FIV 272

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui uxaa

Buna fetelor!Vreau sa cer si eu un sfat aspirantelor/mamicilor din Constanta.Povestea mea este urmatoarea:am demarat proiectul bebe in iunie 2009 dar cum nu s-a intamplat nimic in martie 2010 am inceput controalele si am gasit problema-spermograma sotului care este la pamant.Prima spermograma efectuata la Synevo arata cam asa-0,6mil/ml cu forme normale 10% si spermatozoizi cu mobilitate redusa/imobili 100%.Am apelat la un urolog-dr Voinea Felix care ne-a spus sa refacem spemograma si o serie de analize hormonale.A doua spermograma facuta la Provita a fost un dezastru,adica azoospermie...Cu acest rezultat ni s-a recomandat o punctie biopsie testiculara pe care urmeaza sa o efectuam la sfarsitul lunii...Am incercat sa aflu cat mai multe despre aceasta situatie si am ajuns la concluzia ca mai mult ca sigur vom fi nevoiti sa apelam la FIV cu ICSI...Avand in vedere ca nu dispunem de o situatie financiara stralucita am selectat clinicile de FIV in functie de costul procedurii-respectiv Giulesti(1400 euro) si Medlife(1600 euro).Acum intrebarea mea este daca exista in Constanta vre-un medic care sa colaboreze cu aceste clinici-ma refer la monotorizarea foliculilor pe parcursul stimularii sau este nevoie sa ne deplasam de fiecare data la Bucuresti (ceea ce ar fi destul de dificil).Am tot citit pe forum si nu am gasit informatii decat despre dna dr Lutescu care colaboreaza cu clinica Med NEW Life care este insa mult prea scumpa pentru posibilitatile noatre...Exista vre-o mamica din constanta care sa fi apelat la FIV in cele 2 clinici numite de mine mai sus?cum ati procedat?cum ati stabilit contactul cu clinicile din bucuresti si cam cat a durat toata procedura( de la primul contact pana la inceperea procedeului propriu zis? Imi cer scuze ca m-am intins cam mult si poate v-am plictisit cu toata povestea mea dar sunt destul de confuza si incerc sa ma lamuresc ce drum ar trebui sa urmez pentru rezolvarea acestei problemne...
In speranta ca voi primi un raspuns va multumesc anticipat!


nu tre sa fie un medic anume....poti merge prima data la clinica unde vrei sa faci fiv pentru o consultatie in prealabil, iar apoi dupa discutia cu medicul, ii explici ce si cum e cu distanta...si poti merge sa faci monitorizarea cu medicul tau curant.....sau cu ce medic sti tu bun in Constanta...
eventual vei veni la bucuresti la ultima monitorizare ca sa stie si medicul ce si cum..adik sa vada si el cu ochii lui.

la medlife eu, tre sa ma duc decat de 4 ori pt monitorizare, asta potrivit schemei....

bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Cata, Yarrina, Andrabirni, Broscuta, Speranta, Mona, Bruni, Adhnana, Verga, Daniela, Mirela, Luck ( sper ca nu am uitat pe nimeni ) va multumesc din suflet iubitele mele!!!! Bineinteles ca mi-am sunat urgent ginecologul si am fost la un eco si mi-am vazut prichindeii!!! Doamne ce frumos...ce emotionant...mi se pare ca traiesc un vis minunat din care nu vreau sa ma mai trezesc!!!

VA pup cu drag si va doresc sa va impliniti cat mai repede visul si sa fiti cele mai fericite!!!

------------------------------------
cu acte in regula!!!

Doamne, numai TU poti face minuni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Bruni, abia acum am vazut ce mi-ai lucrat! Si eu cred ca e inca prea devreme sa se vada in urina, doar abia luni ai facut transferul. Asa ca, mai ai putina rabdare draga mea. Stiu ca nu este usor deloc, dar stai linistita si optimista. Eu cred ca bebele e acolo, acum isi face si el cuibusorul...Asa ca, pana luni, tinem pumnii, speram in continuare si ne rugam sa fie cu ochosori!
Te pup draguta!

------------------------------------
cu acte in regula!!!

