml...

alta chestiune:
daca adaugi sucuri in alimentatia bebelusului, fa-o numai dupa varsta de 6 luni si ai grija sa nu depaseasca 0,5-1 cana pe zi.
din reguli:
adauga alimente care sunt o sursa buna de fier inainte de 6 luni (cereale instant cu adaos de fier, carne);
nu adauga sare sau zahar la prepararea mancarurilor;

Bebelul meu chiuie, dar chiuie intr-un hal asurzitor si in reprize de recital... mai chiuie cineva pe aici? si azi am facut cunostinta cu cartea - stie sa intoarca paginile, dar mai degraba vrea sa inchida cartea decat s-o rasfoiasca fila cu fila...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

M-am intors de la scoala, bebe a fost cuminte, a mancat cei 50 ml (scosi cu greu)din biberon. Tocmai face o cacanita la mine in brate.

Lorex nu e nevoie, i-am primit.

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyella spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

Da, da, cristies, 1 iunie in Moghioros e perfect, la ce ora vreti voi! Mai stiu inca 5 mamici care ma sustin (xela, happyella, ratusca, haircut si evyme).

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)





buna seara!

hai ca am aparut si noi... ma duc sa citesc din urma
cum spunea si nikole, eu sunt pentru 1 iunie in Moghioros

fericita de buburuza Andreea Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Nikole fluturasul l-am luat de pe amazon co uk, dar am luat mai multe produse si am platit6,5 lire transp.
Nu stiu cat este transportul pe lamaze co uk.

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

citez din biblia alimentatiei:
cand stii cand este momentul potrivit pentru introducerea alimentelor solide:
- bebelusu poate sa stea in scaun fara ajutor (noi nu stim sa stam in scaun)


Si ce ma fac daca sta in fund la 8 luni si jumatate cum a stat fi-mea? Intai s-a ridicat in picioruse tinandu-se de gratiile patutului si apoi a stat bine in fundulet.

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:


Cristies intrebai de disociat...merge bine. Am dat jos 4 kg dar ajunsesem la faza de platou asa ca 2 zile am papat dietetic dar combinat. M-am apucat serios de sport. Azi am facut o ora pe stepper(cu pauze), cateva exercitii pentru abdomen, picioare si fund si am mers vreo 2 ore pe jos. De azi am reluat disociatul. La cat am de dat jos e mult de munca. Oricum se simte sportul, desi nu sunt vizibil mai slaba parca nu mai sunt asa pufoasa. Fug sa imi fac un dus scotian, masaj si nani.

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulenca spune:

Facut baita cu colacul. Copilul a fost super incantat si a innotat fericit. Am fost singura si nu am reusit sa il prind foarte bine asa ca a stat pe spate ca pe burtica ii aluneca barbia in apa. De dragul lui a vrut si sora-sa sa faca baie cu el. L-am scos rosu din apa si obosit, a mancat si doarme rupt. Daca se si trezeste la 4 cum a facut in u;ltimele zile sunt cea mai fericita.

Voi vedeti ca idiotii astia se gandesc sa micsoreze indemnizatia?

MARIUKU PUI DE IULENKA - POVESTEA NASTERII

VARSTA MARIUKU

www.flickr.com/photos/64178045@N00/sets/" target="_blank">PUIUTII MEI VLADIMIR SI MARIUKA

www.webshots.com/user/iulenca" target="_blank">TOT PUIUTII MEI IUBITI

www.dropshots.com/iulenca" target="_blank">MARIUKU MIK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulenca

Facut baita cu colacul. Copilul a fost super incantat si a innotat fericit. Am fost singura si nu am reusit sa il prind foarte bine asa ca a stat pe spate ca pe burtica ii aluneca barbia in apa. De dragul lui a vrut si sora-sa sa faca baie cu el. L-am scos rosu din apa si obosit, a mancat si doarme rupt. Daca se si trezeste la 4 cum a facut in u;ltimele zile sunt cea mai fericita.

Voi vedeti ca idiotii astia se gandesc sa micsoreze indemnizatia?

Iulenca

MARIUKU PUI DE IULENKA - POVESTEA NASTERII

VARSTA MARIUKU

www.flickr.com/photos/64178045@N00/sets/" target="_blank">PUIUTII MEI VLADIMIR SI MARIUKA

www.webshots.com/user/iulenca" target="_blank">TOT PUIUTII MEI IUBITI

www.dropshots.com/iulenca" target="_blank">MARIUKU MIK


Sa-i fie de bine puiului!

fetele care ati luat igienol....e bun de ceva, are miros?

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Nikole nu ai vazut site-ul postat de mine? e site-ul cu jucarii lamaze, transportul e in functie de zona si de greutate pe mine ptr 3 jucarii pe care vreau sa le comand ma costa numai 5 lire, dar daca vrei numai fluturasul te costa 4 lire plus cele 8,5 lire cat dai pe fluture, de aia recomand sa iei 2-3 jucarii dai 5 lire ptr toate.
http://www.lamazetoys.co.uk/lamaze-freddie-the-firefly-8-p.asp
freddie are pe aripioara din stanga jos o bilutza trompetzica piu piu! si aripi fosnitoare

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure

Mergi la inceput