Nasterea prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

XIO, eu am precizat de la inceput ca vb din experienta proprie si din ceea ce stiu de la medicul meu...este normal ca fiecare caz difera, iar despre anestezie, eu i-am spus partiala, locala, spune-i epidurala daca iti place mai mult:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:


Si eu am 2 cezariene la activ, super experiente ambele, cu anestezie regionala (corect Xio? ). A durat cam 10 min pana a iesit bebele, dupa, cam 30 minute, in total vreo 45.

Recuperarea a fost super, a fost usor, de a doua zi m-am dat jos din pat, bebele l-am ridicat de ambele dati (3,750 kg) medicul mi-a spus de fiecare data sa nu ridic mai mult decat greutatea copilului cam 6 saptamani. Dar copilul ok.

In prima saptamana faceam totul acasa, am fost doar eu si sotul un ambele dati, daca in primele 2 zile m-am miscat mai greu, dupa 3-4 zile deja era ok, nu am avut nimic defect/rupt/taiat in alte zone, taietura mea este mica, seamana cu un smiley si este mult mai jos de unde se termina bikinii.

Nu se vede din nici un costum de baie, minuscul sau nu, iar pentru mine ambele experiente au fost fara nici o trauma ulterioara sau amintiri neplacute. Din contra.

Va pup si succes


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

Da poate nici eu nu am dat detalii, cu tot cu "aranjarea" de dupa scoaterea efectiva a bebelusului, cam in 30 min eu ieseam din sala...
La fel m-am recuperat si eu f repede, prima cezariana nu se mai vede absolut deloc, a doua fff putin, dar este intr-o zona care nu se vede din bikini. La a doua medicul m-a intrebat daca vreau trompele legate, am spus ca nu, si atunci a spus ca imi va face o incizie separata de prima (pt ca avea varianta sa taie peste prima cezariana) pt ca zul in care ne vom intalni si la al trei-lea bebe. Atunci am zis ca nu , dar uite ca a avut gura aurita:) Si eu sunt ff curioasa sa vad cum va fi la a treia cezariana, sper ca la fel de bine, iar acum sunt in mare dilema daca sa imi leg trompele sau nu, si nu pt n viitor bebe ci avand in vedere avantajele si dezavantajele ligaturii trompelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Ramona, pai ce-are a face al treilea bebe cu incizia separata? Mie mi-a facut a doua ceza fix peste prima si nu se mai vede aproape nimic pe nicaieri, este o liniuta subtire si alba.
Ca sa aiba o evidenta a nasterilor? Ma gandesc ca putea sa intrebe, nu sa scrijeleasca pe raboj.
Sau o fi mai sigur asa, pentru o a treia sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

Claucia, a doua este facuta separat pt ca acum, a treia oara imi va face peste una dintre cele doua, si crede-ma ca nu m-a scrijelit am fost f multumita de felul in care m-au operat (de fiecare data am fost operata de aceeasi doi doctori). Nici nu se vede ca am doua cezariene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msilvy spune:

fetelor va mutumesc mult ..
incet incet incep sa capat tot mai multa incredere ca am sa reusesc .

am vorbit si eu cu anestezistul care mi-a spus ca mai mult ca sigur o sa-mi faca spinala ( cu injectie intre vertebrele 2 si 3 sau cam asa ceva ) ; intai trebuie sa-mi fac analizele de sange ( mi-a scris o lista) si ekg-ul ca asa e regula aici inainte de orice anestezie plus un interviu cu dumnealui in care imi face multe intrebari despre boli alergii etc ..
deci cu anestezia asta (sunt treaza dar nu simt nimic ) eu ssper sa ma dau jos din pat repede , pentru ca si aici bebele sta in nursery si este orar de alaptat care trebuie respectat .
deci cu DUMNEZEU inainte .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Msilvy, mult succes, sa stii ca de dat jos din pat te vei da tot a doua zi, dar iti pot aduce ei bebele la orar. Eu le=am avut pe fete cu mine in salon in patuturi de bebelusi dar in primele ore de dupa ceza ni le aduceau asistentele la nevoie si cand cereai. Iar eu ceream, vroiam sa vad bebele meu
Anestezia e ok, eu zic ca e mult mai buna si mai indicata decat anestezia totala. Anestezia totala inseamna si intubare. Dupa ce adormi si nu simti nimic, dar dupa, simti dureri in gat. Plus ca dupa ce te trezesti numai minte clara nu ai, iti poate fi si rau etc. pe cand la cea regionala e ok, ai mintea fix cum o aveai cand ai plecat de acasa

Acuma numai sa nu te sperii de operatia in sine, ca te cam plictisesti pe masa si asculti ce spun ei care muncesc la tine , nu ai alta ocupatie. Dar, aici cel putin, inafara de anestezistul cu care vorbesti inainte si care face treaba, sta cu tine un asistent de anestezie/rezident poate? si care are in grija sa te simti bine. pe mine ma intreba de una de alta, daca aveam vreun stress, daca ma speriam sau ameteam sau ceva imediat era disponibil sa imi bage ceva sa treaca, oricum treaba lor este sa te simti ok si poti sa spui tot ce vrei/simti.
Succes si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonapep spune:

Da anestezia imi da si mie o teama dar la noi nu se face altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonapep

XIO, eu am precizat de la inceput ca vb din experienta proprie si din ceea ce stiu de la medicul meu...este normal ca fiecare caz difera, iar despre anestezie, eu i-am spus partiala, locala, spune-i epidurala daca iti place mai mult:)


pai nu eu ii spun, asa se numeste. :))
Locala inseamna cu totul altceva decat rahidiana/epi/peri.
Iar inciziile se fac peste vechea cicatrice sau vechea cicatrice se excizeaza, eu nu am mai auzit panaacum sa faca incizie separata.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro
Nimeni nu ramane virgin, viata tot ne-o trage o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am si eu o nelamurire legata de cezariana: se taie sau nu se taie vreun muschi ? Exista mai multe feluri de a face o cezariana sau e o procedura standard ? Vorbesc de cea pe orizontala ...

Pt ca eu am avut prima cezariana super ok, intr-o saptamana eram fresh, si stiu sigur ca nu mi-a taiat muschii, pt ca doctorul mi-a spus; dar la a doua cezariana, facuta dupa 5 ani, recuperarea a fost mult mai dificila si am mai avut dureri si dupa 2 luni, si ma intreb daca nu cumva a fost facuta altfel ?

Mergi la inceput