PEPENASI iul/aug'08 -- Bun sosit Matei! (184)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Kimmy lasa butoiul si fa un plan de actiune : mergi sa vezi daca nu reusesti ceva cu cresa, apoi vezi care e faza cu lucrul : te mai primesc sau nu. Incearca sa iti gasesti ceva mai aproape de casa/mai bine platit. Incercarea moarte n-are. Stiu ca e criza si bla, bla, dar depinde de domeniu. Hai fruntea sus si FII BARBATA ZOE!


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

la noi s-au papat azi paste cu sos cu furculita merci madairl pt pontu cu furculita

sunt in extaz

-----

Mami de roza + 19 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Super Mai3


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaco spune:

Bun venit , Matei!...sa cresti mare, sanatos si cu noroc, ca sa aduci bucurii parintilor! Cristina, refacere cat mai rapida!

mai3 bravo pentru Alexandra care a papat si paste! tot inainte! Sa inteleg ca tu nu ai lasat-o cu furculita pana acum? Mara de pe la 1 an tot foloseste furculita, la inceput pentru pufuleti, acum si la mancare ... iar supita mai nou, o mananca cu paiul.

Kimmy hai fruntea sus. Sigur se vor gasi solutii.

raportez si eu una bucata pepenas mofturos la mancare, ieri nu a vrut mai nimic. Eu nu prea insist la asta, dar nici nu imi pica bine sa stiu ca e cu stomacelul gol. Noroc ca spre seara mi-a cerut o feliuta de paine si cam asta a fost cina ei

anaco...mami fericita de comoara Mara Alexandrina 12.08.08
merg spre cei doi anisori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Kimmy, dar nu poti sa gasesti altceva mai bine platit? In ce domeniu esti? Pe mine ma ia groaza cand aud de salarii de-astea, mi se pare SF; noi ii dam dadacei noastre 1500 ron si zau nu mi se pare mult (dar chiar face toti banii!). Ce-i drept, din banii astia isi plateste si contributiile sociale, deci ei ii raman mai putini. In ce priveste sa te intorci la lucru si sa dai toti banii unei femeni, iar nu merita; singura solutie mi se pare sa gasesti ceva mai bine platit. Hai fruntea sus si apuca-te de cautat ca nu se poate!

Aida azi la pranz a devorat o gramada de peste cu mamaliga si castraveti, poftim combinatie! Macar mai mananca si ea legume din cand in cand, ba chiar legume proaspete
A, ieri la pranz mancase ciorba (singura cu lingurita, fireste) si dupa ce s-a trezit a mancat dovlecei pane, deci am mai gasit o leguma comestibila

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Didi 400 si ceva de euro mie mi se pare ENORM, fara suparare. In ro lumea e cu fundu in sus. CAt reprezinta asta din salariul tau? Noi ii dau bonei noastre 520 de euro salariu (iar aici intra si concediile platite) + frais d'entretien care inseamna 3 euro pe zi curent gaz, etc si 2,60 masa (mananca pranz si gustare acolo); pentru 9,5 ore pe zi. Bine, mai are inca 2, dar pentru mine asta e un plus... Buun, sa nu spun ca statu vine si imi da 270 de euro ajutor (cum nu are cresa sa puna la dispozitzia tuturor, s-a gasit forma asta, ca sa nu fie discriminari), iar din ce ramane, impozitele imi dau o treime inapoi. Deci pretzurile din ro sunt halucinante.

Cea mai scumpa scoala privata din Lyon costa 500 de euro pe luna. Ei si ca sa vedetzi cine merge acolo : daca ai o masina la 30 000 de euro, asta e masina saracului. Nici nu-mi trece prin cap sa o dau la scoala aia, mi s epare de fitze, in conditziile in care celelalte scoli private sunt la sub 200 de euro, grosso modo, ca la gradi va merge la stat, mai tarziu mai vedem


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Vicky, asa e, in ro sunt toate cu fundul in sus. Dar daca ma gandesc ca o bona in mod normal in Bucuresti ia cam 1000 ron si sta fix 8 ore in care nu face altceva decat sa stea cu copilul, pe cand a noastra face si mancare, calca, spala vase, sta si seara cand vrem sa iesim noi in oras, a mai stat si in weekenduri cand am fost noi la ski sau pe la cate o nunta... Plus ca am zis, ei ii mai raman in mana cam 12-13 milioane, deci 300 E, nu mai mult.
Acuma ce sa zic, oi fi traind eu intr-o lume desprinsa de realitate

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_or spune:

MONA, multa sanatate lui Cris, te asteptam cu vesti...

VICKY, sa-ti fie de bine petrecerea si la mai multe!

