Laparoscopie 13

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leopard13 spune:

Am zis leopard???
Am vrut sa zic JAGUAR....
Ca leopardul sunt eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

buna seara la fete cucuieteee
Am auzit un strigat de felinaaaa
adica din ale meleee hahahaaa
Ellysorrr aparusi???
Abea astept povestioara taaa
Leooo ma bucur ca ti-a placut de Dr Albu, imi pare tare rau
ca nu te-a rezolvat.
Noname, nu te cunosc, dar imi pare rau ca treci prin asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Eu am avut ceva treburi zilele astea si nu am apucat sa intru
prea des pe aici.
Leooo mergi si la clinica cealalta, interseaza-te daca
poti rezolva acolo problema.
Dar dr Albu nu face nici clasica in cazul tau?
ca pana la urma important este rezultatul pozitiv, ca
te faci tu bine si dupa clasica. Bine, tu alegi ce vrei sa faci.
Eu nu cunosc alti chirurgi buni in bucuresti, imi
pare rau ca nu te pot ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Revenind la "mini-vancanta" mea.
Iata cum a fost(o sa povestesc cronologic, ca cele care urmeaza sa faca interventia la Giulesti, sa-si faca o idee completa):

Marti dimineata la 7.30 m-am prezentat la internare, mi s-a intocmit fisa, mi s-a recoltat sange si am fost trimisa la garderoba pt o camasa de noapte sterila cu care urma sa intru in operatie.
Dupa aceea am urcat sus la d-na Viorica(asistenta sefa)...si ea m-a repartizat la salon. Am fost 4 fete care s-au internat in aceeasi zi.
Dupa ce ne-am lasat bagajele am coborat sa facem...radiografia pulmonara, dr meu mi-a facut o consultatie, am facut la alt medic o echografie ovariana si apoi am fost la colposcopie.

Dupa toate cele....relax in salon...dar pe sec. Nu ne-au lasat sa papam nimic...doar sa bem apa si asta pana la 18.00 seara.
A doua zi, la 5 dimineata ni s-au facut spalaturi vaginale si...am asteptat "sentinta"

Eu am intrat prima in operatie pt ca medicul meu opereaza dimineata la prima ora. A venit o asistenta si m-a dus la terapie intensiva, mi-a spus sa-mi las lucrurile pe unul dintre paturi si mi-a pus o branula cu perfuzie. Am mai stat 10 min, timp in care a venit dr anestezist si a vb cu mine iar apoi am fost dusa in sala de operatie. M-am urcat pe masa de operatie...gen masa ginecologica...mi s-a pus o perfuzie si undeva in spate am auzit-o pe anestezista.."o sa simtiti un gust mentolat si putin...."...nu mai stiu cum a continuat fraza ca eram deja pe sezlong in Bora Bora.
Acolo superrrr...peisaje mirifice...delfini...vegetatie luxurianta...Chippendales care ma serveau cu lapte de cocos....o splendoareeeeeeeeeeeeeeeee
Din pacate...cam scurta vacanta...am auzit undeva departe...."doamna G. cum va simtiti?"
Am facut din mana doar "comme ci, comme ca"....pentru ca imi era cu neputinta sa deschid ochii....cred ca de la laptele de cocos mi se tragea
Am auzit-o apoi pe anestezista...."ia uite, a adormit cu zambetul pe buze, si s-a trezit tot zambind"
M-au pus pe patul de la terapie intensiva si tin minte ca incercam sa deschid cand un ochi cand pe celalalt si nu reuseam. Pana la urma incet incet am deschis ochisorii....doar ca sa-mi dau seama ca Chippendale-ii mei plecasera
Mai mult...de necaz....s-a suparat si coelcistul(bila)...si am dat nitzel la boboci. Dupa care ...am acceptat cruda realitate...."c'est fini la comedie....bye bye Bora Bora".
Am stat in terapie apx 1 ora si jum...mi-au facut un calmant...desi nu prea ma durea burta.
In salon...deja dupa 1 ora m-am ridicat sa ma duc la baie ca iar se suparase colecistul....numai ca nu prea mai avea de ce sa se supere pt ca nu manacasem nimic....asa ca am salutat wc-ul de 2 ori si m-am bagat iar in pat. Spre seara am papat un iaurtzel si....gata...mi-a revenit prospetimea in obraji...gata cu ameteala...gata vizitele pe la dl wc.
Acum....ma mai doare vag burtica...umerii, ceafa si un pic pieptul cand respir.
Luni trebuie sa merg sa-mi scot firele...aici in Craiova.
Aaaaaa....n-am apucat sa fac poze in Bora Bora...pt ca...numaram nucile de cocos pe care mi le aduceau Chippendale-ii

