**Zmeurici de iulie-august 2009 (39)**

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Am reusit sa intru si azi!
Fetelor,am si eu o intrebare,voi Prevenarul l-ati facut sau il veti face?Si daca il faceti,la cate luni?Ce vaccinuri mai faceti?

mamica lui David Andrei(17 august 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely_cta spune:

Sa va spun programul nostru:
5.30-6 210 ml lapte,dar nu-l bea pe tot
9.30-10 200 ml fructe ori simple ori cu un biscuite si putina branzica de vaci
13.30-14 200 ml piure de legume cu carnita de pui sau vita sau galbenus
17-17.30 iaurtel sau branzica cu un fruct
daca aici mi-a mancat cam 100 ml ii dau si la 20-20.30 120 ml gris cu fructe de la Nestle
21.30 210 ml lapte
Cam asta e programul de masa!Uneori la ora 17-17.30 ii mai dau de la Organix paste sau pui cu orez si mar si atunci nu-i mai dau gris seara.
O data pe saptamana ii dau la pranz in loc de piure de legume,ficatel cu legume!
As vrea sa-i dau peste,dar mi-e frica ,daca nu e proaspat?Fetelor din Cta,voi de unde cumparati peste?

mamica lui David Andrei(17 august 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

bely ca idee cerealele nu ar trebui sa constipe caci sunt fibra, din contra. Asa ti-a zis pediatrul? O fi, nush ce sa zic, dar daca ii plac si o si tin satula ca tot te plangeai tu ca e slabuta

Eu cereale ii dau cu lingurita. Pe cutie zice ca 3 linguri e o portie, eu ii pun mult mai mult, amestec cu un fruct sau cu iaurt sau doar cu apa si asa ii dau de obicei seara. Ar trebui oare sa respect alea 3 linguri, nu mai mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Buna dimineata!
Motana, si eu pun cerealele in lapte in functie de consistenta pe care vreau sa o aiba mancarea.
Ely,habar nu am ce vaccinuri facem noi. Am cumparatul setul complet si le-am depozit la medicul de familie. Am fost la vaccin la 2, la 4, la 6 luni si vom mai merge la 1 an. Alte vaccinuri nu le fac in primul an.

Meniul de azi: mango+branzica. Pt pranz fac acum pui+ morcov+ pastarnac+ cartof. Asta fac pt 2 zile. La cina ... habar nu am. As incerca o mamaliguta fiarta in lapte cu iaurt.
Dupa masa mergem sa le facem pasapoarte fetitelor. Mi-e groaza ca e aglomeratie, sper totusi ca sa nu asteptam prea mult.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

scuze ca am intrat neinvitata...va las acest link...cu rugamintea de a vota:http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html...se refera la propunerea ca pe 1 iunie sa se micsoreze imdemnizatia de crestere a copilului la 600 lei.
multumesc.


_
ALINAde Marie Rebecca Ayanna
Mariuca la tara
VIATA MEA PANA LA CAPAT...

" Sunt o pana de vultur pe coama unui leu/
O crusta de sare sub unghia unui zeu..."
Sum,esse,fui-by me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna si de la noi,

Eu pe acasa in plina curatenie si totodata cu oalele pe aragaz. Am chemato pe mama, ca nu mai puteam, sa vina ea azi sa o scoata pe Eva de dimineata ca sa pot face eu putin curat ca era un praf si par pe jos....

Sa zic si eu meniul de azi :

-dimineata a mancat paine prajita cu unt + suc de fructe..pana la asta am incercat : mere trase in tigaie cu un praf de scortisoara+branzica..bleah, fructe mixate..bleah...

- pranz : supa de legume cu pui (apropo Motana, ca ziceai , eu ii fac supa insa nu asa cum o mancam noi...pun la fiert legume ca pentru supa, adik albitura (telina, patrunjel, pastarnac, ceapa) si legume + copanele de pui si apoi le mixez.Nu ii dau zeama..ci doar le fac asa sa aiba gust de supa...la stemer degeaba pun albitura ca nu e tot aia. Deci ii zic supa dar nu e zeama.)

- seara :incerc sarmaluta de linte sau piure de cartof+cartof dulce+dovlecel+galbenus de ou+smantinica...sau fac ambele sa vad ce ii place

Sper sa ajung si in parc dupa amiaza...musai.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uliiasi spune:

Buna, mamici!
Am semnat si eu petitia, uite cum nu sunt eu la curent daca nu deschid tv-ul. Astia vor sa reduca toate indemnizatiile la 600 RON? Dar sunt inconstienti? Nu-mi vine sa cred, nici nu mai am cuvinte, mi s-a taiat respiratia cand am citit....

Iulia, mamica fericita de bebelas David Andrei (04.07.2009)
www.youtube.com/watch?v=o2K9w09EPiU" target="_blank"> Botezul lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

motana nu pediatra mi-a spus ca ar constipa cerealele, am citit pe net care sunt cauzele de constipatie si ce alimente ar trebui evitate printre care scrie si de cereale. Si eu tot cu lingurita ii dau cerealele 150ml apa + 3-4 linguri pline de cereale.
Pe 27 avem control la o alta pediatra(noua) ca nu imi place de pediatru asta, sa vad ce imi va spune si ea in legatura cu constipatia fetei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Hiiii..ce guvern idiot...am senat si eu petitia. Nasol de se intamla asa

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ce o face Giova acum? Ce distractie pe capul ei (daca Edi e cumintel, of course). La mare, la soareeeeee...ca vremea asta in Buc de 29 grade imi face pofta de mare, de concediu...

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

My precious baby girl...
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Mergi la inceput