FIV 273

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

balanta_tm, multumesc mult ptr raspuns. Felicitari ptr bebe! :)
intr-adevar, se pare ca merita. VA terbui sa ma gandesc bine, bugetul nostru ptr fiv 2 se invarte undeva in jur de 4500 E cu totul (inclusiv tratament, drum etc). Ai putea te rog sa-mi spui cam cat te-a costat pe tine in total?

Multumesc tare mult!

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

mirela, ce sa zic... acum aflu (de la tine)ca la clinica dr T se poate face IMSI sau PICSI! nu mai am cuvinte...
sfatul pe care mi l-a dat dr meu (eu am facut FIV-ul la clinica dr-ului T, dar nu cu el, ci cu ginecologul meu) a fost ca fiv 2 sa nu-l mai fac in romania. mi-a recunoscut ca embriologii nostri sunt praf comparativ cu cei din afara si mi-a spus verde-n fata ca a doua incercare sa nu o mai fac in romania, ca banii sunt semi-pierduti. imi venea sa-i dau cu ceva in cap, intrebandu-ma de ce Dumnezeu nu mi-a spus din prima acest lucru. in cazul meu spera intr-un rezultat pozitiv dat fiind faptul ca la mine nu este nicio problema si ca nu am inca 30. Dar mi-a recunoscut ca nu a fost suficient si m-a indrumat spre Budapesta sau Viena...

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

fc anca, multa bafta si nu descuraja, e foarte greu sa iasa din prima. cel putin drul a avut onestitatea sa-ti marturiseasca ceva din bucataria lor. trebuie sa crezi in steaua ta.

Adi +10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anca, pe noi cazarea ne-a costat in jur de 900 euro - din pacate Viena e un oras scump; mancarea nu stiu sa iti spun cat a costat, ca nu am tinut evidenta asa strict, dar fiecare masa de pranz am luat-o in oras cat am stat la Viena. De asemnea, drumul nu stiu exact cat a costat, ca ne-am dus cu masina. Tratamentul a fost in jur de 1500 de euro, dar asta nu e un reper bun fiindca eu am tinut mortis sa ma lase medicul sa fac Menopur in loc de Merional cum propusese el, iar Menopurul este mai scump decat Merionalul - plus ca am avut si doze mari de hormoni din cauza AMHului prost si asta bineinteles ca a ridicat costul medicamnetelor; de asemenea, mi-am cumparat Gonalul la pen din Ungaria - as fi iesit mai ieftin daca l-as fi cumparat la fiole din Romania.
Concluzia este ca mai poti face economii pe alocuri; asa cum am zis mai sus, procedura insa e destul de scumpa, si de acolo nu prea ai ce sa tai - poate doar anestezia generala de la punctie; sunt fete care au facut punctia cu anestezie locala si n-au avut probleme; eu insa am preferat anestezia generala.

La Budapesta insa, FIVul este mult mai ieftin ca la Viena (in jur de 2000 si ceva euro costa FIV cu ICSI/PICSI), plus ca si cazarea e mai ieftina acolo.


11+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

daniela, multumesc de gandurile bune.
Iti doresc ca in 2010 sa ti se implineasca marele vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

fc_anca, activeaza-ti te rog PM pentru a te intreba mai multe.
alta intrebare, de unde ma pot interesa inainte despre embrioni? vad ca voi vorbiti de categorii de embrioni, de zile sau ore de la punctie la transfer? as vrea sa stiu toate astea inainte de a vorbi cu embriologul, indiferent care ar fi el.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

eu am AMH-ul 0,53 din pacate.
cine si la ce clinica/dr. a obtinut sarcina cu asemenea amh?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinionista spune:

De la giulesti mi s/a dat si mie din nou lista de analize premergatoare fiv,de data aceasta cu recomandarea Bios. Cat te/au costat analizele din ziua 2 si in cate zile au venit rezultatele ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ghinionista

De la giulesti mi s/a dat si mie din nou lista de analize premergatoare fiv,de data aceasta cu recomandarea Bios. Cat te/au costat analizele din ziua 2 si in cate zile au venit rezultatele ?


La Bios rezultatele se dau de la o zi la alta si trimit si pe email daca soliciti asta. Exceptie secretiile veginale si de col, papanicolau, etc, care necesita mai multe zile. Dar rezultatele analizelor de ziua 2 le ai a doua zi.

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Fetelor, am fost si eu la Giulesti si mi-am depus dosarul. S-a stabilit ca voi merge pe protocol scurt, insa urmeaza sa ma vada profu inainte de menstruatie...Am uitat sa intreb de AMH, ce-i cu valoarea asta de 6,1.Fetele care au facut protocol scurt, puteti sa-mi spuneti cam in ce a constat si cam cat durat pana la ET...si pe perioada tratamentului cam de cate ori v-ati dus la eco?

Ioanatugs, eu iti doresc sa reusesti si nu inteleg de ce spui ca valoarea AMH 4,5 nu ar fi buna.
fc_anca sper sa ne dai cat mai repede o veste mare!!!
ghinionista...Hmmm sper ca nu esti pesimista asa ma duce cu gandul numele ales...sa fie cu reuista din prima. La cine ai ales sa faci?
Iar pentru fetele care intra si ne sustin , dandu-ne sperante...cum ar fi balanta_tm, amzulica, adhnana...

Mergi la inceput