Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (74)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

tot imi mai amintesc una-alta...

Botezul - avea fata 6 saptamani, pe 14 ianuarie (gerul bobotezei in zona de munte), am facut la biserica cu apa calda carata de acasa, nu a patit nimic.

Varicela - eu am facut la 27 de ani, cu o luna inainte sa raman insarcinata cu Elise. Din cate stiu se consuma multe lichide si iaurt (acru in general, portocale etc), se poarta rosu cica sa iasa bubele pe piele si nu pe organele interne. Pt mancarimi am folosit mixtura mentolata (alcool, mentol, oxid de zinc - ca sa usuce bubele). Se aeriseste f bine camera in care se sta, nu se sta in camera cu geamul deschis, se schimba des hainele. Sanatate!

Cristina 20 s cu bocanila & Elise-Stefania (3 dec. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui grety_niku

Citat:
citat din mesajul lui Luna9

vroiam sa va mai zic ca am fost si eu ieri la 4d. l-am vazut pe bebe cum se juca cu putzica lui. doctora a ras intruna si a zis ca baietelul meu si-a gasit jucarica in burtica sa nu se plictiseasca pana iese afara.
am fost insa dezamagita ca nu am primit cd. auzisem de pe la fete ca la 3d sau 4d primesti cd acasa cu filmulete si poze cu bebe. voi ati primit asa ceva? ar trebui sa ma duc astazi si la eco transvaginala sa vad cum mai stam cu colul, daca mai e deschis sau nu.

ma gandeam ca indiferent daca s-a inschis colul sau nu sa vorbesc cu doctorul si sa-i zic ca de-acum nu vreau sa ma mai duc la birou. imi este foarte teama sa nu se deschida din nou si sa-l pun in pericol pe bebe. voi ce ma sfatuiti?

22S cu


CD cred ca trebuia sa ii spui de la inceput ca vrei... din cate stiu eu ei nu inregistreaza decat daca le ceri, asta este data viitoare, dar sa stii ca si pe cd poate sa nu fie cine-stie ce, eu la 16s la TT am facut 3d/4d pt ca asa face doctorita unde fac eu(nu mai face 2d deloc, asta e mai multi banuti dar macar il vad frumos pe bebitzu in fiecare luna); dar cand am ajuns cu cd acasa erau doar cateva poze si vre-o doua filmuletze 4D de 9sec din care nu se intelege mai nimic(decat pozicape care am pus-o deja pe contul comun de picassa). Mi-a explicat doctorita ca asa e setat ecograful (sa filmeze 9 sec). sper ca acum la sanador sa imi dea si mie un film mai lung ca si asa platim 30ron pt CD

Fetele care ati fost la Sanador, cum sunt filmuletele de pe cd?? voi ati cerut?

21+ cu bebic (inca) rusinos
Pozici



Eu am facut la Medlife morfologia fetala tri II. CD-ul a intrat in pret, mi-a pus toata inregistrarea de la inceput pana la sfarsit, cred ce vreo 25 de minute, dar fara poze, poze mi-a dat doar pe hartie. Si mi-a zis dr. de la inceput ca-mi pune si CD, nici n-am apucat sa-i zic.


Cris 26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Buna ziua burtici, Maya!

Am facut si eu curat la mine in album pe contul comun
Suntem in saptamana 25!! Doamne ajuta sa ajungem cu bine la termen!

Am vazut si eu pozicile, care mai de care mai frumoasa si mai sexy..

Laurika, sanatate multa!

Cris2010, si eu am dureri de spate cand stau mult in picioare intr-un loc. Daca stau pe scaun/ trebaluiesc/ ma plimb etc nu ma doare spatele. Odihna e cel mai bun antidot. Dupa ce ma trezesc sunt ca noua!

Azi avem program de inot!

Azi nu am simtit bebelina, sper sa nu devin paranoia iar Pana la eco mai am o saptamana....

*************************
Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqjvmdbi7dmy9q.png" target="_blank">24+ cu
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grety_niku spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Tot io. Azi monopolizez DC-ul, imi fac norma pt luna asta

Am incarcat inca o poza in UTILE (by the way, acum contul e ocupat 69% ). Este o poza pe care am facut-o la un grafic de pe peretele cabinetului medicului de familie , evolutia inaltimii fundului uterin. Poza nu e f clara ca e facuta cu telefonul, cand voi avea mai mult timp o sa incerc sa fac un tabel. In general, Inaltimea FU = ~ nr de saptamani. La 20 sapt, IFU=20-21 cm, la 24 s IFU=24, la 30 IFU=30-32 etc.

Cristina 20 s cu bocanila & Elise-Stefania (3 dec. 2005)


unde ai pus, in google docs?? sa ma uit si eu acasa ca de la scarbici nu pot...
multumim


21+ cu bebic (inca) rusinos
Pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Citat:
citat din mesajul lui grety_niku


unde ai pus, in google docs?? sa ma uit si eu acasa ca de la scarbici nu pot...
multumim


21+ cu bebic (inca) rusinos
Pozici

Pe picasa a pus.. in Utile.


Referitor la CD-uri, eu nu am nimic in format digital. Am doar poze pe hartie
Ieri le-am scanat asa ca voi putea sa vi le arat si eu

*************************
Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqjvmdbi7dmy9q.png" target="_blank">24+ cu
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna9 spune:

fetelor, voi v-ati gandit la cate saptamani de sarcina veti intra in prenatal?

pe mine ma macina chestia asta. as vrea sa-mi iau medical pana la prenatal sa nu ma mai chinui cu bebele in fund la birou.

