"Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010(68)"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

deci la noi a stat treaba asa> Euroclinic elibereaza certificat constatator, ca s-au nascut copiii in data cu x cu toate info aferente. Apoi tre sa te duci la sectorul 1 ptr ca e pe raza sectorului unde ai nascut si sa declari copilul/copiii. Dupa ce iti dau ei nu stiu ce patalama la mana, te duci la primaria pe raza sectorului unde locuiesti si declari copilul/copiii, de unde primesti si certificatul de nastere. Cam asa sta treaba, o mie de nervi si drumuri. Iar ptr dosarul CIC va fi alt cantec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Buna burtici,

In primul rand, sa fie un capitol cu vesti numai bune!

HAi sa va spun cum am fost la eco. Ajung la clinica(nu gasesc loc de parcare, ma parchez la 2 cartiere de clinica, si tot cu pas rapid inapoi 2 cartiere, sa nu pierd programarea asteptata de 2 luni la acest ecografist). Ajung la timp... ma asez frumos pe canapea... rasuflu usurata! Dar nu dureaza mult timp relaxarea... Imi aduc aminte... Shit! Pe aragaz imi tot fierb pulpele pentru ciorba de pui!!!Imi caut mobilul in geanta, sa-i sun tatei la servici - nu-i(mobilul)! A, pai da! E acasa! Rog fetele de la receptie sa-mi dea un mobil. Noroc, ca tata avea ceva timp (si o pereche de chei), sa vina acasa la cascata de fiica-sa sa-i stinga aragazul.
Asa ca va spun vestile de la eco si am fugit sa-mi termin ciorba, apoi revin cu cititul!
Floricica e bine, creste frumos, in 3 saptamani a luat aproape 500 gr. E tot cu o sapt. mai mica, are 1500gr. Nu mai are circulara, dar inca o sa mai faca tumbe, sper totusi sa "nu-si mai puna margele" cocheta mamei! Acum nu inteleg o chestie, acum 3 sapt. la eco mi-a zis ca placenta e de gr.II, iar acum la alt ecografist imi spune ca placenta are grad de maturare I. Dar sper ca e OK, oricum.

Acum va pup, si revin mai tarziu.




www.dropshots.com/mamanati" target="_blank">POZE
Nati, mami de zvapalici Camelia-Nicole si cu 31+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Cornelia, Madutza, Vivela, va multumesc si voua pentru felicitari si urari!

Gabi, cumnata cumnatei mele lucreaza la starea civila si ma rezolva ea... In orice caz, urata si absurda birocratie!

Nana 35+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Nati, felicitari pentru vestile bune de la eco ! Si sa dea DD sa stea fata cocheta fara margele .

Nana 35+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr: -5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onana spune:

Multumim scumpelor pt incurajari si pt gandurile bune, parca parca Matei e un pic mai bine, dar continuam tratamentul inca vreo 3-4 zile, daca totul merge bine. Sper fara antibiotic.
Am fost sa ma interesez de aparat pt aerosoli, numai de 3 mil am gasit, mi se pare un pic cam scump, am zis sa mai prospectez un pic piata inainte. Oare nu se gaseste si in supermarketuri?

Uff, acum cand scriu asa se foieste Tudor ca simt ca imi iese si pe sus, si pe jos. Deja ma impunge rau de tot in col, ma intreb daca el e "responsabil" pt deschiderea lui, ca eu contractii asa serioase nu am prea avut

Madutza, bafta la eco, te asteptam cu vesti bune.
Oare mai face si altcineva eco zilele astea? Eu o sa am vineri eco doppler, daca mai apuc si tot atunci o sa aflu cat de mare e bebe

Mary, eu nu am avut nici cloasma gravidica (adica acea "masca" de gravida pe fata) si nici cosuri, nici acum nici cu Matei, deci nu e musai sa apara. Sa-ti fie de bine la cosmetica, si eu ma gandeam azi daca mai are rost sa-mi fac o programare la epi, nu e musai, dar asa, pt moral, doar ca nu-mi dau seama daca mai ajung..

