LMA!Ghiocei de Martie-Aprilie 2009**197**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Saby, cu cazaturile din picioare nu cred ca e asa mare branza, dar ai grija la scaune! Am citit aici pe forum cum povestea ca o tranta cu scaunul in incercarea de a-l escalada s-a lasat cu lesinsi stari de voma la copilasul de 1 an si 4 luni!
(ce-as vrea s-o vad pe prichindela alergand! Cand o s-o vad si eu pe grijulia mea oare?)

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
11luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Ilinca poate o sa reusesc sa o filmez o data cand alearga. Cat despre ceea ce-ti doresti cred ca toate abia asteptam sa ne vedem piticii mergand/alergand, dar este si o perioada foarte grea dupa parerea mea. Si Maia era asa de precauta incat chiar credeam ca o sa fie foarte atenta pe unde calca dar a fost de ajuns sa prinda putina incredere in propriile picioruse ca s-a dus toata grija si atentia ei .

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Petrecere 1 an Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Simona, si noi avem problema cu WC-ul, dupa cum spuneam am WC-ul infundat ca dumnealui a reusit sa tranteasca odorizantul inauntru si m-am prins cam tarziu, maine imi vine instalatorul. Pe langa usa inchisa, ar fi bine daca ai putea tine mereu capacul tras peste WC. O chestie de genul asta ar fi buna:
http://reclama/products/1612-tigex_siguranta_universala.mbs

Eu am la anumite usi si la cateva sertare care contin chestii valoroase (acte) sau periculoase (medicamente), la WC inca n-am pus ca tre' sa schimb colacul, asta deja a fost rupt... de cine oare???

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Mai vroiam sa spun ceva......in legatura cu AP-ul. Sunt perfect de acord cu ce s-a spus pe aici si cred ca toate suntem ca altfel nici nu cred ca puteam sa ne intelegem/comunicam asa bine dar eu vreau sa va mai zic ca sunt si tatici AP. De exemplu Adi al meu intotdeauna la somnul de dupa-amiaza el o adoarme pe Maia si sta lipit, lipit de ea atat cat doarme iar pitica asa bine doame in brate la tati ei , dar asta cred ca o simti si nu trebuie sa citesti pt. ca Adi cred ca nici nu stie de conceptul AP

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Petrecere 1 an Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby

Asaaaa, acum sa va zic si eu una......
nu mai e atenta deloc iar azi s-a lovit de vreo 5 ori , nu rau sa ramana semne dar oricum totul a culminat cu caderea scaunului de bucatarie peste ea si este un scaun inalt ca de bar si tot din lemn. Am avut mare noroc ca nu i-a cazut in cap ca nu stiu ce se intampla .


Noi asa am spart arcada. Dar deja a trecut semnul.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN

(7.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Am recuperat si eu ce-ati scris. sa vedem:
-Monnvas mare lucru este sa ai in preajma mame ok. Sa nu intelegeti ca toate "companioanele" mele de parc sunt niste enervante, dar sunt vreo trei cu care ma intalnesc rar ( slava Domnului!) care si-au pus in cap sa ma aduca cu orice pret pe calea - lor- cea dreapta!
- am readmirat-o pe Adela si mi s-a reconfirmat prima impresie: e un copil plin de viata si personalitate. Sa va traiasca!
- Saby, si Andrei a avut o perioada a trantelor cand a inceput sa mearga sprijinit de toate cele; stiu, deci, cat de stresant poate fi; multa rabdare si atentie iti doresc!
- inutil sa mai zic ca mototolimea mea habar n-are sa se dea jos din pat altcumva decat aruncandu-se in cap

Ana, mama lui Andrei (14.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Anaan invata-l sa coboare din pat. arata-i de cateva ori si va invata. asta nu o descopera singuri. il pui pe burta la marginea patului, si-i lasi picioarele in jos. sper ca ai inteles ce vrau sa zic.
Saby parca vorbesti de Ioana. alearga prin toata casa si se cocoata peste tot . mai nou se cocoata pe mobila. deschide sertarele, se urca in ele si de acolo mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Depusei plangere la motan, ca nu apar in poze. Cica apar in film. Iau eu cateva imagini de-acolo... sa ma vaz si io!!!

Citat:
citat din mesajul lui Anaan
- am readmirat-o pe Adela si mi s-a reconfirmat prima impresie: e un copil plin de viata si personalitate. Sa va traiasca!
[...]
- inutil sa mai zic ca mototolimea mea habar n-are sa se dea jos din pat altcumva decat aruncandu-se in cap


Multumim.

