Ce sa cred?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

ok, nu te mai iubeste ca la inceput? Dar cum te iubea la inceput? De fapt ce vrea el? Nu te mai iubeste dar vrea sa fie cu tine... pai de ce, daca nu te mai iubeste? Si tu ce planuri ai in privinta lui? Sau sunt doar vorbe...goale?
Tie sa-ti raspunzi la intrebarile astea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Este posibil sa fie atat de deprimat din cauza pierderii jobului incat nu mai stie exact care-i sunt sentimentele. Te gandesti ca poate e si frustrat ca nu mai are bani nici de un suc (daca zici ca are datorii, deja), sa zicem, imi imaginez cat de prost se simte ca barbat ca nu isi mai permite sa te scoata in oras, sa iti faca un cadou, etc. Iar daca tu muncesti, e si mai nasol, si mai mare dezamagirea si sentimentul de inferioritate. Poate se si teme ca nu-ti mai poate oferi niciun viitor cu el, o fi intrat asa de tare in depresie ca nu mai gandeste limpede. Ajuta-l sa isi gaseasca un job, cauta pe net, intreaba prinre cunoscuti, cred ca asta e solutia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

iulia85 parerea mea este sa ai putina rabdare in luarea unei decizii,el este f suparat si cred ca nu asta simte ci este urmarea situatiei si in goana prin care trece asa a refulat.ai putina rabdare nu insista si asa are multe pe cap.este maxim minunat ca iubirea a durat 9 ani cu o intensitate de invidiat asa ca nu te pripi,ajuta-l cit poti,macar vorbeste despre ce il framinta,este umilitor pt o femeie sa nu aibe banuti dar pt un barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulia85
... nu-si poate explica de ce pentru ca eu sunt perfecta, n-am nici o vina si ca sunt tot ce si-ar putea dori un barbat...



Mie imi suna a "scuza perfecta". Femeia perfecta nu sta pe drumuri, e bataie mare pe ea, daca ofera atat de multe; nu o lasi ca ti-ai pierdut serviciul si, pentru un timp, nu-ti sunt toti boii acasa.
Este posibil ca omul sa-si pregateasca o retragere eleganta, urmatorul pas ar fi sa-ti solicite o pauza sa se adune, adica sa-ti dai tu seama singura ca el nu mai vine.
Din pacate, nu poti avea o certitudine. Stresul e capabil de multe chestii, e adevarat, insa daca iubesc o femeie, pierderea jobului m-ar face mai disperat sa o tin langa mine acum, cand nu mai am ce sa-i ofer, nu sa-i dau liber...ca se cara si n-o mai vad!
Din fericire, in general, femeile nu-si parasesc alesul la greu, ba chiar se bucura sa-l sustina, ca sa-si arata dragostea, pana cand omul isi rezolva problema.
De aceea, eu cred ca ar fi bine sa-i dai de inteles ca se bucura de sprijinul tau, de increderea ta, insa fii atenta ce face iubitul tau in timpul liber, pentru ca sunt o gramada de metode de a fi util si fara servici (pentru o perioada)...sau o multime de feluri de lupta cu depresia. Iar daca depresia-i blonda (sau bruneta...), atunci ii bai mare!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

a fost primul lucru care mi-a trecut prin cap citindu-ti postul, dar n-as fi avut curaj sa scriu, daca n-o zicea rufus inaintea mea. e blonda sau bruneta depresia lui? ca poezia asta o ascultam si eu acu' vreun an... si era bruneta

si taman refrenul "nu esti tu de vina, tu esti perfecta, eu sunt de vina" e cel mai rasunator semnal de alarma. imi pare rau! in curind o sa se arate si alte semne, desi sper din suflet sa gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liuda_v spune:

