LMA, mamiOanaAlex! Albinutze de Mai-Iunie 2009(70)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:



Cu intarziere spun si eu LA MULTI ANISORI frumoasei SARA, iti doresc din suflet sa ai multa sanatate, noroc in viata si parte de multe, multe bucurii

LA MULTI ANI si primului bondarel ARON, sa creasca mare sanatos, norocos .

andata- saru-mana

Despre noi: am fost plecati in acest weekend la tara la bunici. Am avut vreme frumoasa si am stat numai pe-afara. Bucuria lui Razvan. I-a placut ff mult, iar acum nu pot sa-l mai tin in casa
Avem si noi un dintisor, ne-am trezit cu el in gura, nu maraieli, diaree sau alte chestii...si surpriza, eu ma asteptam sa iasa jos, ca e gingia mai umflata si mai alba ca sus, acolo ii mai dadeam cu cel, ca ma gandeam eu sa nu-l doara, si cand colo...unde dai si unde crapa

Am sa intru zilele astae sa va mai pun cateva poze recente.

la tot stupul

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT

http://lb1f.lilypie.com/O8Ccp3.png"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Narcisica, asa schimb si eu, cam 3 ziua si unul noaptea, dar cei 3 nu sunt plini, doar cel de peste noapte. Si mie mi se pare ca bea prea putin, dar nu pot sa ii introduc nici un fel de lapte completare pe langa san si apa bea tare putina, max 100ml/zi. Daca ne-ar mai raspunde si alte fete, atunci am putea sa comparam. Seara sta si suge un ceas uneori si e agitata si buzele uscate, se vede ca ii este sete si nu vrea altceva , is cam ingrijorata ca va veni caldura. Eu as intarca-o dar nu stiu cum sa procedez,ca imi ridica bluza si daca nu-i dau urlaaa si nu vrea atunci nimic pana nu ii dau tzatza, dar nici nu am lasat-o mai mult sa vad ce ar face, inca nu ma lasa inima.

Iti tin pumnii sa fie bine cu operatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

La multi ani si din partea noastra lui AARON!!
SARMISA,cum mai sunteti?



NARCISICA,noi schimbam 3-4 pe zi,si nu f.plini,si noaptea deloc.

MADA,,ma speriasem,am vazut ca falcutele sunt la locul lor.


Recuperez maine,va pup pe toate.

Elena,mama Andrei (11.06.2009 ) si a lui Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Narcisica - al meu bea ff multe lichide si nu stiu daca iti sunt de ajutor cu raspunsul meu, dar eu schimb pe zi la scutece de ma sperii, iar noaptea daca nu ma trezesc sa-l schimb macar o data, dimineata e ud fleasca. Si am ajuns sa folosesc nr 5 , am zis ca 4+ nu mai sunt eficienti pt noi
Deci sa rezum, ziua schimb cca 7-8 si noaptea 2 (rar 3).

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT

http://lb1f.lilypie.com/O8Ccp3.png"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarmisa spune:

Buna seara fetelor!

Tarziu de tot reusesc si eu sa intru, imi pare tare rau ca nu am reusit mai devreme, absenta mea nu a fost intentionata,pur si simplu nu mi se "leaga" ce vreau cu ce iese...

Imi pare extrem de rau ca ieri n-am fost aici sa-i urez Sarei La multi ani!, din toata inima cele mai calde urari si tie, Ioana!-iertare
...A intrat stupul in sarbatoare si de acum tot asa va fi pana-n iunie...

Va multumesc tuturor de urari si de gandurile bune, am avut o surpriza mare cand am vazut titlul subiectului

MADA77 m-a emotionat profund mesajul tau pentru ca m-a facut sa retraiesc clipele de acum un an.Si acum mi-au dat lacrimile...ati fost minunate si am avut un sprijin extraordinar in voi, cu siguranta puterea gandurilor bune a facut sa fie bine... Multumesc!
ana_micu83 multumim de urari si de cantecelele de suflet!

badriana, CarlaV, miruta,LauraOana, cosminica, coraly, andata, maria_bunica, strunfita, Serialbastre, ganesha, Bebe Beca, anda_magda, SoriLea, nicuratze si tuturor celor care s-au gandit cu drag la noi va multumesc din suflet!
Sa va dea Domnul inzecit cea ce ne-ati dorit noua!
Si mie mi se pare minunat ca fac parte din grupuletul asta...

narcisica28 noi schimbam max 4 scutece si unul noaptea, dar mai ales din cauza a face de vreo 3 ori caca pe zi.Iti doresc sa ti se risipeasca temerile si sa fie bine!

Despre noi o sa revin maine(cel putin asa vreau, desi m-am mai dat eu mareata ca ma fac "activa" pe forum si de atunci n-am mai intrat) ca acum e tarziu si sunt obosita, azi a fost o zi speciala pt noi, nu am avut o petrecere dar am fost noi 4 impreuna.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ertina spune:

Aaron !!!

In legatura cu scutecele si noi folosim cam 4/zi, iar noaptea deloc...si bea cam 150 ml apa.
Am fost si noi la controlul de 10 luni. Avem 9,180 kg si 75 cm. La 7 luni ( ultimul control ) avea 9 kg si 71 cm. Vad ca a luat doar 180 grame in astea 3 luni sau posibil sa fi slabit, am observat ca hainutele nu-i mai stau fix.

