Mamici si Gravidute Italia -70-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

NAFI,ZGARCITA ESTI MAI FATA!!!Trei poze?atat?mai vrem....e frumos bebelul tu ,logic,e al tau iar mie imi plac toti bebeii,sanatosi sa fie

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Alexandra,ia baga si tu mai multe poze,inclusiv mamica!!!pai ce,numai copiii ssunt mumosi?mamicile nu?
Mai eu cu pampersii sunt cam asa:chicco nu am probat,mereu am luat pampers sau huggies....acum la sf pot spune ca huggies sunt mai pun pt bebelul meu,la scaieti mai rezistenti si au banda mai larga sub scaieti.eu zic ca pt bebelusi cu putza,seara sa le pui un nr mai mare,in caz ca bea ceai(ca al meu care nu a fost alaptat)pt ca se uda stand mereu pe stanga sau pe dreapta(niciodata pe spate pana la 4 luni cazul meu)si apoi pana il schimbi de haine ude se trezeste cu totul.eu optez pt pampers mov,nu stiu cum ii zice acum,e mai scump decat cel normal luat in promotii de la iper,doar unul mic e 9 euro.

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Petro,asta e,fiecare o sa o ia de la capat cu pamersii
Intrebare:cum dupa o absenta indelungata la mamici de italia,dupa ce ai avut o multime de atacuri intepatoare referitor la acest subiect catalogandul"neintelegator si fals"ai hotarat sa te intorci?ce te-a determinat?sper sa fie un raspuns credibil,no ofence.

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Nelia...poze cu mama...ha-ha, nearanjata, vai de capul ei, mereu in pijamale (ca astea sunt comode). Dar imi revin eu! Cum mai fac pozici o sa le pun. Mersi de raspuns, o sa studiez putin piata...ai dreptate sa fie bune si pt putza lui. sa nu ude tot prin jur...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna seara fetele!
Intru si eu cu 2 vorbe ca Giulia e maraici, cred ca ii ies vreo 2 masele ca azi-noapte ne-am trezit din ora in ora si azi a dormit 15 minute.

Foarte dragalas Riccardo...pe langa sprancene ...are si niste gene intoarse!

Alexandra noi am folosit Pampers( cei cu ambalaj verde parca)Baby-dry,Huggis-ul mi s-a parut prea ingusti si Giuliei ii iesea pipi-ul afara.Acum am gasit unii care se cheama Pillo sunt superbi,absorb ca Pampers dar sunt mai subtiri.Pachetul e de 56 ( nr.4).Cu cat e nr.mai mic cu atat sunt mai multe scutece inauntru.
Daca gaseti marca asta , incearc-o!
Nu-ti face probleme ca si noi tot prietene cu pijamalele suntem daca nu iesim din casa, parul prins, nearanjat..abia am tim sa-l spal, nu mai exista manichiura...si lista e luuunga!

Giulia tocmai imi rupe o carte de bucate...dar sunt prea obosita sa-i mai zic ceva.

noapte buna!!!

P.S: Alexandra si nu cumpara servetele umede de la Huggies( cele grena) sunt foarte naspa!

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009)
Giulia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

MERSI GERORGIANA, o sa tin cont de sfaturi.
Va uram Noapte buna!

Mami de Printisor - Alessandro (15.04.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui neliaCris

Petro,asta e,fiecare o sa o ia de la capat cu pamersii
Intrebare:cum dupa o absenta indelungata la mamici de italia,dupa ce ai avut o multime de atacuri intepatoare referitor la acest subiect catalogandul"neintelegator si fals"ai hotarat sa te intorci?ce te-a determinat?sper sa fie un raspuns credibil,no ofence.

Anul 2010 va fi anul nostru,in care toate visele prind contur,toata tristetea dispare iar viata isi urmeaza cursul ei lin spre implinire...

momente din viata



Nici o suparare, stii ca eu ce am de zis zic fara retineri.
Niciodata nu am clasificat sb. fals si neintelegator (daca stii tu ceva concret, te rog sa-mi arati unde). Am spus de multe ori ca atmosfera aici se facuse tensionata, orice spuneam era privit ca pe o impunsatura, ca un atac direct la persoana. Si nu era asa. Imi spuneam parerea, chiar daca in termeni mai directi si fara floricele si pupaturi. Si asa o sa fac si de-acum incolo, chiar de ar insemna sa abandonez inca o data sb. Nu inseamna ca nu o sa "impart" si eu floricele si pupaturi, dar am sa o fac atunci cand o sa o simt. Asa ca am ales sa nu mai scriu ... dar citeam .

Cand m-am luat si de tine te-ai suparat la vreme aia, erai prea "mandra" ca sa o iei ca pe un sfat, sa citesti si sa treci mai departe daca nu iti convine. Vad ca in timp, dupa diverse experiente (despre care am mai citit pe-aici) te-ai mai maturizat si vezi altfel lucrurile.

Cand m-am luat de mamii iarasi au fost discutii. Si imi mentin parerea de atunci ... nu se scuipa in farfuria din care ai mancat (vis-a-vis de italieni cat sunt de .. si de .., cate defecte au etc.).

Cand m-am luat de Stefania ca e prea pesimista si spre binele ei ar fi bine sa vada si partea buna a lucrurilor, iarasi discutii.

Bineinteles ca nu am pretentia ca eu le stiu pe toate, asta e stilul meu, nu oblig pe nimeni sa imi urmeze sfaturile, eu doar le spun. Asa cum si tu sau altul isi exprima diverse pareri pe-aici. SI, repet, cine nu e de acord cu ce spun, e liber sa treaca mai departe, sa ma ignore. E perfect normal sa nu placi la toata lumea, asa cum nici mie nu imi plac toate persoanele din jur.

Asta ca sa intelegi cat de cat (daca am fost destul de explicita) de ce aveam dificultati sa scriu pe-aici.

De ce m-am intors? Am mai scris, citeam ... cand aveam timp, fireste. Si sincer, impulsul de a scrie a fost acel virus. Am vazut ca fetele se vaita de el, l-am avut si eu ... si am primit sfaturi de la cineva cum sa scap de el. O fi un exces de bunatate, am simtit ca trebuie sa spun, nu am o explicatie logica. Asa am simtit.

Si vazand primirea calda a Katiei m-am antrenat in discutii. Am zis, de ce nu? Orice om inteligent isi calca pe suflet si pune deoparte rautatile (spuse de ambele parti) si o ia de la capat. Si cum eu ma consider o persoana inteligenta, iata-ma aici. Am "avertizat" de la inceput ca tot aia sunt, deci nu m-am schimbat. Daca o sa am de spus, o spun, direct, fara ocolisuri.

Sunt convinsa ca nu toate au privit cu ochi buni intoarcerea mea, ca vor mai fi intepaturi la adresa asta, mai mult sau mai putin ironice. Eu stiu insa sa ignor si am sa trec peste.

Sper ca m-am exprimat bine, daca mai ai intrebari ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Am uitat, buna dimineata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiapam spune:

buon giorno si de la mine!
picea mea inca doarme
Ambramburika-eu una n-am avut niciodata cu tine nimic,nu mi-ai fost antipatica in veci nu vad de ce mi-ai fi acum
eu m-am bucurat mult ca ai inceput sa scri din nou
si asa sintem o mina de fete si e frumos sa ne intelegem super
parerile si le poate spune fiecare ca doar sintem liberi,maturi si cu capul pe umeri vb aia
eu am intervenit de citeva ori la discutii tocmai sa fac sa se vada partea buna in amindoua parti da nu mereu iasa
de virus am scapat multu Petro,chiar ma intreba sotul cum de l-am scos si i-am spus de tine ca m-ai indrumat si te-a vazut in lista de mess
p.s.eu pe bune intrebam la modul serios de tine ca-mi facea placere sa mai stiu de voi,sa te mai citesc si mai trageam cu ochiul in blog cind era pe liber(no acu m-am pirit singura ) dapoi undeva tot trebuia sa te gasesc cumva nu?????
Nafi-ce scump e Riccardo,iar poza cum il ti si il saruti cu atita dragoste imi place f mult
da ce mai casca leul tau
ce par frumos ai,abia astept sa-mi mai creasca ca-l vreau lung si eu
cine stie ce ma apuca de mereu schimb ceva,de fapt asa am fost mereu
Stefania-e inca in tara
no acum zic si eu vreo doua vb la adresa ei
apoi cind revine citeste ea
eu am intrat atunci in discutie cind se tot plingea ea sa-i spun sa incerce sa vada si lucruri bune,sa nu se mai uite care cite fac si drege ca pina la urma roata se intoarce la fiecare si apa la moara vine la fiecare
atunci au fost alte povesti pe linga da non mi va sa le aduc acum iar in subiect
Alexandra-si eu tot pampers am luat aproape tot timpul
am luat des sole e luna si baby dry
huggies-tot asa zic si eu nu stau bine,se uda mereu de la ele si nu am prea luat si la inceput am luat si eu chicco da lasa de dorit...
Abramburiko-da Siulviuta noaptea face pipi?
cum ai facut cu ea?
eu ii pun noaptea scutec si a inceput sa faca fite ca nu mai vrea oare s-o las dupa capul ei?
are nopti cind nu face deloc dar are si cind face si inca ii pun scutec noaptea
am trecut pe la gradi inca n-au iesit graduatoriile
si vorbeati de nostalgii-si pe mine ma mai apuca si mi-e dor de Giulia cind era mica mica
asa ca godetevi puii ca cresc f repede
ma bucur ca v-au placut pozele si cind mai fac va mai pun
Nelia-apoi sa sti ca asa e,ti-ai schimbat mult modul de gindire si de scris
la inceput trebuia sa citesti cu mareeee atentie sa intelegi ceva
treceai de la o vb la alta asa dintr-o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

katia - S. nu face noaptea. Poate sa stea vad de seara pana dimieata cand se trezeste.

Cu pampersul am fost o norocoasa ... a venit mai mult de la ea. De fapt tot de la ea, ca nici nu speram sa imi mearga asa de bine. Am inceput anul trecut prin iunie-iulie, cand era cald, deci o puteam lasa fara prin casa. Initial o lasam in funduletul gol, da' am avut o problema (s-a zgariat nu stiu cum si unde si cand facea pipi facea cu sange de m-am speriat de numa') si apoi ii puneam chilotei. Olita a avut-o mereu prin preajma, o vedea, se juca cu ea, stia ce se face cu ea etc. SI asa, fara pampers, a inceput sa ceara la olita cand trebuia sa faca. Mi-am facut curaj si am luat-o si pe-afara fara pampers. Am avut vreo cateva episoade de pipi pe ea, da' fiind prin imprejurimi, veneam repede acasa si o schimbam. Ea facea saracuta ca nu aveam unde sa o pun ... imi era jena sa o pun la vreun copac, prin boscheti ... si plus ca nu vroia sa faca daca nu simtea ceva sub fund. Asa, sa o tin eu ca pe scaunel, suspendata, nu facea. Trebuia sa simta olita . Buuun ... a venit vacanta in Ro ... acolo mi-am facut curaj si am lasat-o si noaptea fara, vazand ca mai mereu avea pampersul uscat dimineata. Si plus ca nu uda paturile mele ... hahahaha, ce rea mai sunt! Nu, am avut tot asa de vreo 2 ori episoade de pipi noaptea, da' na, se mai intampla.

Ei si de atunci nici ca am mai pus pampers. Caca la fel, cerea la olita. A mers super-bine si usor. Nu ma asteptam sa am asa o experienta usoara cu eliminatul pampersului si totul a venit de la ea. Si de mult timp nici olita nu mai vrea, ci direct la WC, cu reductor.

Mai mari probleme am cu suzeta, mama ei de suzeta!

Mergi la inceput