Un fel de protestantisme :)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

greieras, nu reusesc sa gasesc nici o referinta in sensul asta (si nu-s trista deloc, ba dimpotriva :) Am auzit spunandu-se despre asta la biserica, si nu vorbeau despre David ci despre Solomon si am luat-o de buna. Acum ma uit prin Noul Testament si nu mai inteleg nimic. Oricum mai caut.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

despre pi, masoni si dezamagire :D]

Fi-mea cea mica a stat ore intregi intr-o seara, sa construiasca un castel din cuburi de lemn.

Pentru ca este ambitioasa, patimasa si total nerezonabila:), de fiecare data castelul se darama.La un moment dat, intru in camera si o gasesc la icoane, isi facea rugaciunea..."hait", am zis, "se culca...in sfarsit"

dar nu, peste cateva minute era iar la cuburi...in final, castelului i-a cazut iar varful, iar fi-mea dand cu piciorul in el (de n-a mai ramas piatra pe piatra) urla: "de ceeeee???! de ce nu ma ajuta Dumnezeu? doar am spus si rugaciunea"




daca acceptam ca textul Scripturii nu e doar un manual de zidarie, atunci codul codurilor il detine Zidarul cel mare, care a pus piatra de temelie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Este vorba de David nu de Solomon. citeste : Faptele apostolilor 13:22 si 1 Samuel 13:13-14.
David este cel care medita si iubea cuvintul lui Dumnezeu. David iubea sa se roage si prin rugaciunea lui il slavea pe Dumnezeu.

David este un exemplu bun pentru totii crestinii.

Cu totii gresim dar nu cu totii ne si pocaim asa cum a facut David.

Citat:
citat din mesajul lui patou

Si eu ii gasesc defecte lui Solomon si de aceea ma mir si nu inteleg de ce chiar si Noul Testament il considera un om dupa inima lui Dumnezeu.
Intr-un fel destramarea poporului israel i se datoreaza lui, consecinta a faptului ca "Solomon s-a dus dupa Astartea zeita Sidonienilor si dupa Milcom, uraciunea amoritilor"
1 Regi 11:5
Si n-am gasit nicaeri vreo referinta ca s-ar fi pocait de idolatria lui, spre sfarsitul vietii.







www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

cel putin in ce ma priveste, am gasit intre timp explicatia (de ce Dumnezeu i-a cerut lui Avraam sa-l sacrifice pe Isaac).

Pentru ca Avraam isi iubea foarte mult fiul, iar Dumenzeu a vrut sa verifice (daca pot spune asa) pe cine iubeste Avraam mai mult. Pe fiul sau sau pe Dumnezeu. Iar Avraam a facut alegerea corecta (adica a respectat prima porunca), indiferent cat de greu i-ar fi fost. Iar binecuvantarile ce au decurs de aici au fost pe masura. adica enorme.

Mergi la inceput