Fulgusori Nov - Dec 2009 (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui dankutza

La capitol nou, framanatari noi.
Sa vedeti ce ma racaie pe mine.
Pana acum cateva zile, eram perfect convinsa ca o sa folosesc legume cumparate din piata/hipermarket/aprozar. Cascand ochii intr-o seara la emisiunea cu cireasa, bucatarul o cearta pe unde dintre vedete, de ce a cumparat conopida "proaspata" in loc sa o cumpere inghetata, pentru ca producatorul, ingheata conopida la cateva ore dupa cules, in timp ce tu nu ai de unde sa stii cand a fost culeasa cea pe care o cumperi de la aprozar.
Ei, asta da dilema pe capul meu! Oare o fi mai bine sa cumparam legumele inghetate in pungi sau sa le luam de proaspete, desi alea pot sta pe raft de cateva zile? Ma refer aici, strict la legumele pe care le vom folosi pentru mancarica lui bebe si nu cele de suculet.
VA rog sa va dati si voi cu parerea, ca pe mine m-a derutat rau problema asta.


da-i pace la gandul asta, d-ul horica, cand e de acord cu congelatele cand nu. da, pare logic ca cele la punga sunt congelate la 3 ore de la culegere, dar nu toti producatorii fac asta

Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ultimele doua nopti le-am dormit ca detinutii pe scandura: fara perna si cu fata in sus... am mai incercat si pe o parte si pe alta, insa la rasucire ma durea mai tare.



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Hristos a Inviat!!!
Am reusit si eu sa intru pe net. Nush de ce dar ma obosesc asa mult musafirii..
Adriana condoleante!
Ramona felicitari pt "mama" si pt progrese.
Lumi, floricik felicitari pt dintisori, si hai cu pozele!!!
Ramonika eu am depus dosarul pe 5 febr(dar la vaslui ca acolo am domiciliu in buletin)... si pana acum mi-au venit de 2 ori bani: pe 9 martie si azi. Nush pt care sunt pt care luna sunt ca azi mi-au venit mai putini ca luna trecuta. Si acu am eu o intrebare... a mai luat cineva indemnizatie diferita de la o luna la alta???

Mami fericita de strumfita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

am reusit si eu sa intru.
vesti proaste.am un stefanel plangacios.cred ca ii dau dintii.
luni noapte a plans de la 22 la 23 fara sa il pot calma.aseara am venit acasa.
am respectat programul:baie,masaj,tzitzi.dupa 5 min de supt s-a pus pe plans si nu a mai vrut sa suga.
a plans pana la 23.30.la 23.15 i-am dat eferalgan pentru ca gelul nu facea nimic iar el rodea ce prindea si plangea.
s-a culcat dar de 2 nopti se trezeste plangand.geme in somn.imi vine si mie sa plang cu el.
daca plansetele sunt 3 zile azi iar avem concert.
fetele care ati mai avut astfel de probleme,cum pot sa imi ajut galushca?
si sa ne laudam un pic.
vrea sa stea in fund mai toata ziua dar nu il tinem noi atat.daca e pe plan inclinat se ridica singur(nu la 90 de grade).
la curte s-a intors prima data dintr-o bucata de pe spate pe burta.inainte se dadea pe o parte si pica cand obosea pe burta sau pe spate.
si intram in clubul celor care spun "ma"[/b][/u].
el il foloseste mai ales cand e singur sau cand plange daca il doare ceva.

Mami de Bebe Stefan (15.11.09)
http://picasaweb.google.com/105038517007457819848

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika


o intrebare pt. fetele din Iasi - cine a primit deja indemnizatia? dupa cat timp ati primit-o de la depunerea dosarului? si a venit si pt. luna in curs (de ex. a venit in aprilie si pt. aprilie sau numai pana in martie)?
si in ce data a lunii vine? este o data anume? eu cand am intrebat au zis ca dupa 10 ale lunii... asa o fi?




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz


eu am depus pe 30 ian si in martie , pe 12 , au intrat banii in cont pentru februarie, odata cu alocatia.

Iesencelor, azi am fost in iulius mall siii... tda tda.... exista sala pt mama si copilul la etajul 1. Nu e mare lucru dar e o canapea ( cam murdarici, dar comoda) o masa de infasat ( evident ca e necesara o aleza d'aia de unica folosinta pt chimbat bebelul) si o baie. Camera e mica si destul de incomoda... dar... am observat ca personalul foloseste acea baie... deci se cam plimba lumea pe acolo ( nu ca in baile mari in mall, dar pana a papat Mihnea au intrat 2 tanti.

Noi suntem bine.... Nu mai retin cine intrebase... dar indraznesc sa raspund ca suntem sanatosi... Acum tresar la fiecare tuse de bebe... exact la polul opus fata de relaxare pe care o aveam referitor la asta acum o luna... dar va trece.




Mami fericita de Mihnea
Mihnea creste mare (14.11.2009 )
aniversarea nuntii
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Lidia
Mai fetelor, multumesc de intrebare , operatia lui Vlad, mie nu imi prea place cum arata, vedem ce zice maine dr. Vineri cand am fost la control am fost laudata, ca am facut treaba buna, insa acum ptr. ca nu mai este umflat parca se vad firele ca find prea stranse, nu stiu cum sa zic, vedem maine, am emotii

mami de Vlad (29.10.2009)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Diana, nu e buna amoxicilina ? Dr dupa ce m-a consultat a zis ceva de genu bronhopneumonie...cred Iar sotului i-a zis ca nu am batut drumul degeaba, am o viroza. Sper doar sa nu afecteze laptele.In ceea ce priveste alaptatul si mameloanele de silicon...offf aici e treaba grea si nu prea imi place sa-mi aduc aminte Nu ne-am descurcat deloc cu ele(le dadea jos cu mana, cu gura )si am trecut la pompa si biberon. Noroc cu Andre ca am luat biberon Dr brown care e minunat iar orificiul e mic asa incat sa nu-i curga laptele in gura. Cam greu cu pompatul in creierii noptii, cu sterilizatul dar asta e. M-am resemnat.

Adriana nu prea a dat semne ca ies dintisorii. Se comporta ca si inainte. Plange inainte de culcare dar cred ca de oboseala. Asa a facut mai mereu.

Ancutza, felicitari pt canin.

Nu reusesc sa fac poze la dintoci. Sunt micuti si nu prea sa vad in poze. Dar nu ma las. Mai incerc.



Floricik mami de Maria Ema-12.12.2009

www.webshots.com/user/floricik0805" target="_blank">noi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Floricik - felicitari pentru dintocii iesiti 'peste noapte' pe nesimtite . Imi pare rau ca sunteti la scos cu pompa, spor! si baga mare cu lichidele ca sa pastrezi productia.
Si eu ma gandeam ca oi face poza repede dupa ce ii dau dintii, dar ai dreptate, ca doar la inceput is asa de mititei ca nu prea ai ce poza

Many - eu cred ca va fi bine. cand incepe sa se vindece, asa par firele, mai intinse, mai tensionate. Dar o sa arate super dupa ce i le scoate. Chiar, maine scapati de fire?

Ionela - sper sa revii cat mai repede la relaxarea de inainte de raceala si lui "Mi'nea"

Tina - imi pare rau de bebe Stefanel plangacios... nu stiu de la ce ar fi posibil dintosi...

Andre - ce ti-ai facut la coafor?
Sper sa fie bine cu buni pana la urma . da-i o de la mine

Ralu_seby - na ca-ti arata el Mateiul cum sta treaba cu daca te plangi de el . Ce tare e conversatia lui tati cu puiul

Dymomo - din ce am citit, apa e potrivita pentru bebelusi si dupa ce incep solidele, incep sa bea si apita, cate cateva lingurite dupa masa. Aparent si la capitolul asta tot copiii stiu cel mai bine cata apa le trebuie...
Nici eu nu intentionez sa-i dau supa, o sa-i dau piure mai lungutz asa, pentru inceput. Cat despre 1 zi asa, 1 zi asa... nu ma pricep ce sa zic.

Ancutza ce fain ca papa Sabinutza . Pupam fata cumintica de mamica frumoasa

Buna intrebarea Dankutzei nu ma gandisem la aspectul asta, desi noi mancam des legume congelate. Apasarea mea este ca scrie f clar pe alea ca odata decongelate trebuie consumate atunci si nu trebuie cumva recongelate. Acuma, de unde om sti in ce fel sunt transportate prin RO? Dar cred ca asta e din intrebarile care vor ramane fara raspuns

mai era ceva prin cap trecut... dar am uitat . ma intorc sa citesc dupa ce culc pitix. trec la un sprit de culcare, daca-l lasa cineva gata preparat

all

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui floricik

Ancutza, felicitari pt canin.



nu nu...doamne fereste...un coltisor de incisiv se simte, nu de canin



_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5Andre - ce ti-ai facut la coafor? Sper sa fie bine cu buni pana la urma . da-i o de la mine
Nu eu, pe mama am dus-o s-o tunda si s-o coafeze. Multumesc de gand, sper si eu sa fie bine, desi tare ma indoiesc ca va rezista aici, iar in situatia asta habar n-am cum voi lucra. Nu imi voi lasa copilul pe mana unui strain, oricat m-ar costa asta. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput