"Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *138*"

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bely spune:

Buna mamici si dovlecei
Aveti un o vitez la scris, eu nu prea pot tine pasul cu voi
La multe lunite Zeinna si Dragos, sa creseti mari si sanatosi
La multe lunite si restul dovleceilor care si-au sarbatorit zilele trecute
Noi venim cu vesti bune, nu stiu daca va mai aduceti aminte dar Patri a fost suspectata de displazie, joi am facut radiografie(raiX)iar vineri am avut consultatie la ortopedie, totul a iesit ok, a zis dr. ca 40% din bebelusi au pliurile asimetrice si asta nu inseamna ca au probleme. La fel avem probleme cu ochisorul care curge, ne-a dat un tratament cu picaturi si un unguente, mi-a explicat cum sa-i fac masaj la ochisor(s-ar putea sa fie canal infundat) iar daca dupa 7 zile de tratament nu-i trece atunci sigur e canal infundat. Ieri deja era cu ochisorul curat, dar o sa vad cum v-a fi dupa ce terminam tratamentul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Bely sanatate multa Patriciei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Hepi dar nu doarme in carutz?? a mea dupa vreo 20 de ture de curte adoarme bine merci..
iar de papat, parca papa mai bine afara...noi am mai fost plecati de "mici" si a mai dormit in alte parti, asa ca nu-mi fac probleme....
eu zic sa incerci incet incet, ca sigur e prietenoasa Maia
si da, esti simpatica

Raluk ma bucur sa sunteti bine...si tie iti zic sa incerci o iesire asa, cine stie, poate vazand lume mai multa, agitatie, veselie, se incanta si el si papa/doarme....undeva aproape daca aveti ocazia, ca sa puteti fugi acasa in caz ca nu reuseste experimentul...

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Hepi dar nu doarme in carutz?? a mea dupa vreo 20 de ture de curte adoarme bine merci..
iar de papat, parca papa mai bine afara...noi am mai fost plecati de "mici" si a mai dormit in alte parti, asa ca nu-mi fac probleme....
eu zic sa incerci incet incet, ca sigur e prietenoasa Maia
si da, esti simpatica

Raluk ma bucur sa sunteti bine...si tie iti zic sa incerci o iesire asa, cine stie, poate vazand lume mai multa, agitatie, veselie, se incanta si el si papa/doarme....undeva aproape daca aveti ocazia, ca sa puteti fugi acasa in caz ca nu reuseste experimentul...

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!



selen - doarme in carut, dar eu ma gandeam la iesirile mai lungi, plecarile in CO...cand trebuie sa doarma prin alte parti decat acasa in patutul ei. da, uite, sa stii ca o sa incerc... chiar vreau sa stiu cum reactioneaza.

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bely spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamaria1979

Bely sanatate multa Patriciei.

Multumesc mult
sanatate multa doresc la toti dovleceii, asta e cea mai importanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Gataa, ne-am intors...bate un vant afara de te ia pe sus, nu cred ca iesim la plimbare.

Am fost la masaj si gimnastica...toata tarasenia dureaza 45 de minute, i-a facut masaj la picioruse, talpite, manutze si spate....apoi gimnastica pe minge din aia de travaliu (ca nu stiu cum se numeste) si pe un alt tip de minge, in care o stimula sa puna picioarele si minutele jos sa se sprijine in ele. A fost ok, mandra s-a comportat exemplar, a avut si maraieli dar cica e normal...dna kinetoterapeut s-a declarat extrem de multumita. Nu stiu ce sa va zic, nu am picat pe spate dar daca stau bine si ma gandesc nici nu cred ca aveam cum...adica nu e ceva spectaculos, dar ii stimuleaza niste chestii pe care eu nu as fi stiut sa le fac. Cica e bine de 2 ori pe saptamana, mai ales ca avem musculatura bine dezvoltata si e totul ok. Eu ma voi mai duce ptr ca mi-a placut...daca mai vreti alte detalii va rog sa intrebati, ca mie nu imi vin idei. Aaaaa, nu e aglomerat, adica nu e buluc, lucreaza cu un singur copil, e caldutz acolo si imi place ca nu e multa lume.

Raluk nu esti muma padurii cu alaptatul, cele care sunt adeptele alaptatului cat mai mult probabil iti multumesc pentru informatiile oferite....insa, chiar daca voi deranja, vreau si eu sa spun atat: consider ca alaptatul trebuie sa fie o bucurie atat pentru copil cat si pentru mamica, cand deja devine un chin, nu consider ca e benefic. Sper ca se intelege ca este strict o parere si nu ma refer la absolut nimeni in particular.

Elle tinem pumnii mami cu frigiderul, daca te intereseaza de gimnastica ptr Anna putem vorbi oricand.

Moni_Iulia inseamna ca nu sunt singura cu bebe care a luat intr-o luna in jur de 100gr...asta e, sa vedem cum evoluam...bafta in continuare cu diversificarea.

Hepilica hai ca m-ai bagat in ceata cu branzica ceaa pettit suisse....de care, de unde, ce parca, cum??? Da si tu ceva detalii ca mor aici. Cu iaurtul chiar nu stiu ce sa iti zic, ca eu inca o fortez nitel cu 5 mese pe zi, desi nu cred ca va mai functiona mult timp. 150ml cu cereale dimineata zici...hmmm...deci nu sunt singura, slava domnului. Cat despre dormitul in alt patutz si eu ma gandesc cu groaza, acum pe 23 mai plecam la mare, ii voi lua patutul pliant, cu lenjeria ei si niste jucarele, sper sa fie ok. Iar cu masa luata in alta parte va trebui sa iti iei inima in dinti, la fel am fost si eu, si uite ca ii dau legumele la mama sau unde ne aflam in vizita (in scoica) insa recunosc ca in parc adica in carutz nu am avut curajul sa incerc inca. Pupam Maia.

X_ggg multa bafta la vaccin.

Bely ma bucur ca nu are nimic pitica la solduri, si a mea are cutele putin inegale si s-ar parea ca nu e nici o problema...cat despre ochisor nu pot decat sa iti tin pumnii, si noi suntem in aceeasi situatie din pacate.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Neata!
Vad ca se vorbeste despre papica...La noi asa e:
ora 6:00 - 120ml lapte
ora 10:00 - jumate de para rasa cu doua lingurite cu varf de branzica, habar nu am cat cantaresc astea + sfert de mar ras + 100 ml suc fructe
ora 14:00 100g de piure legume cu carne sau galbenus+180 ml supa cu 3 cupe lapte
ora 16:30 3/4 borcanel nestle para williams sau 50g iaurt ccu fructe Humana
ora 18:00 - 180ml lapte
ora 22:00 - 210ml lapte+cereale noapte buna cu pere(1cupa jumate cereale si 6 lapte)
ora 3 sau 4 dimineata 210ml lapte si uneori nu mai vrea nimic pana la 9/10
Credeti ca e prea mult laptic? In orice caz Sarah nu doarme prea mult, sau asa cred eu, 8 ore noaptea si 2ore jumate ziua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Alex, nasol cu vantul...dar poate pana diseara va fii mai bine, am vrea sa iesim si noi un picut.
Referitor la cutele de la picioruse, si la a mea sunt asimetrice, nu a fost asa de la inceput, dar sper sa nu fie o problema Bely, te felicit ca ai avut curajul sa faci raze fetitei si ma bucur ca e bine. Eu nu sunt asa curajoasa

Cand se inlocuieste a treia masa din zi? Aveti idee?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Si, Raluk, si eu eram adepta alaptatului daca as mai fii avut, dar o sustin pe Alex cand spune ca trebuie sa fie o bucurie si pentru mama si pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Vaaaai Uve ce de laptic bea pitica, super...insa nu inteleg cum e aia 180 supa cu 3 cupe de lapte...ii pui lp in supa si ii dai cu biberonul?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput