nasterea la Spitalul judetean Ilfov,fost Titan (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sweetyeye spune:

Buna fetelor,

Si eu sunt mamica in devenire. Ca termen 31.07.2010 si in urma comentariilor voastre sunt mai mult decat hotarata sa nasc la acest spital.(aveam de ales intre municipal si titan) VOi naste cu dna dr Giuvelea Cristina , stiti ceva despre ea, e careva care a nascut cu ea?

Mie dansa mi-a spus ca sunt doar rezerve de 75 lei(2 paturi si stai cu o alta gravida) sau 120 lei(2 paturi dar stai cu insotitor)

POate e careva care stie ce bani ia doamna doctor si dc se dau banii inainte sau dupa nastere.
Eu vreau sa nasc natural insa nu se stie pana atunci ce va fi pentru ca eu sunt micuta si bebe acum e maricel.
Nastere usoara tuturor celor care trebuie sa nasca si sanatate multa tuturor bebicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

Citat:
citat din mesajul lui peta

Buna fetelor, sunt si eu o mamica in devenire am DPN 31.07 si as vrea sa nasc la spitalul judetean ilfov cu dr alina craciun prin cezariana (am niste problemute). A mai nascut cineva cu ea? Mie mi se pare f ok la consulatatii, dar nu prea am gasit pe forumuri foarte multe despre ea. As mai vrea sa le intreb pe fetele care au nascut prin cezariana cat timp se sta la reanimare si dupa cat timp te duc la salon. Cand te duc la salon iti aduc copilul imediat la tine?
19+

Buna... si eu sunt tot la Dr Craciun... nu am auzit multe lucruri despre ea, dar am mare incredere... eu o sa nasc la sf lui august, dar nasa mea naste cu ea in max 3 saptamani, asa ca mai multe detalii o sa scriu atunci.




28+ cu Eric Nicholas
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

buna grety_niku...ma bucur ca am mai gasit pe cineva care merge la dr craciun. La controale unde mergi, la cmu? Eu la cmu merg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

Citat:
citat din mesajul lui gliliana

Buna burticilor

Sunt o burtica cu termen intre 05-09 si o sa nasc cu dna doctor Bernevig Mihaela la JUDETEAN ILFOV .Ma nelinisteste faptul ca de dna Bernevig nu prea aud nimic ( de bine). Eu am ales-o pentru ca anul trecut a operat-o pe mama mea de un chist de vreo 5 cm. A fost totul ok . In noiembrie 2009 am fost la ea pentru ca din neglijenta altor medici am aflat cu intarziere ca aveam o rana pe col de toata frumusetea, motiv pentru care nu putem ramane insarcinata. Am urmat tratamentul prescris de ea , rana s-a dus treptat iar in decembrie am ramas insarcinata asta dupa ce 1 an de zile m-am cam chinuit degeaba. Ce vreau sa punctez este faptul ca nu este deloc neglijenta cum scriau unele fete.Ma pun insa pe ganduri si comentariile lor.Va rog sa imi impartasiti si mie din experientele neplacute avute cu ea , daca au fost! Legat de spital nu inteleg pana la urma daca te lasa sau nu cu insotitor , Poate o proaspata mamica ma poate ajuta cu un raspuns concret.

Buna, eu am doua prietene care au nascut cu dna doctor si au fost tare multumite... una dintre ele a nascut acum 3 luni si mi-a spus ca dr a stat tot timpul langa ea si ca a ajutat-o mult la nastere...
in legatura cu insotitorul, stiu ca doar in rezerve poti sa stai cu cineva... daca sunt locuri... rezervele sunt de 2 paturi de mamici si bebici (aici dc ai loc si vrei sa stai cu insotitor trebuie sa platesti ambele paturi) si rezerve cu un pat unde este un fotoliu/scaun si insotitorul poate sta cu tine... cam atat stiu mai multe detalii la sf lunii



26+ cu Eric Nicholas
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

grety_niku - a nascut nasa ta?
tu ce faci, cum te simiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gliliana

Buna burticilor

Sunt o burtica cu termen intre 05-09 si o sa nasc cu dna doctor Bernevig Mihaela la JUDETEAN ILFOV .Ma nelinisteste faptul ca de dna Bernevig nu prea aud nimic ( de bine). Eu am ales-o pentru ca anul trecut a operat-o pe mama mea de un chist de vreo 5 cm. A fost totul ok . In noiembrie 2009 am fost la ea pentru ca din neglijenta altor medici am aflat cu intarziere ca aveam o rana pe col de toata frumusetea, motiv pentru care nu putem ramane insarcinata. Am urmat tratamentul prescris de ea , rana s-a dus treptat iar in decembrie am ramas insarcinata asta dupa ce 1 an de zile m-am cam chinuit degeaba. Ce vreau sa punctez este faptul ca nu este deloc neglijenta cum scriau unele fete.Ma pun insa pe ganduri si comentariile lor.Va rog sa imi impartasiti si mie din experientele neplacute avute cu ea , daca au fost! Legat de spital nu inteleg pana la urma daca te lasa sau nu cu insotitor , Poate o proaspata mamica ma poate ajuta cu un raspuns concret.


