isi misca globii oculari necontrolat

isi misca globii oculari necontrolat | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

am un baietel de 5 ani care de aproximativ o saptamana jumatate a inceput sa si miste ochii stanga dreapta intruna,fara sa se poata controla.
dupa cateva zile a incetat sa mai faca asa,iar de ieri, a inceput sa faca din nou asa,parca mult mai rau.practic la 3 secunde isi plimba ochii stanga dreapta,iar se uita normal,iar face asa.asta face intruna,nu are deloc momente de pauza.
maine ma duc la infosan,la clinica de oftalmologie,pt un control oftalmologic,desi eu sunt aproape sigura ca nu e vb de asta.
recunoaste cineva vreun simptom?
imi poate recomanda cineva un neurog bun in buc?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Va tin pumnii sa nu fie nimic grav.



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Cred ca as putea recomanda, ca optiune, familia de doctori Burloiu, el oftalmolog si ea neurolog. Doamne Ajuta!

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Nistagmusul lateral are mai curand cauze neurologice decat oculare.
E foarte bine ca mergi la oftalmolog dar cred ca trebuie sa mergi si la un neurolog dupa aceea.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

sheannamp,am fost azi la oftalmolog si in afara de o conjunctivita alergica nu s a evidentiat nimic.adica mi a spus ca e posibil ca ticul acesta sa fie dat de faptul ca are senzatia de ''corp strain in ochi'',mi a dat niste picaturi si mi a spus ca daca continua sa faca asa dupa tratament,sa merg la un neurolog.acum,am o intrebare-daca era nistagmus,nu si ar fi dat oftalmologul seama?
am vazut acolo un copil cu nistagmus,cris nu misca ochii putin,asa cum facea copilul acela,la el miscarile sunt mult mai ample,practic duce ochii in colturile ochilor[scuze pt exprimare,dar sunt extrem de obosita].uneori am vazut ca i se vede doar albul ochilor.
acum,de ex,de cand am venit de la buc,n a mai facut asa de rau...

intrebare-poate avea legatura inflamarea de acum o luna a unui ganglion lateralo cervical cu acest nistagmus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Monalac, poate chiar are reactiile astea de la conjunctivita alergica, si eu patesc asa ceva in fiecare an si e absolut groaznic. Simt de parca as avea ace infipte acolo, ma ustura, ma mananca - in fine, absolut oribil. Poate face asa cu ochii ca sa mai atenueze din simptome... eu de exemplu ma frec la ochi, nu rezolv decat pe moment, dar o tot fac... .



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

m am uitat acum pe filmulete pe youtube si intr adevar,face asahttp://www.youtube.com/watch?v=GOMK_f45LJ4&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

MONALAC,baietelul meu care are 7 ani de la 5 ani are un tic asemanator,doar ca el isi duce ochii peste cap si nu in laterale.am fost la neurolog si mi-a spus ca are un tic si nu are nimic neurologic,la oftalmolog nu am fost.
l-a urmarit si atunci cand este emotiv face foarte des.
in legatura cu ganglionul si matei are ganglioni cervical,are unul la axila si inghinal,dar nu cred ca are vreo legatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen-maia spune:

Am o fetita de 6 ani care a inceput acum o luna sa-si miste globii oculari spre coada ochiului si in sus aproape ca ramane ochiul alb. Uneori isi misca si capul in directia in care isi duce ochii. Acum suntem in investigatii. As vrea sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva si daca s-a rezolvat cumva aceasta problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

Carmen ce investigatii ati facut?si matei face la fel,ii duce in sus pana se vede albul ochiului.ce diagnostic au pus medicii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Dr. Adrian Toma din Medlife Grivitei - neurolog pediatru, are consultatii sambata de dimineata pana la 15 pentru cine nu poate veni in timpul saptamanii in Buc.

Mergi la inceput