FIV la Sibiu (13)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mocanitza

danaisa20: dl doctor a spus sa fac un test de urina in data de 8.06...human chorionic gondotropin ...dar nu cred ca am rabdare pana atunci.
bonsai: asa am hotarat impreuna cu sotul si in urma discutiile cu dl doctor.


Mocanitza, human chorionic gondotropin nu este test de urina este beta hcg care se face din sange. Eu zic sa stai linistita si sa nu te gandesti de pe acum ca maie pana atunci. DD iti va da rabdare!
Succes Cristina. Cu ce faci stimulare?

danaisa20 fericita 18+
cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Buna!

Mocanitza,stii ca eu sint cu pumnii strinsi pt tinedoamne ajuta!

Cristina,multa bafta iti doresc si spor la injectat,progesteronul e super ok,mie tare mi-a facut probleme ....
Te asteptam miercuri cu vesti bune.

iaurasi ma rog pt tine

simonete,te astept cu vesti bune,sa nu ma uiti

monaramona,marvelonul e AC si inainte nu se mai da nimik,se ia AC(marvelon) 18 zile sau in functie de cit iti zice dr,apoi vine CM intre 2-7 zile ,in z1-2 se face eco+progesteron,din z3 stimularea,dar e posibil sa faci protocolul lung cu dipherelin 3,75mg in z21 de CM si prin z7 de CM sau cind hotaraste dr incepi stimularea.
Deja te vad agitata ,las ca mai ai un pic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_12 spune:

Eu am luat Marvelon din prima zi e ciclu pana in 23 mai inclusiv si ciclul a venit ieri cand am facut progesteronul, ecografia am facut-o acum de dimineata la un doctor aici acasa pe care l-a sunat dr si care stia ce are de facut.
Stimularea o fac cu Puregon 175 de maine seara in fiecare zi la aceeasi ora si miercuri fac prima monitorizare la Sibiu.
Mocanitza mult succes si asteptam vesti bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

mersi Bitzi ..sunt agitata si abea astept ..mie mi-a zis ceva de data de 11 iulie si cm este in 22 iulie de aceea am intrebat cam cu ce se incepe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mocanitza spune:

danaisa20: am mai facut un FIV si cu siguranta stiu ce este beta hcg. Pe referatul dat de dl doctor scrie clar: human chorionic gonadotropin - urine"...si chiar mi-a specificat verbal "urina". Si pe mina m-a mirat, dar asa a spus si asa scrie.

multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase si incurajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaisa20 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mocanitza

danaisa20: am mai facut un FIV si cu siguranta stiu ce este beta hcg. Pe referatul dat de dl doctor scrie clar: human chorionic gonadotropin - urine"...si chiar mi-a specificat verbal "urina". Si pe mina m-a mirat, dar asa a spus si asa scrie.

multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase si incurajari.


asa da! daca ti-a specificat urina atunci asa e. stii ca in urina se zice ca se pozitiveaza mai tarziu decat in sange. poate de aceea ti-a zis sa faci pe 8 iunie. desi eu beta am facut dupa FET tot la 15 zile. stai acasa in perioada asta? sa ai grija de puii tai.

danaisa20 fericita 18+
cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

fetelor a inceput wichendul si nu mai este nimeni pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Buna
Eu sunt Dana si de citiva ani tot ne chinuim cu FIV-urile astea. Pina acuma avem 4 la activ, din care ultimul cu o sarcina oprita din evolutie. Asa ca dupa mai multe incercari pe la alte clinici din tara si din germania am fi vrut sa testam si clinica din SIbiu. Bun si facut. AM fost la dinsii la sfarsitul anului trecut, am vorbit cu profesorul din Austria.Am inceput dipherelinul si cind mi-a venit ciclul am sunat la clinica ca sa intreb cind fac gonalul si restul monitorizarilor. ATunci am sunat la clinica, si cei de acolo mi-au spus ca nu conteaza in ce zi imi vine ciclul. Mi s-a parut ciudat si nu eram dispusa sa mai fac un FIV care sa nu duca la reusita. In acel moment sub impuls am renuntat la tratament. Dupa luni de zile ma macina acest gind , si nu stiu daca am facut bine. Voi cele care ati facut la SIBIU ati patit la fel. Asa este protoculul la dinsii.
Va intreb ca eu acuma as vrea sa reiau tratamentul si sa sun la Sibiu. Noi am fi vrut sa plecam sa facem din nou in Germania un FIV dar din pacate acum nu este posibil. Intre timp familia noastra s-a marit cu 2 printese. Am adoptat doua fetite si inca nu avem procedura finalizata ca sa putem iesi din tara cu ele.
De fapt nici nu stiu cum sa o iau si de unde sa incep. Cred ca cel mai indicat este sa sun la Sibiu si sa vad ce spun si dinsii, dar nu cred ca ar fi o problema ca nu am mai continuat atunci.
Va multumesc pentru orice informatie
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

buna danabine ai venit si sedere cat mai scurta..in primul rnd tin sa te felicit ca ai adoptat cele 2 fetite ..daca poti sa precizezi si dr cu care ai vb la sibiu si daca e vb de polisano...deoarece toate fetele cu care am vb pana acum nu s-au plans de nici un dr..imi pare rau de ce ai platit si ca ai facut atatea fivuri nereusite..
poate suni la polisano si vb cu dr si ii povestesti ce ai patit ..iti tinem pumnii si te asteptam cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Buna!

Dana,feliciari!aveti un suflet mare si cu siguranta dumnezeu va va rasplati,sint gemene fetitzele?,sa fie sanatoase si sa va aduca bucurii in casa..
Acum in legatura cu ce ai scris de Sibiu,da ,asa este protocolul ,daca faci dipherelin in z21 de CM ,iti vine ciclul si stimularea se incepe undeva de prin z7 de CM sau chiar si mai tirziu,probabil ti-a fost zisa o data cind sa incepi stimularea ,ca asa procedeaza ei.
Chiar sint curioasa care dr iti facea FIV-ul?raspunsul ti-a fost dat de asistenta?
Parerea mea ,suna si programeaza-te la o consultatie si discutati exact protocolul,ma mira mult ce ai scris,undeva a fost o neintelegere ,dar daca la prima consultatie a fost prof Strohmer ,apoi trebuia sa te programezi la unul dintre ceilalti 3 dr pt fiv. Si eu la prima consultatie l-am nimerit pe prof Strohmer si apoi am ramas la dr Ispasoiu care a participat la acea consultatie si care ne-a si tradus,mi-a placut ,mi-a inspirat incredere,l-am simtit apropiat de noi ,chiar daca la inceput am cerut ca vrem la dr Chicea.
Undeva a fost o confuzie si cred ca merita continuat,sint niste dr deosebiti ,eu am f mare incredere in ei si in aceasta clinica.

Mult noroc iti doresc!

Mergi la inceput