FIV 271

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Buburuza, felicitari!!!!!!!!!!!!!!Nici nu stii cat de mult ma bucur pentru tine!!!!!Ne dai atatea sperante!!!!FELICITARI SI SARCINA USOARA!!!!
Yarrina, sarcina usoara si bebe sanatos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

Citat:
citat din mesajul lui bytzi

buburuza,felicitariiiiiiiiiii!!!!!!!ai reusittttttttt,sa ai o sarcina usoara si fara probleme!!

bruni,urmezi tu
usor ,usor pleaca toate"vechiturile"la odisee,asa si trebuie,dumnezeu sa va ajute!

bytzi o sa vi si tu incurand la odisee,asa trebuie si dumnezeu sa ne ajute
la cm urmator nu ai sanse sa incepi o alta stimulare? intreb si eu, vreau sa te vad gravi cat de repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

Angie - fii pozitiva, iti tin pumnii ca de data asta sa ramana acolo toate cele 9 luni!
Yarrina - semne bune :):):) bravo, asteptam vestile mari sambata :)
Broscuta - da, la genesys mi se pare ca totul merge pe banda rulanta si interes catre 0. Eu FIV-ul doar l-am facut la clinica lui T, dar nu cu el. Am mers la clinica lui T cu ginecologul meu de la municipal, el facandu-mi punctia si apoi ET-ul. Dar ca embriolog, am mers pe varianta mioara matei....nu o recomand. singura data cand am stat de vorba cu ea a fost in ziua ET-ului, circa 3 minute, cand mi-a zis ca 2 embrioni sunt buni si 3 slabuti. si asta a fost tot. Ca si tratament de sustinere, mi s-a dat asa: arefam 3 ovule/zi, medro 4 mg 1/zi, Cicloproginova (doar pastilele albe) 2/zi, Magne B6 4/zi, Aspenter 1/zi.
Steff, cum s-au derulat discutiile cand ai spus ca vrei sa-i transferi? totul a decurs ok sau cu oarece scandal? intreb asta ptr ca facusem o mica sedinta cu sotul meu in seara asta si lui de ex i se pare riscant transferul lor - in ideea in care madam dr M se poate supara ca vrei sa iei embrionii si nu ai cum sa stii ce naiba face cu ei inainte de a ti-i da. avand in vedere ca traim in romania si suntem tratati cum suntem tratati (si asta pe o caruta de bani), traiesc cu senzatia si in acelasi timp gustul amar ca orice se poate intampla. Mi se pare de neimaginat ca ei sa-ti spuna ca ai 3 congelati si de fapt lucrurile sa stea cu totul altfel. In momentul asta mi-ai confirmat ca orice se poate intampla in clinica asta. Cum ti-au justificat? banuiesc ca le-ai cerut explicatii, nu?

fetele

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns steff77 spune:

Anca, eu am incercat sa nu ii jignesc cand am cerut embrionii, am motivat prin diferenta de pret dintre giulesti si ei. Cel putin la suprafata lucrurile au decurs decent, au zis ca e alegerea mea, ca imi vor completa fisa cu nr. embrionilor, stadiul de dezvoltare si mediile de cultura si ca pot veni oricand sa ii iau. Au mai spus sa cer recipient pt transport de la giulesti, dar ei nu au avut atunci si i-am anuntat. Au zis ca nu e o problema. Cand am fost sa ii iau am asteptat vreo ora dupa care m-am trezit cu dna embriolog cu un termos in mana, mi-a spus sa acolo sunt embrionii si probele de sperma (aveam si doua probe de sperma, despre care nu le spusesem ca vreau sa le iau, am zis ca nu sunt decisa ce sa fac, nu eram hotarata 100% nici sa fac fiv la giulesti, am zis sa fac mai intai ET cu congelatii si mai vad pe unde mai migrez). Dr. Matei mi-a zis ca recipientul e cam mic pentru toate, sa am grija pe drum, ca n-a avut altul. Pe drum am bocit cand vedeam cum iese usor azotul din termos. Pana la urma am ajuns cu bine (cred ca nu era chiar cazul de bocit ca nu se duce asa usor azotul, totul e sa fie probele bune). La Giulesti au zis ca au depozitat probele, ca au ajuns cu bine, dar dupa ce mi-au dezghetat embrionii au spus ca e doar unul si nu trei, ca nu comenteaza, nu vor sa vorbeasca cu pacat dar...Am sunat-o pe dr. Matei si mi-a spus ca poate nu au dezghetat ei bine probele, ca nu se poate sa fie doar unu. Oricum, dupa ce ca situatia noastra nu e prea usoara, sa mai treci si prin asa experiente traumatizante e nasol rau.
Eu cred ca puteti cere embrionii linistiti, nu cred ca ar face ei ceva din rea vointa. Mai e si prestigiul lor la mijloc, iti dai seama ca te faci de ras cu chestii de-astea. Decat sa dati atatia bani...
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Buburuza felicitari din suflet draga mea.
Bebe sanatos si la termen i-ti doresc si sarcina cat mai usoara.
Eram sigura ca ai sa reusesti,aveam un presentiment,mai ales ca ET-ul s-a facut intr-o zi sfanta.


-ici la toate fetele!



Alina in asteptarea unei minuni de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

steff, iti multumesc tare-tare mult ptr raspunsul tau. Conteaza enorm de mult sa poti afla niste raspunsuri de la cei care au trecut prin asa ceva. mai ales cand iti pui o mie de intrebari si probleme. Sincer, suma de 1200 E nu ne-o mai permitem acum..fiv-ul + tratament ne-a dus la aproape 4300 E..

Imi pare tare tare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva :(:(:(, cred ca a fost crunt...nu am cuvinte.... Tu acum ce faci, ai facut urmatorul fiv la giulesti?

te pup!

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morena29 spune:

Broscutza...eu fac FET-ul la Fertility Center a lui Tutunaru ...cu el si cu Matei .Trebuia sa incep si eu acum luna asta .....dar mi-a venit ieri menstruatia si nu am putut sa incep deoarece ,...la mmine la munk e nasol rau ...adik de pe data de 19 apr voi intra in somaj....
Tin pumnii la fetele care asteapta rezultatul....in mod sigur o sa fie pozitiv ...D-zeu sa va ajute si Maicuta Domnului.va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morena29 spune:

ANCA ...si eu fac la clinca lui Tutunaru ,...eu despre ei ca medici nu am ce sa comentez....Cu ei am facut doua fiv-uri ..unul dinte ele l-am facut la Sabyc (asta cand inca nu avea tutunaru clinica) si mi s-au prins 4 embrioni..dar din pacate s-au oprid din evolutie la 6 saptamani.
Acum ..despre doamna Dr. Matei eu nu am avut nici o problema cu ea ,adik eu o cunosc si de mult (verisoara mea a facut cu ea si cu Dr,. Florina mihalache la cfr o inseminare ,si datorita ei ...au acum tripleti in vastra de 5 ani)adik chiar nu am ce sa ii resprosez..Despre costuri ....da intradevar ai dreptate ....sunt cam scumpe ...1.200 doar pt Fet.
Buburuza ...felicitariiiiiii din inima ...sa fie intr-un ceas bun ,,...si o sarcina buna pana la capat ...felicitari .......sa ne tragi dupa tine repede..pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morena29 spune:

Steff ...imi pare rau prin ce ai trecut .
Si despre Tutunaru ...da intradevar e un tip mai ursuz ..si nu prea e comunicativ ...dar din punctul meu de vedere ca si profesionalism ..a fost ok.
Eu am facut 2 fiv-uri si in Ungaria si le-am facut pe amandoua cu hidrosalpinx pe trompa pe care o mai aveam ...asa ca ...nu mai stiu ce sa mai zic.
M-am gandit si eu sa ii transfer la alta clinica ..dar nu din cauza doctorilor ci din cauza costurilor ...dar mi se pare destul de complicat si riscant.Eu am sa mai fac si Fet-ul asta cu ei ....asta daca o sa fie bune endometrul care imi da batai de cap ...
Sper ca nu am deranjat pe nimeni ....o zi buna la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Adhnana, Dandanutz, Fc-anca, Andrabirni, Alinaoprea mii de multumiri!!! Sa va ajute DD si pe voi sa reusiti!!!

Steff intr-adevar ca este de-a dreptul socant! Pana la urma n-ai primit nici o explicatie...Si, cum ai spus tu, dai o caruta de bani, da macar sa stii pentru ce...Oricum, preturile ajung la nivelul din strainatate, insa modul in care esti tratat, nici nu se comapara! Pot sa te intreb ce ai de gand sa faci in continuare?

Yarrina cred ca abia astepti ziua de sambata sa-ti vezi sambureii si sa le auzi inimioarele!!!

Bruni draga, suntem bine asa-i? Ne odihnim si sumetm cuminti, ca un pic mai este pana luni, cand te iau la odisee!!!

------------------------------------

Ce iepuras darnic!!! Doamne, numai TU poti face minuni!!!

Mergi la inceput