Noi am invatat-o pe Adela sa se dea jos din pat dinainte de a reusi sa se urce singura... E asa haioasa cum se intoarce cu funduletzul si jap! jos. Initial era tare precauta, dar acum are o vitezaaa!


Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

www.helpioana.com" target="_blank"> Povestea unei manute pierdute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Si noi ne dam jos din pat singurele. Ce ma distreaza este ca atunci cind ajunge jos din patul din dormitor, care e mai inalt, si se inalta si mai mult pe motiv de 2 pilote (fiecare cu a ma-sii :D), se mai si aplauda singura. Cind se da jos de pe canapea, nu se mai lauda,ca aia e mai joasa. Oricum, aia are perne "detasabile" de burete, intelegeti voi cevreau sa spun, perna-sezut si perna-spatar, 8 in total...ei, si fiica-mea face o caruta de treaba scotindu-le de la locul lor si impingindu-le/tiriindu-le prin casa.
Alta gaselnita acu e o minge maaaaare, de cauciuc acoperit cu material textil; da e mare frate, ca mingile alea terapeutice. I-a luat-o bunica-sa (maica-mea)...ca si pe calutul-balansoar...ca am zis ca in curind fac scara din ivingu meu in livingu ei de deasupra, sa vina fiica-mea la ea pe scurtatura, singura, si sa mai tina jucarii de-astea maaaari si la ea, ca la mine nu mai incap magaoaiele. Ma rog, ideea e ca desi abia o cuprinde cu amindoua minutele larg intinse, Pisilinca e lesinata dupa ea. Am zis ca se face ori fotbalista, ori tenis-woman, ori jucatoare de golf. I-as recomanda ultima varianta :))
Iar afara....spre marea mea incintare vad ca nu mai e asa disperata sa bage in gura toate alea, insa da, vrea sa ridice orice rahat de pe jos. Daaaaaar...care e marea ei pasiune? Scarile. De la intrarea in blocuri, de la magazine, de oriunde. Daca o duc undeva unde nu-s scari, urca si coboara bordura de 100 de ori. Daca nu e nici bordura, gaseste o piatra sau ceva. Fireste distractia mea e maxima, pentru ca nu face asta decit de minuta (noi nu mergem fara mina inca, la fel, prudenta scrie pe noi. I-am dat insa drumul cu o lingura in mina si a facut citiva pasi bine merci, da asa tare s-a panicat cind a vazut ca nu se tine de noi, ca mi-e mila sa mai incerc sa o pacalesc) si ma rupe de spate. Azi, satula pina in git, am refuzat sa ma mai intorc la scari, si a inceput sa "guitze" la mine (suna urit, da...cam asa face:))), sa se traga, asa ca am pus-o pe jos in fund si i-am zis ca atunci cind termina cu tipatul la mine mergem (de obicei functioneaza, in 5 secunde o rog sa imi dea minuta si se ridica si mergem unde vreau eu). Si ce face desteapta mea mititica? Se intoarce frumos in 4 labe si se apuca de urcat treptele in stilul ei. A ajuns sus, la vale n-am mai lasat-o singura ca nu m-am bazat ca se descurca nici macar in 4 labe. Culmea e ca dupa ce am coborit a mers cu mine in ce directie vroiam eu :)), isi facuse damblaua. Dupa ce a urcat si a coborit de 50 de ori, data ASTA era importanta :))



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Fetele azi am fost pe post de doica. Am dat sa suga la fetita unei vecine, o papusa de fata de 2 luni. Cate amintiri si trairi m-au napadit.

Vecina mea nu are cantitatea de lapte necesara. Stie si ea o gramada de teorii si metode de stimulare a lactatiei (mai are o fetita de 2 ani si ceva) dar daca nu e, nu e. A apelat la mine sa se convinga. In sensul ca s-a gandit ca poate nu stie copilul sa suga si d-aia nu mai are lapte. Dar de unde...cand a prins tzatza A bagat o ventuza de mama, mama. Dar, na...ca nici la mine nu mai e ca pe vremuri sa tasneasca. Important e ca a supt, si suge bine. Durerea e ca la ea e problema. Ea (mama) se tot mulge si ii da cu biberonul dar daca reuseste pe zi sa scoata 20-30 ml. Bine-nteles ca ii da lapte praf dar ea tot insista. Astazi a cumparat Galactogil. A incercat o gramada de ceaiuri si pastile. Rezultatul acelasi. 3 picaturi.

Poze Raru
Poze noi

Rares Rarisel cel mai frumusel

Mergi la inceput