Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(46)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

salutari.... bun venit noilor mamici si pitici


Lumiita2008, am vazut pozele cu tine cand ii hraneai pe huni simultan si , vreau sa te intreb daca tu ai fost joi cu hunii la medlife....



da, noi eram, si dimineata si seara, dar daca zici ca i-ai vazut pe amandoi, inseamna ca dimineata ne-am vazut, seara am mers doar cu Robica. deci, unde erai?

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Am si eu o intrebare pt mamicile "mai mari": de la ce varsta e nevoie de jucarii identice? Adica de cand incep bb-ii sa-si doreasca jucaria fratelui/sorei?



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze



hunii aveau in jur de 11 luni cand au inceput sa se sicaneze pe jucarii. dar depinde de la copil la copil. Robi abia la 11 luni a inceput sa mearga de-a busilea, asadar Edi nu avea concurenta prea mare la jucarii pana atunci. in general, cam de cand incep ei sa se poata misca mai bine.
ce te face sa crezi ca jucariile identice vor rezolva problema? la noi nu asta a fost solutia, la fel se bat/se bateau chiar daca-s identice. asa ca treptat am incetat sa le mai cumpar jucarii identice, mai ales in ideea ca trebuie sa invete sa si imparta, in ideea ca fiecare e cu personalitatea lui si poate unuia ii vor placea masinile si altuia motocicletele. acum vad ca merge, se mai cearta pe cate ceva, dar daca intervin si-i dau fratiorului 'pagubit' si suparat o alta jucarie, chiar daca e diferita de cea care i-a fost furata, e ok. incet-incet, tot vorbind cu ei, cred ca am reusit sa rezolv problema. sigur, e putin prematur sa spun asta, sunt inca mici, iar bataile adevarate de abia acum incep...

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

salutari tuturor mamicilor,

Ma numesc Elena si vineri 7 mai 2010 am aflat ca voi fi mamica de gemeni. Vestea a socat pe toata lumea, dar suntem fericiti si ii asteptam cu cea mai mare dragoste.

V-as fi recunoscatoare daca mi-ati impartasi din experientele voastre privind sarcina gemelara.

Bebeii mei sunt in saci diferiti, deocamdata ma simt foarte bine si sunt in saptamana a 7 a de sarcina.

Multumesc tare mult,


bun venit, sarcina usoara si la termen, bebei sanatosi!!
suntem aici, tu pune doar intrebarile!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008
iar bataile adevarate de abia acum incep...



Poti sa mai zici asta odata !



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

salutari tuturor mamicilor,

Ma numesc Elena si vineri 7 mai 2010 am aflat ca voi fi mamica de gemeni. Vestea a socat pe toata lumea, dar suntem fericiti si ii asteptam cu cea mai mare dragoste.

V-as fi recunoscatoare daca mi-ati impartasi din experientele voastre privind sarcina gemelara.

Bebeii mei sunt in saci diferiti, deocamdata ma simt foarte bine si sunt in saptamana a 7 a de sarcina.

Multumesc tare mult,


Sarcina ushoara si la termen! Bine ai venit! Scrie mai repede 10-12 mesaje ca sa scapi de moderare si sa te citim in timp real! Pune intrebari la obiect si noi iti raspundem.

Si bb-linele mele au fost in saci diferitzi si s-au alimentat din placente diferite.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui G.Nico.S

Mersi Larisel.Abia astept sa scap sa scap de ele.Inca o intrebare mai tabu asa...cum e cu sexul in sarcina gemelara?A-ti avut interdictii?Pana in ce luna poti vea relatii fara sa afecteze sarcina?Multumesc anticipat



Interdictzii nu am avut pt ca nici nu am intrebat ginecologul. Noi am preferat abstinentza imediat cum am aflat ca sunt gravi, mai ales ca am pierdut o sarcina cu 5 luni inainte de cea gemelara.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Multumesc pentru incurajari,

Sarcina aceasta m-a luat cu totul prin surprindere, mai ales cand am auzit si de gemeni.

Dupa prima ecografie, care ar fi urmatorul pas? habar nu am de nimic despre sarcina si copii.

Multumesc,


vb cu medicul tau, el o sa-ti spuna ce fel de analize sa faci si ce vitamine sa iei. succes si ai grija de sanatatea ta!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Multumesc pentru incurajari,

Sarcina aceasta m-a luat cu totul prin surprindere, mai ales cand am auzit si de gemeni.

Dupa prima ecografie, care ar fi urmatorul pas? habar nu am de nimic despre sarcina si copii.

Multumesc,



Sa-ti gaseshti un medic ginecolog bun(ideal si ecografist totodata) in care sa ai incredre si el iti va spune tot ce ai de facut. Sa iei neaparat acid folic.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5
Filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Vitamine am incepu deja sa iau, inclusiv acidul folic. Maine voi merge si la medic, la dl dr Pechi Laurentiu,Polizu. Sper sa fie bine!

Multumesc mult pentru mesaje

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisana01 spune:

Da, urmatorul pas ar fi sa-ti gasesti un medic foarte bun pentru ca o sarcina gemelara este cu risc crescut orcat de sanatoasa ai fi.
Si la mine au fost in saculeti diferiti si placente diferite. Mie doc mi-a recomandat acid folic pana la vreo 4-5 luni plus centrum materna de la bun inceput pana la 1-2 luni dupa nastere plus ulei de peste plus maltofer(am inteles ca e foarte importanta aceasta rezerve de fier). Mie si bebeilor le-a dat doctorul fier dar il mai sarim fiindca il tot vomita.
Bebeii vostrii primesc fier? si daca da il vomita sau nu au nicio problema? am citit undeva de intolernata la fier...

Mergi la inceput