Mamici si Gravidute Italia -70-

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Citat:
citat din mesajul lui camicreata

Da scuze eu am vazut doar fetita nu am vazut si baietelul.Imi pare rau sa aud ca ai neantelegeri cu sotul.Am si eu multe neantelegeri cu el dar mai las de la mine nu stiu cat.Am vazut ca trebuie sa mergi la ambasada.Si eu trebuie sa merg dupa luni de asteptare mi-au raspuns la e-mail si ce sa vezi mi-au spus "stimata doamna va rugam sa va intoarceti cu acest mesaj la sfarsitul luni".Sa mor nu alta,eu trebuie sa-mi refac macar pasaportul romanesc ca altfel ciuciu Romania.Si chiar am nevoie sa ma duc un pic acasa.Asteptam sa vedem ce facem.



Programeazate la cel de la Roma...dureaza si acolo(programarea +40 ziledupa).Asa am patit si eu Nu vroiau sa-mi accepte la Roma, ca apartin de Bologna(de anul asta) si din amanare in amare tot la Roma a m ajuns.Smecherii m-au pus sa platesc amenda ca "m-am programat tarziu"...romanii, parca nu stiau ca totul se blocase din cauza ca asteptau "noile pasapoarte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Neata!

Zilele astea sant pe ultimele alergaturi ptr la comunione.Din cauza ploilor a trebuit sa ma gandesc ce as pune pe mane si in caz de ploaie frig.In fine , am fost la Firenze si mi-am luat o rochita meagra f interesanta(mai ascunde una alta)
Juniorul are multeeeeeee teme si teste scrise la scoala...scoala pana la 16 , antrenament sau meci, catechismul...
Pitica are niste momente de superrasfat...ieri de la parc s-a tarat pe jos desculta, mama o mai lua in brate, dar dansa tot pe jos se arunca...circ ce sa mai...incearca sa aprofite

Andreea nu poti sa bati copilul altuia si nici mama lui nu a facut bine lasandu-l fara desert...trebuia sa-l certe si mai ales sa-l puna sa-si ceara iertare...parintii trebuiau sa fie mai atenti ca doar stiu ca baietelul e mai "tafnos"

Nelia nu te speria daca nu sti sigur ce si cum...am meu sforaia si seara si tine si gurita intredeschisa, dar astma nu are si nici polipi...oricum sant remedii si tratamente




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Neata!

Ati scris multe si am pierdut sirul ... am sa incerc sa raspund pe sarite.

andreea - merci pt. urari. Imi dau seama ca va fi greu, dar nu realizez inca in ce masura . Sper sa am si eu noroc de S. asa intelegatoare ca Ambra. Pt. ca de fel este, nu stiu insa cand va interveni gelozia frateasca cum va fi. Ajutor o sa am o perioada (pe mama), deci o sa imi fie totusi bine. Plus S. la gradinita, sper sa ne descurcam. Si asa e, cand o sa iti vezi puiii sanatosi nu mai conteaza oboseala si stresul.
Si noi plecam in Ro ... o vacanta mai lunga, dar o sa ne prinda bine.

kemsy - eu am teroare de hoti de cand am dat nas in nas cu ei pe balcon. Oooff, bine ca nu ti s-a intamplat nimic.
Da, profita de saldi la Kiabi ca se merita. Eu in iulie nu sunt aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

M-ati facut curioasa cu marca Kiabi, nu o cunosc deloc.De unde se pot cumpara, au si online??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

andreea - are dreptate Roxali ... nu e indicat sa dai tu in copilul altuia, nici macar peste manuta. Stiu ca te doare (si pe mine m-ar durea), dar cautat alta solutie. Eventual sa il apostrofezi tu pe baietelul respectiv cand mai face, chiar si cu parintii de fata, daca ei nu o fac. Nu stiu, sunt multe de spus ... nu am nici eu insa o solutie perfecta. Am mai avut incidente in parc (nu grave si nu lovit) si tot asa, S. e mai bleguta si mai linistita si o mai imbranceau de la tobogan sau alte jocuri. Oricum sunt langa ea sa o apar si daca situatia persista ii distrageam atentia spre un alt joc. Stiu ca e diferit. A fost insa si situatia cand S. a piscat-o pe fetita prietenei mele si atunci am certat-o si i-am explicat (sper destul de clar) ca nu trebuie sa faca buba nici unui copil. Va fi greu cu fetitele noastre asa linistite la gradinita. Cand, inevitabil, mai ia un ghiont, o imbrancitura etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

roxali - da, au si online. Cauta pe google kiabi, nu stiu daca ma lasa sa pun aici. Am vazut ca inaugureaza sambata un mag. si in Buc, in Auchan Titan. Mie imi plac mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoanag spune:

neata
da ce atimai scris
Andreea-sti ce as face eu?
daca se mai repta faza i-as spune eu copilului si parintilor!!!!!!
asa fara nicio jena
pt ca tu sufei cind o vezi pe Amdbra asa
daca ei nu-i fac observatie atunci as face eu si n-au decit sa se supere
de ce sa expun fata la chestii deastea?????
doar tu o simti pe Ambra in acele momente si sti ca sufera
si noi am avut episoade deastea si mi-e asa mila de ea cind o vad si stiu ca sufera si tai coarda....daca e....daca continua tot asa prefer sa nu ne mai vedem cu respectivii...
stiu ca si la gradi se intimpla si asa invata ca in jur nu toti sint buni si nu sintem mereu sa-i aparam....
mie mi-a venit de la gradi muscata de picior de era toata vinata si numai urme de dinti avea
mi-a fost o ciuda de-mi venea sa le bat....si pe maestre...ma gindeam mereu cit a putut plinge mititica mea si nu am fost linga ea si atunci avea 1 an si ceva,era mult mai mica ca si acum.....nici nu putea sa-mi spuna nimic
ce ciuda mi-e pe parintii astia care vad ca fac rau da nu le zic nimic
in plus tot ei sint ofticati
Abramburika-cum a fost faza cu hotul? era noapte?
si Raluca a avut aici in it un episod ca i-au intrat in casa si ei dormeau....
deaia am pus si noi gratii
Ely-astept pozele de la mare
scumpo mi-ai raspuns de 2 ori am schimbat nickul-din katiapam acum yoanag deaia nu m-ai vazut inainte pe aici
Andreea-si mie imi place mai mult
saracul sot cred ca s-a suparat un pic
ma bucur ca nu e ceea ce parea,bine ai zis cum ai scris in graba se intelege altceva
asteptam sa vedem pozici cu voi
la cealalat gradinita la sf lunii afiseaza graduatoria si oricum din toamna vrem s-o ducem de cind incepe anul
acum nu are rost pt 3 luni cite mai sint pina se inchid
Roxali-cam toti au perioade de fite!
spor la preagtiri si asteptam poze de la comunione si sa te vedem cu rochia neagra
Kemsy-chiar asa ia masina si plimba-te cit mai mult!
te obisnuiesti mai repede



Mami de Giulia-20/06/2007-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ioana - da, era noaptea pe la 2, iar eu eram insarcinata cu S. in 4 luni (aprox.). Era cald, deci stateam cu geamurile si tapparellele (jaluzele) deschise. Numai plasa de tantari. Eu aveam insomnii si stateam la TV in soggiorno, iar sotul in dormitor. Pe la 1 am inchis Tv si am ramas pe canapea ... atipisem. Aud foiala pe balcon ... imi zic in gand ca o fi vantul care fosnaie sacii de gunoi si ce mai era pe-acolo. Parca era tot mai mare zgomotul, ma ridic atunci in fund, adormita asa ... si ma uit spre usa de la balcon. Vad niste umbre pitite ... ca hipnotizata, ma culc la loc . Dupa cateva secunde imi dau seama ce am vazut, ma ridic iar in fund si incep sa stig ... cine-i acolo? In romaneste, ca de frica se pare ca uitasem italiana . Erau 3 persoane care stateau pe vine si incercau incet-incet sa traga plasa de tantari, de acolo fosnaiala aia. Au luat-o la fuga ... eu urlam ca din gura de sarpe, hotii, ajutor!! Sotul de dincolo auzea zgomot, da' nu isi dadea seama de unde vine si nu vroia sa ma sperie pe mine (speriata gata, ca sa nu zic altfel), vroia sa isi dea seama intai de unde vine zgomotul. Cica aveam vocea schimbata, de aia nu realiza ce se intampla. In fine, cand a venit in soggiorno s-a dus pe balcon, hotii coborasera deja in gradina vecinului din fata si apoi au luat-o la fuga spre masina care ii astepta in parcare. Erau vreo 5 pers. 3 pe balcon si 2 jos, la masina ... a inceput sotul sa strige, sa urle, sa fluiere ca la stana, a facut o harmalaie de nedescris .. sa iti spun ca nimeni nu a deschis un geam, nu a reactionat nimeni. Si nu suntem in camp, suntem inconjurati de blocuri. Nu mi-am imaginat ca vor putea urca hotii pe balcon ... stam la et. 1, dar la subsol sunt garajele, e oarecum imposibil de catarat pana la noi. Nenorocitii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camicreata spune:

Buna fetele.Eu as pune poze cu cea mai mare placere dar am picasa si nu ma descurc.M-am tot chinuit sa le bag pe web dar nu pot.Nu mai stiu cum sa fac.Mult sa stau sameditez nu ma lasa piticul .Daca ma poate ajuta cineva adresa mea este camicreata24@yahoo.it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Berarpiri spune:

'Neatza si de la noi!

Am pus robotul sa faca curat,sa vad daca reusesc sa scriu...Giorgio a terminat de mancat acum,Ambra se uita la film...sa vedem cat tine...

Aveti dreptate fetelor,sunt de acord cu voi,nu se da in copii altuia...dar avand in vedere situatia asta,altfel nu o sa inteleaga copilul...zic eu acum ca o sa-i dau una peste mana,dar poate o sa ma controlez,cum am facut si prima data...habar nu am...ce e sigur e ca o sa le spun si la copil si la mama,nu mai fac ca prima data,macar ma descarc si nu ma mai gandesc acolo dupa...

Stiu ca o sa fie multe la gradi,si ma astept la ele,dar cand sunt si parintii de fata e altceva...acolo sunt doar copii intre ei,si sunt sigura ca o sa invete Ambra sa se apere,ca n-o sa aiba de ales...


andreea, Ambra si Giorgio
cu Ambra ; www.onetruemedia.com/shared?p=617ac8b91f0a1a8acaba53&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">puterea dragostei
,,In tot raul e umpic de bine,si in tot binele e si umpic de rau.''

Mergi la inceput