FIV Europa(31)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Mona, felicitari pt embrionasi! Sa fie lipiciosi si sa stea la mamica lor in burtica 9 luni!

Mona, poti sa-mi spui cat ai avut tu FSH inante de FIV? Ai rezultate mult mai bune la stimulare decat mine, desi nu esti decat cu un an mai mica ca varsta. Ma intreb daca protocolul cu AC timp de o luna inainte de stimulare nu este cumva nepotrivit pt mine...Tu ai facut toate FIV-urile numai cu inhibare cu Decapeptyl? Eu la IUI pe care le-am facut in tara obtineam numai dupa 7 zile de stimulare cu 50-100 unit de Puregon 2 ovocite ok si la cele doua FIVuri am avut numai un ovocit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Adria,
Ultimul fsh facut prin oct anul trecut era 8 si ceva...
Mie nu mi-a dat niciodata AC ( am luat suficient vreo 10 sa nu raman insarcinata..) .
Nici macar cand am facut la IA un chistulet dupa Closy..
Am facut o luna pauza...fara medicatie..si s-a resorbit...
Ca si tratament de IA, mie mi-au dat menogon 2 ampule...si obtineam doar un singur folicul
La fiv...am primit Decapeptil dim Z1 si Gonal f 300 din ziua 3, exceptie tura asta cand am inceput gonalul in Z5 , ca aveam progesteronul putin marit...

Pe la primele 2 fiv-uri aveam 6-7 fol si au rezultat 3 in ambele cazuri..
acum zic merci si de 2
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Mona felicitari pentru bebei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Sisipisi....calea e lunga pana la bebei...
Merci de incurajari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

mona fata draga , fi optimista ! de data asta o sa fie bine! d zeu sa ti ajute! bafta

"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Mona, multumesc!
Iti tin pumnii in continuare, sa se dezvolte bine embrionasii si sa fie lipiciosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui adria42

Ma intreb daca protocolul cu AC timp de o luna inainte de stimulare nu este cumva nepotrivit pt mine...Tu ai facut toate FIV-urile numai cu inhibare cu Decapeptyl? Eu la IUI pe care le-am facut in tara obtineam numai dupa 7 zile de stimulare cu 50-100 unit de Puregon 2 ovocite ok si la cele doua FIVuri am avut numai un ovocit.


Si eu am ajuns la aceeasi concluzie,FIV 1 protocolul cu AC inainte,raspuns 0 foliculi,FIV 2 protocolul cu dipherelin din z2 -1 fol de 4,8mm care nu a mai crescut,ce gindesc eu,foliculul a plecat la drum si din momentul cind am bagat dipherelin l-a inhibat si nu a mai crescut,din momentul ce cu o luna inainte am avut un fol frumos pe CM natural si mai ales ca atunci cind facea inseminari si bagam stimulare direct din z3 aveam 1 folicul frumos.Nu ma astep la minuni,dar macar 1 folicul cred ca mai produc si ovarele mele,la 33 ani.
Adria,eu am ajuns la concluzia din ce am mai citit,ca protocolul cu antagonisti (cetrodine,orgalutran din z8 de stimulare)e cel mai potrivit pt noi,cele poor responder ,apropo eu am FSH 20.

Edit-te astept cu vesti bune ,parca simbata faci bhcg?doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Adria, Bytzi, am o prietena de 41 ani , fsh usor marit( peste 10) careia cei de la Wunsch i-au spus ca in astfel de cazuri ( varsta inaintata , fsh mare ) NU SE FACE TRATAMENT CU AC inainte de Fiv, deaorece si asa , din cauza varstei , a FSH-ului, ovarele sunt "inhibate natural", nu mai trebuie blocate si medicamentos. Ea acum trebuie sa-si faca dozari hormonale in fiecare luna in ziua 2, iar cand parametrii hormonali sunt optimi incepe stimularea. Are si ceva inhibitori( nu mai stiu daca cetrotide) din ziua 7-8 pana inainte de punctie si atat!
Mona tinem pumnii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria42 spune:

Bytzi si eu am FSHul 16...Cred ca s-ar putea sa ai dreptate in ceea ce spui, ar fi un protocol mai potrivit pt situatia noastra, dar unde sa gasesc un doctor care sa ma inteleaga?
Nu stiu ce sa fac mai departe, sa mai incerc FIV cu un alt protocol sau sa trec direct la FIV cu donor de ovocite? Dr. Kovacs cu care am facut cele doua FIVuri a zis ca nu ma incurajeaza in alte incercari. Pe de alta parte, avand inca ovulatie in fiecare luna, mi-e greu sa renunt la ovocitele mele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

buna fete, noi am luat puisorii acasa..
Adria42, si eu cred ca trebuie mers la un medic increzator in tine...
calea nu e usoara...dar nu e imposibil..
merita sa mai incerci cu outele tale...
poti incerca si pe CM natural un fiv...
va pupic...

Mergi la inceput