Doamne, numai TU poti face minuni!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_lolutza spune:

UXAA, suna la tel 0213161277, la asistentele de la Giulesti si iti vor spune ele ce trebuie sa faci. Activeaza-ti PM sau contacteaza-ma pe mine pe mess. ID-ul meu este .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui uxaa

Buna fetelor!Vreau sa cer si eu un sfat aspirantelor/mamicilor din Constanta.Povestea mea este urmatoarea:am demarat proiectul bebe in iunie 2009 dar cum nu s-a intamplat nimic in martie 2010 am inceput controalele si am gasit problema-spermograma sotului care este la pamant.Prima spermograma efectuata la Synevo arata cam asa-0,6mil/ml cu forme normale 10% si spermatozoizi cu mobilitate redusa/imobili 100%.Am apelat la un urolog-dr Voinea Felix care ne-a spus sa refacem spemograma si o serie de analize hormonale.A doua spermograma facuta la Provita a fost un dezastru,adica azoospermie...Cu acest rezultat ni s-a recomandat o punctie biopsie testiculara pe care urmeaza sa o efectuam la sfarsitul lunii...Am incercat sa aflu cat mai multe despre aceasta situatie si am ajuns la concluzia ca mai mult ca sigur vom fi nevoiti sa apelam la FIV cu ICSI...Avand in vedere ca nu dispunem de o situatie financiara stralucita am selectat clinicile de FIV in functie de costul procedurii-respectiv Giulesti(1400 euro) si Medlife(1600 euro).Acum intrebarea mea este daca exista in Constanta vre-un medic care sa colaboreze cu aceste clinici-ma refer la monotorizarea foliculilor pe parcursul stimularii sau este nevoie sa ne deplasam de fiecare data la Bucuresti (ceea ce ar fi destul de dificil).Am tot citit pe forum si nu am gasit informatii decat despre dna dr Lutescu care colaboreaza cu clinica Med NEW Life care este insa mult prea scumpa pentru posibilitatile noatre...Exista vre-o mamica din constanta care sa fi apelat la FIV in cele 2 clinici numite de mine mai sus?cum ati procedat?cum ati stabilit contactul cu clinicile din bucuresti si cam cat a durat toata procedura( de la primul contact pana la inceperea procedeului propriu zis? Imi cer scuze ca m-am intins cam mult si poate v-am plictisit cu toata povestea mea dar sunt destul de confuza si incerc sa ma lamuresc ce drum ar trebui sa urmez pentru rezolvarea acestei problemne...
In speranta ca voi primi un raspuns va multumesc anticipat!


Cred ca dr. Lutescu poate face monitorizarea si sa mergi la orice clinica vrei tu..nu cred ca impune MNL cu toate ca in principiu cu ei colaboreaza si cu ei are mari reusite.
Mai stiam ca doctorita Peteanu colaboreaza cu dr Tutunaru ...Parerea me easte sa incerci mai intai sa mergi la un control si sa vb cu una din ele si sa vezi daca e dispusa sa monitorizeze si cu alti doctori decat cei recomandati de ele. Nu cred ca te vor refuza caci pana la urma ele doar te monitorizeaza adica numara foliculi si masoara endometru iar restul ..tratamentul si punctia si transferul il fac cei de la bucuresti...Iti doresc mult succes

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violab spune:

Buburuza felicitari!!!!!Doamne ce bine. Sa ne tragi si pe noi dupa tine.
mirela, mona40 bafta muuuuuulltaaa!!!Sa fie cel cu noroc.
Multumesc celor care mi-au raspuns.
Eu ce sa zic? Azi am facut punctia si din 5 foliculi doar 2 au fost cu ovocit. Restul goi..Am sperat asa de mult de data asta..
Mai ales ca estradiolul era 950. Ma rog. Sper sa fie bine.
toate fetele.


Anul asta voi fi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

violab doamne ajuta..
iti trebuie unul si bun ! sa fie lipicios..
si eu unul am transferat ,luni fac beta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui violab

Buburuza felicitari!!!!!Doamne ce bine. Sa ne tragi si pe noi dupa tine.
mirela, mona40 bafta muuuuuulltaaa!!!Sa fie cel cu noroc.
Multumesc celor care mi-au raspuns.
Eu ce sa zic? Azi am facut punctia si din 5 foliculi doar 2 au fost cu ovocit. Restul goi..Am sperat asa de mult de data asta..
Mai ales ca estradiolul era 950. Ma rog. Sper sa fie bine.
toate fetele.


Anul asta voi fi


offf
lasa nu plange ca astia doi vor fi tot ce ti trebuie, un baietel si o fetita cu fundite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Aoleu Buburuzo mi-ai luat-o inainte cu eco!!! pai e frumos asa?! Te bagi in fata ca la rand la lapte pe vremea lui raposatu? Zi-mi cum ai vazut? 2 punctulete? Maine dimineata ii vad si eu pe ai mei. Aveau deja activitate cardiaca?

fericita!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Activitatea cardiaca se vede dupa 6s.



Mergi la inceput