FIV 271

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta2 spune:

pt Buburuzal!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

dragele mele,

Am revenit cu cateva intrebari, la care am marea- marea rugaminte de a ma ajuta cu niste raspunsuri.

1. clinica la care ati facut voi fiv-urile v-a informat asupra optiunii culturii de blastocisti? eu ieri am aflat ca exista si aceasta solutie. nimeni de la clinica nu mi-a spus ca pot opta ptr aceasta varianta contra unei extra sume de cateva sute de E. documentandu-ma ieri, am aflat ca exista si varianta asta si ca clinica unde am facut eu FIV-ul chiar practica. Numai ca eu NU AM STIUT!

2. fetele cu fiv-uri nereusite, cam ce suma ati platit sau urmeaza sa platiti ptr transferul de embrioni congelati? mentionez ca eu astazi am fost informata ca ma costa 1.200 EUR!!!

Fiv-ul l-am facut la genesys fertility center, clinica lui tutunaru. Insa ca si dr, cu ginecologul meu de la municipal & embriolog Mioara Matei. Un alt lucru pe care simt nevoia sa-l mentionez este faptul ca in ziua FIV-ului erau sa-mi arunce cei 2 embrioni ramasi. Evident, eu i-am spus dr ca pe cei 2 ramasi vreau sa-i congelez. Numai ca embriologul nu fusese informat asupra acestui lucru si nici nu ne-a intrebat personal, desi am fost in laborator in ziua transferului ptr a vedea embrionii fecundati si a dscuta putin. Dupa transfer, sotul meu a platit fiv-ul si in momentul in care a vrut sa achite si costul crioconservarii, nimeni de la receptie nu stia ca avem si crioconservare. S-a rezolvat pana la urma, cu mentiunea ca daca sotul meu ar fi platit cu 5 min mai tarziu, embrionii ramasi ar fi fost deja aruncati.

Si intrebarea 3:
- stiti cumva sa existe posibilitatea luarii embrionilor ramasi si transferarea lor la o alta clinica? Intreb asta in ideea in care din ce vad pe net la alte clinici, costurile ptr FET sunt de ordinul a cateva sute de eur.

Va multumesc mult, chiar m-ar ajuta enorm raspunsurile voastre. Va pup!

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Anca am sa-ti raspund pentru cazul meu, FIV la Clinica Polisano Sibiu:

1. Da, am fost informata ca se poate face transfer cu blastocisti dar asta decide embriologul in functie de evolutia lor. Daca ei sunt slabi calitativ si nu au snase sa ajunga in Z5 ii transfera in Z3 ca sa nu riscam sa-i pierdem. Diferenta din Z5 si Z3 este de aprox 1000 lei.
2. Chiar daca nu a fost cazul la mine de nereusita dar daca ar fi fost, ET-ul cu embrionii ramasi ar consta 1280 lei. Embrionii ramasi mi i-au inghetat ei si pentru primul an este gratuit. Mi-au spus de la inceput ca ce ramane conservam si dupa un an va decideti daca ii pastrati si platiti 960 de lei/ an sau renuntati la ei. Asta doar cu semnatura noastra dupa exact un an de zile.
3. Nu stiu sa-ti raspund sincer...trebuie sa vezi clinica ce protocol are.

Mult succes!

fericita!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

iti multumesc foarte-foarte mult, Yarrina!

Eu am platit 300 E ptr crioconservare pana in iunie, iar incepand din iunie ar trebui sa platesc in continuare cate 100 E/luna ptr crioconservare. Costuri pe care nu le-am stiut de la inceput. Cand am intrebat de ele, mi s-a raspuns evaziv, la modul: e putin, e o suma nesemnificativa, etc. Exact cum mi s-a spus si ptr FET: cateva sute de EUR. Oricum, este vina mea, ar fi trebuit sa insist sa le am toate clare din start, nu sa ma multumesc cu raspunsuri precum cele primite.

Tu ce faci, cum te simti? Astept vesti de la tine dupa echo! :) cred ca esti tare nerabdatoare sa stii cati sunt :)


Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

anca in cazul meu ,inainte de a incepe procedura fiv, am avut o programare la biologist , a durat o ora si ceva ,in care ne a explicat tot! cat despre embrioni , in cazul clinicii mele , ei decid daca se transfera la 3 zile sau in stadiul de blasto, inclusiv nr embrionilor transferati in functie de varsta ,tot ei decid..despre preturi nu stiu ce sa ti spun ,eu am sansa de a beneficia de 4 fiv uri gratuite..
eu iti doresc din suflet sa ti indeplinesti dorinta..
mi se pare oricum exagerat de ciudat ce se intampla la clinica respectiva..
bafta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui fc_anca

dragele mele,

Am revenit cu cateva intrebari, la care am marea- marea rugaminte de a ma ajuta cu niste raspunsuri.

1. clinica la care ati facut voi fiv-urile v-a informat asupra optiunii culturii de blastocisti? eu ieri am aflat ca exista si aceasta solutie. nimeni de la clinica nu mi-a spus ca pot opta ptr aceasta varianta contra unei extra sume de cateva sute de E. documentandu-ma ieri, am aflat ca exista si varianta asta si ca clinica unde am facut eu FIV-ul chiar practica. Numai ca eu NU AM STIUT!

2. fetele cu fiv-uri nereusite, cam ce suma ati platit sau urmeaza sa platiti ptr transferul de embrioni congelati? mentionez ca eu astazi am fost informata ca ma costa 1.200 EUR!!!

Fiv-ul l-am facut la genesys fertility center, clinica lui tutunaru. Insa ca si dr, cu ginecologul meu de la municipal & embriolog Mioara Matei. Un alt lucru pe care simt nevoia sa-l mentionez este faptul ca in ziua FIV-ului erau sa-mi arunce cei 2 embrioni ramasi. Evident, eu i-am spus dr ca pe cei 2 ramasi vreau sa-i congelez. Numai ca embriologul nu fusese informat asupra acestui lucru si nici nu ne-a intrebat personal, desi am fost in laborator in ziua transferului ptr a vedea embrionii fecundati si a dscuta putin. Dupa transfer, sotul meu a platit fiv-ul si in momentul in care a vrut sa achite si costul crioconservarii, nimeni de la receptie nu stia ca avem si crioconservare. S-a rezolvat pana la urma, cu mentiunea ca daca sotul meu ar fi platit cu 5 min mai tarziu, embrionii ramasi ar fi fost deja aruncati.

Si intrebarea 3:
- stiti cumva sa existe posibilitatea luarii embrionilor ramasi si transferarea lor la o alta clinica? Intreb asta in ideea in care din ce vad pe net la alte clinici, costurile ptr FET sunt de ordinul a cateva sute de eur.

Va multumesc mult, chiar m-ar ajuta enorm raspunsurile voastre. Va pup!

Anca


off mai ancule

la clinica lui T nu e de facut fiv...

nu esti prima care trece prin asa ceva
ref la nelamuririle tale...
1. clinica lui T are si cultura de blastocist, numai ca din discutiile purtate cu dr Matei, aceasta nu agreaza cultura de blastocist......in pofida faptului ca T se lauda cu aparatura si tehinica ultraperformanta pe care o are in clinica (IMSI, PICSI, PGD)
2. din pacate in clinica asta tre sa spui un lucru si sa il repeti si iar sa il repati de zece mii de ori si la toata lumea, ca altfel risti altceva.......
3. exista posibilitatea asta....adika clinica la care vei dori sa faci transfer de embrioni criogenati tre sa asigure transportul sau daca ajungi la un consens cu clinica lui T........ei iti pot da kit pt transport, stiu sigur ca au gentute sau cutii cu azot pt transport matarial criogenat.
mi se pare aberant sa ceri 1200 euro pt un FET cand la alte clinici a mult mai ieftin (in ungaria am platit 200 euro).

bafta multa iti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

buburuza
ne mai ti mult pe jar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buburuzo iti sterg bulinele daca ne mai tii mult pe jar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

buburuzo iti sterg bulinele daca ne mai tii mult pe jar




mirelo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fc_anca spune:

brunadrial, mirela, va multumesc din tot sufletul ptr raspunsuri!
da, din pacate m-am convins ca la clinica dr. T nu mai este de mers. ma refer atat la capitolul atentie acordata, cat si costuri.

de revenit mi-am revenit, merg mai departe cu capul sus. O sa trebuiasca sa rezolv cumva cu cei 2 ramasi, sa incerc sa ii transfer la o alta clinica.

Va multumesc inca o data!


Anca

Mergi la inceput