22 S cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Eu m-am gandit sa intru de la 1 iunie in prenatal (31 saptamani) si de la 1 mai sa imi reduc programul de lucru la 6 ore

*************************
Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqjvmdbi7dmy9q.png" target="_blank">24+ cu
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tina_80 spune:

Am revenit si va pot spune ca am citit aprox tot....mai pe sarite dar mi-a ramas ceva, ceva in cap

Vroiam sa va spun si sa ma laud si eu cu primul lucru achizitionat pt bebe. Vineri dupa eco am fost si la Ikea si ne-am luat un patut din lemn masiv de fag, a costat 395 lei si il puteti vedea in catalogul on line la pag 246.(cine este interesat si ar vrea sa cumpere ceva de genul asta)
Binenteles ca am luat si baldachin ca doar avem Dunarea la 1 km de blocul nostru si avem la tantari.....cat ne protejan noi cu plase, cu aparate...tot ne mai necajeste unul cand si cand.

Bamboleta, frumos patut si balansoar! Sa le folositi cu mare drag si sa va de-a DD un bb sanatos!

Mouse, si eu am placenta anterior, gr I si acum am tinut s-a intreb pe dr cum e placenta pt ca am auzit ca si este pe grade, ca mai sunt batrane....si ea mi-a raspuns ca ce treaba avem noi cu acelea. Ca am o placenta tanara si de gr I. Asa ca...e de bine!

Bumblebe, Grety, Giorgia, va multumesc!

Racusor, cat te invidiez ca mergi la sala si faci fel de fel de exercitii....bravo tie! Si mie imi place mult sportul.Inainte sa raman insarcinata mergeam o data pe sapt cu niste prieteni/e la handbal, in fiecare seara alergam 3 km si de 2-3 la aeorobic. Dar lasa ca nasc si sper macar prin casa sa mai fac cate ceva exercitii pt ca acum nu prea am voie.

Am vazut ca vorbeati de cum va epilati. Eu, joi seara am bagat lama si ma enerveaza eneorm ca nu fac decat sa creasca 3 in 1, dar si la epilat mi-e frica sa merg sa nu am contractii. Dupa atitia ani de epilat cu ceara si acum suport f greu epilatul inghinal. Sper ca sapt viitoare sa imi fac curaj sa merg la cosmetica, dar nu inainte de a face o injectie cu nospa si scobutil

Bumblebe, tu mai faci injectii? ce-ti mai face funduletul ca al meu e ciuruit rau de tot si le-am oprit ca nu mai suport. Am sa incerc sa pun o frunza de varza zdrobita.

Luna, multa bafta la eco tranvaginala

Grety, Florentina, v-am auzit ca mergeti la eco morfofetala, la Sanador. Sa stiti ca eu am dat 30 lei pe cd dejeaba. Am niste poze confuze rau. Nu inteleg nimic. Stiu ca Florentina sigur merge la dna dr Petrache, la care am mers si eu. Poate ii spuneti dr mai intai sa va arate pozele si daca considerati ca l-a prins intr-o pozitie buna sa va inscriptioneze, ca asa se merita.

Vineri, cand am fost la dr, mi-a dat dr vreo 14 poze cu bebe pt ca i-am spus ca nu am si eu niste poze mai clare cu el.

Va doresc multa bafta la toate burticile ce vor merge zilele astea la eco!

Pupici!

tina 25+ cu Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Tina, eu am incheiat dupa ultima vizita la medic injectiile, am aproape 2 saptamani, mi-au ajuns, multumesc lui DD ca am ajuns cu bine pana aici, tot cu DD inainte. Am ramas pe 400 mg Arefam pe zi, si il reduc cat de curand la 200 pe zi, placenta totusi trebuie sa-si faca treaba.


Alina 24+ cu
gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Luna9

vroiam sa va mai zic ca am fost si eu ieri la 4d. l-am vazut pe bebe cum se juca cu putzica lui. doctora a ras intruna si a zis ca baietelul meu si-a gasit jucarica in burtica sa nu se plictiseasca pana iese afara.
am fost insa dezamagita ca nu am primit cd. auzisem de pe la fete ca la 3d sau 4d primesti cd acasa cu filmulete si poze cu bebe. voi ati primit asa ceva? ar trebui sa ma duc astazi si la eco transvaginala sa vad cum mai stam cu colul, daca mai e deschis sau nu.

ma gandeam ca indiferent daca s-a inschis colul sau nu sa vorbesc cu doctorul si sa-i zic ca de-acum nu vreau sa ma mai duc la birou. imi este foarte teama sa nu se deschida din nou si sa-l pun in pericol pe bebe. voi ce ma sfatuiti?

22S cu


Va mutlumesc pentru gandurile bune.:*vad ca bubitele se inmultesc.atat imi doresc, sa fie bebe bine.azi a miscat f putin, poate si din cauza stresului meu.
Noi cand am fost la eco 4d i-am cerut de la inceput sa ne faca film..fiindca altfel ei nu se deranjeaza si iti dau doar 3-4 pozici.asa ca atunci cand mai mergi, zi-le de la inceput.mie mi-au dat tot filmul, inclusiv cu masuiratorile facute.

Laura 24+ cu Cristian Alexandru

Mergi la inceput