Nazdravani de prin 2003

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Hai ca ma altur si eu grupului.
Buna va spun tuturor.
Eu sunt Paula, mama lui Alexandra de 6 ani si 4 luni, si a lui Paul de 4 ani si 4 luni.
Pentru cine nu stie, Alexandra are sindrom down, dar incercam sa facem tot ce tine de noi, sa ajunga si ea independenta. Nu va putem descrie sacrificiile si timpul acordat ei, ca nu poate fi masurabil.
Va multumesc ca mi-ati raspuns asa de frumos si ca mi-ati intins o mana sa discutam si despre Alexandra, dar in lumea asta alerta si plina de probleme, problemele noastre va lipsesc.
Eu nu pot sa ma gandesc la ce fac maine, indiferent ce mi-as dori, cand ai un copil cu deficiente el iti dicteaza tot, sau iti aduce multe surprize.
Ex.
Vineri am luat-o de la gradi, nu avea nimic, am foat in parc cu o prietena si copii ei, a mancat si toata noaptea a facut febra...Sambata am incercat sa trecem peste evniment si sa mergem la padure. A fost superb, aier curat, linste, multa verdeata, curat...superb. Pe la 16 am observat ca ceva nu-i in regula cu ea, am plecat acasa. (Diminieata a fost la dansuri si azi dupa ea ar fi vrut sa o duc, dar e lesinata rau, plus ca a vomat mereu.)
Din moment ce am ajuns acasa rau si rau, azi s-a scapat pe ea de mai multe ori, vrea numai in bratele mele, si este lesinata rau. Am sunat la dr. si in jur de ora 19 vine sa o vada acasa. De fapt se duce sotul sa o aduca cu masina.
Nu pot sa va descriu cat de neputiincioasa sunt cand se uita la mine si nu spune nimic, dar privirea ei cere ajutor, ajutor! Este topita dupa sot, dar cand este bolnava nu ma vrea decat pe mine.
Banui ca a luat o viroza, s-a amplificat la padure, a facut sigur si o indigestie si cred ca si o cistita. Acum cand ai un asa copil si iti umple viata de griji, cum poti sa te gandesti ce faci maine, sau sa visezi la ceva?! Ma intelegeti?
Acum dupa ce v-am povestit o farama din ce patesc eu zilnic cu ea, poate ma intelegeti de ce nu scriu nimic despre ea, de ce nu povestesc nimic si de nu intru prea des cu postari la rubrica varseti ei.
Este foarte greu. Nu cred sa fie durere mai mare pe pamant decat aceea de a avea copilul bolnav( cu o deficienta, nu racit!) si tu sa nu poti sa-l ajuti.

Hai ca fug, vine dr.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Alexa este acasa, eu nu am putut sta cu ea. Paul abia a asteptat sa vada ca-i rost sa mai stea putin acasa si asa a ramas cu Alex si el.

Vad ca intre timp nimeni nu a intrat sa mai scrie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca spune:

Paula,ce-a zis doctorul?

Asa...eu sunt Irina,mama celor 2 zgubilitici Radu de 2003 si Raluca de 2006.Poze cu noi puteti vedea la linkul din semnatura.

Capitolul sireturi...nici vorba.Radu a fost si in cantonament anul trecut 11 zile,s-a gestionat singur,dus singur toate altele singur dar la performata de a face funda n-am ajuns.Inca sunt disperata cu imbracatul in uniforma dupa ora de sport.Nu puteti sa va imaginati cum arata in ziua aia.Isi pune cravata direct pe gat (adica sub camasa),gulerul de la sacou e intotdeauna bagat inauntru,camasa e bagata in pantaloni doar pe jumatate....e jale!Si invatatoarea sta cu el in fata ei(ca e si in prima banca din mijloc)si nu-i spune nimic (nici macar n-am pretentii sa-l ajute).

Danateu,Iuliana,Mihaela..va multumesc pentru sfaturile despre Viena (marturisesc ca sunt prea multe de vazut si ma cam incurc).As fi vrut vreo 5 zile de plimbare dar sa nu umblu haotic.Sa stiu exact ce am de vazut.Si deocamdata sunt in ceata.Danateu....unde te-ai duce tu cateva zile da sa aiba si parc si alte alea de copii?
Am gasit pe net Pensiunea Lucinel despre care am auzit numai lucruri bune.Stii ceva?

Va las ca ma duc sa calc camasa pt. maine (m-au disperat camasile- una pe zi si cand are sportul si sacoul e compromis ca vine cu el ghemotoc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yael spune:


Uf Paula, e greu sa mai scrii ceva... citind randurile tale...
Cum e Alex acum? Si-a mai revenit? Face des 'caderi' d-astea?

La noi se anunta ninsori spre sfarsitul saptamanii. Asa nu mai pot... Si mai e pana-n Mai, cand vine si la noi primavara...

I,J ,N & E
--------------------------------------------------
"One who knows languages feels home everywhere."
(Dutch saying)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Poze cu noi aici http://community.webshots.com/user/musatii_2 .

Paula, bine ai venit aici. Chiar sint curioasa sa aflu cit de "usor" e romanilor sa accepte copiii cu sindromul Down. Eu cred ca e aproape imposibil avind in vedere cultura. Cred ca te izbesti numai de ziduri :(( . Sanatate Alexei!!

Da da, danateu de mult e cu un pic de mov nu strica. Si mie imi place movul, dar nu in cantitati mari :)).

La alor mele rozul e la putere. Orice nuanta sa fie, nu conteaza, numai roz sa fie. Si mie imi place rozul, dar numai pe ele:))...eu cu roz as arata ca o bobmbonica.

Yael, sa iti fie rusine ca nu-ti aduci aminte de mine. Vad ca te-ai incumetat sa faci si al 3-lea, eu m-am oprit aici. De fapt, admir mamicile care au mai multi de 2...le consider eroine.

Emma mea a renuntat la balet. A zis ca face de prea multi ani balet si ca e rindul sora-sii, asa ca de azi incepe clasa de spaniola (pacat ca nu tine decit pina in iunie ca atunci se termina anul scolar - ora de spaniola o face la scoala dupa ore), dar dupa aia a zis ca vrea pian.

Dracele mele copile au petrecut un we tata-fiice. Ma credeti, dar eu am adormit si simbata si duminica dupa ce am venit de la scoala. Daca sapt trecuta am avut 3 nopti cind am dormit numai 3-4 ore pe noapte, in we mi-am facut de cap. Au fost la cumparaturi de junk food, au fost la parc si au avut picnic, ieri au facut baie in piscinuta din curte...boierie, nu alta:). Am trecut cu brio peste prezentarea orala de ieri(urasc speech-urile astea) si dupa aia m-au luat cu niste dureri de cap de a trebuit sa iau o pastila de bibilica. Alex a inceput sa vina si miercurea acasa si e alta viata pentru toti.

Irinuca, urasc uniformele. Bine ca noi nu avem. Oricum, dupa cum vad, aici nu se practica cc calcatul hainelor. Poporul le ia direct din masina de uscat rufe si cu asta basta. Ale mele parca sint de pe alta lume ca tot tompul au dungulita la bluzite si hainele calcate si asortate. Aaaaaa, si unghiile taiate...parca am mai spus ca si cu asta am o problema (printre multele). Citeodata nici eu nu stiu de ce ma stresez asa cu chestiile astea.

Parerea mea e ca ar fi f. frumos sa va gasiti o zi sa mergeti cu vaporasul pe valea Dunarii. Sint niste privelisti extraordinare. Si copiilor le-ar place. Noi l-am rugat pe capitanul vaporului sa ne duca la camera cu motoare si in fata la "volan". Copiii au fost tare incintati. Musai sa va luati 2 caruturi cu voi ca pentru copii va fi groaznic de mers atita si Viena nu e ca Romania...nu se uita nimeni urit la tine daca ai copil de 6-7 ani in carut. Asa ca, daca vreti sa va faceti viata usoara, luati-va carut pentru amindoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Paula, eu am citit dar uite ca nu am apucat inca sa scriu. Parerea mea ca nu incarci pe nimeni aici cu problemele tale, cel putin pe mine nu. Dar tu te descarci putin, putem vorbi de Alexa la fel de mult si de bine cum vorbim de toti copiii, in sensul ca dupa cum vezi aici fiecare scrie ce si cum despre copiii lor. Ce te face sa crezi ca nu ne-ar interesa ce face Alexa? Pe bune ca eu sunt curioasa tare ce inseamna un copil cu astfel de probleme, cum ziceam eu ii vad "din afara" si viata pare frumoasa. Dar sunt sigura ca privita dinauntru e multa multa munca si efort incontinuu, sustinut pentru ca ea sa se tina cat de cat pe o linie si sa ajunga la un moment dat cat de cat independenta. te cred ca e groaznic cand se uita la tine neputinciasa...nu vorbeste? Sau se exprima greu? uite vezi, pentru ca nu povestesti de ea stim atat de putine...eu te incurajez, chiar te rog sa scrii atunci cand vrei, cand simti nevoia de a aface asta, nu te simti aiurea...Alexa e un copil ca oricare altul, putin special dar care merita toata atentia din lume, la fel ca orice copil. Te pup, sper ca se simte mai bine.

irinuca, mersi mult si eu, dar informatii despre Viena ti-au dat fetele care sunt mai obisnuite cu orasul, eu nu am mai avut ce adauga . Viena noi am vazut-o ultima oara acum vreo 4-5 ani, cand Silvia era micuta...noua ne-a placut mult in Prater, in Schönbrunn unde este o parte pentru copii unde fetele au fost tare incantate si in parcul palatului, o relaxare minunata. Nu mai spun de Zoo, unde am stat o zi intreaga de fiecare data cand am fost. Si apoi de zona centrala unde numai plimbarea pe strazi ne-a placut enorm. Ah da...am fost si la Muzeul de Istorie Naturala, asta e unul din muzeele care ne atrag in orice oras mare. Oricum noi am vazut atat de putine fata de ce au scris fetele ca deja ma gandesc ca ar fi bine daca am putea opri in Viena la dus spre Ro...nu prea am sanse la asa ceva ca Ovi vrea sa ajungem cat de repede putem in Ro sa avem timp de hartogarie(da, iar mergem sa hartogarim, parca nu se mai termina in veci...e al treilea an cand iar trebuie sa mergem in Ro cu treburi!). Oricum eu va doresc distractie placuta.

Vik, daca ati deschis sezonul la resto, o sa tot fie! E minunat cand poti iesi asa cu copiii, noi ne-am obisnuit asa de mult sa fie cu noi, incat cred ca nu mi-ar mai placea fara ei .

iuliana nici eu nu calc haine...in Ro aveam tanti care facea asta, dar de cand am ajuns aici si am descoperit masina de uscat haine(in Ro nu aveam asa ceva), le scutur frumos cand le scot din masina, le pun in uscator si gata! Pe cuvant ca ies asa frumoase ca nici camasile lui Ovi nu mai trebuie calcate. Si cum si aici lumea e tare simplist imbracata, fara camasi si tricouri calcate, eu nu pot decat sa ma bucur de avantajul asta. Chiar ca de calcat nu as mai avea timp....



fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

ahaaa, calcatul, cosmarul meu!
deci, care va sa zica, pot sa-i spun lu maica-mea ca m-am europenizat, de-aia nu calc.
zic sar'na ca n-am barbat la cravata si pantaloni, ca nu mai eram maritata cu siguranta la ora asta.
lenjerii n-am calcat decat la mama acasa, de cateva ori. eu i-am returnat toata zestrea aia care se tinea cu fier si apret, si mi-am luat colorate si creponate. si... calc numai daca e inspectie la gradi . si asa, pe fuga, inainte de plecare. innebunesc cu zile daca trb sa stau ore in sir sa dau cu fierul. asta e, nu-mi place. le intind frumos, le impaturesc cu grija, si gata.

irinuca, mai usor cu incurajarile de scoala . noua ne-a zis doamna invatatoare ca in ziua in care au sport vin in trening, e ultima ora... si apoi vin acasa.

de imbracat, andrei reuseste performanta de a-si trage pantalonii fara sa se ridice din pat. notiunea de maieu in pantaloni ii e complet straina. pantalonii sunt ca fustele. pot sta oricum. ce daca fermoarul vine pe sold... bluzele au 90% sanse sa fie luate cu fata in spate. si arata dimineata ca o sperietoare de ciori. cand avea plete, nici nu se obosea sa se pieptene... cosmarul sunt insa sosetele. a rula sosetele e o munca obositoare si inutila. piciorul se infige direct, timp in care se urla ca sosetele sunt mici. cand pui soseta, te uiti pe tavan. nu cumva sa potrivesti calcaiul. asa ca mami scoate soseta si ordona repetarea actiunii. a doua oara merge mai repede, soseta a fost incaltata odata, se trage mai usor. si exista si sanse sa nimereasca corect.

ei, si acum am o cerere speciala, semnata de irisuca la 4 ani jumate:
"mami, veau si eu cont pe fibuc cu peshti!"
cine se baga la traducere?

yael, primiti una bucata copil la colet? vrea la zapada. e drept ca la noi ploua...

paula, .

