Project Runway

Project Runway | Autor: buflea

Link direct la acest mesaj

Hai ca am deschis subiect nou, ca sa putem sa "batem limba de pereti" in liniste si sa transpiram critica amatoare de arta, fara sa devenim plictisitoare pentru diaspora ... oricine are o carcoteala si urmareste aceste show-uri de creativitate, este bine venit ...
Copiez ultimele discutii ...

Citat:
Buflea
Citat:
citat din mesajul lui mihutza11
apropo, Emilio asta din Project Runway e bun al naibii, ca designer i mean.. si Seth Aaron imi place.. cred ca unul din ei o sa castige..

Ce chestie, am intrat special aici sa intreb ceva de Project Runway asa ca mi-a picat extrem de bine mingea ta ridicata la fileu.

Eu nu am vazut episodul trecut, deci nu stiu ce s-a intamplat cu Maya ... de ce a plecat ? Ca mi se parea mai talentata decat Anthony.

Acum despre cei ramasi ...

Mie de la inceput mi-a placut de Mila, mi s-a parut ca chiar se detasase clar de ceilalti si dezamagita ma gandeam ca n-o sa mai fie nimic interesant, ea castiga sigur. Apoi spre final am inceput sa ezit. Dupa mine creativitatea ei este foarte previzibila si limitata la 2 culori (alb si negru) si la joaca cu dungile sau liniile drepte, orizontale sau verticale. Totusi juriul o lauda mereu ca tinutele ei sutn foarte bine executate, chestie pe care eu personal nu o inteleg de la distanta, asa ca ii cred. Dar acum cred ca Mila merita sa castige in fata lui Jay dar sa ramana pe locul 3 .

Seth Aaron este categoric cel mai inventiv dintre toti dar este prea "edgy" pentru gustul meu. Parca este prea abraziv, arata femeia mascul, puternica si razboinica, lipseste feminitatea si delicatetea din tinutele lui. Pe scurt mi se pare foarte creativ dar ne-purtabil, hainele lui se adreseza unui segment foarte limitat de consumatori - rockeri, bikeri, flower power ...

Emilio imi doresc sa castige. Anonim la inceputul sezonului, a inceput sa straluceasca spre final ... am citit pe net ca specialitatea lui este "costume designing" - ceea ce m-a mirat. Ii place sa se joace cu culorile, nu ii e frica de pattern si tinutele lui sunt sofisticate, naturale, feminine si elegante. Rochia aia de aseara, inspirata din circ, a fost absolut fantastica. A combinat atat de bine dungile cu bulinele, cu dantela si cu culoarile circului ... superb. De altfel parca si M. Kors a zis ca i se pare cea mai buna creatie a sezonului.

Si totusi, de ce a abandonat Maya ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ClaraJ

BUFLEA - hai, ca m-ai atins la corazon cu subiectul "Project Runway". :) In mare parte sunt de acord cu tine, insa, eu cred ca Jay e mult mai creativ si versatil decit Mila. Daca te uiti la creatiile lui de-a lungul sezonului, ale lui imi par mult mai interesante si imprevizibile decit ale Milei care sunt "kinda of boring".
Da, stii cum e cu moda, subiectiv e totul.
Mie imi place Seth Aron la nebunie si as purta creatiile lui fara nici o ezitare, da' eu sunt genu' mai rockerita asa, adica port cizme oranj cu jeans accesorizati etc.
Maya a plecat pe motiv ca nu se simtea completa ca designer, ca e prea tinara, ca nu are suficienta experienta, bla, bla. Si mie imi placea de ea tare mult si cred ca avea o sansa buna sa ajunga in primii 3. Da', cred ca s-a speriat un pic de amploarea situatiei.
Cam asta e opinia mea,

Pupici,

Clara - mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan -18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hmmm ... mie Jay mi s-a parut cel mai slabut pana acum.
Este adevarat ca e versatil dar intuitia mea (care de obicei ma inseala ) imi spune ca asta vine din lipsa de confidenta. Parca nu are inca un stil definit, a fost foarte ezitant de la o proba la alta si parca si in cadrul tinutei este ezitant. Adica jumatate de tinuta o face impecabil - de regula partea de la mijoc in jos - si cu cealalta jumatate parca nu mai stie ce sa faca - nu stie sa isi armonizeze cele doa jumatati si asta l-a cam fript de-a lungul competitiei.
Totusi, trebuie sa ii dau credit ca este singurul care a abordat cu succes pantalonii, ceea ce este un risc mare, pentru ca e greu sa inventezi modele noi de pantaloni care sa stea bine pe o femeie ... dar acest risc asumat l-a si costat, pentru ca "pantalonul" impune o tinuta din doua piese si cele doua piese trebuie sa se potriveasca si sa armonizeze. Aseara de ex si mie mi-au placut pantalonii aia si chiar rezonau cu tema "circului" ...dar tunica aia era prea "costumy", parca a zis cineva in show, prea a la Michael Jackson.

In comparatie, Mila este mai sigura pe ea, tot ce a facut a facut bine si complet. Ce ii reprosez eu Milei este creativitatea limitata la dungi / linii si lipsa de experienta cu culorile ... de ex la proba aia cu patternul merita eliminata. Nici aseara nu mi-a placut tinuta ei. Pantalonii aia roz erau "clowny" si nici tunica aia nu m-a impresionat, plus ca parca mai facuse o tunica similara ...

