Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *128*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



buna fetele

eu sunt in cautari de pensiuni la munte sa plecam sambata .. am gasit super pensiuni la moeciu, cu curti mari si frumoase .. eu as fi vrut sinaia ca e mai aproape dar acum ne-om descurca noi cumva ..

alex cand a venit dr, a controlat-o inainte de vaccin? nu o avea cumva un rosu in gat? si anna mea la fel a inceput .. febra si mi-a vomitat o data .. da-i ceva saruri de rehidratare si daca poti 2 picaturi de metroclopramid .. sanatate multa!

monikus lasa ca vor veni vremuri mai bune .. stai s-o ia in picioare pustiul .. si eu m-am chinuit ca Isus pe cruce cu eva pana a luat-o la picior .. cu mancarea .. nu mai comentez .. mofturoasa si vomitacioasa ..

danutza dupa ce ai povestit de ana, nu cred ca ma voi duce sa-i mai pun cercei evei .. of .. am citit acum de cazatura. Doamne ajuta ca avea centurile puse si ingerasul a fost vigilent. pupam fetele speriate.

camy eu folosesc zuzu rosu si iaurt tnuva 4% grasime.

selen eu ii puneam rosiile fara coaja si fara seminte. cat despre mestecat ... hehe .. eva a mancat blenduit pana pe la 2 ani .. se poate si mai rau .. la clopotei, fetita unei colege a papat pana la 3 ani numai blenduit ...

luci eu tot in strecuratoare pun branzica la scurs ..

ioanna felicitari! ma bucur ca a papat pitix.

lali drum bun si distractie placuta!

ma .. mie nu-mi place avocado si pace .. asa ca nu ii voi da annei .. poate cu mango o voi incerca, dar copt si blenduit caci e atos tare .. eva nici nu vroia sa se atinga de el ..

andra eu i-am dat annei ptr tuse eurespal .. 5ml de 3 ori pe zi insa e cah rau .. prima oara s-a inecat cu el de am pus mana pe tel sa sun la salvare .. vad ca acum i-a trecut.



Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si Anna Sophia (04.10.2009)
Eva
Anna
papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Elle eu zic ca a verificat-o ca i-a bagat coada de la lingurita in gura si s-a uitat pe acolo. Vad ca solidele nu le-a vomitat, insa va spun sincer ca mi-e si frica sa ii dau la 6 lapte...desi eram invatata cu ea ca mai vomita, acum m-a speriat de-a dreptul.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aricelul spune:

Buna fetelor,

mie pediatra mi-a recomandat sa-i fac branzica de casa cu lapte integral si calciu lactic ..... deci cel degresat nu e ok pt bb.

In ceea ce priveste avocado abia dupa 7 luni mi-a recomandat sa-l introduc ....eu il iau mai copt, astfel incat sa i se desprinda coaja verde si apoi il dau pe razatoarea de sticla ...merge cam greu, nu se da la fel de usor ca marul ...dar asta e ...trebuie sa facem si sacrificii ...oricum sa fi foarte atenta sa nu-ti dai si degetele ...eu era sa o patesc de cateva ori ....De avocado copt nu am mai auzit si nici nu mi-a spus doctora ....
Rosie inca nu mi-a recomandat sa introduc, dar cred ca e cel mai bine sa o decojesti asa cum a spus si Techila si sa-i scoti si samburii .... spor la gatit.

Maria (28.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Camy parca tu ziceai ca ai ajuns la spital ptr ca vomita puiul si ti-au spus ca are ceva crampe, nu? Ti-au zis de la ce, sau cum si-au dat seama, si v-a dat ceva tratament sau cum? Offf...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Of mai Dana mi-a stat inima-n loc...Doamne,ce-o fi zilele astea cu atatea cazaturi? Bine ca a avut printesa centurile puse,tare inspirata ai fost ! Te imbratisez tare tare,sa treaca sperietura

Eu nu l-am dus niciodata pe Josh in scoica dar mi-am adus aminte cum era sa ma impiedic de cateva ori cand eram cu el in Ergo,ca nu vedeam in fata sau era sa alunec odata...nu ai vizibilitate la picioare deloc,e tare greu.

Ne-asteapta vremuri grele cred,io ma tot intreb cum o sa decurga o zi din viata mea cand o sa inceapa piciul sa mearga


Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09


"Babies can't be spoiled...only nurtured."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Multam pt raspunsuri, fete dragi.

Cand am vb cu doc mi-a zis ca pana nu trece de 38 temperatura in fundutz, sa nu ma stresez. Nush de ce e usor crescuta,totusi. Adica ori are legatura cu tusea aia, ori cu dintisorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Andra eu chiar nu stiu ce sa iti spun ptr ca mandra mea inca de mica are temp usor mai crescuta intre 37.2-37.4, deci eu nu imi ridic semne de intrebare decat peste 37.8-38....oricum tinem pumnii sa nu fie nimic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Elle, daca te intereseaza o pensiune-hotel frumos in Busteni, putem vb. Asta daca n-ai gasit deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Andra eu chiar nu stiu ce sa iti spun ptr ca mandra mea inca de mica are temp usor mai crescuta intre 37.2-37.4, deci eu nu imi ridic semne de intrebare decat peste 37.8-38....oricum tinem pumnii sa nu fie nimic.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandra super fericita de ALESSIA ZEINA (26 septembrie 2009)
Da Doamne sa fim sanatoase!



Multumim!! Da, Sophie stiu ca avea cam 36,9 normal....deci d-aia mi se pare ceva. Daca nu scade, o sun pe doc. De dat, nu-i dau nimic. Pt treaba cu tusea, i-am dat Stodal...degeaba. Nici nu-i chiar tuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Buna seara la dovlecime

Fetele cu avocado,avocado nu se prepara termic mai,seamana cu banana un pic,in sensul ca se coace acasa daca-l iei putin mai tare.Daca vrei sa-l consumi in aceeasi zi trebuie sa fie usor moale.Miezul nu trebuie sa fie maroniu,asta arata ca e trecut deja.
Eu mananc de ani de zile avocado 'gol' s azic asa,fara ulei/lamaie etc si-mi place la nebunie,imi aduce aminte de gustul ala de nuci verzi din copilarie.N-am auzit pana acum sa fie alergen...prima data cand aud,aici pe topic.

Alta chestie care imi sari in ochi,e faza cu mango atos Elle, eu stiu ca partea aia nu se mananca.Io-s mare fan mango si niciodata n-am avut curiozitatea sa gust atele alea..:)) Il tai pe lung in 3 bucati:lateralele cu pulpa aia fina din care potiface un piure extrafin pt bebei si partea cu samburele -aprox 1cm de pe care mai razuieste sotz ce mai ramane din pulpa si ahaleste el.In rest,se arunca la cos

Am vazut poze cu pui unul si unul-pe Alessia,Techilosii,Carinuta,fete superbe de Elle,Davidosul,Sonia de Adinus,Paul albastrel de Lali,Maria de carinablanca Niste minunatii de copii,sa ne traiasca !




Mihaela,mami de Joshua 09.09.'09


"Babies can't be spoiled...only nurtured."

Mergi la inceput