Salut Iulia85 eu sunt de parea ca pote te pune la icercare de a vedea daca esti demna cu adevarat pentru el si ca mereu il vei pute ajuta la orce situatie pe care o va trece ca pe o perioada mai dificila din veata sa deoarece precum vezi el nu vrea sa te piarda asta inseamana ca te iubeste si ca intro buna zi va intelege exact ce vrea de la amindoi insa tu dai o sansa deoarece fiin un pic nesigur de el sata nu ar tebui sa va strice fericirea voastra pe care ati intemaiato de 9 ani insa la voi ar fi momemtul aparitiei unei famili fericite pe care seo doreste fiacare femeie...
Zau nici nusti ce sa mai cred poate sa presupunem ca are pe cineva atunci de ce nu tear spune in fata ca totul intr voi sa tremina sau o problema mai serioasa la care cind teai gindi sa intelegi si tu ca daca veti fi unul departe de celalan asa va fi mai bine pentu voi cel puti o perioada din veata voastra ...
Sti Iulia nu te gindi la nimic rau si nu reactiona deparca ai hotarit ca el este pentu tine totul si ca fara el nu poti sa traiesti nici macar o zi in plus insa fate ca nimic nu sa schimbat inte voi si ca totul aste ca mai inainte unde erati fericiti si va iubeati foarte tare ,poate ar fi cazul sai dai o sansa sal incuragezi cit mai des si sai spui ca impreuna o sa treceti mai usor prin toate problemele,depresiile, neintelegerile,s.a care le are la moment...
Oricum fii curajoassa deoarece aici te poti astepa la orce ,fii increzuta in ceia ce faci si ceia ce vrei sai spui sau sai reprosezi ceva din ceia ce nuti place sau ceia ce sa schimbat la el, in orece caz nu lua nici o decizie in graba mai bine mai lasa lucrurile sa decurga de la sine dupa care veti intele cu adevarat cine si ce vrea de la veata....BAFTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SabrinaLia spune:

9 ani sa stai cu cineva ,wow!
Cred si eu ca sentimenetele se mai duc de ripa sau poate sa fie si invers,mai stii?Who knows?
Eu daca as da timpul inapoi ,in veci nu mi-as pierde timpul linga cineva atita timp.Bine asta e doar parerea mea.Nu o lua in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui Iulia85
... nu-si poate explica de ce pentru ca eu sunt perfecta, n-am nici o vina si ca sunt tot ce si-ar putea dori un barbat...



Mie imi suna a "scuza perfecta". Femeia perfecta nu sta pe drumuri, e bataie mare pe ea, daca ofera atat de multe; nu o lasi ca ti-ai pierdut serviciul si, pentru un timp, nu-ti sunt toti boii acasa.
Este posibil ca omul sa-si pregateasca o retragere eleganta, urmatorul pas ar fi sa-ti solicite o pauza sa se adune, adica sa-ti dai tu seama singura ca el nu mai vine.
Din pacate, nu poti avea o certitudine. Stresul e capabil de multe chestii, e adevarat, insa daca iubesc o femeie, pierderea jobului m-ar face mai disperat sa o tin langa mine acum, cand nu mai am ce sa-i ofer, nu sa-i dau liber...ca se cara si n-o mai vad!
Din fericire, in general, femeile nu-si parasesc alesul la greu, ba chiar se bucura sa-l sustina, ca sa-si arata dragostea, pana cand omul isi rezolva problema.
De aceea, eu cred ca ar fi bine sa-i dai de inteles ca se bucura de sprijinul tau, de increderea ta, insa fii atenta ce face iubitul tau in timpul liber, pentru ca sunt o gramada de metode de a fi util si fara servici (pentru o perioada)...sau o multime de feluri de lupta cu depresia. Iar daca depresia-i blonda (sau bruneta...), atunci ii bai mare!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Sunt perfect de acord cu Rufus. Din pacate scuza asta cu "tu esti atat de buna, esti cea mai buna prietena a mea dar totusi nu te mai iubesc ca la inceput .." imi pare atat de cunoscuta. "Nu stie ce vrea de la mine si de la noi" , dar totusi "esti tot ce si-ar dori un barbat". Nu si el! Eu cred ca ori are pe altcineva ori incearca frumos sa se retraga.
Ai grija de tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Este un strigat de ajutor. E omul de langa tine, pe care il iubesti, ajuta-l pentru Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donna_Ly spune:

Raspund doar pe baza informatiilor postate de tine - evident, pot exista inca 1000 de scenarii alternative:

1)E complexat ca-i somer si de aceea simte nevoia sa te puna si pe tine in inferioritate, ca sa restabileasca raportul de forte

sau

2)Intre timp.. are prea mult timp liber. Si da, asta poate insemna inclusiv timp sa-si puna intrebari, timpin care sa te compare cu alte femei, sa innoade relatii (virtuale poate)...

sau

3)Te incearca. Vrea sa-ti dea posibilitaea sa alegi, sa fie sigur ca poate conta pe tine, ca il iubesti, nu vrea sa-ti dea impresia ca e "agatat" de tine din cauza situatiei lui materiale actuale.

Sau combinatii din astea trei...
In orice caz, denota lipsa de maturitate si te face sa suferi aiurea...

Mergi la inceput