Ah, nici nu m-am uitat la ce ati postat acolo poze cu putze, am destule experiente neplacute cu a noastra , mie pediatrul mi-a zis sa decalotez usor la fiecare baita, apoi apa si sapun, dar am ajuns anul trecut pe la grigore alexandrescu si l-a vazut un chirurg care i-a facut decalotare fortata (o manevra rapida dar tare dureroasa) in urma careia a facut parafimoza si am ajuns de urgenta la spital si in final a fost operat. Nu circumcizie ci debridare (adica desfacerea chirurgicala a preputului dar nu taierea lui, ca la circumcizie), acum facem decalotare la baita si apoi apa si sapun, ca cica asa se face toaleta la baietzei, dar parca s-a lipit la loc pielicica aia, insa eu la taiere nu-l mai duc.
Pt Tudor nu stiu cum o sa fac, am auzit ca e o tehnica noua pt bebei pana in 3 luni, o manevra chirurgicala prin care se desface pielicica si se pune nu stiu ce suport acolo un timp, sa nu se lipeasca la loc, nu stiu prea multe, o prietena a facut la bebel, ce-i clar e ca e totusi o interventie chirurgicala, deci cu anestezie, ori la un bebe de sub 3 luni nu stiu cat e de safe.
Plus ca parerile sunt atat de impartite pe tema asta, unii medici zic sa nu intervii deloc, ca fimoza e fiziologica si se rezolva de la sine, altii ca trebe sa-i faci corect toaleta si ca se poate infecta daca nu-i dezlipita bine pielicica de gland, nici nu mai stii ce sa crezi
Uff, m-am lungit cu asta, dar am vrut sa va zic experienta mea, viitoarelor mamici de baietzei.

Vivela, sa stii ca si eu suspectam dupa rezultatele la analize o infectie urinara (ca simptome specifice nu aveam) si nu a fost nimic, urocultura e sfanta, daca ti-a iesit bine eu zic ca e ok.

Sabina, cum povesteai tu de fetitze, zic cand m-o lua disperarea cu Tudor, o sa ma gandesc ca daca tu te descurci cu 2 bebline si cu Ale, eu nu am voie sa ma pling cu un bebeloi si-un Matei.

Rocsy, uff, imi pare rau de faza cu cardul, sper sa-l recuperati curand.

Despre vaccinul bcg, si eu sunt ingrijorata, nu ma pot baza pe ce zic cei de la Cantacuzino, tre sa sap sa gasesc o solutie sa-l aduc din alta parte. Doar ca acum nu am nicio idee..

Artu, ce frumos povestesti de Sabina mica, cm doarme ea frumos pe burtica, de-abia astept si eu. Dar nu te doare deloc operatia, inseamna..Eu cu epiziotomia n-am stat o luna in fund, ce sa-mi tin bebelul pe burta De asta mi-e cel mai frica si acum, de chinul de dupa, parca din ce aud e mai simplu cu cezariana, dar nu cred ca doar din atat o sa fac cezariana, astept vineri sa vad daca bebe nu e prea mare si daca nu are vreo circulara, in rest dr mi-a zis ca nu are motive obiective pt cezariana.

..Iar am uitat ce mai voiam sa zic, trimit si revin.. Scuzati limbarita profit acum ca doarme Matei, apoi o sa fug sa ma vad cu niste colegi de serv, asa, sa ma mai vada o data in formula asta 2 in 1.






Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 37 fix Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Onana

Multumim scumpelor pt incurajari si pt gandurile bune, parca parca Matei e un pic mai bine, dar continuam tratamentul inca vreo 3-4 zile, daca totul merge bine. Sper fara antibiotic.
Am fost sa ma interesez de aparat pt aerosoli, numai de 3 mil am gasit, mi se pare un pic cam scump, am zis sa mai prospectez un pic piata inainte. Oare nu se gaseste si in supermarketuri?

Uff, acum cand scriu asa se foieste Tudor ca simt ca imi iese si pe sus, si pe jos. Deja ma impunge rau de tot in col, ma intreb daca el e "responsabil" pt deschiderea lui, ca eu contractii asa serioase nu am prea avut

Madutza, bafta la eco, te asteptam cu vesti bune.
Oare mai face si altcineva eco zilele astea? Eu o sa am vineri eco doppler, daca mai apuc si tot atunci o sa aflu cat de mare e bebe

Mary, eu nu am avut nici cloasma gravidica (adica acea "masca" de gravida pe fata) si nici cosuri, nici acum nici cu Matei, deci nu e musai sa apara. Sa-ti fie de bine la cosmetica, si eu ma gandeam azi daca mai are rost sa-mi fac o programare la epi, nu e musai, dar asa, pt moral, doar ca nu-mi dau seama daca mai ajung..

Ah, nici nu m-am uitat la ce ati postat acolo poze cu putze, am destule experiente neplacute cu a noastra , mie pediatrul mi-a zis sa decalotez usor la fiecare baita, apoi apa si sapun, dar am ajuns anul trecut pe la grigore alexandrescu si l-a vazut un chirurg care i-a facut decalotare fortata (o manevra rapida dar tare dureroasa) in urma careia a facut parafimoza si am ajuns de urgenta la spital si in final a fost operat. Nu circumcizie ci debridare (adica desfacerea chirurgicala a preputului dar nu taierea lui, ca la circumcizie), acum facem decalotare la baita si apoi apa si sapun, ca cica asa se face toaleta la baietzei, dar parca s-a lipit la loc pielicica aia, insa eu la taiere nu-l mai duc.
Pt Tudor nu stiu cum o sa fac, am auzit ca e o tehnica noua pt bebei pana in 3 luni, o manevra chirurgicala prin care se desface pielicica si se pune nu stiu ce suport acolo un timp, sa nu se lipeasca la loc, nu stiu prea multe, o prietena a facut la bebel, ce-i clar e ca e totusi o interventie chirurgicala, deci cu anestezie, ori la un bebe de sub 3 luni nu stiu cat e de safe.
Plus ca parerile sunt atat de impartite pe tema asta, unii medici zic sa nu intervii deloc, ca fimoza e fiziologica si se rezolva de la sine, altii ca trebe sa-i faci corect toaleta si ca se poate infecta daca nu-i dezlipita bine pielicica de gland, nici nu mai stii ce sa crezi
Uff, m-am lungit cu asta, dar am vrut sa va zic experienta mea, viitoarelor mamici de baietzei.

Vivela, sa stii ca si eu suspectam dupa rezultatele la analize o infectie urinara (ca simptome specifice nu aveam) si nu a fost nimic, urocultura e sfanta, daca ti-a iesit bine eu zic ca e ok.

Sabina, cum povesteai tu de fetitze, zic cand m-o lua disperarea cu Tudor, o sa ma gandesc ca daca tu te descurci cu 2 bebline si cu Ale, eu nu am voie sa ma pling cu un bebeloi si-un Matei.

Rocsy, uff, imi pare rau de faza cu cardul, sper sa-l recuperati curand.

Despre vaccinul bcg, si eu sunt ingrijorata, nu ma pot baza pe ce zic cei de la Cantacuzino, tre sa sap sa gasesc o solutie sa-l aduc din alta parte. Doar ca acum nu am nicio idee..

Artu, ce frumos povestesti de Sabina mica, cm doarme ea frumos pe burtica, de-abia astept si eu. Dar nu te doare deloc operatia, inseamna..Eu cu epiziotomia n-am stat o luna in fund, ce sa-mi tin bebelul pe burta De asta mi-e cel mai frica si acum, de chinul de dupa, parca din ce aud e mai simplu cu cezariana, dar nu cred ca doar din atat o sa fac cezariana, astept vineri sa vad daca bebe nu e prea mare si daca nu are vreo circulara, in rest dr mi-a zis ca nu are motive obiective pt cezariana.

..Iar am uitat ce mai voiam sa zic, trimit si revin.. Scuzati limbarita profit acum ca doarme Matei, apoi o sa fug sa ma vad cu niste colegi de serv, asa, sa ma mai vada o data in formula asta 2 in 1.






Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si 37 fix Tudor


prietena mea a cumparat de la o farmacie parca din Floreasca sau Barbu Vacarescu cu 175 ron. O intreb pe ea diseara de unde l-a luat si iti spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutzicab spune:

Sorana - stiu ce spui, si la noi a fost destul de traumatizanta decalotarea, desi i-a facut-o cineva apropiat, tot am suferit ca un caine. Acum e bine, preputul nu s-a mai lipit, si ma bucur ca o sa am fetita acum, am scapat macar de o grija .
Dupa epiziotomie nu ai folosit colac? Ca al meu era my best friend, unde plecam eu, venea si el. Acum l-am scos din dulap, l-am asezat la indemana. Voiam sa te intreb, daca nu te deranjeaza - in ce fel ti-au gresit calculul pentru indemnizatie? Ca acus, acus intru si eu in concediu de maternitate si nu vreau surprize, surprize...

Anca 32+ cu Maya Sophia si mamina lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinettero spune:

Buna fetelor,
n-am intrat de un car de ani. Sunt in urma cu o multime de capitole, dar pe ultimul l-am citit. Am crezut ca daca voi fi in prenatal voi fi la zi, dar de unde ma iau cu altele nu mai reusesc sa stau la calc. Recunosc ca imi este si putin cam incomod.
Vreau sa felicit proaspetele mamici, le doresc sa aiba bebei sanatosi si ele la fel.
Am fost si noi la eco, bebe e sanatos si grasut si nu avem nici un motiv sa nasc prin cezariana dar eu asa vreau deci asa va fi. Recunosc ca nu sunt curajoasa si nici cunostintele mele care au nascut natural nu mi-au dat nici un motiv de incurajare.
D-na dr a spus sa o sun pe 20 si vedem atunci ce facem. Sapt viitoare imlinim 38 sapt deci imi spune mie inima ca sapt viitoare vine barza.
Bagajul l-am facut ieri, mai am de adaugat asa mici obiecte.
Incerc sa imi ocup timpul cat pot de mult ca sa nu ma apuce panica.
In legatura cu petele de pe fata va anunt ca la mine au aparut. Eu oricum inca de la inceputul sarcinii am o dermatita periorala (sunt rosie in jurul gurii si mi se usuca pielea in continuu de parca ar fi arsa) acum in jumatatea de sus a fetei sunt asa maronie, iar parul imi e nevopsit de parca sunt bunica, ce mai parca sunt o zana dar lasa noi sa fim sanatosi.
In legatura cu toaleta intima la baietei si eu sunt confuza, ba am citit ca nu tb sa faci nimic ba ca tb sa faci, am sa vad atunci cand am sa am modelul pe mana
Aparat de aerosoli are cumatra mea si il foloseste cu succes si la bebe mic si la copil mare de 4 ani. Vream si noi sa achizitionam de la inceput cand mai primeste copilul ceva banuti (asa se procedeaza la noi in zona)
Felicitari nana pt apartament, ne-am dori si noi asa un ap mare, al nostru e mult mai micut.
Madamar si restul fetelor cu vesti bune de la eco felicitari.
Va pup pe toate si aveti grija de voi!

36+ Tudor Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello!

Ah, ce ziceti voi ca va e somn, dar ce zic eu; nu s-a trezit deact de 2 ori mandra la masa insa seara cand se culca toti 3 nu imi vine sa dorm ca imi place linistea din casa si cei mici dormind pe langa mine; aseara au adormit dupa cum urmeaza: Sabina la mine pe burta, Philip cocotat cu capul pe mana mea, Yann infipt cu capul in mine si tinandu-ma de mana....

Nana, ma bucur ca ati gasit ceva sa va placa; si eu sunt de parere ca o casa, cand o cumperi/inchiriezi, daca nu o "simti" de la inceput nu e ptr tine.

Toaleta baietilor, noi de la prima baie am spalat cu apa si sapun si am decalotat usor; acum se spala singuri si isi "desfac" acolo; deja se desface perfect de cativa ani;

Sorana, pe mine nu m-a durut nici o secunda operatia; stiu ca suna aiurea insa asa e; nu iti zic, ca imi instalase sotul cordonul de la halat ca sa ma pot ajuta de el sa ma ridic (stiam de la prima cezariana) insa a ramas acolo uitat de era sa il lasam prin spital la plecare.

Nati, ma bucur ca ai vesti bune de la echo; cat despre mancarea uitata, bine ca ai stiut nr de tel al tatalui


Sa aveti o zi faina!

Ioana,

Philip, Yann, Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Sa avem un capitol f. bun, fara bebei grabiti !

Nana felicitari pt. apartament ! sa il stapaniti sanatosi !
Care sunt scorurile acum, daca nu sunt prea indiscreta?
O cunostinta si-a luat in Cluj in cartier la noi cu 4 camere, dar e praf apart, necesita renovari si finisaje, cu 71.000 euro.
Si chiar ma gandeam oare cat o fi acum al meu ca inainte de criza il dadeam cu 130.000 euro.

Sorana felicitari pt cele 37 sapt !
Vai dar ce activa esti si cat umbli prin oras. Foarte bine ca poti - te invidiez, eu abia merg pana la masina
Dar totusi daca ai contractii incearca sa te mai si odihnesti .

Rocsy sorry pt buget falit din lipsa de card

Nana si Nikol felicitari pt cele 35 de sapt
Ce bine suna - si eu vreau

Cornelia bafta vineri la control !

Doamne Cris ce replica frumoasa a avut soacra
Oricum in cazuri de-astea trebuie sa intre pe-o ureche si sa iasa pe cealalta.
Sotul tau ce-a zis la faza asta ?

Ooooh Vivela dar nici cu soacra ta nu mi-e rusine.
A mea parca s-a potolit de o perioada, sper sa o si tina

M-am ingrozit la faza cu igiena la baietei.
Si asa ma macinam demult ca oare cum se face corect si i-am zis sotului ca sunt habarnista, ca la fete mi se pare usor, dar la baieti ...
Mi-e frica sa intru pe link sa nu mi se faca rau ca sunt singura acasa. E horror, sa ma abtin sau pot sa intru ?

Ruxi 33 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput