FIV Europa(31)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Mona , Bafta! Va fii bine acum, ai sa vezi! Necazul cu foliculii goi l-am patit si eu , tot dupa o stimulare cu Menopur( care e acelasi lucru cu Menogon , din cate stiu eu): din 10 foliculi mi-au recoltat un ovocit! La stimularea cu Gonal a fost OK. Am avut 10 ovocite , din pacate embrionii au fost slabi...Vom vedea la urmatoarea incercare ; mergem pe puregon( = gonal), dar cu inhibare mai lunga.
Brunisunt in stand-by. Astept ciclul urmator( care se anunta deja ) si voi face histero in Ungaria , sau la Bucuresti ( mai astept un tel. din Ungaria sa vad cat ma costa acolo).In rest sunt linistita , fiv voi face doar in sept, asa ca pana atunci incerc sa ma bucur de viata si sa nu ma mai gandesc la nebunia asta de fertilizare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mona, sa fie cu noroc de data asta!


10+
mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Adijo, Balanta va multumesc...
Gagicute vin si eu cu o intrebare intrebatoare...
Stiti ca eu vroiam sa incep CM -ul asta un nou FIV ( 4).
Mi-a dat doc incepand de ieri Z1 decapeptil, azi Z2 am facut analize si eco, trebuind ca de maine Z3 sa incep si gonalul.
Tocmai m-au sunat de la clinica sa-mi zica, ca sa continui sa iau Decapeptilul ( inhibatorul) dar sa nu incep Gonalul fiindca am Progesteronul cam mare ( va reamintesc ca eu am luat endometrin ovule 12 zile dupa absorbtie ( luna trecuta)chiar daca nu am avut apoi ET din cauza de neovucite)
Deci a zis sa continui Decapept pana vineri si vineri iar la analiza de sange.
Ce parere aveti voi, are rost sa fac luna asta sau mai bine o las pe luna viitoare...
Nici nu stiu ce sa fac.
Voi vorbi diseara cu doc la telefon...
Ufff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

adijo bafta.. poate ne vedem sapt asta ..
monalisa ai vb cu dr? ti a dat ok ? sa fie intr un ceas bun..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Mona parerea mea este ca poti continua linistita, mergi pe mana doctorilor, iti vor spune ei daca este cazul sa te opresti. Din cate am inteles eu, odata ce tratamentul a inceput nu mai trebuie ca tu sa tii seama de ciclul tau normal. Totul este controlat prin medicamente, deci ciclul nu mai e ciclu si ovulatia nu e musai ca la carte, etc etc. Eu am facut 4 saptamani decapeptil inainte de a incepe puregonul si am avut ovocite foarte bune, deci nu te stresa, stai lini si lasa-i pe doctori sa iti spuna ce trebuie sa faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Mona am uitat sa iti urez succes
Ai putea incerca sa gasesti un acupuncturist acolo? ajuta foarte mult la dezvoltarea ovulelor, te mai scapa de stress, te poate ajuta si la obtinerea unui endometru gros, confortabil si primitor pentru embrionii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Neata gagici,
Va invit la cafeluta...buna , buna si gustoasa, asortata cu o prajiturica
Merci de impulsuri...
Sisipisi, eu fac acupunctura de ceva vreme... am mai inrerupt, dar acum fac de vreo 5 saptamani, in fiecare vineri ( deci odata pe sapt ) . Sper sa fie ok.
Stiu si eu ca ajuta...
In plus am o tanti tailandeza vecina care e manichiurista si cred ca am sa fac si cateva sedinte de reflexologie...n-are ce sa strice...
In leg cu Dr, asa a zis si el, nu e nici o prob sa incepem cu decapeptilul, si doar atunci cand va fi totul in parametrim, incepem cu gonalul....
Azi sunt ff binedispusa, ceea ce va doresc si voua....aasa din senin, fara vreun motiv...
Pupic si bafta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Mona asa imi placi! relaxata si optimista. Eu am dat aici peste o chinezoaica mica si dura; hahaha; m-a pus la regim de acupunctura de 2 ori pe saptamana si imi da niste ceaiuri de imi vine sa imi bat copiii (pe care nu ii am) cand le beau;. Daaaarrr...acum 2 saptamani era tare bucuroasa ca o pacienta de a ei care incerca de 10 ani sa ramana gravida, a anuntat-o ca va fi mamicaaaaa....Deci se poate. Se poate!!!!! Ceea ce iti doresc si tie.

PS; cand i-am zis ca doctorii de la spital imi dau super putine sanse sa fac un copil cum ca corpul meu e imbatranit inainte de vreme, etc etc, ea a zis scurt: Nu e adevarat!
Asta e spiritul!!!Tot inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Sisispisi,
Tot inainte cu tupeu...sporit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luck spune:

Mona40
sunt cu pumnii stransi alaturi de tine !!!
Doamne Ajuta !!!

Mergi la inceput