De Maya imi pare rau desi nu cred ca ar fi ajuns la colectie, dar era mai buna ca Jay si clar mai buna ca Anthony. Maya mi s-a parut indrazneata, mai indrazneata decat Jay, dar la fel de neexperimentata si la fel de ezitanta. A avut cateva tinute pe la inceput care promiteau, dupa aia insa a incercat sa iasa "out of the box" si n-a stiut sa isi "brand-uiasca" ideile - adica sa isi faca un stil propriu din ideile "edgy" pe care le avea, asa cum a facut Seth Aaron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

CAND SE DA URMATORUL EPISOD?

scuze de caps

mie imi place jay foarte tare, tocmai pt ca nu face mereu rochii. ca emisiunea asta e plina de rochii, da sincer cate rochii purtam, si cati pantaloni?

seth aaron e preferatul meu, nu sunt sigura ca as purta ce face el, ca e foarte indraznet, dar cam tot ce face mi-a placut enorm.

emilio e un, foarte bun, da nu imi place ca e cu nasul pe sus. si rochia de la pattern a fost cam uratica. da ma rog...

dupa ce am vazut scenele din ep urmator ... sunt taaare curioasa sa il vad. parca i-a cam criticat tim

pe tim il ador, e si simpatic si foarte priceput

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ia uite unde a ajuns subiectul meu ... daca ati sti cat l-am cautat.
Nu stiu cine mi l-a mutat, dar eu l-am deschis acolo pt ca este un show care se difuzeaza numai in America, desi cred ca epidsoadele se pot vizualiza si pe net ...sau nu ?
Episoadele se dau la TV in fiecare joi de la 10:00 P.M.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

se vad pe net aproape imediat dupa america

aici la tv sunt sezoane mai vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Buflea Maya a plecat pt ca a simtit ca nu poate face fata, pt ca inca nu avea stilul ei definit.. si chiar si juriul a spus de cateva ori ca tinutele ei par inspirate ba de la unul ba de la altul, ceea ce o sa ii fac numai rau.. si de aia l-au adus inapoi pe Anthony, dar bravo lui ca totusi a facut ceva ca lumea: o coperta Marie Claire si o tinuta pt Jessica Alba ..

ai dreptate despre Mila.. asa o vad si eu.. dungi si numai alb-negru.. sunt tare curioasa cum sa o arate colectia.. tare sunt curioasa cine o sa fie dintre Mila si Jay..
Seth Aaron e mai punk, edgy.. dar f creativ intr-adevar..
mie Emilio mi-a placut de la inceput.. iar ultimele challenge-uri m-au cam lasat cu gura cascata.. si apropo cand au avut challenge-ul cu print-ul lor, Tim Gunn a zis ca tiparul e cam nasol, ca el mai degraba ar fi citit Seth Aaron decat EMilio Sosa, si el a castigat cu rochia aia.. mi s-a parut super meserias sa ai tupeu sa faci un asemenea imprimeu..
iar aseara Emilio chiar zicea ca si-ar dori ca juriul sa zica ca e cea mai "za best" rochie, si uite ca Michael Kors chiar a zis-o ... oricum abia astept sa le vad colectiile...





Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

BUFLEA - mie imi place tare mult cum zici tu acolo de unu' si de altu', insa, eu cred ca atunci cind Jay va avea 40 de ani si ceva mai multa experienta va fii mult mai bun atit din punct de vedere creativ cit si tehnic decit e Mila la cei 40 de ani ai sai si experienta pe care o are in spate.
Din pacate, concursul e acum si probabil ca Mila va cistiga, insa privit in perspectiva, cred ca Jay ar merita mult mai mult sa mearga la Bryant Park.
Cit despre ceilalti doi, asa cum am zis, Seth Aron e favoritul si cistigatorul meu, atit ca designer cit si ca atitudine, insa, e adevarat ca e el un designer pentru o anumita nisa, in timp ce Emilio e mult mai comercial si de aceea accesibil plus ca si eu cred ca e mult prea arogant. Una peste alta si creatiile lui Gaultier sunt ciudate si pentru aia nu e el celebru?? Deci, se poate. :)
Abia astept sa le vad colectiile.

Pupici,

Clara- mami lui Bryce Mihai - un copchil nazdravan -18.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ce ora e la voi?

inca nu a inceput?

o sa fie oare 2 parti de finale sau una lunga?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

acum incepe penultimul episod..
mai e unul dupa aia si gata si sezonul asta




Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

asadar, dupa ce am vazut colectiile celor doi, cred ca juriul a luat decizia corecta..
si au avut dreptate cu hair si make-up la Mila.. eu le-as fi tras niste frizuri mai moderne si un ruj rosu aprins, daca tot erau costumatiile alb-negru (cum ne asteptam de altfel )..

Seth Aaron - mi-a placut ce am vazut, desi nu e stilul meu deloc.. dar imi place ce a facut..
Emilio - imprimeul ala cu numele lui cu atatea culori mi se pare ciudat rau.. si cum a zis si Tim mi se pareau cam babesti hainele.. sa vedem cum le-a mai modificat..

deci daca pana acum tindeam sa cred ca Emilio o sa castige.. acum stau in dubii.. pt ca in challenge-uri a avut rochii mult mai spectaculoase decat ce am vazut acum in colectie.. dar na,cine stie..

si tare sunt curioasa si de episodul urmator cu Models of the Runway cu reuniunea.. cand o intreaba Nina pe Maya de ce a plecat.. abia astept sa vad ce o sa raspunda..





Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor

Mergi la inceput