Un fel de protestantisme :)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Si eu ii gasesc defecte lui Solomon si de aceea ma mir si nu inteleg de ce chiar si Noul Testament il considera un om dupa inima lui Dumnezeu.
Intr-un fel destramarea poporului israel i se datoreaza lui, consecinta a faptului ca "Solomon s-a dus dupa Astartea zeita Sidonienilor si dupa Milcom, uraciunea amoritilor"
1 Regi 11:5
Si n-am gasit nicaeri vreo referinta ca s-ar fi pocait de idolatria lui, spre sfarsitul vietii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Am revenit .

Despre pi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Rabbi_Nehemiah .
Daca nu va place explicatia, am mai gasit vreo cateva links.


Beren, nu stim intotdeauna tot, nu intelegem intotdeauna tot, dar eu stiu una si buna: daca am acceptat ca exista Dumnezeu, El nu o sa ma supuna la cazne ingrozitoare pentru a putea sa-L descopar.
Sunt convinsa ca nu exista pericolul de a cadea in vreo prapastie in timp ce citesc Biblia. Chiar daca as fi matematician.
E inversul lui Hard to see the dark side is :).

Isus indeamna la cercetarea Scripturilor pt. a putea ajunge la El, nu pentru a descoperi adevaruri stiintifice (cu toate ca eu cred ca ele mai sunt pitite prin Biblie).
Presupunand ca El te impiedica sa faci ceva bine sau ca este autorul moral al atrocitatilor din VT sau ca are fir rosu doar cu initiatii, ajung la un personaj din calea caruia n-as mai sti cum si unde sa ma ascund mai repede.
Stii ce fac oamenii?
In loc sa desluseasca Chipul Sau in istorie (istoria sacra), cauta morala (chipurile a lui Dumnezeu) in niste practici barbare .
Nu-L descopar pe Dumnezeu (eu, ca si crestin nu-L descopar) incercand sa aflu daca in loc de 10 porunci n-or fi fost 11 sau 12.
Daca vreau sa-L descopar ma gandesc la Cruce.
Dumnezeul ala Bun pe care eu il stiu, fiind in afara timpului, a fost rastignit si atunci cand evreii macelareau canaanitii si le violau femeile si atunci cand evreii erau macelariti de nazisti.
Si fiindca am inteles asta, sunt foarte recunoscatoare. Habar n-am cui sunt recunoscatoare. Cred ca mie, fiindca am fost pe faza :))))).




Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Patou, poate ca dezolarea care l-a cuprins pe Solomon spre sfarsitul vietii e o forma de regret.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Stii ce fac oamenii?


Asta stiu.

Stau inghesuiti unul intr-altul pe malul oceanului si se imbarbateaza reciproc despre malul celalalt, despre cum are cineva grija sa nu-i ploua, si in general despre cat de confortabil este sa ne convingem reciproc ca stim ceva.

In timpul asta unii-altii (mai putini) se plimba curiosi pe mal, minunandu-se cand gasesc cate o piatra mai frumoasa, si mai arunca o privire la valuri. 'Cause it's there.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

... si in valuri, ceva mai in larg, sunt balene. Dupa ce termina de studiat piatra (care s-ar putea sa fie ceva pietrificat provenit de la ceva hipopotami), o azvarl in balene.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Sigur. I. Newton si G. Mallory, hippos and whales: exact asta merita. Ca doar tot vorbim despre www.khunwoody.com/biblecodes/TheCase.htm" target="_blank">the fellowship of knowledge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Pentru www.math.caltech.edu/code/petition.html" target="_blank">meditatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Sa detaliem un pic ...

Protestantismul a inceput (in sens istoric, cel putin), ca o revolta la adresa monopolului informational cleric si al coruptiei permise de acel monopol. In cazul lui Luther, coruptia pe care a confruntat-o era vanzarea de indulgente. Dar problema fundamentala era de fapt accesul la Biblie si interpretare.

Atunci cand Luther isi bate in cuie cele '39 de teze' pe usa bisericii Castle Church in Wittenberg, omul de rand nu poate citi Biblia. Nu vreau sa spun ca nu are bani s-o cumpere; sau ca nu stie sa citeasca pur si simplu (ambele adevarate adesea). Vreau sa spun ca biserica nu permite posesia de Biblie decat clericilor. Sa detii o Biblie si s-o interpretezi de capul tau fara sa fii cleric era o crima acum 500 de ani.

Protestantismul a rezolvat in mare parte problema asta: nu poti gasi o camera de hotel in 'Bible belt' in USA unde sa nu fie macar o copie din Noul Testament in sertar (prin bunavointa lui Gideons). O data pe luna, voluntari respectuosi impart liber in campusuri pamflete si evanghelii. Textele (comentate, comparate si adnotate) sunt accesibile pe internet pentru cautare usoara.

Desigur, bisericile catolica si ortodoxa au ramas mai conservatoare: prima inca imparte indulgente, a doua are duhovnici care controleaza ce, cat si cum ar trebui sa citeasca credinciosul ascultator. Dar nu mai putem vorbi despre restrictii propriu-zis. Oricine poate citi si interpreta textele, care constituie mostenirea culturala comuna iudeo-crestina. Asadar, putem identifica si intepreta non-ierarhic varsta lui Matusalem, culoarea lui Ham, cele 10 plagi sau cele 9 cercuri. Am participat aici la multe discutii interesante pe asemenea teme (indiferent de convingerile fiecaruia).

Si totusi ... ceva ramane nelamurit. In cazul chestiunii discutate mai sus, din cartea Regilor (problema lui Pi), poate fi formulata ipoteza unei deceptii intentionate: acea portiune din VT acopera perioada lui Solomon, ctitorul primului Templu din Ierusalim. Breasla zidarilor (masoni) joaca un rol important in acel eveniment cultural/istoric care este constructia. Breasla isi protejeaza monopolul, deci nu comunica celor neinitiati unele 'secrete'. Plauzibil? Poate ca nu, luata ca un incident izolat.

Dar acum revenim la surse, versiunea in ebraica a cartii Genezei. Nici o traducere nu este relevanta pentru aspectul asta: exista opinia intre unii din cei convinsi de continutul Genezei (iudeo-crestini fara discriminare) ca versiunea originala contine mesaje secrete, descrise, de exemplu, drept 'adevaratul nume al lui D-zeu'. Acesta este punctul de inspiratie pentru Kabbalah, Gnosticism sau Neoplatonism (desi ele reprezinta lucruri foarte diferite intre ele).

Drept dovada pentru ipoteza sunt prezentate grupari de cuvinte (ceea ce are sens numai pentru textul in ebraica) selectate din text, care formeaza propozitii noi cu sens 'ascuns'. Ideea devine: studiind aceste mesaje 'ascunse' in textul Genezei se pot descoperi adevaruri de importanta indescriptibila. Dar numai initiatii pot face aceasta analiza. Asadar, inapoi la accesibilitate si initiati.

Putini stiu ca marele geniu in matematica si fizica Isaac Newton a scris mai mult pe tema alchimiei decat despre calculul diferential sau atractia universala. Dar si mai putini stiu ca a scris si mai mult (fara sa publice) pe teme oculte religioase, precum cea schitata mai sus, cautand cu fervoare cheia unui text presupus cifrat.

Asadar, exista mesaje secrete in Biblie? Sunt interpretarile moderne suficiente? Cum poti fi explicate 'experimentele cabalistice'?

Un numar de matematicieni au luat problema in serios, acum cativa ani. Si au demonstrat ca raspunsul este negativ: constructiile 'descoperite' in textul original sunt la fel de probabil de obtinut in orice text de lungime similara. Parafrazand un fizician celebru, probabilitatea de a descoperi un mesaj coerent codificat in Geneza este similara cu cea ca o maimuta care se joaca la clape sa reproduca Hamlet.

La asta se refera link-urile de mai sus. Si prin extensie, la intreaga idee a protestului pentru accesul liber la interpretare a unui text.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Patou, poate ca dezolarea care l-a cuprins pe Solomon spre sfarsitul vietii e o forma de regret.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:


Denizel, mai este un pasaj in VT in care D-zeu accepta o jertfa, si anume pe cea a fetei lui Iefta, dupa ce acesta a castigat batalia. D-zeu nu a cerut-o, dar nici nu a inpiedicat-o. Eu cred ca in cazul lui Avraam D-zeu a puctat din nou un lucru care este accentuat in intreaga Biblie, ca credinta si ascultarea merg mana in mana. De fapt cred ca asta este un lucru pe care nu il intelege "crestinatatea" ca nu poti sa te numesti crestin (credincios) daca nu asculti. Stim ca dupa cum scrie in NT ca dracii sunt foarte credinciosi "si dracii cred, si se infioara"


Patou da-mi si mie te rog o referinta in NT unde spune ca Solomon a fost un om dupa inima lui Dumnezeu. E tarziu, sunt prea obosita sa caut si momentan nu-mi aduc aminte de nici unul.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2008


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput