Pufuleti 2010 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorex spune:



First of all: La multi ani pt data de 1 a lunii pufuletilor:
LUCA, TUDOR, IRINA, ADI, DANIEL!
Multumim de urarile pt Bobitza mea de aur!
La multi ani pufuletilor de 2 :
ALEXANDRA, RAUL, DAVID si LARA!

Un pupic pt fiecare!

Plateea, Alexutzza, multumesc de complim

Andrelina, esti moldoveanca? ai zis ca vii la Iasi? cand vii?

Dastefa, welcome home! Imi pare rau ca nu am fost pe faza ca as fi vrut sa vin si eu la botez!

Mamidepuiuti, cum adica cati barbati ar fi facut asta? Si-ar lasa vreunul sotia cu copil mic flamanda? Si oricum, stie ca daca nu pap nu am lapte si deci nu papa bobitza ca altfel nu cred ca s-ar fi agitat atat.Ar fi spus, las ca vedem noi, incropim ceva, cautam prin frigider, gasim noi ceva! Cred.. Anyway, tks

Cris.m, inca poti sa ne mai spui "burtici", ca doar...incaaa..mai e..

Ruxita, si eu abia astept sa fac cu ea baie in cada.Mi-am propus sa astept sa mai creasca, macar sa stea in fundulet.Anyway, daca te-ai hotarat eu zic sa te speli tu bine inainte apoi sa dezinfectezi cada.
Sa ne spui cum a fost.

Amiss.zip, ma bucur ca ai revenit.Ne-ai lipsit! Am adorat pozele tale, sunt atat de dulci copiii tai!Si filmuletul cu Simon care suge in gol... Si eu am papat capsuni, putine si cu frica.Azi am papat si alune.Sa vedem...pana acum nu s-a intamplat nimic!

Catalutza, sorry pt incident.Sper ca sunteti bine acum! F. bune informatiile postate de tine.O sa le trimit si eu mai departe! Suzeta pe mine ma ajuta.Imi da multe informatii.De ex daca suge prea cu foc din ea inseamna ca incepe sa-i fie foame.Si daca nu ii dau sa pape, la un momentdat o scuipa si incepe sa urle.La fel dupa ce ii dau sa pape, se satura dar nu a adormit.Suzi o ajuta sa adoarma.

Baly, pozele din webshot eu le-am sters una cate una, caci numai asa ma gasit comanda.La fiecare poza ai un X-uletz mic in coltul din dreapta jos al pozei.E delete! Pup Adishorul mic si scump!


LA noi in casa s-au facut 24 de grade si vb lui Cris.D, parca asta iarna la 24 imi era frig, acum imi e cald.Noaptea o tin pe bobitza doar in body, fara pantaloni si o invelesc usor cu o paturica subtire.In special pe piciorushe.Si le verific din cand in cand sa nu fie reci.Daca o las cu pantalonashi, incerc s-o invelesc mai putin sau deloc.
Oricum, la toate "reuniunile" la care am fost zilele astea, a mea era cel mai sumar imbracata.In rest ceilalti copii aveau si cate 2 randuri de haine si caciuli pe cap . Cel putin una din "mame" isi tinea copilul mai mare cu o sapt decat iuria, imbracat astfel intr-o sala de restaurant unde cred ca erau peste 25 de grade, ca se facuse efect de sera ca batea soarele in nenumaratele geamuri, plus o groaza de lume acolo si...faza: tatal copilui: "transpira copilul". Ea: "vai, sa-l scoatem afara!". In loc sa-l dezbrace, l-au scos afara!

Daca as avea puterea politica as institui cursuri obligatorii cu notiuni elementare de crestere a copiilor pt viitoarele mame!
Nu spun ca eu le stiu pe toate, departe d emine gandul, sunt sigura ca gresesc si eu de multe ori, cu stiinta sau fara stiinta, insa unele femei chiar o dau rau in bara.Casa nu mai vorbim de cele care-si abandoneaza copii sau ii bat sau nu le pasa deloc de ei.Nu! Vorbim de mamele obisnuite. Mai grav e ca unele au ochelari de cal si nici gand sa-i dea jos..

Pun poze pe contul comun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

maine ma programez la Dr Stanciu Adrian, am citit numai de bine si am decis sa merg la el pt un check up... si pt pata rosie de pe testicul. Sper sa prind loc cat mai repede.

Incep grijile pt diversificare...

in primul rand sunt in dilema: incep sau nu la 6 luni?

2. de ce am nevoie? storcator, blender, aparat de gatit la abur. ok. dar vase? sa iau setul acela de la avent cu recipiente? e nevoie?
deocamdata am o canita cu cioc din-ala de baut, de silicon, pt semi-solid, si in set cu canita, 2 recipiente cu capac etansh.

3. incep cu fructe sau legume?

in jurul meu aud tot felul de idei, nu preconcepute insa... doar diferite scheme de alimentatie, incepute de la 4-5 luni... desi bb era alaptat exclusiv.
mie pediatra mi-a zis ca la greutatea lui... 8 kg, sa nu incep diversificarea nici la 6 luni.. totusi.. nu are nevoie si de altceva? asa, ii dau san pana la 1 an, dar ceva in plus?

vreau sa citesc, sa ma informez, ce sa citesc? sa ma luminez, nu vreau sa fiu luata pe nepregatite! HELP!!!

=============================================================================
Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
poze - Viata de Patriot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

LOREX, tati e din iasi... patriotul e 75% moldovean sadea... ta'-su si mama mea... moldova!

=============================================================================
Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
poze - Viata de Patriot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Azi am fost la plimbare in trio: Alena, Natalia si Mara de miremia. Mara o cumintzica de n-a zis nici carrr dar ale mele nishte obraznice ... au urlat, s-au foit, s-au scancit ba pe rand ba deodata. Amandoua mamicile am carat bb-line de-ale mele maraite in bratze. In bratze nu le mai intzeapa nimic, nu le mai supara nimic, nici foame nu le mai e. Pana la urma nu s-a mai putut si le-am dus acasa... asta e, ne-om mai intalni si alta data.

In atata galagie am uitat sa fac poze, deshi luasem special aparatul sa le facem o poza la tustrele. Ramane pt data viitoare...


Si nu shtiu cine zicea ca se distantzeaza mesele cand mai cresc...la noi nu e asha. De vreo cateva zile papa la 2 ore - 2 ore jumate .



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze



Larisel si gemanutele extrem de simpatice. Eu una m-am indragostit de ele. Si nici n-au fost asa obraznice cum le pomenesti tu.
Mara in schimb isi scoate parleala acum. E deja de 2 ore pe picioare, nu reuseste sa adoarma, iar ma-sa nu a apucat sa guste guvida de portul Tomis. Noi suntem si maine in Cta, daca aveti chef de plimbare dati un semn.

Catalutza din pacate da....cam distrus. Cum e sotul? A ajuns?

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Lorex, legat de imbracaminte, si eu sunt ingrozita.
recunosc ca am nascut in decembrie, si a fost o iarna f grea, patriotul a prins nametii aia mari, la botez ne-au inzapezit invitatii 3 zile la bucuresti... si da, il imbracam mai gros..mai ales ca nu aveam un cosmonaut f gros. ii puneam mai multe straturi pana am primit un cosmo gros...

dar acum.............pe caldurile astea... abia am asteptat sa ii vad bulanele goale...
tudor sta in pantaloni scurti si tricou, si body tip maiou sau maneca scurta, si sosete.
pe seara ii pun un hanorac peste si gata

in casa in body si sosete... rar si pantalonasi, cand ii simt piciorusele reci.

insa am ajuns sa intorc capul ca necioplitii... dupa copii si mame zalude... era o tipa azi in parc, ea in pant scurti si tricou, si bebe de vreo 7 luni cu dres, pantaloni lungi, bluza, pulover si caciula cu urechi, plus adidasi...

altii cu salopete plusate

erau 26 de grade la umbra... se mai mira de ce racesc copiii, sau de ce sunt maraiti mereu...oooof

fiecare isi creste copilul cum vrea... sau cum poate


=============================================================================
Andreea, de BEBE PATRIOT Tudor Andrei, grabitul odiseei (01.12.2009)
Doamne, iti multumesc pentru fiecare zi in care sunt mama!
poze - Viata de Patriot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

S-a trezit, sta si se uita.Ma duc sa-ncerc s-o adorm!
Va pup ushor de noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Larisel, depinde foarte mult de modelul de sac pe care il ai. Al tau este unul extrem de practic, vezi al meu de la semnatura, producatorul nu a fost deloc inspirat! Si nici cel gros pe care il folosim acum nu e mai inspirat, desi e luat de Ikea... pe ala trebuie sa ii bag mainile in el din brate, ca si cum l-as imbraca intr-o vesta si abia apoi se inchide cu fermoar... noroc ca dupa masa de seara cade lat, pot sa il manevrez cum am eu nevoie

Ratusca mami de Andrei Ioan (12.01.2010)

AMR 7 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Catalutza, daca as fi citit treburile alea cu semne de foame la bb un pic mai devreme.....de fapt, f rar ajung cu el la plans de foame, cam imi dau seama cand e cazul. dar acum m-am luminat de ce se trage de la san si se uita la mine mirat...ca nu ii e foame!!!
peste noapte sa il pun totusi la san, chiar daca nu se trezeste? se foieste, imi dau seama ca ii e foame, dar daca vad ca nu se trezeste...
lorex, ai dreptate in ceea ce priveste cursuri pentru mamici. sau macar medicii pediatri/familie sa fie mai informati. si in maternitate sa fie personalul mai cooperant, la ala din spitalele de stat ma refer. ca eu am avut noroc de o prietena care are deja 2 bbei si m-a instruit ea ce sa fac cu sanii la inceput etc etc....ca din maternitate m-am intors vaca...
cati copii nu sufera pentru ca mamele nu sunt suficient de informate...of, mi se rupe inima cand ma gandesc....asta e...

andre_lina, asculta-ti instinctul inainte de toate! daca tudor a crescut atat de bine, de ce sa te grabesti cu diversificarea? laptele de mama ii ofera tot ce are nevoie, chiar si dupa 6 luni. daca al meu ar avea la 5 luni 8 kg, nici nu m-as gandi la diversificare, serios! doar ca stefan, desi LM exclusiv, abia are 5.780 la 3 luni jumate.....

mama lui STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

aaaa... am uitat!
bine ati revenit miruna si dastefa! sa va ocoleasca toate bolile de acum inainte!

larisel, daca io-s fenomenala, tu cu gemanute si inca nu ai luat-o razna, ba mai ai si vreme de noi... esti de-a dreptul peste stangul! JOS PALARIA!

cris.m... cum spune si lorex... poti sa continui sa ne faci burticute... nu gresesti decat la urata de mama a patiotului pe care repet ca o urasc cum imi iubesc soacra si de cris.d, care... m-a lasat fara cuvinte. 1,5... yayyyy.... e, mai e si lorex, da pe fata asta cine sa o creada ca nu e din bransa lui heidi klum???

mai era ceva, dar doarme neuronu. asa ca va urez un mare NB!

saptamana asta sunt ia la mama, deci iar in evul mediu si groapa marianelor cu cititul. oricum, ramaneti aproape, si nu uitati...

FLUTURIM, FLUTURIM CU SPOR SI ZOR, SA NU NE MAI FACA CRIS.M BURTICUTE, DAAAAA?


Plateea, fluturas indragostit de viata...

www.flickr.com/photos/48923265@N03/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Heidi Klum, auzi

Mergi la inceput