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Concluziile sunt urmatoarele:

chisturi endometriozice pe ambele ovare, care au fost curatate.
Chistul din ovarul drept care ziceam ca e dermoid...nu era....era un chist seros dar cu un lichid mai tulbure. Mi-a fost punctionat. Din ambele tipuri de chisturi mi-au fost trimise probe spre analiza la Anatomie Patologica.
Trompa dreapta din pacate nu este permeabila....nu a trecut lichidul prin ea, dar stranga e ok.

Dr mi-a recomandat tratament 3 luni cu Diane 35 dupa care 1 an sa incerc sa raman ....si daca nu iese sa fac FIV.

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jaguar spune:

Ellysorrr multam frumos de povestioara, nu a fost chiar asa de rau
nu???
Mdaaa imi pare rau pentru trompa dreapta, si nu prea inteleg
de ce 3 luni de Ac??
Sperrr din tot sufletul sa ramai repede graviduta si sa nu ajungi
la fiv. Doamne ajuta-ne pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leopard13 spune:

Ellyshor..clisma???? Sonda de pipi???? DREN?????
Si, cum????? Te-ai dat jos din pat dupa cateva ore?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leopard13 spune:

Injectii in burtica inainte de operatie sau dupa????
Te doare rau cand te trezesti????
Sau in salon????
Cum ai ajuns din terapie in salon????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui leopard13

Ellyshor..clisma???? Sonda de pipi???? DREN?????
Si, cum????? Te-ai dat jos din pat dupa cateva ore?????


Nu mi-au facut clisma
Sonda urinara mi-au pus-o cand eram adormita pe masa de operatie si mi-au scos-o inainte de a ma duce in salon.
Drena nu mi-au pus pt ca nu era cazul. Am inteles ca se pune numai daca se constata o hemoragie interna....si se pune pt ca sangele sa nu formeze cheaguri in locul unde s-a intervenit.
Daaaaaaaaaaaaaa.....m-am dat jos la 2-3 ore pt ca NU ma durea nimic...eram doar ametita si imi era greata din cand in cand.


Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui leopard13

Injectii in burtica inainte de operatie sau dupa????
Te doare rau cand te trezesti????
Sau in salon????
Cum ai ajuns din terapie in salon????



Nu mi-au facut injectii in burtica, mi-au facut in antebrat...Clexane(anticoagulant)...cu ac mic mic(cum ti-am spus, de altfel :D)...si chiar n-am simtit nimic...sincer. Parca m-a musca un tzantar...asa am simtit.
M-au dus in salon cu un scaun rulant. Pe care m-am urcat singurica si de pe care m-a dat jos tot singurica, pentru a ma aseza in pat.

Elenaaaaa.....ai citit cand am scris ca mi-au facut un calmant ca asa au vrut ei...dar pe mine nu ma durea burta aproape deloc????????
Ma doare de 1000 de ori mai mult la ciclu....si eu nu am cicluri asa dureroase. Era o jena...
Apropo....am 4 gaurele

Babyboom...vino la mami...acum

Mergi la inceput