eu am avut parte de o experienta foarte urata cu ea, era practic sa murim si eu si teo din cauza erorilor ei. nu pot spune ca nu a fost draguta si amabila, chiar am simpatizat-o ffff mult, insa neglijenta ei era sa ne coste viata. a insistat sa nasc natural un copil de 4.600 si 57 cm, in conditiile in care aveam tensiune 16/10 la internare. mi-a stopat contractiile cu amestecuri litice, in conditiile in care eram in 39 de saptamani, pentru ca venea primarul si aveau inaugurarea sectiei de neonato, iar daca eu nasteam atunci, deranajam "scena"....daca tu sau alticineva credeti ca bat campii, va rog numai sa intrebati in spital, la materno fetala, la maternitate, de baietelul de 4.600 care s-a nascut acum 2 ani acolo. a fost cel mai mare copil nascut natural in acea maternitate, a fost considerata de toti angajatii o mare inconstienta...toata lumea, de la infirmiere la medici neonato, au zis ca am avut zile si eu si copilul si ca am scapat din experienta asta oribila.
imi pare rau de dr-a doctor, mi-a fost tare draga, insa nu am cum sa o recomand nimanui, din contra. poate am fost noi o exceptie, insa inainte sa nasc am gasit o postare pe pagina biancai brad, a unei doamne care povestea o experienta asemanatoare cu a mea....din pacate, experienta mea nu a fost singulara.
in fine, fiecare alege cum doreste, insa constiinta nu ma lasa sa nu atrag atentia asupra acelei intamplari.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

peta nasa mea a nascut sambata dimineata o mandrete de baiat de
4050kg si 54cm, prin cezariana. Initial dr zicea ca merge pe natural insa avand in vedere cat de mare era bebe si ca nu se grabea sa se nasca (col lung si inchis la 39s si 4z) a hotarat ca mai bine il scoate. Am vb cu dr dupa operatie si mi-a spus ca oricum nu il putea naste natural si ajungea la cezariana.
Personalul a fost foarte ok, toate asistentele de treaba (duminica am fost acolo sa-l vedem pe nashic mic si am rugat-o pe una din asistente sa imi faca o monitorizare,ca nu prea miscase bebe in ziua aia si ma cam speriasem, si a fost extrem de draguta si rapida).
Astazi ii dau drumul acasa si o sa afle cat costa exact rezerva.(ea a stat in rez cu un pat si o canapea pt insotitor).




31+ cu Eric Nicholas
AMR 8+ pana vine mic si iubit

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

grety_niku - felicitari, sa-i traiasca...a fost mare bebele... operatia banuiesc ca a decurs bine, nu? cum a fost recuperarea, a durut-o? a fost constienta in timpul operatiei?
eu ziceam ca merg intr-o seara sa vad si eu cum e maternitatea, dar n-am apucat...poate reusesc totusi sapt asta...
eu am fost sapt trecuta la control si mi-a zis doc neaparat sa stau acasa ca am colul f scurt si e important sa nu fac efort, sa nu vina bebele mai devreme...acum sunt in 35 de sapt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

peta- operatia a decurs bine, cam 45min, a fost constienta ca i-au facut rahi si a vazut toata operatia fiindca pe tavanul salii sunt oglinzi... au tinut-o o noapte la reanimare, nu a putut sa bea nimic pana i s-au dezmortit picioarele... mi-a zis ca o cam doare op (depinde aici si de pragul de rezistenta al fiecaruia) dar deja a doua zi a plecat pe picioare la salon (este un etaj de coborat) si i l-au adus pe bebe. Luni deja il alapta bine pe bebe si se misca si detul de usor asa ca marti de dimi i-au dat drumul acasa.

Eu zic sa o asculti pe dr si sa stai cumintica sa nu vina bebe mai devreme ca sa poti naste la Ilfov, ca si asa e tarziu si nu o sa ai cum sa mai schimbi spitalul dc nu iti place.

Mie mi-au placut si saloanele si asistentele, foarte ok si de treaba toate, asa ca eu sunt ok cu spitalul, oricum e mult mai bine decat in alte parti



31+ cu Eric Nicholas
AMR 8+ pana vine mic si iubit

Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peta spune:

da, pai stau cuminitica acasa, doar ca ma plictisesc groaznic
vroiam sa te mai intreb daca stii cumva cat a dat nasa ta pentru nastere si cui a dat...incerc sa-mi fac o idee sa vad cam cat trebuie sa "cotizez"
oricum daca deja de a doua zi s-a dat jos din pat si a mers inseamna ca nu e chiar asa de rau cu operatia...e nasol ca n-ai voie sa bei nimic, eu beau multa apa, mai ales cand e cald...cu nemancatul rezist, dar la sete e nasol de tot...
ce mai face bebele tau? al meu zici ca da petrecere acolo in burtica, incepe sa se miste foarte mult si il simt mult mai puternic ca inainte...

Mergi la inceput