FETELE CU PAROLA LA CONTUL COMUN, maine e si ziua mamicii Marimar, treceti-o si pe ea in listuta ca vad ca nu e trecuts, sa-i facem urarile de rigoare.

KIMMY, ufff, nici nu mai zice, ca ma apuca si pe mine depresia de cand am auzit de masurile astora "anticriza". Sunt absolut sigura ca nu mai pup eu 85% din salar si cu al 2-lea bebe, iar de intors la servici mai devreme mi-e groaza pur si simplu, pentru ca trebuie sa-mi caut de lucru aici in Oradea, eu lucram in Bucuresti inainte de a naste Si cu 2 copilasi mici numai de cv-uri si scrisori de intentie nu imi arde... Dar nici sa stau cu 600 ron 2 ani n-o sa ne permitem.

MAYTREYI, felicitari pentru reusita cu furculita!

Claaar sunt toate cu fundul in sus in Romania... Dar bine ca au gasit solutia salvatoare, am inteles ca se reduc cu 15% si alocatiile de 40 de ron ale copiilor peste 2 ani, cu asta chiar ne-am scos, vor avea fonduri la buget

Monica, mami de Luca Andrei (17.07.2008) si 36+ cu Alexandru Matei
Doamne, ai grija de minunea din burtica mea!

"Sa ma trezesc in fiece dimineata luminat de raza unui zambet; sa fac o reverenta zilei, pentru tot ce-mi va oferi; cu mintea curata sa-mi incep munca; sa am clar in gand, chiar si atunci cand fac lucruri marunte, scopul ultim al muncii mele; sa-mi intampin semenii cu zambetul pe buze si iubire in inima; sa fiu bland, amabil si curtenitor in fiece clipa; sa adorm mangaiat de satisfactia lucrului bine facut - asa mi-as dori sa decurga mereu zilele mele." (Thomas Dekker)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Terminat si eu clatitele cu ciocolata, va invit sa gustati!

Ai mai Moni, si din alocatii taie? 15% din pensii stiam, hmmm vai de fundul nostru!

Eu lucrez la particular dar am salariu mic deci sa dau 15 mil. la bona, mi-ar fi peste mana ar fi aproape dublu fata de salariul meu

In IT se castiga bine, esti norocoasa (parca in domeniul asta lucrezi Didi tu?)

Salutam Anglia!

Vik sa-ti fie de bine ieseala!

si pentru Marimar! Sa ai o zi frumoasa maine si sa primesti multe cadouri!

Va pup, ma intorc la bagaje!


_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalyna spune:

KIMMY, iesi din butoi ca nu esti singura sau sa vin si eu la tine?

ma apucase si pe mine o depresie zilele trecute, e la usa, da sa plece nu ca s-ar fi rezolvat problemele, dar daca stau in butoi nu mi le rezolva nimeni

deci, de ziua mea m-a sunat sefa sa imi spuna sa merg mai devreme la serviciu si sa mearga si indemnizatia in paralel si i-am spus ca merg, nu e problema, dar ca vreau sa renegociem salariul din iulie incolo cand incept de drept. a zis sa ma gandesc eu la un salariu, dar i-am spus ca astept sa imi faca ei o oferta. mi-a zis ca ma suna ziua urmatoare sa vb si m-a sunat dupa aproape 2 luni si mi-a spus ca salariile in firma sunt 22-23 mil si ca mai mult nu imi pot oferi si sa merg 6 ore si ma ponteaza 8, dar ca au mai scazut salariile pe cartea de munca. nu i-am dat un raspuns pe loc si i-am zis ca ii spun a doua zi ce decizie am luat. cand am vb cu ea pe mes i-am spus ca sunt de acord sa merg pt 23+bonuri si program de 6 ore si a zis ca nuuu ca 23 e pt program intreg si ca mie imi dat procent, adica 75% din 23 pt ca merg 6 ore, dar nu zicea ea ca merg 6 si ma ponteaza 8? daca au scazut salariile pe cartea de munca ce favor imi fac pana la urma? unde e marirea de salariu? n-am venit eu cu pretentii de 6 ore ci ei. deci ori merg 8 ore ori nu mai merg, ca daca merg pe 18 cat aveam inainte (adica 6 ore) nu ma descurc cu banii. indiferent pe cine as plati sa stea cu copilul + ca tre si celalalt luat de la scoala sau platit un semi, nu imi ajung banii decat pentru atat.
asa ca ma mai gandesc ce o sa fac, o sa incerc sa imi caut si in alta parte sau sper sa mearga magazinul online


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Scrisori pt Mos Craciun&page=1" target="_blank">k1.jpg

Mergi la inceput