Cristina
Atelierul de creatie Biblioteca Nazdravanilor Naz si Ani, eroi de poveste
www.talentedenazdravani.ro/concurs_desfasurare.htm" target="_blank">Proba saptamanii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Buna, eu sunt Carmen... mami de Alexandru, viitor paleontolog, actualmente mare spectator de desene animate si viitor astronaut... in timpul liber arhitect de cuburi si gradini zoologice virtuale Tycoon, chimist de chiuveta, mare scriitor cu stiloul si performer al grupei vad, ieri i-a iesit o 'incheiala la sireturi', dar numai la unul din pantofi si numai o data! A fost sublima si irepetabila...
De ce chimist de chiuveta - era sa spun de baie - pentru ca, cum prinde o clipa nesupravegheata - fuge la baie si pune in borcanasele si epubetele de la trusa micului chimist, diverse chestii pe care le gaseste in baie: pasta de dinti, sapun, spirt, creme de ale mele etc... le amesteca, le studiaza si daca are timp studiaza si reactia la contactul substantei cu textilele, prosoapele sau chiar cu halatul meu cel alb, dar nu refuza nici sa vada cum crema mea Clinique se amesteca cu pasta lui de dinti cu gust de capsuni - aici chiar am vrut sa il bag in apa imbracat ! abia desfacusem cutia de crema... - bineinteles toate din curiozitate stiitifica. Ideea e ca toate nazdravaniile astea le face doar o data, adica nu il suspectez de premeditare si nu repeta pozna in detaliu - schimba mereu cate ceva!!! - dar am hotarat sa pun un 'senzor de Alex' la intrarea in baie!
Cam astea in linii mari depsre Alex cu mentiunea ca e un mic ingeras comparativ cu nazbatiile pe care le-am facut eu si sotul meu la varsta lui... Intotdeauna m-am gandit ca date fiind antecedentele comune vom avea un copil atomic, nu e chiar atomic, ba e chiar cumintel in timpul liber... insa arata ce poate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

In ce privetse calcatul... glumiti? Si eu am pe cineva care face asta in locul meu si unde initial i-am cerut sa calce doar hainele lui Alex - era mititel pe atunci - si camasile sotului meu, acum a inceput sa calce diverse din proprie initiativa. Am protestat la inceput dar acum o las in ale ei. Oricum vine de doua ori pe saptamana - nu doar pentru calcat - si daca asa se manifesta dorinta ei de afirmare prea bine... Eu nu am nici cea mai mica inclinatie spre calcat asa ca asta e...

Dana cred ca in mai venim iar la Viena... Are sotul meu o deplasare si il luam si pe Alex cu noi sa mai faca niste vizite de informare. El e innebunit de fericire ca merge iar la Viena, anul trecut am stat foarte foarte putin si de data asta mi-a spus clar ca daca il luam cu noi trebuie sa mai vada o data ce mai e la Muzeul de stiinte naturale - de cate ori am fost acolo cu el a vazut de cate doua ori muzeul... si de fiecare data era curios daca s-a mai schimbat ceva... vreun dinozaur nou... sau macar un trilobit... Si oricum cand vizitam un muzeu o facem sistematic, cu harta in mana e un hai...
Iti spun din timp si poate ne intalnim? De data asta stam 5 zile...
Si eu abia astept, sincer, Viena e orasul meu de suflet...

Anka, ma bucur mult ca ati ajuns cu bine si mai ales ca esti incantata. In ce oras v-ati oprit mai exact?

Paula, ce are totusi Alexa?

Dana_ene ce fac frunzele mici? Am inteles ca erau bolnavioare... Ce mai faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Neata, am servit ceva si acum am intrat pe net.
Spectaculos, nu a mancat mai bine de 24 ore nimic, dar a baut multa apa. Dr. a spus ca are gatul plin de mucisori, puroi, si ne-a dat aerosol. A macat bine luni, azi la fel. Se vindeca!
Azi a avut lectie deschisa la engleza si am intrebat dr. aseara, daca sa o duc sau nu intre copii. Mi-a dat ok si azi am fost la gradi.
Imi palce fosrte mult de d-na de engleza si cred ca si Alexandra o iubeste enorm. In timpul orei am observat ca Alex are un iubit. Nu pot sa va descriu ce se giugiuleau si se strangeau in brate. Am ras de m-am parapadit. De mici au simturile dezvoltate.
Acum ma uit la filmulet in timp ce va scriu.
Alexandra este un copil normal, dar un pic mai incet din toate punctele de vedere. Asta este diferenta dintre ea si un alt copil.
Vorbeste binisor, face propozitii, fraze dar nu mereu, cand are chef. Are un mare defect, este foarte inceata. Daca se poate totul in reluare.
In romania, nu prea ai posibilitatea sa visezi, speri cand ai un copil cu o deficienta. Nu vreau sa intru in amanunte. Voi de ce ati plecat? De asta imi doresc si sper sa plec si eu intr-o zi.
Am vazut ca mi-ati cerut sa va spun mai multe despre ea, nu stiu cum sa incep sau ce anume sa spun. Daca va spun, este pentru a stii si voi cat de greu ii este unui parinte cu un asa copil nu pentru a ma descarca. Pentru a ma descarca, am eu alte metode care imi dau o stare de bine si ma fac sa fiu mai puternica, increzatoare in propriile forte. Toate le-am invatat in timp. Nu am retete, am testat si asa am gasit picatura magica.
Am sa intru sa va mai scriu in mare si despre ea, dar nu avem evenimente asa de multe, ritmul pentru noi este foarte in reluare .
Acum va las, trebuie sa fug la job. Intru mai tarziu.

O zi buna,



Mergi la inceput