In rest totul bine..este destul de cald aici ( in jur de 21-24 de grade ), deja m-am plictisit de soare . Stam cate 3-4 ore afara, in parc.
De ieri avem si noi primul dintisor, in sfarsit !...incisivul central de jos . ( carla , multumesc pt pontul cu camomilla, pt dintisori. N-a trebuit sa-i dau deloc nurofen sau altceva. Au mers de minune " grauntzele " )

Uram felicitari tuturor albinutelor care au progresat si trimitem bebeilor bolnaviori !

A mea, ca de obicei, puturoasa. Sta in 4 labe dar altceva nimic, ma refer la deplasat. Dar nu-i nimic, n-o grabesc...o astept ...deja ma sperie cum s-a scurs timpul asta atat de repede !

stupului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

Narcisica... tare greu de spus cum e cu nr de scutece schimbate pe zi. Acum depinde cat de plin este scutecul cand il schimbi, depinde si cate scutece de caca sunt, ca si alea contin pishu. La noi media este undeva la 4 ziua, dar depinde mult si de cacuta, sunt zile cand nu face deloc si sunt zile cand face caca si de 3 ori pe zi, si atunci media creste,iar noaptea cateodata unul.Iarasi daca este un pic iritat i-l schimb mult mai des pt a se usca zona iritata.
Doctorul ce spune, l-a vazut la cateva zile dupa operatie? E normal sa-ti face griji, dar eu cred ca o sa fie totul bine.
Amir este circumcis, l-am circumcis chiar a doua zi dupa nastere si cateva zile nu a aratat chiar bine putzica,stiu ca nu se compara operatiile dar iti inteleg ingrijorarea. De ce spui ca nu arata bine operatia? Daca nu e puroi, nu miroase urat nu cred ca ai motive de ingrijorare, e normal sa fie rosu-vinetiu si iritata.
bettyR... si la noi tzitzi e la putere. Pe Amir nu pot sa-l pacalesc cu altceva cand vrea tzitzi, se enerveaza tare daca nu o primeste pe tzitzi Si eu ma gandesc cu groaza cum va fi cu intarcarea Mie mi se pare ca bea f bine Alexandra apa, al meu sunt zile cand nu bea deloc si sunt zile cand bea cate 10 ml, mai mult de 20 nu a baut niciodata. Mai bea laptic cu cereale cam 150ml/zi si cam atat ca lichidele, in rest san, dar nu mi s-a parut niciodata sa vad semne de deshidratare. Sucul de fructe nu-i place, mai mananca portocala, dar sa-i dau sa suga el din felie, altfel nu vrea si cantitatea este mica si nu este zilnica. Dar sa nu uitam ca vorbim de mofturosul stupului


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

citind mesajul ertinei, nu am putut sa nu zambesc, gandindu-ma la Amir, mai tineti minte ca ma vaicaream eu ca e puturos nevoie mare? Ei bine nu mai sta o secunda intr-un loc, se taraste in toate stilurile posibile, nu pot sa-l scap o secunda din ochi, iar sa-l plimbi de manutze e inebunit, are directie stie f bine unde vrea sa ajunga sau in ce camera sa-l duci, ca sa nu mai spun ca in premergator e mare vitezoman

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Ganesha, eu is stresata un pic ca nu se hidrateaza corect, ca de ex cand stau afara mai mult de 2 ore, ia doar cateva gurite de apa, dar nu tot timpul, o mai pun la san dar nu ii trebuie intotdeauna ca are multe de vazut si nu are stare sa stea. Si atunci o vad cu buzele uscate, cand intram in casa sta mai mult la san si probabil recupereaza, poate imi fac griji aiurea. Cine stie cum ii vom intarca, ma gandesc ca la vara cu mama ajutor, dar vara nu e bine daca nu accepta alte lichide ca se deshidrateaza. Nici ea nu bea zilnic apa sau asa mult. Si ale mele fete is mofturoase la mancare, Alexandra mai putin, dar sora-sa era ca Amir al tau si acum este, dar macar cere ce-i place si am rezolvat problema. De fiecare data cand te citesc imi amintesc de mine cum eram cu Andreea.

Asa rupta de somn eram o data ca in bucatarie s-a spart o teava si era apa pe jos multa, sotul se chinuia sa o adune, eu am trecut pe hol si m-am dus in camera si nu am vazut, ma miram in sinea mea ca l-a apucat duminica harnicia si spala pe jos, nu vedeam covorul plutind in apa.

Oricum iti trece toata oboseala cand ii vezi ce minunati si frumosi sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

Noi schimbam in jur de 4 scutece, nu foarte pline si unul de peste noapte. Irina bea in jur de 150ml apa pe zi si muuuult lapte (cam 600 ml ca si-a scos biberonul de la 10.30 si pe cel de la 20.00 dar bea mai mult inainte de culcare).

Am fost la doctor, suntem bine, are 9.900 gr si 74 cm. A luat in ultima luna 600gr. Ma rupe cand ies afara si ridic pe scari caruciorul, dupa socoteala mea sunt undeva in jur de 18-19kg daca nu mai mult. In rest merge singurica pe distante scurte si in parc e scandal mare daca nu o las pe jos.

am fugit ca plange mandra,

Adriana

Mergi la inceput