Caut o carte!

Caut o carte! | Autor: Lo_li_Ta

Link direct la acest mesaj

Si am un mare lapsus. Un roman scris de un japonez contemporan (care, daca imi amintesc bine a avut mai multe carti traduse la noi, inclusiv una care avea "Copii" in titlu). Povestea e despre relatia dintre un baiat si o fata (ea cu un defect de mers parca) care se cunosc in copilarie, la scoala, dezvolta o comunicare foarte speciala, dar sunt despartiti apoi cand unul dintre el se muta din oras. Se reintalnesc peste ani, cand el e casatorit si are un bar, de jazz cred.
Are cineva idee cum se numeste?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Nu cumva este "La sud de granita, la vest de soare" de Haruki Murakami?



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Asta e!
Multumeeeeeeeeeesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Cu placere .



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Profit si eu de subiectul deschis. Caut cu mare disperare o carte despre care nu reusesc decat sa-mi amintesc ca este scrisa de o femeie, debuteaza cu o scena in care ea merge sa faca un curetaj (nu mai stiu daca il face sau nu, pana la urma), trece printr-o gramada de greutati, apoi ajunge ghid si reuseste astfel sa se puna material pe picioare...any ideas?

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Tipa care face avort cand are sarcina foarte avansata? Ca sa se razbune pe copil din cauza ca tatal a fost un nemernic?
Ca eu pe asta o caut si nimeni nu stie sa imi zica despre ce carte e vorba?



Explore. Dream. Discover.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Deianira, nu cred ca e vorba de aceeasi carte...adica eu imi amintesc ca asa incepea, dar se ducea sa faca avort pentru ca era f tanara, nu avea bani, de-astea...se intalnea cu un tip intr-o parcare, care tip o ducea la cabinetul doctorului. Offff atat de tare am adorat cartea asta si ia uite, nu-mi amintesc mare lucru, doar franturi...mai mult de cand era ea ghid si de smecheriile pe care le facea cu soferii auto carelor ca sa-i mai iasa un ban...

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

Caut si eu o carte... de povesti, despre care nu retin decat crampeie dintr-un prea frumos basm. In acest basm este vorba despre un corabier care intalneste in drumul sau un palat frumos in varful unui munte. Din cate imi aduc aminte, nimeni nu se incumeta sa urce acolo, dar eroul nostru decide sa o faca: singurul mod fiind mi se pare sa astepte fluxul. In fine, se instaleaza in palat si dupa vreme, apele ii aduc pe treptele palatului o fata cu care se casatoreste. Au impreuna o fiica dar mama moare la nastere. Sper sa nu ma insel, dar apa ii mai aduce cateva fete, pe care le creste si ingrijeste ca pe fiicele sale. Cand fetele ajung la o anumita varsta, dispar spre disperarea batranului lor tata. Acesta se arunca in valuri dar este salvat miraculous. Cand se trezeste, fiicele lui ii povestesc ca apartin unui duh sau zeu al apelor, care le este stapan si de care au fost mereu legate prin jurmanat sau promisiune. Acum acestea stapanesc apele impreuna cu duhul/zeul respectiv si sunt fericite. Promit tatalui lor ca il vor vizita mereu. Basmul se incheie cu imaginea batranului care pare ca vorbeste singur... (el de fapt vorbind cu fiicele lui)…
Rog din toata inima, poate cineva ma ajuta! Este foarte important sa (re)gasesc aceasta carte! Ideal ar fi nu doar titlul si autorul acestei povesti ci si cartea cu pricina! Multumesc anticipat desi... nu prea am sperante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

am citit acum vreo 25 de ani o carte scrisa de un autor roman. cel putin asa imi amintesc, ca era roman.
tot ce mai retin e ca personajul principal se numea Culbec,lucra intre femei si ele ii facusera cateva versuri. versurile sunau cam asa:
mai Culbec, Culbec, Culbec,
tare esti prostut si bleg!
asta e tot , dar tare as vrea sa-mi reamintesc titlul sau macar autorul.
daca cineva ...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

alilumi am acasa o carte cu o poveste asemanatoare, e din copilaria mea, ma documentez si te informez maine, ca acasa timpul e dedicat familiei si nu intru la computer. Cartea insa nu cred ca o pot ceda, ca fiica mea e ca un Cerber, nu renunta la nimic din biblioteca. Sper numai sa fie ce cauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

tonic, multumesc din suflet. Sper sa fie vorba despre ceea caut. Nu doresc decat titlul cartii sau al povestii... Ar fi prea frumos sa aflu asa dintr-o data si autorul, si editura, si anul publicarii... Dar cu rabdarea ajungi departe...
Nici nu am luat in calcul vreo cedare a cartii! desi multumesc pentru ca te-ai gandit! Ai o fiica tare inteleapta (sigur nu va ajunge ca mine, sa-si caute peste ani cartile copilariei)
Mentionez ca avea o grafica deosebita si mi se pare ca... aprox. in format A4. Dar asta nu este foarte important, pentru ca putea fi vorba despre reedintarea unei versiuni mai vechi sau... invers...(cat imi pot aminti eu, fiind vorba totusi despre o carte de povesti pe care am citit-o acum mai bine de 15 ani-?!-)...

Mergi la inceput