Pufuleti de ianuarie - februarie 2010 (41)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Cristies ne spui si cum ai facut pastele integrale? Am si eu o cutie prin casa si as vrea sa le prepar. Multumesc!

Mirela fericita de Mara Ioana



Sosul l-am zis pe pagina anterioara. Pastele le-am fiert 9 minute (asa scria pe cutie), pus in farfurie si apoi sos in farfurie. Mie imi place sa simt sosul si d-aia nu amestec intr-un bol pastele cu sosul, dar am vazut si asa...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Haideti fetele!!! Inca putin pana la doua stelute!!!


_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Cris.dogarel cred ca e plecata deja...

Distractie placuta si tie si Mariucaisara si sa iasa totul cum v-ati propus!

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Miremia, bine ai revenit, hai ca inca putin si mai faci un capitol... ce prolifice suntem azi...

_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Citat:
citat din mesajul lui haircut

" 'Neata"!!!!

La multi ani celor ce se cheama Gheorghe si derivate

La multe lunite Yannis, Zita, Matei Multumim de cinste Al3csa

Mariucasara sa fie una din cele mai fericite zile din viata ta Asteptam poze cu mami si domnisoara ei

Lorex, sunt superbe pozele de la botez, SUPERBE!!!Frumosilor!

Nic0le, Cataluta si noi tot la nr 2 suntem, desi ne-am nascut cu 3900g nu vrea sa creasca si gata, nu stiu ce sa ma mai fac cu ea...nu vrea sa puna gura pe LP(nici eu nu i-l ofer cu prea multa incredere, probabil), incerc s-o pun mai des la san, altceva nu stiu ce sa fac...A papat aseara la 9,30-10, apoi somn pana la 8,30 dimi cand a haplait amandoi sanii...a inceput sa doarma muuult noaptea oare s-o trezesc sa-i mai dau o masa?

Miercuri am facut vaccinul(tetraxim si hepavax) a fost putin maraita, dar toata ziua a fost asa(si inainte de intepaturi), nu cred ca de la vaccin i s-a tras, ieri a dormit toata ziua, a facut 37,8 dar a scazut dupa baita si se pare ca azi dormim la fel de mult, fara febra

Iar m-a bombardat dr ca nu ia in greutate, ca nu arata bine, ca are diastaza de drepti abdominali, palme transpirate, nu face Moro, are contractura pe muchii flexori...ca toate astea indica o lipsa de calciu si mi-a dat calciu gluconic 5ml/zi, 3 zile/sapt, Vigantoletten de 1000mg si un sirop cu complex de B-uri....am stat in dubiu, astept o programare la un pediatru(sper sa fie bun si sa putem comunica) dar pana la urma azi i-am facut un cocktail cu cele de mai sus(vigantoletten i-am dat 500mg) pe care l-a papat rapid cu lingurita... sper din tot sufletul sa nu-i fac nimic rau copilului


Sper sa ajung si eu la intalnire

De Miruna ce mai stiti????de David???



de Maia Ilinca (29.01.10)
Hei nu te ingrijora cu Vigantolettten-ul. Si mie mi-a dat sa ii dau. Pt ca nu i se inchidea deloc fontanela. de restul nu stiu ce sa zic. Si mie mi-a dat sa ii dau calciu din prima luna, dar nu i-am dat pt ca nu mi s-a parut normal sa ii dau fara sa stiu dc chiar are lipsa de calciu. Asa ca am hot sa iau, ca trece in lapte doar cat trebuie.

Ca pediatru ti-o recomand cu caldura pe Liliana Calapod de la medicover.e super buna si incurajeaza alaptatul. plus ca nu da medicam asa fara analize...

Catalutza mami de Irina

poze Irina



Multumesc tare mult de recomandare Acum am facut o programare pt marti sau miercuri la 14.00 la IOMC, sa vedem cum va fi, si daca nu ma inteleg cu dr. o sa incerc si dr de care zici tu



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

cris d. drum bun si distractie placuta la botez

mariucasara casa de piatra si toate cele bune!

o zi minunata sa aveti maine amandoua,sa iasa toate asa cum va doriti!







cornelia,mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze


asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Tu ai vreo 3 mesaje in plus si esti intrata pe DC mai tarziu ca mine, harnicuto!!!! Ce face Mara?



de Maia Ilinca (29.01.10)


Multumim de intrebare. Asteapta "cuminte" pe pat sa se incalzeasca apa pt spalat (azi a fost f productiva ).
Maia ce face? S-a obisnuit mititica?

Mirela fericita de Mara Ioana


Hi,hi,hi, felicitari pentru productivitate
Maia azi a zis pas, deocamdata, mai are timp...Dar sunt linistita ca si-a reglat tranzitul destul de bine, de la Paste a tot facut singurica si o zi fara nu ma sperie, am intrat putin la idei cand a avut intr-o zi 5 scaune pana la ora 15.00, ma gandeam ca eu stiu sa ma descurc cu constipatiile, nu cu diareile...dar s-a linistit apoi si nu i-am facut nimic.
Cu ghetutele s-a mai obisnuit, am inceput si eu s-o "fentez" adica o linistesc in brate dupa baita, aproape o adorm si apoi i le pun incetisor, nu prea se prinde ce se intampla decat cand sunt aproape de final, am capatat si dexteritate si le pun mai repede...e mai bine
Fug cu ea afara ca nu stiu ce m-am tot invartit azi de n-am scos-o, mama denaturata ce sunt... se vede ca am stat mult in casa ca am postat si eu mai mult pe forum noi facem baita dupa 20.00
Va pup



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

felicitari Andrelina ptr patriot!
Amazing! nu a plans deloc!
ce patriot curajos!!!! pupici ptr curajos
Mie doctorita ta mi se pare f cu scaun la cap, mi-as dori si eu una ca ea..si noi avem fontanela aproape inchisa....abia o mai simt, dar mi0a zis sa ii dau 4 picaturi...nici nu stiu ce sa ii fac, ii dau 3 nu 4 dar tot mi se pare mult...

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure


Si mie mi se par multe, Alexutzza...mai cere o parere ca din cate stiu nu-i deloc bine sa se inchida devreme fontanela



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Ne-am intors din parc, s-a facut frumos afara, cald si nu prea mai bate vantul.

cris.d, drum bun si sa petreceti frumos maine!

alexutzzza, mie-mi recomandase pediatra 4 picaturi de vigantol cand era Isa mica pentru ca avea fontanela foarte mare (vreo 7 cm pe 5 cm, din cate o palpam eu) si se inchidea f greu, pe la vreo 2 ani si ceva i s-a inchis de tot. Mi se pare enorm sa-ti recomande tot atat pentru Yannis in conditiile in care are fontanela aproape inchisa. Doza uzuala e de 2 picaturi (atat ii dau eu Irinei, care are fontanela ok, nici prea mare, nici prea mica), dar stiu ca in cazuri ca al vostru se recomanda chiar o singura picatura.

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

haircut, bine ca ai gasit o modalitate sa-i fie Maiei mai usor cu ghetutele! Plimbare placuta si spor la postat!

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)


Mergi la inceput